Třetí večerní úvaha: O volbách, podvodech a férovosti

„Deklarovanému vítězi prezidentských voleb v USA Donaldu Trumpovi se nelíbí poukazování na to, že více voličských hlasů získala Hillary Clintonová. V noci na pondělí na Twitteru oznámil, že kdyby nevolily milióny lidí ilegálně, vyhrál by na celé čáře. Své tvrzení však ničím nedoložil,“ napsaly Novinky a shrnuly tak desítky nebo možná stovky článků z amerických médií. Téměř všude se záležitost jeví takto jednoznačně. Budoucí prezident si nedává pozor na pusu, nechává se unést svým egem a říká nesmysly.

Opravdu? Každý, kdo se o americký volební systém zajímá, tak dobře ví, že lístky do uren vhazují i lidé bez amerického občanství.  A nejen to. Sociologové z George Mason University ve svém výzkumu zjistili, že v roce 2012 ve volbách hlasovaly téměř 3 miliony ilegálů. Téměř všichni volili Obamu a Demokraty.  Výzkum Pew Research zase ukázal, že většina členů Demokratické strany pokládá za správné, aby ilegálové mohli volit. V Kalifornii dokonce působí neziskovky, které ilegální imigranty přesvědčují, aby volili. Republikáni se pravidelně pokouší zavést nějakou formu kontroly dokladů u voleb a pravidelně naráží na odpor Demokratů. Základní fakta jsou pěkně shrnuta zde.

Je tedy téměř jisté, že v těch amerických státech, kde administrativu ovládají  Demokraté, ilegálové skutečně volí. A vzhledem k tomu, že Clintonová získala absolutně vyšší počet hlasů jen díky dramatické převaze v Kalifornii a New Yorku, vypadá to, že Trump měl pravdu. Nebo ne? O tom je možné diskutovat. Možná jsme některá fakta vyhodnotili chybně. Možná nám něco uniklo. Ale média takovou diskuzi nepřipustila. Místo toho celý problém zametají pod koberec, cenzurují a snaží se vyvolat dojem, že si Trump docela obyčejně vymýšlí.  Média americká, média česká, média západoevropská.

Pokud korektnost redaktorů nepřipustí soutěž názorů, neztrácí tím svoboda sdělovacích prostředků jakýkoliv smysl?

Kauza s Trumpovou poznámkou není ojedinělá. Spíš se jedná o běžnou ukázku toho, jak velká média fungují. A člověk si říká, k čemu nám vlastně je svoboda médií? Svoboda médií má přece sloužit k tomu, aby se mohly setkávat a střetávat protichůdné názory. Pokud korektnost redaktorů nepřipustí soutěž politických názorů, neztrácí tím svoboda sdělovacích prostředků jakýkoliv smysl?

Nehoruji za zavádění mediální cenzury. Připomínám ale, že ještě mnohem důležitější je chránit svobodu projevu na sociálních sítích, protože tam probíhá skutečná diskuze s tříbením názorů. Chránit svobodu projevu na sociálních sítích proti vládám, jejich agenturám i proti korporacím, které sociální sítě vlastní.