23. 11. 2020

Mám tu čest zúčastnit se minikonference k výročí Bílé hory - spolu s Lenkou Procházkovou, Jaroslavem Baštou, Ivanem Davidem.

V rámci přípravy jsem si znovu pořádně přečetl ty základní spisky, co už jsem četl před desítkami let, a je to opravdu osvěžující.

Jednak si člověk uvědomí, jak naprosto geniální postava byl T.G. Masaryk. Jeho myšlenky by dnešní národovecké hnutí mohlo vzít, jak jsou (kromě komentářů k dávno zaniklým projektům a zemřelým osobnostem). Vlastně ani po 100 letech není moc, co doplňovat.

A potom ten Pekař. Jeho dílo je dnes vydáváno za protiklad k Masarykovi, a určitá část extrémních katolických konzervativců na něm dokonce staví výklad, že Bílá hora bylo osvobození! Ve skutečnosti byly rozdíly mezi Pekařem a Masarykem kosmetické (i když se osobně moc nemuseli) a pobělohorské období hodnotil Pekař jednoznačně:

„Na Bílé hoře nezvítězila kultura vyšší. A jakkoliv vysoko se potom vznesly kupole barokních kostelů a honosné fronty barokních paláců v pokaličtěné Praze, vítězný postoj jejich nemohl nikdy zaplašiti památku slz a krve, jimiž v letech hrůzy naplnil brutální vítěz znásilněnou zemi.“

22. 11. 2020

Nikdy neztrácej čas debatou s fanatikem.

Karl R. Popper

22. 11. 2020

Z dlouhého textu o pádu Francie (a potažmo Evropy) vybírám klíčovou myšlenku. Charle de Gaulle a jeho nástupci věřili, že mohou ovládnout masy muslimů a že jejich sílu využijí k prosazení francouzských zájmů. Vidíme, jak to dopadlo. Podobně Američané od druhé světové války věřili, že mohou islám ovládnout a použít jako zbraň proti Sovětskému svazu (a později proti Rusku). I oni zjišťují, že islám má navrch. Totéž Britové.

Nikdo za žádných okolností neovládne islám. Snad jej může potlačit (muslimové se mohou stát ateisty), ale pokud by jej chtěl "jen" ovládnout či začít kontrolovat, zjistí, že to je možné nanejvýš na jednu generaci. Pak přijde pohroma.

Gates of Vienna: Defeating Eurabia, part I.

21. 11. 2020

Krátce před americkými volbami jsem sdílel komentáře analytiků, podle nichž rozhodne, jak moc nebo málo nadšení pro Trumpa projeví obyvatelé chudších venkovských států na severovýchodě USA. Rozuměj bílí obyvatelé.

Teď to vypadá, že známe odpověď. Donald Trump získal příslušníky nejrůznějších menšin, ale ztratil chudé pracující bělochy.

Jednou z příčin je podle všeho hospodářská politika. V roce 2016 nabízel směs pravicové politiky a demokratického socialismu. V roce 2020 už byl čistě pravicový.

Obávám se, že vlastenecká hnutí za sebou táhnou pravicový (liberální) pohled na ekonomiku, jako odsouzenec železnou kouli. Dokud se těch dogmat nezbaví (jako to dokázal Orbán), nedokážou uspět. Ono "kapitalismus, národní stát a klasická parlamentní demokracie" (nedávná formulace VK mladšího) může i třeba znít sympaticky, ale nemá šanci získat významnější podporu.

Demografie prezidentských voleb. Bidena volili mladí, chudí a vzdělaní

21. 11. 2020

Reakce "obránců České televize" jednoznačně ukazuje, že pro ně nejsou zajímavé programy, nýbrž zadávání zakázek a transakce s nemovitostmi. Ale nic jiného jsme od nich asi čekat nemohli.

21. 11. 2020

Chystáte se na přepadení a chodíte pravidelně střílet na střelnici. Ale ono se taky může stát, že nebude na koho střílet, protože útočníci vyřadí elektrické vedení ve vašem regionu a ještě vám vyhodí do povětří část budov. Budete si vědět rady? Volat někam na záchranný systém, na to zapomeňte. Jak se dokážou státní složky připravit, to vidíme při současné epidemii. A v tomto případě by útoky možná probíhaly na mnoha místech.

V ideálním případě by bylo možné sáhnout do kapsy, vytáhnout návod, a postupovat podle něj krok za krokem. Co dělat. Kam sáhnout. Komu zavolat. Co si počít v případě, že telefony nefungují. Od toho je kniha Den poté v naší obci, kterou společně napsali tři bezpečnostní experti dříve spjatí se Zemskou domobranu. Kniha je určena starostům obcí, tajemníkům, správcům areálů, provozovatelům hudebních klubů… vlastně každému, kdo je odpovědný za bezpečnost nějakého objektu či areálu.

V knize najdete návod jak postupovat. Ale hlavně návod, jak se připravit. V rámci takové přípravy si můžete včas uvědomit, co všechno hrozí a jaké jsou možnosti pokrytí rizik (kde leží něco hořlavého? Máte vůbec lékárničku? Co záložní agregátor?).

Je zapotřebí počítat i s tím, že se všechno může vrátit k normálu po pár hodinách (když pomineme odklízení trosek a případné pohřbívání), jenže také po několika měsících (umíte si představit, co všechno bude zapotřebí řešit?)

Jedna kniha člověka nezachrání. Nicméně když ji má a postupuje podle ní, má slušnou šanci, že bude postupovat s maximální efektivitou a zvýší šance svoje i svých blízkých. A když si ji projde, získá takovou představu o civilní bezpečnosti, aby byl použitelný v nějakém pracovním týmu. To všechno může být nakonec stejně užitečné jako ta střelba.

Kniha Den poté v naší obci

21. 11. 2020

Z recenze na zatím poslední knihu Benjamina Kurase:

Jako by čtenář vstoupil do žánru, který známe z filmů jako Smrt krásných srnců, Doktor Živago nebo Svět je krásný. Základní dějové schéma je pokaždé stejné.

Na začátku je vykreslen celkem idylický svět, ve kterém lidé žijí, řeší každodenní problémy, vedou spory, prožívají radosti a trápení s láskami… prostě normální svět. Pak se objevují znaky zhoršování. Tohle se nesmí, tamto se nesmí, tady se objevila policie, tady něco zabavili. Lidé si problémy nepřipouštějí, ale ono se to zhoršuje víc a víc. Lidi si říkají, že až tak strašné to nakonec nebude.

Jenže ono bude. Svět se postupně rozpadá, na jeho místo nastupuje hrůzná tyranie, řádění tajné police a transporty do vyhlazovacího tábora. Sledujeme to se smutkem, melancholií a soucítíme s lidmi, kteří už rezignovali na odpor a snaží se v tom všem nějak přežít, udržet si lidskou důstojnost, a třeba i smysl pro humor.

Čtenář prochází Kurasovy paměti a najednou si uvědomí: Tohle je stejný žánr! Postupně přibývá problémů a zákazů. Mizí jedna krásná a příjemná věc za druhou. Objevují se jiní lidé, tvrdí, necitliví a fanatičtí. Agresivní islám se stává všudypřítomným. To není jen svět, kde se něco změnilo k horšímu. Na konci tunelu není světlo, nýbrž temnota, teror a zničení všeho, co činí život snesitelným.

Jenže ono to není na filmovém plátně! Benjamin popisuje skutečný život v naší době! Popisuje ho v západoevropském intelektuálním prostředí, které prošlo sešupem od opojení svobodou šedesátých let až po politickou korektnost, která si v ničem nezadá s bolševickou normalizací – včetně těch prověrkových komisí a vynucené sebekritiky.

O stavu civilizace: Pád do chaosu a islamizace?

20. 11. 2020

Po různých fámách typu vodoznaků je tu jasný seznam toho, na co si Trumpovi právníci stěžují, a co mohou prokázat. Můj odhad je, že to nebude stačit, aby byl Trump vyhlášen prezidentem. Nicméně je to jednoznačný doklad o tom, jak probíhají prezidentské volby v USA. A potvrzuje se to nejhorší. Je tam větší zmatek a více manipulace než v jakékoliv zemi třetího světa. O transparentnosti ani férovosti se nedá mluvit. Američané na tom rozhodně nejsou lépe než Bělorusko nebo Venezuela. A není to jen záležitost posledních voleb. Chaos a podvody jsou součástí amerických voleb dlouhodobě.

Breitbart: 9 Key Points from Trump Campaign Press Conference on Challenges to Election Results

20. 11. 2020

Z úvahy pro listopadové číslo měsíčníku My:

Zkrátka, téměř všude vidíme dva protichůdné principy. Jsou silné důvody vědcům věřit, a jsou silné důvody jim nevěřit. A navíc, kdo má být autoritou v tom kterém případě? Je lepším expertem na šíření virů plicní lékař nebo matematik?

Ve skutečnosti řešení existuje, je snadné a dost buranské. Samotná myšlenky vědy je přece založena na tom, že existují nějaké zásady, které jsou přístupné každému. Každý má klíče od pomyslné schránky s vědomostmi. Každý se může naučit základní metody. Každý může pana profesora kontrolovat, jestli je logicky konsistentní. Každý po něm může chtít, aby byl schopen srozumitelně vysvětlit to či ono. Postoj slavného populátora astronomie Jiřího Grygara, který nebyl schopen přesvědčivě vysvětlit, proč Země nemůže být placatá a chtěl to řešit zákazem opačného stanoviska, ten nemá s vědou nic společného.

Petr Hampl: Burani a věda

20. 11. 2020

S panem profesorem Budilem jsme včera natočili asi půlhodinový rozhovor. O islámu a o tom, jestli mu Západ bude schopen čelit. O moderním světě, lidských právech a náboženství. A taky o mé nové knize (pan profesor ji četl jako jeden z prvních). Zveřejníme během příštího týdne.

20. 11. 2020

Z pravidelné otázky týdne:

Logicky se tedy nabízí otázka, čím se provinil Donald Trump. Protože pořádání veřejných představení, kde je prezident utlučen baseballovou pálkou (naštěstí jen jeho figurína), to v dějinách USA ještě nebylo. To známe z režimu, kde diktátor nechává brutálně mučit a zabíjet své odpůrce a kde si pozůstalí vybíjejí po jeho svržení vztek.

Jenže Donald Trump nikoho nenechal ani mučit (vyjma Juliana Assange) ani zabíjet. Nezavedl vlastně žádnou výraznou změnu, která by radikály jakkoliv postihla. Trochu omezil migraci, ale zrušil např. zavírání migrantských dětí do klecí (jak to bylo praktikováno za Obamy). Některým neziskovkám omezil federální peníze, ale mezeru v rozpočtu rychle doplnily jednotlivé státy a města. Čím si vysloužil tolik nenávisti?

Otázka týdne: Proč Donald Trump vyvolává tolik nenávisti?

20. 11. 2020

Jestli chcete něco zábavného na dnešní večer, doporučuji reportáž Franty Kubáska z demonstrace "na podporu nezávislosti České televize." Ta blbost! Ta neschopnost! A to podle rekvizit vypadá, že s penězi fakt šetřit nemuseli. Když k tomu přidáme, jaká byla účast, tak je to celkově velmi povzbuzující.

19. 11. 2020

Američtí Demokraté připravují prověrkové komise. Nás by ale měly spíše zajímat prověrkové komise, které připravují Piráti.

19. 11. 2020

"Pro naši civilizaci není dobytí území ani okupace, ani rabování. Dobytí území vytváří nadvládu spravedlnosti, kterou Alláh přikazuje v dobytém regionu nastolit."

Všimněte si, že Erdogan nemluví jen o své vládě ani jen o Turecku, ale o celé islámské civilizaci. A tady jsme u jádra problému. Sousedí dva civilizační okruhy. Lidé z jednoho si chtějí žít a řešit svoje věci. Za určitých okolností jsou ochotni bojovat, ale zdaleka ne všichni. A jenom, pokud to bude nutné. Pro lidi z té druhé civilizace je základní ctností a životní vášní dobývat území té první. Jak může takový konflikt dopadnout? Je tak těžké odhadnout, že ta první civilizace časem zcela podlehne?

To není jen otázka lpění na vlastních hodnotách. Je to otázka toho, že pokud chceme v sousedství islámu obstát, musíme se naučit pohlížet na ně stejně jako oni na nás. Radovat se z každého odpadlíka. Radovat se z každé zrušené mešity. Vášnivě podporovat všechno, co rozkládá islám. Zcela odmítnout všechny teorie o tom, že by snad na islámu mohlo být něco dobrého. Obávám se, že nic menšího nepomůže.

Gatestone: Turecko glorifikuje své historické zločiny

19. 11. 2020

Když jsem před lety vypadl z mainstreamu přišel jsem o nějaké peníze, musel si zvyknout na nižší životní úroveň, přišel o nějaké přátele a hodně příležitostí.

Za to všechno jsem dostal - mimo jiné - SVOBODU! Můžu psát cokoliv, o čemkoliv, a nemusím se ohlížet, komu se to líbí a kdo s tím souhlasí nebo nesouhlasí.

Připomínám to proto, že se v poslední době objevili lidé, kteří mi (více méně přátelsky) vysvětlují, že ten nebo onen názor není korektní, a že a pokud na něm budu trvat, přijdu o čísi podporu. JAK MŮŽETE, BYŤ I JEN NA ZLOMEK VTEŘINY, UVAŽOVAT O TOM, ŽE BYCH SE PODŘÍDIL? Copak mě neznáte? Copak nevidíte můj životopis?

Mimochodem, je to i české a vlastenecké. Masaryk vystupoval proti českým národovcům, když se chovali hloupě. A nic nedal na to, že mu pak čeští vlastenečtí studenti chodili házet bláto do oken. Ti stejní, co mu později provolávali slávu.

Nejsem Masaryk, ale to poučení je pro všechny. Buďme národem, kde se lidé nenechávají strhnout davem. Kde rozum a svědomí je víc než souhlas mé bubliny. Nebo se o to aspoň snažme.

18. 11. 2020

Jarda Foldyna:

Vy byste proti ilegálním imigrantům použil armádu? Použil byste násilí?

Armáda je ze své podstaty budována za účelem schopnosti použít násilí, a to dokonce co nejefektivněji. Sice pořád slyšíme o tom, že armáda má pomáhat v případě živelních katastrof či třeba jako dnes v případě epidemií. To jistě také, ale její primárním úkolem je obrana země, což jinak než použitím násilí, bude-li to v souladu s platnými zákony, nejde. Ti, kdo své území zkoušeli bránit tancem, recitací veršů a hrou na loutnu, nepřežili.

Rozhovor s Jaroslavem Foldynou

17. 11. 2020

Existuje propagandistická tendence nazývat starý režim komunistickým či socialistickým. Jenže vládnoucí úloha komunistické strany a státní vlastnictví továren byl jen jedním ze znaků tehdejšího režimu. Změnilo se toho mnohem víc. Třeba pohled na práci, na rodinu, přístup k vlastnímu národu, pohled na sexualitu… to nemá s politickým komunismem nic společného.

Téměř stejnou změnou ostatně prošli i Západní Němci, Francouzi, Angličani, Američani, Italové a další – i když žádnou vedoucí úlohu nikdy neměli.

Pokud chceme porozumět vlastním dějinám, měli bychom odsunout stranou formální výkon politické moci a více přemýšlet o tom, jak se změnil životní styl, rodinný život, mezilidské vztahy a výchova. I když to třeba nebude vyznívat pro současný režim příliš lichotivě. Ale bez toho je veškeré přemýšlení o moderních dějinách jen tupou propagandou.

17. 11. 2020

Hovory z Dobřichovic jsou tentokrát o tom, jak vzpomínáme na 17. listopad 89 a následující dny, a jestli jsme už z toho vystřízlivěli.

Je dobré si všimnout, jak se tehdejší nadšení z Václava Havla podobá tomu, co vidíme na jásajících fanoušcích Joe Bidena - uzdravovače poraněných srdcí. Když je člověk součástí toho davu, připadá mu to nádherné a vznešené. Když se dívá z povzdálí, nemůže snad ani uvěřit, že existuje taková hloupost.

16. 11. 2020

Z recenze na Cestu z nevolnictví:

Z vlastní zkušenosti rovněž vím, že mezi učiteli bylo tenkrát nemálo jedinců, kteří si o socialismu mysleli své a nebáli se to dávat najevo. Vzpomínám si např. na učitelku hudební výchovy (jmenovala se Jana Maderová), jež jako členka renomovaného pěveckého souboru navštívila USA a po návratu nám vyprávěla o tamější vysoké životní úrovni s takovým nadšením, že pokud snad byl ve třídě nějaký Pavlík Morozov, pak ze svého idealismu nejspíš rychle vystřízlivěl. Jiný skvělý kantor (Jiří Pernes) vyučoval svůj obor (dějepis) politicky zcela „nekorektně“ a z učebních osnov, poplatných režimní ideologii, si dělával legraci. Bylo by něco takového možné dnes? Asi sotva. Já si aspoň nedovedu představit učitele, který se netají svým protimigrantským postojem, odmítá genderismus a multikulturalismus a mluví před žáky „nevhodně“ o Evropské unii. V dnešní liberálně-demokratické době by byl takový „podvratný živel“ (tedy xenofobní extrémista) na základě udání bdělého pomocníka Veřejné bezpečnosti (aktivisty z Evropských hodnot) co nejrychleji odejit (přičemž jeho vyděšení kolegové by se ho nejenže ani slovem nezastali, ale v odsuzující petici by se od něj naopak co nejrozhodněji distancovali).

Petr Hampl: Cesta z nevolnictví

16.11. 2020

Nikdy a za žádných okolností nevěřte těm politikům, o kterých slyšíte "on to určitě chce, ale nemůže to říct nahlas" nebo "on smýšlí jako my, ale musí brát ohled na média" nebo "on musí zatím postupovat takticky, ale v příštím období to změní."

NE! Jestli nemá odvahu to nahlas říct, nebude mít ani odvahu se o to poprat. Nedokáže to prosadit, a nejspíš ani nebude chtít. Skuteční státníci mluví naprosto jasně a jdou za tím, čemu věří. Takový je Orbán, takový je Salvini a takový je Putin. Takový není Boris Johnson, a taková není polská vláda (která bude vždy manévrovat mezi lidovou podporou a příkazy amerického prezidenta). Z českých politiků, ať si každý dosadí.

15. 11. 2020

Od založení Islámu byly dobyty a nevratně islamizovány téměř tři čtvrtiny křesťanských území. V některých případech tomu bylo tak, že křesťanská civilizace byla v zoufalém dekadentním stavu. Ale jindy křesťané statečně bojovali a tvrdě hájili své hodnoty - přesto to nestačilo. Jako tentokrát v Karabachu. Země, kde křesťanští Arméni žijí déle než Slované na našem území, bude vyklizena. V nejbližších týdnech ji obsadí muslimští kolonisté, nastěhují se do vyprázdněných domů, kostely přestaví na mešity a další památky zdemolují. Ti, kdo dnes utíkají, mají vlastně štěstí - nebyli zavražděni či umučeni jako jejich méně šťastní přátelé. Nemuseli se dívat na znásilňování svých žen.

Co je platné, že kdyby muslimové používali jen ty zbraně, co si sami vyrobí, útočili by na Arménii s pazourky. Moderní techniku jim dodalo NATO a Izrael. I to je historicky normální. Kdo bude dalším terčem?

Laďa Vetvička: Děcka, poďte se podivat! Etnycka a kulturni čistka je tu!

15. 11. 2020

Z natáčení dalšího dílu Hovorů z Dobřichovic.

15. 11. 2020

Zase čtu další povzdech, jak to prý bylo úžasné, když měli volební právo jenom majetní. Příznivce toho historického systému tedy určitě potěší, že jsme se k němu okruhem vrátili. O volebním výsledku rozhoduje vůle 10% nejbohatších. Když nestačí síla propagandy, nastoupí podvody při sčítání.

Když volí jenom majetní, vítězí kandidáti jako Joe Biden.

15. 11. 2020

V první polovině 90. let probíhal docela zajímavý spor o tzv. externality. Jde o to, že když člověk něco dělá, zpravidla to má dopad i na jiné lidi, než jeho samotného a obchodní partnery. Když si koupí zahraniční výrobek místo českého, má to dopad na české dělníky. Když se přestěhuje z vesnice do velkého města, přispěje k vylidňování venkova, má to dopad na stav krajiny a ovlivní to bezpečnost (v celé zemi). S tím souvisí dvě logické otázky. Mají být lidé povzbuzováni k tomu, aby při svém jednání brali tyto externality v úvahu? Má stát nastavit podmínky tak, aby se vyplácelo jednak spíš ohleduplně ke svému okolí (např. strukturou daní)?

Sociolog Jan Keller (tehdy ještě nebyl profesorem) doporučoval brát externality velmi vážně. Václav Klaus (ministr a premiér) je naopak doporučoval ignorovat. Vedla ho k tomu obava, že by to otevřelo prostor pro nejrůznější podvodníky a demagogy (jestli si dáš k snídani párek, způsobíš tím, že eskymákovi umře jeho roztomilý lední medvídek). Klausův postoj zvítězil. Ti podvodníci a demagogové se nakonec stejně prosadili, ale až později.

Jenže ono to má (jako skoro každý zásah do společnosti) i nezamýšlené důsledky. Když si lidé zvyknou ignorovat externality, stanou se z nich bezohlední sobci, ztratí schopnost spolupracovat a nejsou schopni rozlišit např. mezi užitečnou prací a rozkrádáním. A nakonec dopadnou tak, že bojují za právo roznášet nakažlivou nemoc.

Jaké je správné řešení (viděno s odstupem?) Za prvé. Řešit externality pouze v rámci jednoho státu - tedy mezi spoluobčany. Za druhé. Posuzovat každou záležitost jednotlivě, tedy podle konkrétních dat a zdravého rozumu. A respektovat, že každý je povahově jiný (někdo víc ohleduplný, někdo víc sobecký, někdo víc odpovědný, někdo víc lehkovážný), že v reálném životě se dopady kříží (co má na někoho negativní účinek, může mít pozitivní na někoho jiného). Neexistuje tedy žádné "úplně správné" řešení. Potřebujeme nikdy nekončící diskuzi, vyhodnocování dalších a dalších skutečností a ochotu měnit či přizpůsobovat stanovisko.

14. 11. 2020

Pokud jste ještě neviděli křest Cesty z nevolnictví, kde mluvili Benjamin Kuras, Marian Kechlibar a Franta Kubásek, je to na záznamu tady. Jak možná víte, je to o mladých lidech - jak je získat pro vlastenectví. A nenalhávám si, že stačí s nimi trávit dost času, chodit třeba na ryby a vyprávět o velkých postavách národních dějin.

13. 11. 2020

Kam až paměť sahá, vždy tomu bylo tak, že vlády falšovaly údaje a jinak lhaly, aby zakryly problémy. Obyvatelé na to byli zvyklí. Dělo se tak ve všech režimech.

Dnešní situace je úplně nová v tom, že mnozí věří, že vláda lže aby vytvořila dojem, že problém je mnohem větší než ve skutečnosti (což by znamenalo, že ona sama je mnohem neschopnější). Je to nepřirozené a nelogické. Proto někteří vytvářejí celé fantazijní světy, aby tento paradox vysvětlili.

13. 11. 2020

Vyrábíte z centimetrového plechu a musíte zvyšovat zisk? Přejděte na dvoumilimetrový! Potřebujete ho dále zvyšovat? Tak musí stačit jeden milimetr. A nakonec tvrdý papír. Marketingové oddělení zákazníkům vysvětlí, že je to nutné v zájmu záchrany planety. Potřebujete nahradit maso odpadem a ještě zvýšit cenu jídla? Marketingové oddělení vysvětlí, že je to proti klimatické změně.

Pokud by to snad zákazníci odmítli akceptovat, vždy je tu možnost přinutit je prostřednictvím ekologické či jiné legislativy, kterou si korporace prostě zaplatí. K tomu má obrovskou politickou moc, armády právníků a ekosféru neziskovek.

Logickým důsledkem je pěstování ideologie, která to všechno umožní - neomarxismu. Z původně okrajové kuriozity vhodné pro umělce a univerzitní intelektuály se stal společenský standard. Být neomarxistou je jako nosit hedvábnou kravatu – povinná výbava příslušníka vyšší společenské vrstvy.

Otázka týdne: Jak se díváte na korporace českých majitelů?

12. 11. 2020

Přesně o tomhle jsem psal před pár dny pro Protiproud. Ale pro úplnost musíme dodat, že to není ani tak chyba dnešních třícátníků, ale jejich rodičů, kteří akceptovali školství založené na tvrzení "tohle nebude v životě potřebovat." Jakkoliv to zpočátku vypadalo sympaticky, teď se to ukazuje jako nejdestruktivnější možná zásada.

A ještě ke ztrátě schopností - od dob, kdy si lidé věci sami opravovali a seřizovali k tupému zákaznickému přístupu.

Není to jen otázka mizerného vzdělání, ale také ekonomických zájmů. Žádná korporace nechce zákazníky, kteří se umí zařídit sami. Ideální zákazník nosí produkt každý měsíc do značkového servisu a po třech letech jej mění. Výrobce traktorů John Deere dokonce před pár lety vyhrožoval americkým farmářům, že je bude žalovat, pokud si budou své traktory opravovat sami.

A žádná korporace nestojí o činorodové a vynalézavé zaměstnance. Správný korporátní občan umí perfektně vykonávat svůj omezený úkol, do ničeho jiného se neplete a zůstává tak plně závislým. To by tak hrálo, aby tam vyrůstali šikovní kluci, co si jednou budou otevírat svoje dílny.

Zkrátka, čím méně schopností, tím vyšší zisky. A o to přece jde.

11. 11. 2020

Doplním k tomu, že moderní sekulární civilizace je lepší i pro náboženství. Až to umožnilo náboženským komunitám oprostit se od bojů, mocenských záležitostí a honby za penězi a věnovat se duchovním věcem. Až to dalo věřícím jistotu, že mohou nerušeně praktikovat svou víru a nestanou se obětí pronásledování.

V posledních dnech jsem diskutoval s několika hluboce věřícími lidmi (jinak úctyhodnými), kteří se snaží konsensus moderní sekulární civilizace rozbít. Doufají, že by pak měli navrch. Je to tragický omyl. Právě oni by se stali obětí pronásledování mezi prvními.

11. 11. 2020

Vlastimil Vondruška:

Multikulturalismus není reálný společenský proces, je to jen ideologie. Reálný společenský proces je asimilace, tedy pohlcení jednoho celku druhým a jeho přizpůsobení většinové a dominantní společnosti.

Doplnění Petra Hampla:

Současná situace je složitá tím, že na většině území EU je většinová společnost pořád ještě ta západní, zatímco dominantní už je islám.

Vlastimil Vondruška: Multikulturalismus - dinosaurus, který vlastně nikdy nežil

11. 11. 2020

Doufám, že další anglickou královnu bude hrát Samuel Jackson.

11. 11. 2020

Martin Konvička (v debatě s Hamplem a Frantou Kubáskem):

Alláh nás nechce mrtvé. Alláh nás chce klečící a podřízené. Že buď přijmeme jeho vládu jakožto věřící nebo aspoň svou méněcennost před každým, kdo Alláha uznal. Islám chce hierarchickou společnost, kde každý nevěřící bude podřízený a poslušný… smyslem existence nevěřících je sloužit věřícím. Vagíny nevěřících žen jsou pro uspokojení věřících. Synové nevěřících jsou tu proto, aby sloužili věřícím. Tak to podle islámu prostě je. Komu se to nelíbí, bude připraven o hlavu nebo jinak potrestán. Žádný kompromis není možný. Takhle fungovaly podmaněné společnosti na Balkáně. Takhle to fungovalo v původně křesťanských zemích v severní Africe a na Blízkém východě – předtím, než byly plně islamizovány. A je třeba si uvědomit, že byly islamizovány postupně. To nebylo tak, že by někdo jednoho dne řekl: Od teď budeme všichni tlouci hlavami o zem. To je postupný proces, ve kterém jde o neustálé ponižování nevěřících, o jejich daňové znerovnoprávnění, bezpečnostní znerovnoprávnění… až se naprostá většina raději rozhodně pro islám. Někde k tomu vedla vojenská porážka, ale to není jediný scénář. Někde nebyla válka zapotřebí. Někde islám vítězí tímhle „evropským“ způsobem. Tam vypálíme vesnici, tam popravíme faráře nebo učitele, tam uneseme nějaké ženské… a až to uděláme potřetí, tak se ta vesnice rozmyslí a raději přijme islám sama. Stejným způsobem to proběhlo v evropské části Řecka. A to se děje dnes v západní Evropě. Teď zabili učitele, což je jednoznačná zpráva pro všechny učitele. Předtím dali stejně jednoznačnou zprávu všem novinářům. Vnějškově mohou zůstat demokratické procedury.

10. 11. 2020

Německé soudy: Za vraždu nevěřícího hasiče 4,5 roku. Za hození dělbuchu na mešitu 10 let. Ne, vůbec tam nebyla v tichosti zavedena šárija.

10. 11. 2020

Soudce amerického ústavního soudu Samuel Alito nařídil státu Pensylvánie, aby korespondenční hlasy došlé po termínu byly odděleny (aby bylo možné později rozhodnout, zda mají být započteny). Slyšíte ten rozdíl proti českým soudům? Konkrétní soudce, který má jméno a tvář, jehož názory jsou známy, a který nese odpovědnost.

Vedle toho případ v České republice. Nejvyšší správní soud rozhodl, že afghánští zločinci, kteří se vydávali za děti a byli usvědčeni, že jsou dospělí, byli tím dokazováním poškozeni a že mohou po českém státu žádat obrovské odškodné. Neznáme jméno soudce, neznáme jeho tvář, nevíme o něm nic. Rozhodnutí anonymního aparátu. Ta anonymita je ovšem podmíněna tím, že rozhoduje v souladu se zájmy nadnárodních neziskovek. Pokud by začal dělat problémy, bude rozpoutána kampaň a budeme o něm vědět všechno.

Fox News: Justice Alito: Mail-in ballots received after Election Day in Pennsylvania must be kept separate

9. 11. 2020

Na Protiproudu o vzdělanosti:

Logickým důsledkem úpadku elit by mělo být, že nositelem vzdělanosti se stanou nižší třídy. To by bylo i historicky normální. Ještě po staletích se traduje postřeh papeže Pia II., že česká husitská venkovanka zná Bibli lépe než většina profesionálních teologů. Sedláci, kteří vedli americkou válku za nezávislost, měli lepší vzdělání než královští dvořané (jak vidíme ze spisů, které nám zanechali). Ještě v 19. století se v osvětových dělnických kroužcích četly spisy Marxe a Hegela, které svou obtížností patří k tomu nejtěžšímu, na co může narazit student dnešní filosofické fakulty.

Dělničtí ředitelé a soudci z konce 40. let dnes vzbuzují posměch, ale je fakt, že i po jejich nástupu vykazovala státní správa výkonnost, o jaké si země EU v roce 2020 mohou jen nechat snít. Američtí sociologové z té doby zase píšou o tom, že mezi dělníky lze najít stejně vzdělané lidi jako mezi řediteli továren.

Je životně důležité, aby byla tato schopnost zachována. Aby po blížícím se zhroucení nové aristokracie jako sociální vrstvy západní civilizace rychle regenerovala. Aby zůstalo u jen omezených ekonomických škod. A také, aby byla co nejrychleji obnovena obrana proti islamizaci.

Proč vzdělanost upadá? Až do hořkého konce?

9. 11. 2020

Nevěřte tomu, že by v Americe musel nějaký marxista skrývat, že je marxista. Je to země, kde většina lidí mladého a středního věku preferuje radikální marxistický socialismus před současným režimem. Každý pátý mladý Američan označuje Marxův Komunistický manifest za skvělou knihu. I podstatná část Trumpových voličů v roce 2016 očekávala posun tímhle směrem. Pamatujete ještě, že šéf jeho kampaně tehdy přirovnával bankéře k Adolfu Hitlerovi a naznačoval možnost znárodňování?

Místo moralizování by bylo dobré přemýšlet o tom, proč globální kapitalismus volné soutěže tak hanebně zkrachoval, a jak to napravit

70% of millennials say they'd vote for a socialist

9. 11. 2020

Z recenze Petra Žantovského:

Nyní tedy vychází (po souboru Hamplových článků Kapitoly z buranské sociologie) nová Hamplova monografie Cesta z nevolnictví. Je cíleně formulována jako pokračování Prolomení hradeb, dovádí některé tam obecně formulované postřehy ke kořenům, všímá si vzniku, důvodů a důsledků jednotlivých negativních fenoménů dnešní společnosti a dochází závěrem k jednoduše vyhlížející, ale velmi vážné polaritě: dnes v Evropě a celé tzv. euroatlantické enklávě jde o souboj civilizace svobody proti civilizaci strachu. Východisko je v návratu k hodnotám jako národ, vlast, kulturní kořeny a identita, vědomí si vlastní originality, odmítnutí vmíchání celých kultur a národů do beztvarého, a proto dobře tvarovatelného a manipulovatelného amalgánu pomyslného „euronároda“ či „eurovlasti“. Nic takového není a nebude, nemůže totiž být z principu. Natolik jsou všechna východiska – od historických po generační, rozdílná, že jde zase jen o další utopii, a ty se v dějinách obvykle utopily v krvi. Vlastní, ale i těch ostatních. Hamplovu knihu lze chápat i jako varování před těmito konci.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy - Cesta z nevolnictví

8. 11. 2020

„Raději pustá země, než země, kde žijí nevěřící“. Sliby dané nevěřícím nemusí být dodrženy. „Náboženská svoboda je kořenem všeho zla.“ Vládce se dopouští hříchu, je-li k nevěřícím příliš mírný.

To nejsou ukázky islámského myšlení. To jsou ukázky myšlení vítězů bitvy na Bílé hoře, kterým se podařilo rozvrátit český stavovský stát založený na svobodě a toleranci. Dnes je tomu přesně 400 let od této národní tragédie. Při pohledu zpět se můžeme dopustit několika chyb.

Za prvé. Klást rovnítko mezi katolicismus (nebo křesťanství obecně) a Islám. V 17. století katolicismus skutečně procházel hlubokou mravní krizí, nicméně ani tehdejší katolíci – to nebyli jenom upalovači, inkvizitoři a pachatelé pobělohorské genocidy. To byli také lidé jako René Descartes nebo Galileo Galilei, kteří připravovali cestu moderní vědě, technice, pokroku… To je svědectví o tom, jak podnětné prostředí tehdejší katolicismus představoval. Ale ještě důležitější je to, že naše civilizace je schopna vývoje. Dnes jsme, díky Bohu, někde úplně jinde než v 17. století.

Za druhé. Stejnou chybou je pokoušet se obhajovat zločiny 17. století nebo se dokonce snažit o jakoukoliv formu návratu k těm děsivým časům. Rozumím tomu, že v době, kdy veřejné mínění ovlivňují peníze z restitučních krádeží, to je pro mnohé lákavé. Ale to skvělé na naší civilizaci je právě to, že můžeme najít odvahu nazvat zločin zločinem, bezpráví bezprávím a genocidu genocidou. To není nic proti křesťanství, katolicismu ani čemukoliv jinému. Protože každé z těch hnutí má možnost si ty průšvihy přiznat a poučit se. I to nás odlišuje od jiných.

A na závěr. Český debakl 17. století měl i jednu pozitivní stránku (byť o ní nemluvíme). Habsburkové se českou válkou natolik vyčerpali, že nedokázali naplnit svůj záměr ovládnutí celé Evropy, nastolení totalitního režimu a násilný návrat do středověku. Většina scénářů, které bychom si v takovém případě dokázali představit, končí islamizací celé Evropy a asi i celého světa. Jenže vývoj šel opačným směrem. Zárodky svobody nebyly zničeny, a nakonec ani Habsburkům nezbylo, než konvertovat od své sektářské bigotnosti k osvícenství. Česká oběť nebyla nadarmo.

Čímž nezpochybňuji, že by bylo mnohem lepší Habsburky porazit, jak to o generaci před Bílou horou dokázali Holanďané, a staletí před nimi Švýcaři.

7. 11. 2020

Izraelci kupují ruskou vakcínu Sputnik. Vzpomeňte si na to, až vám zase bude někdo vyprávět o zemljankách a o zemi, která je technologicky na úrovni Horní Volty.

Nicméně otevírá to velice zajímavou otázku. Vztah mezi státním a soukromým výzkumem. Celé roky nám tvrdili, že soukromé firmy dokážou lépe nacházet nová řešení. A hle, ruský státní výzkum je o několik kroků rychlejší a pružnější než americký a západoevropský nestátní sektor. Mimochodem, většina opravdu zajímavých amerických inovací přišla ze sektorů armády a výzkumu vesmíru, tedy sektorů státních.

Pak nám zase tvrdili, že jenom korporace dokážou nashromáždit dostatečně velké rozpočty na výzkum. Na tom možná něco je, ale ty výsledky pořád nejsou vidět.

Obávám se tedy, že ten rozdíl je někde jinde. Když ten výzkum řídí přímo stát, je určitá šance (byť nevelká), že výsledek bude užitečný.

Čímž nezpochybňuji, že skutečný soukromý sektor je neskutečně inovativnější v oborech jako móda, spotřební zboží, nové typy restaurací apod.

Jerusalem Hospital Orders 1.5 Million Doses of Russian COVID Vaccine Despite Concerns

7. 11. 2020

Zase čtu o tom, jak Donald Trump údajně nechal označit volební lístky tajným vodoznakem, a teď nachytá podvodníky.

Moc bych si přál, aby to byla pravda, ale skutečnost je jiná. Volební lístky si vláda každého státu objednává u místní tiskárny. Není žádná možnost, jak by tam federální vláda mohla vložit vodoznak.

Pozice Donalda Trumpa je v téhle chvíli velmi slabá. Nejspíš nemůže jednoznačně dokázat podvod, protože proces korespondenčního hlasování byl od začátku vytvořen právě s tím účelem, aby podvod umožnil a aby se dal podvod snadno zakrýt. Prezident to měl soudně napadnout už před volbami.

Mimochodem, všímejte si, které servery tu nepravdu o vodoznacích přinášejí. Když lžou v tomhle, v čem dalším ještě? Uživatele facebooku nemůžeme vinit, že to sdílí (nemusí si být vědom omylu), redaktora ano.

7. 11. 2020

Z odpovědi na otázku o tzv. občanských hlídkách:

Americká ústava, což je jednoznačně nejlepší shrnutí zásad svobody a demokracie v západním pojetí, říká ve svém druhém dodatku, že každý občan má právo zapojit se do činnosti řádně regulované milice a bránit svůj region, dokonce se zbraní. V tom smyslu můžeme konstatovat, že občané jen naplňují své přirozené právo.

Sociolog Petr Hampl: Občanské hlídky mají pozitiva

6. 11. 2020

O tom, že džihádisté zabíjejí už pár kilometrů od českých hranic, se mluví dost. Jak je to ale s jejich spojenci na české straně? Upozorňuji na knihu Lukáše Lhoťana, což je zatím jediný pokus tu situaci zmapovat.

Malá ukázka:

"Zajímavou skutečností je také fakt, že Islámská nadace v Praze již od roku 2003 neplní povinnost vyplývající ze zákona o nadacích a nadačních fondech a neodevzdává finanční a výroční zprávy. Podobně i Islámská nadace v Brně neplní stejné ustanovení zákony o nadacích a nadačních fondech. Stejně tak i (muslimská - doplnění PH) firma Arabella, s.r.o. a PRAGOGOLD PRAHA, s.r.o. neplní zákonnou povinnost odevzdávat výroční zprávu a účetní uzávěrku."

Schválně můžete hádat, jak se k tomu postavil finančák a kolik tam bylo kontrol.

6. 11. 2020

Z odpovědi na otázku, co by měla obnášet reakce na džihádistické útoky:

Dějiny evropské civilizace nicméně znají řešení. Rozlišování mezi mírovým a válečným stavem. Z hlediska práva, společenských vztahů i převládajících postupů.

Pokud bychom měli shrnout rozdíl do jediného bodu, pak jde o to, že v míru reagujete na zločin vyšetřováním, zatímco ve válce reagujete na úder protiúderem. Neřešíte, jestli zasáhnete stejného ostřelovače nebo stejného pilota bombardéru. Snažíte se způsobit nepříteli co největší lidské ztráty nebo jiné škody.

Když vám obsazují zemi, je absurdní řešit vinu jednotlivých lidí, zatýkat je předepsaným způsobem a každému poskytovat právo na soudní proces. Strany na sebe prostě střílí. To nemusí znamenat, že zcela mizí pravidla. Nadále by měli být například rozlišováni bojovníci a civilisté. Pořád existují válečné zločiny, které se vyšetřují a trestají. Ale těžko si představit, že obklíčíte nepřátelskou jednotku a její velitel se bude domáhat advokáta.

Otázka týdne: Jak reagovat na džihádistické útoky

5. 11. 2020

Poučení z amerických voleb. Lidový kandidát musí vyhrát s náskokem alespoň 10%. Jinak liberální demokraté výsledek zfalšují. Totéž se odehrálo předtím v Rakousku. A v Německu se členové komisí dokonce chlubí tím, kolik lístků AfD vyhodili.

Je to naprosto logické. Jestliže někdo nenávidí západní civilizaci a všechny její zásady a pravidla, proč by měl respektovat zrovna tu jedinou - férové sčítání volebních hlasů?

5. 11. 2020

Pokud pracujete v mateřské školce (nebo někdo z vašich blízkých), upozorňuji a doporučuji podporu téhle aktivity. Institut pro sociální a ekonomické analýzy je jedním z posledních míst, kde přežilo nezávislé myšlení. Jejich analýzy jsou vesměs zajímavé a prakticky užitečné.

V tomhle případě jde o to, aby ředitelky mateřských školek sdílely zkušenosti. Samy, přímo, bez auditorů a školitelů, co se na tom napakují, a stejně jenom překáží.

ISEA: Výzkum mateřských škol v době Covid

4. 11. 2020

Přežili jsme Obamu, přežijeme i Bidena.

4. 11. 2020

Tak to vypadá, že to Trump nakonec zvládne, byť naprosto těsně. Ale nemylme se. Porazit polodementního soupeře namočeného v organizovaném zločinu, s podpalovači měst za zády - to není až tak úžasný výkon.

3. 11. 2020

Tak tu máme výsledek "zdravého stravování" a návratu k přírodě. Po 100 letech se v českých zemích opět objevila podvýživa.

Co v článku vidět není, a co je podstatné. Takovými katastrofálními trendy je vždy více ohrožena nižší třída. Ti nahoře to dělají trochu, média to zdůrazňují hodně, a ty matky z nižších vrstev, které se chtějí těm nahoře podobat, to pak doženou do extrému.

Podvýživa je zvláště vážná proto, že souvisí s inteligencí. Po celé 20. století průměrná inteligence Evropanů stoupala, i když měli chytří méně dětí než hloupí. Co ten vliv převážilo, bylo zlepšování výživy.

MF Dnes: Máme podvyživené děti? Trend "zdravého stravování" je tragický

3. 11. 2020

Politikům připomínám, že jejich práce není vyjadřovat soustrast. Jejich práce je prosadit takové opatření, aby se Vídeň nemohla odehrát v Praze.

2. 11. 2020

Hurá, Lékaři bez hranic se konečně posílili kapacity českého zdravotnictví.

Čekáte, že pošlou doktory nebo sestřičky do nemocnic? To zrovna ne. Místo toho budou poskytovat "poradenství". Budou např. ředitelům pečovatelských domů vysvětlovat, jak používat dezifekci. Jestli je budou taky učit, jak se slézá ze stromu, to v tiskové zprávě není. V tiskové zprávě, žel, taky není ani zmínka o tom, že by to snad měli dělat zadarmo.

2. 11. 2020

Nevypadá to špatně. Trump roste v Pennsylvanii. To je stát, o kterém Nat Silver (superhvězda mezi analytiky Demokratů) včera prohlásil, že pokud jej Biden nevyhraje, jenom velmi těžko se stane prezidentem.

Fox News: Biden's lead shrinks in Pennsylvania in final days of race: poll

2. 11. 2020

Jak získat další generaci pro vlastenectví a obranu evropské civilizace.

2. 11. 2020

150 tisíc Arménů, kteří už víc než tisíc let žijí v okrese Náhorní Karabach budou částečně vyvražděni, částečně vyhnáni. Jejich území osídlí turečtí osadníci.

Děje se tak za aktivního přispění NATO, České republiky i Izraele. Hanba nám všem! Za to je třeba se stydět. Ne za to, že prezidentovi pořádně neslouží nohy nebo že premiér má špatný přízvuk.

Snad to taky bude probuzení pro ty, kdo příliš spoléhají na Rusko. Rusko nebude příštím světovým četníkem. Nemá takové ambice ani takové možnosti. Hájí svoje vlastní zájmy a dá si pozor, aby se nenechalo zatáhnout do války. Pokud tedy Turci nezaútočí přímo na centrální Arménii (což podle všeho nemají letos v úmyslu), nebude se do záležitosti míchat. Jak bychom mohli věřit, že by mělo chuť řešit případné problémy České republiky?

2. 11. 2020

Evropa je ve válce s Islámem, píše Ivan David. Já s tím souhlasím, a asi i naprostá většina čtenářů. Jenže jsou i lidé, kteří to vidí úplně jinak. Z jejich pohledu došlo k pár kriminálním činům, pachatelé byli shodou okolností muslimové, a nějací magoři (či Putinovi agenti) chtějí vyvolávat strach.

Ostatně, velice podobná diskuze teď probíhá kolem covidu. Podle jedněch je tu epidemie, podle druhých jen mediální bublina (a nemocnice si kvůli chamtivosti nabírají příliš mnoho pacientů). Rozdíl je jen v tom, že pohled na Islám souvisí s třídní příslušností, zatímco pohled na covid je ve společnosti (zatím!) rozložen chaoticky.

Rýsuje se, nicméně, zajímavý rozdíl mezi Francií a jinými zeměmi bývalého Západu. Zatímco ve Francii se o problému aspoň mluví a píše, jinde stojí celá vládnoucí vrstva pevně a jednoznačně na straně muslimské komunity. Žádná diskuze není připuštěná. Víte třeba, že zároveň došlo k sérii útoků na kostely v Kanadě? Tam to téma není. Oni nakonec Francouzi taky neudělají nic, ale v takové společenské atmosféře je myslitelné, že vyrostou nějaké skupiny odporu. Na rozdíl od Německa, Švédska, Velké Británie a dalších.

Čím je Francie jiná? Je to jen předběžná hypotéza, ale zdá se mi, že by mohlo hrát roli tradiční francouzské rovnostářství. Už od své revoluce Francouzi nesnáší privilegia, nesnáší aristokracii, občanská rovnost je pro ně nejvyšší hodnotou. To jde přímo proti globálnímu trendu formování nové aristokracie. A taky je pak těžší hodit přes palubu příslušníky nižších sociálních vrstev, jak to udělali ve Velké Británii a Německu. Pokud je tomu tak, pak je pro nás hodně důležité držet se masarykovské levicové tradice. Národ jako celek, důraz na rovnostářství, žádný prostor pro šlechtická privilegia. To by radikálně zvýšilo naše šance na přežití.

Ale v této chvíli je to spíš téma k diskuzi.

1. 11. 2020

Další uříznutá hlava ve Francii. Lidé si brzy zvyknou a ty případy zmizí z prvních stránek novin.

1. 11. 2020

Tak jako se během přibližně 10 let změnilo základní příběh druhé světové války – od zlých Němců k hodným Němcům – tak nás teď totéž čeká ohledně rasismu. Za pár let bude normální, že si každý pokrokový člověk myslí, že u běžného českého domku byl uvázaný černý otrok, a že jen komunisté to popírají.

To zaznělo u Xavera, kde jsme mluvili o spoustě věcí – klečích fotbalistech, Landově manifestu, českém školství, psychické křehkosti mladých lidí… a taky o vlasteneckém setkání v Příčovech.

1. 11. 2020

Už dlouho píšu o tom, že globalistické politické strany představují jeden celek, i když mají různé názvy. Stejně jako jedna korporace, která prodává různé produkty pod různými "brandy".

Je tedy vlastně logické, že když nezafungovala strategie "hodně různých značek", seskupují se do volebních koalic. Využijí tak vlastností českého volebního systému, kde jsou velké strany zvýhodňovány proti malým.

Pro obyvatele ČR to znamená migrační kvóty, euro, Istanbulskou úmluvu a také "úsporná opatření" dopadající výhradně na dolních 50%.

Je možné tomu čelit? Pouze v případě, že by se podařilo velmi rychle zlikvidovat epidemii (nikoliv zmírnit, ale zlikvidovat) a sestavit volební koalici ANO - SPD - KSČM - Trikolora. Zvažte sami, nakolik je to realistické. Vychází mi z toho, že se musíme připravovat na mnohem horší časy. Snad nebudou dlouhé.

31. 10. 2020

KSČM bojuje za práva korporací neplatit daně.

Komunisté, kam jste se jenom schovali?

Tomio Okamura: Zdaňme nadnárodní korporace

Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM bohužel zamítla návrh poslanců SPD na zdanění dividend, které nadnárodní korporace vyvádějí svým vlastníkům z tuzemska do zahraničí. Podle kabinetu je tento návrh mimo jiné v rozporu se směrnicí EU. Srážková daň na dividendy by podle našeho návrhu činila 15 procent. Dopadla by na zahraniční vlastníky, kteří nepřetržitě nejméně jeden rok drží v tuzemské korporaci alespoň desetiprocentní podíl.

V České republice dochází dlouhodobě k nadměrnému odlivu zisků do zahraničí, kdy jednou z forem je výplata dividend, jejichž prostřednictvím každoročně odtékají stovky miliard korun. Mizí na 300 miliard korun do kapes nadnárodních korporací.

Hnutí SPD nemá strach z nadnárodních korporací ani z EU jako ostatní politické strany a jejich zdanění budeme nadále prosazovat. Zisk z naší práce musí zůstat v České republice.

31. 10. 2020

Trump zřetelně dotahuje Bidenův náskok, jak ukazuje i graf RealClearPolitics. Bude to ale stačit? Vypadá to, že rozhodne volební účast mezi bílou dělnickou třídou.

31. 10. 2020

"Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován," píše Ivo Budil.

Jde to dobře se závěrem Prolomení hradeb. Vnitřní problémy nové aristokracie rostou. Čekáme na chvíli, kdy v důsledku těchto vnitřních problémů natolik oslabí, že nedokáže zabránit tomu, aby tu vyrůstaly vůdčí osobnsoti.

Jo, a tím lidovým vůdcem není míněn žádný profláklý příslušník politické třídy, co se doučí pár vlasteneckých frází.

Rozhovor s profesorem Budilem

30. 10. 2020

Veřejný prostor je plný kritiky současných vládních kroků. Téměř všechno, co v souvislosti s epidemií podniká, je označováno na nedokonalé, chybné či zbytečné. Obyvatelům je naznačováno, že s vládou nemají spolupracovat. Ale od nikoho z kritiků jsme zatím neslyšeli, co by tedy měla vláda dělat. Jako by kritik stál s rukama založenýma na prsou a s pobaveným úsměvem říkal: „No tak, vládo, předveď se, můj problém to není.“ Jako by ti lidé úplně zapomněli, že je to také jejich země. Že jde také o jejich životy. A že nezvládnutí epidemie může přinést fatální politické změny.

Nicméně i když odhlédneme od momentálních politických souvislostí, otázka zůstává. Jak jinak je možné postupovat? Ve skutečnosti to není otázka nová. I když sociální sítě a mainstreamová média vesměs přetékají demagogií, na menších odborných serverech a v uzavřených skupinách běží věcná debata. Z té debaty už vzešly určité závěry, které se opírají o konkrétní zkušenosti různých zemí.

X

Podruhé ze stejného článku:

Česká vláda na jedné straně nechce příliš omezovat společenský život a ekonomiku, na druhé straně chce zabránit vlnám masového umírání a dočasného zhroucení společnosti. Počíná si tak šikovně, jak to lze čekat od evropské vládní byrokracie začátku 21. století. Občas to přežene směrem k příliš drastickým omezením (nejspíš letos na jaře), a jindy zase nezavede potřebná omezení včas, takže se země nevyhne vlně masového umírání (jak to zažíváme právě teď). Státní byrokracie ani politici nedokážou zabránit nejrůznějším nátlakovým skupinám, aby do opatření neprosazovaly svoje zájmy a neřešily si nejrůznější kšefty. Stejně jako v předchozím případě je problémem dlouhodobost. Nikdo nevidí konec. Další a další vlny, další a další domácí vězení, a čekání na vakcínu, která nemusí nikdy přijít. Vakcínu proti viru HIV se nepodařilo vyvinout ani za třicet let. Až lidé zjistí, že nový stav je trvalý, zcela jistě se začnou chovat jinak. Co budou změny obnášet, to dnes nedokážeme říct.

Otázka týdne: Jaké má vláda jiné možnosti řešení současné vládní situace?

29. 10. 2020

Ivan David: "Společnost nemůže existovat jako nahodilý soubor osob, které se starají o svoji dnešní zábavu, ale jako propojená funkční komunita, která se stará o vlastní budoucnost."

V tom je obsaženo všechno. Národní hospodářství, migrace nebo reakce na epidemii. Kdo tohle nepochopil, nemá do současné debaty čím přispět.

Ivan David: Uříznutá hlava v kostele, motiv prý stále neznámý

Proboha jen žádnou předsudečnou nenávist, žádný antiislamismus, to byste na rozdíl od uřezávačů hlav byli bez pochyb extrémisty! Ale nedělejte si starosti, Evropská komise, ale i OSN (!) nadále plánují dovoz desítek miliónů migrantů z muslimských zemí do Evropy a Evropský parlament to i nadále podporuje s dvoutřetinovou většinou od Sjednocené levice, přes Zelené (za ČR Piráti), Socialisty a velké části Evropských lidovců a liberálů (Renew).

Bude snad ve Francii občanská válka? Muslimové jsou jednotní a odhodlaní, dosud většinová společnost je rozpadlá a pod nadvládou idiotské ideologie. A k tomu se pracuje na odzbrojení občanů. Evropská "elita" se bojí sociální patologii i jen pojmenovat. Jak vystihl Petr Hampl, k válce, i občanské musejí být dvě bojující strany. Jenže tady bojuje jen jedna.

Jen debil může radit, že máme počkat, až bude i v "naší" zemi dostatek džihádistů. Do té doby máme odmítat poplašné zprávy.

Evropě vládne neuvěřitelná neschopnost a nedostatek vůle k zajištění přijatelné budoucnosti. Pro ni je východisko jen jedno. Opustit cestu do nebytí, nepřipustit No-go zóny, ani "vyloučené lokality". Zákony musejí být vynucovány, a je-li to nutné zpřísněny! Škůdce, kteří tomu překážejí je nutné eliminovat. Společnost nemůže existovat jako nahodilý soubor osob, které se starají o svoji dnešní zábavu, ale jako propojená funkční komunita, která se stará o vlastní budoucnost.

29. 10. 2020

Podpořil jsem pár stovkami projekt Záhada lokálek, protože nejde "jen" o film, ale o setrvalé úsilí o záchranu místních malých tratí. Je to otázka zachování české krajiny, záchrany českého umu, udržení obyvatel v malých obcích a relativní místní samostatnosti. Nepřekvapí, že pro Českou televizi je takové téma "nedostatečně veřejnoprávní". To až bude rychlovlak od Siemensu jezdit na trati Praha - Berlín - Brusel, to bude veřejnoprávní na mnoho hodin vysílání.

Startovač: Záhada lokálek

28. 10. 2020

Bylo by pro mě velmi obtížné podporovat prezidentskou kandidaturu muže, který označuje odpovědnost a základní mezilidskou solidaritu výrazem "strach".

28. 10. 2020

Dnes výlet do zaniklé obce Komorsko a asi 20 km po brdských hřebenech.

28. 10. 2020

27. 10. 2020

Daniel Landa podepsal petici za vyhlášení 23. září významným dnem jakožto Den národní hrdosti - připomenutí mobilizace roku 1938. Výraz úcty k těm, kdo v roce 1938 byli připraveni bránit naši společnou vlast a případně přinést i oběť nejvyšší. Jejich odhodlání a semknutí národa v čase ohrožení nesmí být zapomenuto.

Petice za vyhlášení 23. září významným dnem

27. 10. 2020

Když tak čtu ty všechny lidové mudrce (často mají vystudovanou medicínu), napadá mě, že bychom mohli zrušit státní zdravotnictví a nahradit je ministerstvem dobré nálady. Ta je přece důležitější než produkty farmaceutického průmyslu. Ministrem by mohl být klaun, co říkáte?

27. 10. 2020

Mozarta prý dojalo, když viděl, jak si pekařský učeň na pražské ulici pohvizduje melodii z jeho opery. Vzpomněl jsem si na to, když mi včera přivezli další dávku Cesty z nevolnictví a ukázalo se, že řidič náklaďáku je můj čtenář.

Tentokrát jsme nechali dotisknout čtyři tisíc kusů. I to by bylo samo o sobě víc než celý náklad jakékoliv sociologické knihy, co u nás kdy vyšla. Ale ambice jsou mnohem větší. Aby to byla kniha, kterou si přečtou desetitisíce lidí a která jim pomůže lépe zápasit o budoucnost svojí a svých dětí. Která aspoň změní atmosféru v zemi. Nebude to snadné, zejména s ohledem na to, že nemůžu pořádat besedy, což byl fakticky hlavní propagační kanál. Budu prostě muset vymyslet něco jiného.

Dotisk má na obale červenou barvu místo okrové, ale je to z čistě praktických důvodů. První verze Cesty z nevolnictví se na regále pletla s Prolomením hradeb.

26. 10. 2020

Z rozhovoru s Ondřejem Brožem v internetové televizi Příznaky transformace:

Zvláště mladší lidé mají to, že v principu není možné, aby ekonomika byla národní. Aby české firmy vyráběly pro místní trh. Aby se tu vyrábělo to, co vymyslí čeští inženýři. Abychom si sami vypěstovali a vyrobili potraviny. Že by továrny nepatřily cizincům. Opravdu si to nedokážou ani představit. Je to pro ně něco totálně utopického. Proto v závěrečné kapitole Cesty z nevolnictví zdůrazňuji, že je důležité připomínat staré časy. Dokud ještě žijí lidé, kteří si pamatují, že se vyráběly české pračky proč české zákazníky, a česká radia pro české zákazníky, a že ty stroje fungovaly, a že se tu vyráběla česká kamna, která byla lepší než dnešní dovážená kamna (vyjma nějakých hodně drahých skandinávských), že česká zelenina byla lepší než ta odporná holandská rajčata. A že jsme k tomu nepotřebovali žádný cizí kapitál a žádné cizí know-how.

26. 10. 2020

Výjimečně skvělá zpráva. Paušální daň pro živnostníky prošla. Není to asi pro každého, ale tisícům drobných podnikatelů to neuvěřitelně usnadní život. Na začátku měsíce zaplatím 5 500, a už žádné účetníctví, žádné faktury, žádné EET, žádné sociální a zdravotní.

Díky SPD, že to odstartovalo. A taky pochvala ministerstvu.

Sněmovna schválila jednoduchou paušální daň.

26. 10. 2020

Kniha Sebedestrukce západu Institutu Václava Klause vzbuzuje hodně pozornosti, i když fakticky přináší málo nového. Že se západní civilizace hroutí, o tom už bylo napsáno dost. Příčinám se Klaus a jeho kolegové vyhýbají, kromě neomarxismu. Takže to skoro až působí dojmem, že kdyby byly na univerzitách nahrazeny neomarxistické knihy konzervativními, byl by svět zase v pořádku. Nicméně je to skvělý úvod do diskuze.

Pěkný článek napsal Josef Skála. Podstatnou část sice věnoval obhajobě starého Marxismu (což je pro nás, nemarxistickou většinu, poněkud nudná záležitost), nicméně po právu se domáhá uznání, že staří komunisté chápali neomarxismus jako principiálního nepřítele už v době, kdy s ním západní liberálové koketovali a kdy ho k nám osmašedesátníci tahali, jak jen mohli.

Skála ale především perfektně vidí, že síly destrukce dnes nepohánějí chudí studentíci, nýbrž banky, korporace a velké státní byrokratické aparáty. Neomarxismus je pouze jedním z nástrojů, které používají k ovládnutí světa. Nic víc. Což mimo jiné znamená, že pokud se necháme uhranout už dávno překonaným konfliktem "jedinec - stát" (pokud ten konflikt vůbec někdy existoval), nebudeme schopni se postavit na obranu vlastní svobody, vlastních národů ani vlastní civilizace.

Bude zajímavé, jestli v Institutu Václava Klause najdou odvahu odpovědět. Ta debata by mohla být fascinující.

Josef Skála: Sebedestrukce Západu a lochneska Neomarxismu

25. 10. 2020

Žádná opatření nefungují sama o sobě. Virus neumí číst vládní vyhlášky. Jde o to, nakolik se změní chování lidí. A tady jsme se dostali do kruhu. Vláda vydá nějaké nařízení, lidé hned přemýšlí, jak to přechytračit, vláda tedy vydá ještě přísnější nařízení, lidé stejně zkouší podvádět… Nezpochybňuji, že se mnozí chovají rozumně a disciplinovaně, ale k zastavení epidemie to nestačí.

V první řadě je nutné obnovit důvěru. Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezinárodních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne. To není dobré východisko.

Rozhovor na Parlamentních listech

25. 10. 2020

V litoměřické přednášce jsem se zamyslel nad tím, proč česká justice zcela rezignovala na vymáhání práva vůči příslušníkům muslimské komunity. A taky nad tím, co všechno by se muselo změnit, aby začala postupovat jinak.

Mimo jiné jsem připomněl, že soudcům musí skončit současná anonymita. Za každým rozsudkem má být vidět konkrétní jméno. To jméno má být všeobecně známé, stejně tak jeho obličej - podobně jako obličeje politiků. Soudce musí být osobnost, jejíž názory jsou známy a která je schopna veřejně obhájit své rozsudky. To dluží veřejnosti jako ten, kdo je odpovědný za všeobecnou důvěru ve spravedlnost. Obžalovaný se má děsit nebo radovat, jakmile uslyší jméno soudce, protože má představu, co od něj lze čekat. Dnešní stav fakticky znamená, že soudce je anonymní a nenese žádnou odpovědnost - dokud se neznelíbí nějaké multikulti neziskovce. To musí skončit. Nebojme se mluvit o konkrétních soudcích. Nebojme se ukazovat jejich obličeje.

24. 10. 2020

Jako solidní spořádaný občan bych možná neměl vědět, co je deepfake, ale nějak se stalo, že to vím. Je to počítačově vyrobená pornografie, kde vám předvedou třeba manželku amerického prezidenta se skupinou černochů. Vše vyrobeno naprosto perfektně, včetně jejího hlasu, úsměvu a oblíbených gest.

Jenže technologie se rozvíjí, potřebné počítačové programy jsou stále dostupnější a fungují stále dokonaleji. Už ani experti Microsoftu a Google nedokážou rozlišit padělek od skutečného videa. Musíme počítat s tím, že se budou stále častěji objevovat falešné tajné nahrávky, falešná prohlášení politiků apod. Schopnost rozlišit pravdu od fámy, která už dnes tak zoufale chybí, bude ještě důležitější.

In a battle of AI versus AI, researchers are preparing for the coming wave of deepfake propaganda

24. 10. 2020

Ivan David zaslouží obdiv už jenom za tu odvahu a ochotu jít proti proudu:

"Četl jsem ročenku vydávanou protofyzikem Království českého z roku 1898. Protofyzik byl vlastně hlavní hygienik. I tehdy byli odmítači očkování proti pravým neštovicím, ačkoli smrtnost byla kolem 90 %. Z hlediska psychiatrické kategorizace je to dosti pestrá směs. Věřit nevývratně v neexistenci je také blud. Popíráte-li pouhou existenci koronaviru, těžko přijmete opatření. A v naší společnosti kromě toho žije stále více asociálů. Taková je doba."

Rozhovor Parlamentních listů s Ivanem Davidem

24. 10. 2020

V Polsku se byla nalezena skoro miliarda tun měděné a stříbrné rudy. Skvělá zpráva. Pro nadnárodní korporaci Lumina Capital se sídlem v Kanadě. Poláci z toho budou mít akorát tak zničenou krajinu - a nějaké korupční peníze pro starosty nejbližších obcí.

To abychom neměli pocit, že "do držky" dostáváme pořád jenom my. Všechny země, které se dostanou do americké sféry vlivu, jsou na tom stejně nebo velmi podobně. Být nejvzornější spojenec znamená, že vás ždímají víc než ostatní. Nic jiného. Polákům nedovolili dokonce ani vykopat multikulturní neziskovky, protože Soros je sice gauner, ale americký gauner.

Polsko má nová ložiska mědi a stříbra

23. 10. 2020

Z rozhovoru pro parlamentky:

Určitě to chce nové obličeje. Kdybych vedl vládu já, zavolal bych Martinu Konvičkovi. Docent biologie, rozumí záležitostem šíření viru i lidskému chování. Jestli je v téhle zemi někdo opravdu důvěryhodný, je to on. Nikdy neuhnul, nikdy se nedal zastrašit, nikdy se nedal zkorumpovat. A je to o něm všeobecně známo. Nebo najít někoho typově podobného.

Těžko očekávat, že by se lidé nechali motivovat profláklými funkcionáři, ať už z vládní koalice nebo opozice. Nebo vystrašeným premiérem, který koktá, že on za nic nemůže.

Vyjde brzy.

23. 10. 2020

Ve svém vystoupení na Litoměřickém odborném semináři jsem vyjádřil přesvědčení, že ekonomický systém musí být nástrojem pro dosažení politických cílů. Sám o sobě nemá žádný význam. Co má být tím cílem? Je cílem všeobecný blahobyt? Je cílem podpořit národní samostatnost? Bezpečnost? Vyšší podnikové zisky? Nechť se o tom diskutuje. Ale pokud naivně řekneme, že to ponecháme spontánnímu vývoji, on si přes to svoje cíle zrealizuje někdo jiný.

Zdůraznil jsem také, že ekonomický systém nesmí vést k výsledkům, které jsou všeobecně vnímány jako amorální. A to dokonce ani tehdy, když by takové uspořádání bylo efektivní. Je to příliš destruktivní pro lidi, rodiny i pro společnost jako celek.

23. 10. 2020

Žánrový obrázek z Chicaga. Bílá policistka byla napaden černým zločincem a surově zmlácena. Když se jí v nemocnici ptali, proč tedy nepoužila služební zbraň, odpověděla, že tak chránila svou rodinu. Aby se její blízcí nestali terčem šikany jakožto rasistická rodina.

Stalo se to již před několika lety. Uvádím to pro přiblížení, jak strašlivě se liší americká rasová realita od té mediální. Jak vypadal ten nesnesitelný rasismus, jaký musí být v současné době odstraňován.

Black Lives Matter and the Mechanics of Conformity

23. 10. 2020

Islámský stát vyzývá své stoupence, aby používali obvinění z islamofobie jako zbraň džihádu. Multikulturní centrum Praha, vpřed!

23. 10. 2020

V situacích podobných té naší se totiž nabízí v zásadě dvě možnosti. Buď se národ semkne a v lidech převáží to dobré. Malý kousek z toho jsme ochutnali letos na jaře. Jindy ale národ upadne do chaosu, lidé se postaví navzájem proti sobě a z jejich povah vyplave to nejhorší.

Kterou z cest se národ vydá, o tom rozhoduje politické vůdcovství. Najde se v kritické chvíli státník, který je schopen přinést vizi a převzít odpovědnost? Pokud taková osobnost vystoupí, je slušná šance, že lidé ze sebe vydají to nejlepší. Třeba slavný Churchillův moment, kdy Britům slíbil „pouze krev, pot a slzy,“ tedy bojovat až do konce a zachránit aspoň čest. Bez jeho vystoupení by byli z Britů horliví a ponížení kolaboranti, jak ukazují příklady malých britských ostrovů obsazených Němci.

Otázka týdne: Co ukazují poslední dny o naší morálce.

22. 10. 2020

Měl jsem možnost velmi zblízka přihlížet vzniku jedné hodně zajímavé analýzy českého školství. Předpokládám, že bude publikována v řádu týdnů.

Že během uplynulých desetiletí došlo k dramatickému poklesu úrovně výuky, to asi nikoho nepřekvapí. I když si často neuvědomujeme, jak obrovský je ten úpadek. Kdybychom v roce 1990 někomu řekli, jak málo toho jednou budou vědět a umět české děti, vysmál by se nám. Bylo by to nepředstavitelné. A to ministerstvo zjišťuje, že současné trosky někdejších dovedností jsou pořád ještě obtížné a chce učivo dále omezit.

Zajímavější je ale sledovat, jak k tomu úpadku došlo. Začátek je někde v polovině 90. let. Tehdy se povinně bohatlo, každý podnikal, ale kdo se snažil pouze poctivou prací (tou to nikdy nejde tak rychle), mohl si připadat méněcenně. Skuteční borci jeli přes privatizační transakce, a byli dáváni za příklad vzorných občanů. V téhle atmosféře není vůbec divné, že když přišly nabídky zahraničních grantů, mnozí po tom vyloženě skočili. A začali školství "vylepšovat" směrem k nižší úrovni. A ještě nižší úrovni. A ještě nižší úrovni. Peníze tekly stály větším proudem, výuka upadala... inkluze je vlastně logickým vyústěním.

Je pravda, že zkázu českého školství dovršili až Zelení (za Topolánkovy vlády), ale kořeny toho průšvihu jsou starší.

22. 10. 2020

Německo nám v těžké situace určitě pomůže. Nahradí naše zemřelé Somálci.

22. 10. 2020

Zatímco diskutujeme o tak banálních záležitostech, jako jsou lidské životy, Akademie výtvarných umění využívá naše peníze na něco důležitějšího – genderovou reformu! Napříště už nebude možné, aby tam působil učitel, který se zpátečnicky věnuje malování nebo sochařství a nepřednáší o genderové diskriminaci. Všechny oblasti školních aktivit, tvorby, vyučování i společenského života mají projít důkladným posouzením, co může zůstat a co nikoliv. Soudružky a další aktivistická stvoření ostatních pohlaví jsou ale vychytralé – reforma má být provedena tak, aby i po ní zůstalo dost důvodů, proč zakládat další výbory a pokračovat v boji (např. v boji za práva „nebinárních“ proti ženám).

Nám širší veřejnosti je jasné, že bude následovat vlna cenzurních zásahů proti historickému umění. Ale snad se podaří vše správně vysvětlit. Třeba nádherné Mánesovy a Alešovy akty mohou být „reinterpretovány“. Ukáže se, že ty bytosti s plnými prsy a nádhernými zadečky jsou ve skutečnosti přešití muži, případně, že symbolizují „povstání nebinárních proti toxické maskulinitě“ nebo „odpor proti xenofobii.“ To by snad šlo?

Návrh genderové reformy na Akademii výtvarných umění

21. 10. 2020

Když chce Andrej Babiš bojovat za svobodu projevu, nemohl by začít v té zemi, kde je premiérem?

21. 10. 2020

Když odstraníme z článku amerického neurovědce Douglase Fieldse tuny stupidní antitrumpovské propagandy (typický příslušník své vrstvy), dostaneme velice zajímavý popis, jak lidé reagují na ohrožení a velké společenské události.

1) Občan vidí v televizi záběry band podpalující centra města a vystoupení politiků, co to chtějí řešit zrušením policie. Vyděsí, zuří, je rozhodnut volit konzervativního kandidáta nebo se dokonce zapojit do jeho kampaně, možná vstoupit do nějakého sdružení.

2) Občan po pár týdnech zjišťuje, že se toho tolik nezměnila. V televizi pořád bandité podpalují centra měst, ale v jeho obýváku to vypadá stejně jako předtím. Ani v jeho ulici se toho tolik nezměnilo. Emoce vyprchávají, odhodlání cokoliv udělat je menší.

3) Přicházejí signály o tom, že průšvih nakonec zasáhne i jeho, ale člověk už je emotivně odolný. Zvyknul si, že tomu nemá přikládat příliš velký význam (i když fakticky začíná být situace vážná teprve teď).

Ten stejný příběh se dá aplikovat na migraci, islám odzbrojení obyvatel, likvidaci občanských svobod nebo cokoliv jiného.

21. 10. 2020

Denní počet mrtvých s covidem překročil stovku a dále roste. Pro srovnání - denní počet mrtvých se všemi druhy rakoviny dohromady je asi 70.

Pokládám tím za zcela ukončenou debatu, kterou jsme vedli v posledních týdnech. Příspěvky na téma "covid, lidé a společenské dění" budu publikovat pouze v uzavřených skupinách a na své webové stránce.

Respektuji, že někdo může zastávat názor "ono se vlastně neděje nic neobvyklého", "je to spiknutí", "mám právo roznášet virus" nebo mrtvým vyčítat chybné výkazy. Ale nevidím žádný důvod, proč bych se měl takových diskuzí účastnit. A můj názor na lidi, kteří naháněli popularitu a politické body zlehčováním té situace je dostatečně známý.

21. 10. 2020

V knize Cesta z nevolnictví nenajdete ani jednou slovo "covid", "epidemie", "karanténa", "opatření" ani nic podobného.

Nicméně Martina Konvička má pravdu v tom, že každá kvalitní teorie by měla poskytovat nástroje, které vám umožní dívat se na dění ve společnosti jinýma očima. A všímat si věcí, kterých byste si jinak nevšimli.

A je skvělé, že s teorií vyjádření v Cestě z nevolnictví pracují jiní, a že z ní dokážou vyvodit věci, které by mě samotného nenapadly. Dobrá kniha má být chytřejší než její autor.

Martin Konvička: Cesta z nevolnictví a epidemie

S hanebným zpožděním za většinou své "bubliny" jsem si přečetl novou knížku P. Hampla. Trochu mi totiž občas prozradil, o čem to bude, a tak jsem nebyl příslušně nažhavený...

A tak mě až při čtení překvapilo, že se knížka - která rozvíjí Petrovu hlavní tezi o sporu "globhalistické nové aristokracie a těch, kteří by k ní rádi patřili a uvěřili, že mají šanci" se zbytkem západních společností a nabízí východiska z ní - občas dotýká Covid-krize! Nutně jen okrajově, P.H. knížku dopisoval na jaře, kdy se vše terpve otevíralo.

Přitom Petrova teze je pro souč. situaci perfektním vysvětlujícím rámcem! Spor "rouškařů s chřipečkáři", který Společnot trhá ve švech, lze převyprávět takto:

Nová aristorkacie (+ti okolo).

Jsou plně pro lockdowny a opatření, protože chtějí žít, ale nikdy ani nezmíní nutnost (polo)zavření hranic, protože s hranicemi padá jejich "globální svět" - stejně jako přísun laciné pracovní síly, s níž oni přece nepřicházejí do styku, ale díky nimž jsou laciné brambory. Hodně horují pro home office, což je vlastně pro ně definitivní naplnění snů.

Tradiční národní vrstvy (P.H. pro ně nemá název)

Brání se opatřením, neb se cítí být ekonomicky ohroženi - a protože v postojích "papalášů" vidí pokrytectví (typově, recepce či obědy jinak kvalitně zaizolovaných ministrů bez roušek...). Nemá důvěru, že vládě nebo komukoli nahoře záleží na jeho osudu, že ho nenechá ekonomicky klesnout - a riskantním chováním rozhání obavy z budoucnosti. Naopak by jim vůbec nevadila ochrana hranic - ale "už je pozdě".

Tomu, že jde o třídní konflikt, napovídá, že jen málokoho napadne jediné logické řešení: Razantní lockdowny na národní úrovni, a následná karanténa hranic a důraz na "zdrchání" ekonomiky prostřednictvím vnitřního trhu.

20. 10. 2020

Bývalo tomu tak, že čím výše ve společenském žebříčku, tím vyšší šance (či riziko), že narazíte na agresivního bezohledného psychopata. Nicméně časy se mění. Výzkumy z posledních desetiletí ukazují, že agresivita už při cestě nahoru nepomáhá, bezohlednost musí být správně zakrývána (zpravidla nějakými ušlechtilými pohnutkami) a rozhoduje „schopnost vytvářet a řídit vztahy“. Dříve se tomu říkalo intrikovat. Potvrzují to i empirické studie.

Kupodivu to ale nevede k lepšímu světu. Místo agresivních osobností rozhodují zbabělci. Místo osobností se silnou vůlí tupé podřízení elitářskému davu.

ScienceDaily: Being a selfish jerk doesn't get you ahead: Study

19. 10. 2020

V proslovu na zářijovém Dni národní hrdosti se věnuji, mimo jiné, roli národní kultury:

Když slyšíme o divadlech, kinech a muzeích, tak můžeme mít tendenci mít za to, že je jenom nějaká kratochvíle. A někdo se ptá, proč to vůbec podporovat z peněz daňových poplatníků. Ať si každý vybere, co chce a ať si prostě koupí vstupenku. Ale národní kultura, to je něco úplně jiného.

To si za první republiky dobře uvědomovali. Jestli jsme spojeni stejnými dějinami, stejnou kulturou, jestli známe stejné písně, jestli vnímáme národní kulturu, a jestli ta národní kultura vůbec existuje – to není otázkou volného času. To je otázkou bezpečnosti. To spolurozhoduje o tom, jestli dokážeme být jednotným národem.

Národní divadlo tu není proto, aby se tam realizovala nějaká parta deviantů a předváděla tam nějaké exhibicionistické kousky, jak je tomu v současné době. Národní divadlo je tu proto, aby povzbuzovalo národ. Aby školní děti a normální pracující mohli občas jít do Národního divadla. Aby tam všichni viděli stejné vlastenecké hry a aby se formovalo jejich národní uvědomění. Proto platíme ze svých daní národní divadlo.

A ze stejného důvodu platíme Českou filharmonii a Národní muzeum. Možná jste si toho všimli, že probíhá výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie. Jedním z účastníků nejužšího výběru je cizinka, která ani neumí česky (ta dáma mezitím konkurz vyhrála). Nezpochybňuji, že to je dobrá odbornice, která by dokázala vést jakoukoliv newyorskou nebo pařížskou galerii. Ale Národní galerie je přece o vztahu k národu! Má nás přece sjednocovat. To je něco, co bylo úplně zahozeno.

Dnešní Národní divadlo a Národní galerie jsou národní jen tím, že to národ platí. Ale vůbec ničím jiným.

19. 10. 2020

Věhlasný Gallupův ústav veřejného mínění letos nezveřejní odhad výsledku amerických prezidentských voleb. Je to příliš nejisté. Vskutku, různé ukazatele naznačují, že nejspíš vyhraje ten, a jiné zase, že vyhraje onen.

Ostatně, před čtyřmi lety agentury odhadovaly úspěch Clintonové - a vyhrál Trump. Před dvěma lety ty stejné agentury odhadovaly vítězství Demokratů nad Trumpovými Republikány - a ti Demokraté opravdu vyhráli.

Nelze ale popřít, že snad ještě žádný americký prezident v dějinách nestál proti tak slabému soupeři. Biden projevuje zřetelné znaky demence, otevřeně se hlásí k bandám zapalujícím centrum amerických měst a jede ve všech možných i nemožných rozkrádačkách. Těsný výsledek ukazuje, jak mizerně si Trump vede. Silný energický soupeř by ho smetl.

Viz třeba poslední týden, kdy se do kampaně proti Trumpovi otevřeně zapojily Google, Facebook a Apple. Není to vůbec překvapení. Který kandidát na amerického prezidenta je před čtyřmi lety označoval za hrozbu pro demokracii? Kdo sliboval, že je dostane pod kontrolu? Členové jeho štábu dokonce naznačovali možnost znárodnění. A kdo nepodnikl absolutně vůbec nic?

Paradoxně to je slušnější část současných kongresových Demokratů, kdo se snaží moc těchto firem omezit. V návrhu, který před pár dny zpracovali, se počítá s nuceným rozdělením obrů do spousty malých firem, zavedení konkurence a povinné "přenositelnosti". To znamená, že každý uživatel každé sociální sítě bude schopný komunikovat se všemi uživateli všech ostatních sítí - podobně jako u mobilních telefonů. Když vás facebook zablokuje, prostě přejdete k jiné síti a budete pokračovat. Vaše posty uvidí stejní lidé jako dosud.

Americká vláda mezitím řeší, aby ty firmy, které proti vedou kampaň proti prezidentovi, nemusely platit daně.

První poučení: Svět je složitější, než vypadá na první pohled. Druhé poučení: Dívejte se víc na sociální vrstvy než na jména a konkrétní osobnosti.

18. 10. 2020

Vítězem dnešního dne je Andrej Babiš. Až přibude mrtvých a bude se hledat viník, tak nebude ve veřejné paměti jako ten, kdo všechno zanedbal a jehož vláda projevila naprostou neschopnost. Bude ve veřejné paměti jako ten, kdo chtěl karanténu a kdo čelil promořovací opozici.

18. 10. 2020

"Když byly hranice Evropy otevřeny pro džihádisty, kteří předtím na blízkém východě uřezávali lidské hlavy, bylo tím rozhodnuto, že se budou řezat hlavy i v Evropě. Zbývá už jen otázka, které hlavy budou uřezány a které zůstanou na krku."

To jsem napsal v knize Prolomení hradeb v roce 2018. A prý, že přeháním, straším, manipuluju s lidmi a já nevím, co všechno. Jo, a taky občas, že sloužím iluminátům.

A hele, co se to stalo francouzskému učiteli? Co to oslavují tisíce mladých muslimů ve Francii? A co prochází, aniž by se francouzské úřady opovážily byť i jen naznačit, že budou stíhat schvalování trestného činu?

18. 10. 2020

Svoboda projevu je nejvyšší hodnota. Ale hned za ní je schopnost organizovat diskuzi tak, aby bylo možné odlišit pravdu od nepravdy, racionální tvrzení od žvástů.

Všimněte si, že ani tam, kde jsou lidé spojeni přátelskými vztahy, to nevede k tomu, že by dokázali věcně diskutovat. Ani hodně času stráveného společně nevede ke sblížení. Jde o způsob používání mozku.

Docent Jan Konvalina: Bláboly zabíjejí

Ten příval konspiračních teorií, nesmyslů, polopravd, lží a desinformací, který se v souvislosti s covidem vyvalil z hlubin českého internetu a který sdílejí i jinak střízliví, vysokoškolsky vzdělaní lidé, je opravdu děsivý.

Možná je dobře upozornit na to, že to není nic nového pod sluncem. Přes třicet let se UOCHB a UK profesionálně zabývám studiem viru HIV. Většina konspiračních teorií, která se dnes a denně sdílejí na síti kolem nového koronaviru, se objevovala už v 90. letech v souvislosti s HIV. Ti pitomci nic nového vymyslet neumí. Některé z těch nesmyslů jsou jen doslova opsané z časů, kdy se objevil AIDS. Například citace Karyho Mullise, která obíhá v tisících sdílení, že metoda PCR není vhodná k diagnostice virů, je ve skutečnosti z té doby (Mullis loni zemřel a covidu se vůbec nedožil). I tehdy bylo kdekomu jasné, že HIV jednak vůbec neexistuje, jednak ho vyvinuli Američané/Mossad/Rockefeller (nehodící se škrtnout), a navíc AIDS vůbec nezpůsobuje, ostatně AIDS taky neexistuje, celé je to komplot farmafirem, Židů a Wall Streetu k dosažení světovlády.

Už před 25 lety se naštěstí ukázalo, že je to všechno blbost. HIV existuje a způsobuje AIDS. PCR jej dokáže spolehlivě detekovat, a vědci, včetně odborníků z těch proklatých farmafirem, našli molekuly, které virus zastaví. (Jednu z nejúčinnějších našel jeden starší pán z Dejvic, jak je snad už všeobecně známo). HIV umíme docela spolehlivě diagnostikovat a léčit. Věda to dokázala.

Člověk by řekl, že po téhle zkušenosti už nebude mít blábol šanci, ale omyl, je to tu zas. Lékaři a sestry v nemocnicích a vědci v laboratořích to zase zvládnou, diagnostiku a první léky už máme, vakcína se objeví brzo, ale ten blábol může mezitím zabíjet lidi - stejně jako je zabíjel v 90. letech v jižní Africe a jinde, kdy celá jedna vláda a miliony lidí uvěřili žvástu, že HIV neexistuje a AIDS lze vyléčit sexem s pannou..

Lidi, proboha, neblbněte. Myjte si ruce, snažte se nenakazit, noste roušky, dávejte na sebe pozor a nevěřte blábolům. Bláboly zabíjejí.

17. 10. 2020

Ve včerejší debatě s Vladimírem Kapalem se ještě vracím k volbám. Snažím se ukázat, že nejde o to, že by snad čeští voliči chtěli příklon k multikulti a globalistickým stranám. Vedle nízké účasti hrálo roli to, že Piráti postupovali naprosto cílevědomě a profesionálně, zatímco SPD i Trikolora si počínaly značně amatérsky. Už jenom to, že nebyly schopny se dohodnout na společných kandidátech. Ostatně, strategie „musím obsadit všechno obvody“ je ve většinovém systému sebevražedná. Kdyby si z celé země vybrali 2 – 3 obvody, tam nasadili největší esa a nasměrovali všechno úsilí i peníze, mohlo to dopadnout jinak. Nebo to, že Piráti své kampaně připravovali více než rok před volbami, zatímco vlastenecké strany často vybíraly kandidáty na poslední chvíli…

17. 10. 2020

Migrant veřejně označovaný za "ukázkový příklad integrace" utloukl kladivem mladou ženu. Kdyby s ním celé nepracovaly integrační neziskovky, možná by ji utloukl kamenem.

17. 10. 2020

Drobná výhra pro Maďarsko a Polsko. Norské fondy tam přestanou posílat peníze. Mohlo by se to jevit jako ztráta - kdybychom nevěděli, že peníze z norských fondů rozdělují Sorosovi lidé, a že jsou určeny VÝHRADNĚ k financování politických neziskovek a podplácení státních úředníků.

Novinky: Norsko se chystá sebrat peníze Norsku a Maďarsku

16. 10. 2020

Vždycky mě štvalo, když ateisté radili katolíkům, jak být správnými katolíky. Nejlepším katolíkem byl v jejich pojetí ateista. Pochopitelně.

Nechci se dopouštět téhož, a nechci radit, co se má dál odehrávat v KSČM. Je nicméně zajímavé, že pokus o totální restart KSČM probíhá v době, kdy stojí před stejně radikální změnou Trikolora (jinak příští rok skončí) a kdy i spousta lidí v SPD vnímá, že potřebují hluboké změny. Restarty tří stran zároveň? Dojde k nim? Sblíží je to? Nebo naopak oddálí?

Z textu Josefa Skály vybírám klíčovou zásadu: Kdo bude statisíce našich bývalých (či potenciálních) voličů urážet jako extrémisty, ten nemůže zůstat ve vedení strany.

Takhle se k tomu staví i Piráti. A Piráti jdou nahoru, zatímco strany opatrných padají ke dnu.

Josef Skála: Chce to generální restart

16. 10. 2020

Z odpovědi na pravidelnou otázku týdne:

Veřejný prostor je naplněn prohlášeními ekonomických autorit, které shodně tvrdí, že z hlediska dopadů na národní hospodářství by bylo nejlepší předstírat, že žádná epidemie neprobíhá a nepřijímat žádná opatření. Jedna ekonomická celebrita se dokonce nechala před časem slyšet, že z hlediska ekonomického výstupu by bylo nejlepší obětovat 20 tisíc lidí.

Jenže vedle toho tu jsou opravdové studie. Třeba na MIT vzali data z dob španělské chřipky a rozdělili je po regionech. Seřadili je podle toho, jak tvrdá opatření byla kde uplatněna, a jaké byly ekonomické dopady. Závěr bude možná pro někoho překvapivý. V zásadě platí: Čím tvrdší opatření, tím menší ekonomické dopady. Tam, kde zavedli zákaz vycházení, eliminovali virus, a pak ekonomiku otevřeli, tam došlo k rychlému vzpamatování. Kde upřednostnili polovičatá řešení, tam byla výsledkem vleklá krize a těžší dopady. Možná proto, že tehdy ještě nevěděli, že „budeme si muset na virus španělské chřipky zvyknout a záchrana života nesmí být modla.“

Co říká skutečná věda o ekonomických dopadech epidemie

15. 10. 2020

V recenzi Hájkova Úderu se věnuji obecněji konspiračním teoriím, a snažím se rozlišit, kterými má cenu se zabývat.

Prvním dobrým signálem je, že Petr Hájek se ke konspiratikům otevřeně hlásí. Na podvod či metodickou chybu totiž nejčastěji narazíme tam, kde se nové náboženství označuje za vědecký směr, či marketingový projekt za náboženství nebo podnikání za politiku.

Za druhé. Petr Hájek netvrdí, že má přístup k nějakému tajnému vědění. Mimochodem, to je důvodem, proč jsou konspiratici tak často terčem posměchu. Protože tvrdí, že mají detailní informace z nějakého tajného spikleneckého setkání, a že tyto uniklé informace jsou běžně dostupné na youtube. Petr Hájek je ale rozumný člověk. Má stejné informace jako čtenář. Pouze radí, jak s nimi zacházet, jak jim rozumět, jaké souvislosti hledat. To je znak racionálního přístupu.

Za třetí. Hájkova metoda. Pokud autor Úderu nemá tajné informace z iluminátských setkání, jak tedy postupuje? Metoda spočívá v tom, že budeme předpokládat, že v pozadí je někdo, kdo vše řídí nebo přinejmenším velmi významně ovlivňuje. Nevidíme ho, neznáme ho, ale vidíme jednotlivé události. Na základě těchto událostí se snažíme uhodnout, co je jeho záměrem, jaké jsou jeho dlouhodobé cíle, a případně také něco o jeho povaze.

Svým způsobem nás to vrací ke středověké scholastice (dnes neoprávněně opomíjené). Systematické používání myšlení, porovnávání jevů, hledání společných vlastností, systematizace, formulování hypotéz… tyto základy skutečné vědecké práce vzešly právě ze scholastiky, a lze je najít i v Hájkově verzi konspirátorství.

Protiproud: Doba, kdy konspirace dávají smysl

15. 10. 2020

V jedné jihočeské vísce vzniká vlastenecké zemědělsko-výrobní družstvo, kde chtějí klást důraz také na přípravu na přežití za opravdu jakékoliv situace. Skvělí lidí, ale je před nimi ještě strašně moc práce. Možná příležitost pro městského manažera, který uvažuje o totální změně životního stylu. Ale nesmí být fakt ani trochu zhýčkaný.

14. 10. 2020

Ve zlínské přednášce se zabývám scénáři vývoje České republiky v dalších letech. Říkám tam mimo jiné:

Co se týče tzv. kosmopolitní elity“, můžeme očekávat, že bude pod obrovským tlakem. Ze všech korporátních centrál bude každý kvartál zaznívat: „Pošlete nám víc peněz. A pošlete nám ještě víc peněz. Splnili jste, výborně. Tak vám to pro příští kvartál navýšíme o dalších 15 %.“ A když ten člověk – i třeba za cenu nervového zhroucení – splní ten ještě větší plán, tak mu ho znovu navýší.

Budou pod rostoucím tlakem, budou muset být agresivnější a agresivnější. Budou muset stále drsněji soutěžit proti sobě. Pravděpodobně uvidíme věci, ze kterých se nám bude obracet žaludek.

13. 10. 2020

Více než čtyři roky vězení za politicky nekorektní číslovku. Tolik rozsudek vynesený speciálním soudem pro politické případy (nejspíš proto, že běžní soudci nejsou ochotní se do takové špíny namáčet). Rozsudek nad Marianem Kotlebou je jen vrcholem ledovce. Obrázek o Slovensku, které se vrátilo do 50. let. Pronásledování běžných občanů se do zpráv nedostává.

Jenže je to taky možná budoucnost České republiky. V případě, že po příštích volbách budou Piráti vládní stranou, což je poměrně pravděpodobné. Účast v krajských vládách jim otevírá cestu k miliardám a oni ty peníze umí využít - k získávání a posilování moci. Nejde přitom jen o zatýkání politických odpůrců, ale také třeba o zaplavení České republiky statisíci migrantů. K tomu se dokonce hlásí ve svých Pirátských novinách ("splnění všech mezinárodních závazků ve vztahu k migraci").

Bylo by logické, že v takové situaci zavládne panika, a mnozí budou vymýšlet, jak převzetí moci Piráty odvrátit. Jenže Andrej Babiš má úplně jiné starosti, komunisti jsou paralyzováni vnitřními spory, v SPD nejspíš nejsou schopni pochopit, co se děje, Trikolora řeší získání státního příspěvku, a podstatná část lidové opozice zredukovala své vlastenectví na právo šířit nakažlivý virus, případně na protesty proti matematickým vzorečkům.

Když jsem četl o Únoru 1948, fascinovalo mě, že demokratická opozice, která o Gottwaldových ambicích a plánech věděla dlouho dopředu, se nezmohla na nejmenší odpor. Každý řešil své peníze, své milenky nebo svůj vliv v již zanikající straně. Kéž bychom dnes neviděli něco velmi podobného.

13. 10. 2020

Z rozhovoru pro červencovou Reconquistu:

Elity udělají všechno, co je v jejich silách, aby lidem na venkově zabránily třeba chovat králíky a pěstovat rajčata. Jistě se ukáže, že domácí pěstování králíků ohrožuje planetu. Takže na jedné straně stále více kontrol a buzerací, na druhé straně vynalézaví vesničané, kteří se snaží přežít. A jako ve všech oblastech života, i zde půjde o čas.

Jak to myslíte?

Při dnešním úrovni informačních systémů a sledovacích technologií je myslitelné, že městské elity zabrání lidem na venkově, aby si cokoliv pěstovali, budovali, opravovali atd. S cílem učinit ty lidi plně závislé na zboží ze supermarketů, přimět je, aby se zadlužovali a rozbít jejich životní styl. To ale zabere čas, a systém se rozpadá rychle.

Rozhovor: Sebedestruktivní schopnosti elit jsou větší, než předpokládáme

12. 10. 2020

Před pár dny se jeden diskutující strašně urazil, když jsem se vysmál jeho tezi, že "korporace nám dávají práci" a že bez nich bychom nedokázali přežít.

Takže vidíme konkrétní příklad. V roce 1906 byly v českých zemích vynalezeny lentilky. Unikátní oblíbená cukrovinka. Podnik vyrábějící lentilky přežil všechny režimy, až v 90. letech nějakou chytrou hlavu napadlo, že podnik na cukrovinky nesmí být státní ani se z něj nesmí stát družstvo, ale že musí patřit nějaké zahraniční korporaci. Prý nám to všem prospěje. Zahraniční korporace tedy milostivě převzala podnik, schramstla také investiční pobídku a po pár letech výrobu zavřela. Lentilky už nebudou, místo toho se sem budou dovážet odporné bonbóny odkudsi z Německa.

Proč to tedy Češi nerozjedou znova? Protože příslušná patentová práva patří německé korporaci. A i kdyby ta práva nějak získali, nedostanou se k zákazníkům, protože všechny obchodní řetězce jsou buď v zahraničních rukou nebo závislé na nějakém zahraničním partnerovi.

O lentilkách víme, protože jsme je všichni mlsali. Ale podobných příběhů, byť méně známých, jsou stovky.

Už chápete, jak nám korporace dávají práci? Už chápete, proč bychom bez nich nedokázali fungovat? Už chápete, proč je mezinárodní ekonomická spolupráce tak důležitá? Správně, protože bez ní byste mohli jíst, co vám chutná a měli byste zajímavější práce. Jenomže by z toho nebyly tak velké manažerské bonusy. Jo, a taky možná uslyšíte, že kdyby ti manažeři museli platit o kousek větší daně, země by se zhroutila. Když to říkají ekonomové, tak to musí pravda.

X

Na těch lentilkách mě zvlášť štve, že kdybych to řekl nějakému voliči Pirátů nebo STANu, odpoví mi, že je to tak úplně správně. Že korporace přece nemůže provozovat méně ziskovou činnost, máme jí být vděční a beztak jsou ty německé hnusy lepší a zdravější.

Nepřeháním.

12. 10. 2020

Nové stroje prý zvládnout všechno vyrábět a poskytovat s minimem zaměstnanců. Spousta lidí se tudíž stane nepotřebnými. A to má řešit základní nepodmíněný příjem. Proč ne. I tak je možné s na to dívat. Jenže zároveň se mluví o tom, že obyvatel ubývá, a že za pár let nebude dost pracovníků, ekonomiky se bez lidí zhroutí, a nebude ani na důchody.

Tuhle záhadu se snažím rozplést ve sloupku pro My.

Petr Hampl: Bude nás málo nebo moc?

11. 10. 2020

Když se Českou republikou v roce 2002 prohnaly povodně, pokládal jsem za samozřejmé - jakožto vlastník rodinného domku na kopci - že mé daně budou využity pro pomoc lidem, kteří bydlí u vody.

Mohli jsme mít tisíc důvodů proti. Že si za to můžou sami, protože si koupili dům u vody a věděli o riziku. Že ten jejich dům byl proto o něco levnější. Že je nevýchovné dávat lidem peníze za to, že si pořídili bydlení na špatném místě. Źe se tím zvýší státní dluh. A podobně.

Jenže jsme nebyli hovada (omlouvám se, ale slušnější výraz mě nanapadá), a tak normální občanská solidarita jednoznačně převážila. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdybychom viděli, že toho někdo využívá a že si udělal živnost jakožto oběť povodní. Ale to se nedělo.

Je děsivé vidět, o kolik se od té doby změnil morální stav české společnosti. K horšímu.

10. 10. 2020

Tohle ukazuje jeden z kořenů současného průšvihu. Arogantní úředníci a neziskovkáři jsou už celé roky zvyklí na to, že s lidmi se prostě nemusí bavit. Jediný způsob dialogu, který se naučili, je zakazování a blokování. Bylo to pohodlnější.

Teď by potřebovali normálně komunikovat, jenže to neumí! A neví ani, koho požádat o pomoc, protože všude kolem sebe mají samé zakazovače.

A navíc jsou v situaci, kdy se někomu opravdu hodně hodí, aby se veřejnost chovala co nejneopatrněji. Nechtěl bych být na jejich místě.

10. 10. 2020

Máme tu případ, který někomu posílí důvěru ve vědu, jinému naopak posílí přesvědčení, že je to všechno podvod, ale zajímavý snad bude pro obě strany.

Celkem prestižní časopis The American Journal of Psychiatry publikoval v roce 2019 článek, ve kterém se domněle prokazovalo, že operace změny pohlaví vedou ke zlepšení psychického stavu. Po změně pohlaví se pacienti měli údajně cítit lépe, mít menší sklony k sebevražednosti atd. Jenže články tohoto typu obsahují podrobný popis, jak to bylo zkoumáno. Další lidé do toho začali vrtat.. až nakonec byla letos vydána oprava. Konstatuje, že nebylo zjištěno nic, co by vedlo k závěru, že změna pohlaví vede ke zlepšení psychického stavu. Ta debata měla i další dopady, např. na minimálně jednom pracovišti zastavili operace změn pohlaví.

Je dobré vidět, že za takovou kauzou je spousta osobní statečnosti jednotlivých lidí, jejichž jména ani neznáme, ale kteří se mohou stát terčem šikany (a nejspíš stanou), nebudou jim prodlouženy smlouvy, nedostanou nabídku z prestižnějších pracovišť atd. Ale je skvělé vidět, že poctivost jednou zvítězila nad granty. Snad to bude povzbuzení pro další - že to má cenu.

Study Corrected: Transgender Hormones and Surgeries Offer No Mental Health Benefits

9. 10. 2020

Právě jsem podpořil vydání českého překladu knihy Billa Warnera Islámská doktrína o křesťanech a Židech. Pokládám její vydání za hodně důležité, protože tu kolují fámy o tom, že muslimové údajně Židy a křesťany respektují. Dokonce to jde tak daleko, že někteří křesťanští teologové věnují většinu času podpoře islámu jakožto domnělému spojenci proti zlům moderní doby. Myslím, že mnozí budou šokováni, až se dozví, co Mohamed doopravdy učil, a jaký je skutečný muslimský postoj.

Kniha "Islámská doktrína o křesťanech a Židech" na Startovači

9. 10. 2020

Proč se vládnoucí vrstva snaží vytáhnout z lidí více a více peněz, když si je mohou tak snadno natisknout? To je otázka, kterou v různých obměnách dostávám poměrně často. A dává smysl.

...

Jde o to, že čísla na bankovních účtech jsou sice virtuální, ale přesouvají se podle nich skutečné majetky a skutečná práce.

To si třeba chcete koupi pozemek. Desítky let střádáte. A když na to přijde, tak vás snadno přeplatí bankéř, který má snadný přístup k těm generovaným čísílkům. Peníze jsou virtuální, změna majitele pozemku naprosto skutečná. Totéž platí o práci.

Otázka týdne: Proč vládnoucí vrstvě nestačí virtuální peníze

8. 10. 2020

Z delšího článku, který připravuju pro měsíčník My.

Poměrně často se stává, že vládnoucí vrstva má nějakou znalost, kterou používá k ovládání podřízených vrstev: psychologii, matematiku, teologii, válečnickou strategii, znalost písma, malování ikon, mikrobiologiii nebo cokoliv jiného.

Nižší vrstvy mohou reagovat dvěma způsoby. Buď ten obor taky ovládnou (doučí se to) a začnou ho používat ke svým zájmům. Tedy přeberou znalost bez panské vznešenosti a panských móresů. To je cesta buranská, ale vede k demokracii.

Nebo dospějí k tomu, že ten celý ten obor musí být zničen. Neučí se nic nového. Prostě to celé zavrhnou. Zapálí knihovnu. Prohlásí celou vědu za podvod. To je cesta k pádu do barbarství. Škodu utrpí všichni lidé ze všech vrstev.

Asi víte, proč to připomínám právě dnes.

7. 10. 2020

S Josefem Skálou a Zdeňkem Skříteckým na Svobodném vysílači o mé nové knize Cesta z nevolnictví, a také o „re-feudalizaci společnosti“ (termín Josefa Skály): Poprvé v dějinách se stalo, že elity ztratily schopnost vnímat zájem vlastní země a staly se hlavním nositelem anticivilizačního sebevražedného trendu.

Ono to bylo vždycky tak, že existovali nějací velmoži. Tak tomu bylo v každé době. Změnilo se ale to, že nová aristokracie je tak početná, že se mohou stýkat jenom se sobě podobnými. Bydlíte mezi příslušníky vlastní vrstvy, pracujete s nimi, své dítě dáváte do školy, kam chodí děti z téhle vrstvy, sportujete odpovídajícím způsobem, jezdíte na dovolenou tam, kam tihle lidé jezdí… Ta skupina je už tak obrovská, že může mít svůj životní styl, svůj jídelníček, způsob oblékání… Číšníci a další lidé, kteří jim poskytují služby, jsou dokonale vycvičení, aby nenarušili jejich obraz světa. Ano, před volbami se musí zajet podívat na obyčejné lidi jako na safari, ale to je všechno.

7. 10. 2020

Je o mě všeobecně známo, že jsem tak proizraelský, jak je to jenom možné. Ale to neznamená, že musím schvalovat cokoliv jenom proto, že se toho dopouštějí Izraelci.

To, že Izrael dodává Turecku zabíjecí drony k vyvražďování Arménů, je odporné, amorální a neospravedlnitelné. Přitom, kdo jiný by měl té situaci rozumět než Źidé, kteří prošli srovnatelným holokaustem jako Arméni.

Na vědomí toho by měl být založen i český přístup. Je toho strašně moc, co se od izraelců můžeme naučit. Ale hajme svoje zájmy. A nečekejme, že by snad mohli pro nás udělat něco, co nebude v souladu se zájmy jejich.

Markéta Kutilová: Gohar a Angelina

Dvouletá Angelina s matkou Gohar Už týden žije v kryptě kostela, na chladné kamenné podlaze mají jen deku a jedinou hračkou Angeliny je nabíječka od telefonu. Schovávají se zde před raketami a bombami, které na město dopadají z Ázerbajžádnu. Jen za dnešní odpoledne to bylo 20 raket, občas padají i kazetová munice, která je zakázána. Tady dopadají přímo do centra hlavního města a na obytné baráky - což jsme s Lenkou viděla mnohokrát na vlastní oči.

To není náhoda nebo chyba těch, kdo míří - v tomto případě je to čistý úmysl - raket jsou už desítky, město napůl zničené. Ázerbajžánko-turecká koalice zřejmě chce donutit civlisty, aby odešli. Gohar nechce odjet, protože její manžel bojuje na frontě a ona mu chce být nablízku. Prý v Jerevanu nikoho nemá. Nevíme, zda se nakonec rozhodla odjet, ale podmínky ve městě už nejsou pro život - nejde elektřina, neteče teplá voda, vypadává internet i telefony, obchody zavřeny. Přesto zde tisíce civilistů ještě zůstávají...hlavně ženy, které mají syny v boji...Tisíce dalších žen s dětmi odjely do Jerevanu k příbuzným nebo je ubytovaly cizí rodiny.

7. 10. 2020

Můj přístup ke konspiračním teoriím:

1) I to, co působí velmi nepravděpodobným dojmem, se může ukázat jako pravdivé.

2) každá teorie (i ta konspirační) musí být posuzovánu a ověřována standardními metodami.

Proto jsem na jedné straně v opozici vůči těm, kdo tvrdí, že to či ono je z principu nemožné. Ale na druhé straně jsem v opozici vůči těm, kdo požadují, aby jejich nápady byly bez ověřování přijaty za nezpochybnitelné. Mimochodem, ti druzí jsou podstatně agresivnější a vykazují všechny znaky extrémního sektářství.

A naprosto odmítám ten typ "dialogu", kdy můj partner není schopen zformulovat argument, tak mi pošle nějaké obskurní video, abych se z něj dozvěděl zjevenou pravdu. Když je to tak přesvědčivé, tak to snad umíš říct i sám!

Jindřiška Vitvarová: Ke konspiračním teoriím

Musím se, přátelé, usmívat, když někde čtu, že na nás letadla sprejují chemické látky, nebo že do nás chtějí očkováním vpravit čipy, aby nás pomocí 5G sledovali. Na druhou stranu, některé konspirační teorie mi připadají tak, jako když na každém šprochu... Kupříkladu věci, které se dějí v rodině Kennedyů, jsou hodně zvláštní. Nebo je potvrzené, že skupina mocných se opravdu schází na jednání v Bilderbergu. A co se týče zániku východního bloku, tak bych se pranic nedivila, kdyby to převzetí kontroly nad financemi a ekonomikami possocialistických zemí měli západní magnáti se soudruhy, kteří nyní zasedají ve správních radách a stali se úspěšnými podnikateli a poradci, předem dojednané. Kdo ví. A jak to máte s konspiračními teoriemi vy? Věříte některé a pokud ano, tak na základě čeho jste uvěřili?

6. 10. 2020

Debata o covidu graduje. Někteří covidoskeptici (což je legitimní postoj, i když chybný) začínají nadávat lékařům, kteří se provinili tím, že ošetřují ty nemocné. Prý "svědci covidovi v bílém". Co bude následovat?

Možná si vzpomínáte na mé jarní vyjádření, že se bojím dopadu na lidskou morálku a na mezilidské vztahy. To se s námi povleče déle než zdravotní a ekonomické důsledky.

Výzva zdravotníků z JIP

"My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili.

Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky... Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.

Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých.

Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás.

Proto žádáme:

Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem:

Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.

Vládu a státní orgány ČR:

Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci.

Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat.

Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch.

Všechny občany:

Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace - může se to týkat i vás a vašich blízkých.

Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.

Vaši zdravotníci z první linie

Za autory výzvy:

MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Klinika infekčního lékařství, Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Aleš Chrdle, primář, Infekční oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.

5. 10. 2020

Tenhle pán je profesor ekonomie a jmenuje se Bernd Lucke. V únoru 2013 založil stranu Alternativa pro Německu (AfD). Když v září téhož roku získala strana v parlamentních volbách "pouze" 4,8%, členové si zvolili nové vedení.

5. 10. 2020

Proč Piráti?

V minulých parlamentních volbách 2017 získali Piráti i SPD stejný počet poslanců i stejný státní příspěvek. Jenže od té doby vidíme dvě zcela odlišné strategie.

SPD se zaměřila na práci v parlamentě, kde podali spoustu návrhů, z nichž žádný nebo skoro žádný neprošel. A o kterých se většina veřejnosti vůbec nedozvěděla.

Piráti nedělají v parlamentě nic (kromě těžby bitcoinů), ale zaměřili se na budování sítě členů a příznivců. Tomu věnovali energii, tomu věnovali peníze. V každém větším městě dnes funguje pirátské centrum, v každém i menším městě pirátská skupinka. Piráti aktivně spolupracují s různými neziskovkami i neformálními partami, a vůbec neřeší, zda je ta která skupina extrémistická.

Výsledek? Po dvou letech mají Piráti trojnásobný počet zastupitelů než SPD.

Nevěřte, že je to školstvím a médii. Ty pracovaly pro Piráty už před dvěma lety, přesto nedokázali získat víc hlasů než SPD.

Zdá se, že v poslední době si to v SPD nejasně uvědomují. Ale je otázka, jestli dost zřetelně a jestli se rozhoupají ke změně strategie včas.

4. 10. 2020

Víte, kde se paní ministryně Maláčová seznámila se svým manželem? A víte, jakým jazykem mluví doma na svého syna? To se dozvíte v mé děčínské přednášce (s novopečenými krajskými zastupiteli Jaroslavem Foldynou a Zdeňkem Kettnerem).

Ale mluvím i o podstatnějších věcech. Třeba o tom, že když dojde na konflikt civilizací, normální lidé mají tendenci hájit svůj životní styl (jak mi to vyhovuje, jak to patří ke zvyklostem mého národa, jak to dělali moji rodiče atd.), zatímco příslušníci elit nic takového nemají. Nepatří nikam, v myšlenkách i chování jsou flexibilní, nemají žádný domov. Mají pouze jedinou věc, kterou mohou bránit – svou nadřazenost nad nižšími třídami.

4. 10. 2020

Milí zpochybňovači covidu a rouškofobové,

i když jsou mé názory dostatečně známy, připomínám, že web Svoboda projevu je otevřen i pro oznamování vašich akcí. Bez ohledu na to, jak příšerná tvrzení tam budou zaznívat.

Myšlenkové chyby mají být poraženy argumentací, nikoliv cenzurou.

Dodatek: Schválně se podívejte to diskuze. Nesmírně to o bojovnících proti rouškám vypovídá. Nenašel se ani jeden, který by poděkoval za férový přístup. Zato se tam slétla celá banda vyvolávačů hádek, kteří mají na práci jedinou věc - šikanovat ty, jejichž víra v ilumináty není dost silná nebo dost ortodoxní.

www.svoboda-projevu.cz

3. 10. 2020

V roce 2015 jsem byl předsedou strany Alternativa pro ČR. Poté, co její první volby ukázaly, že strana nemá šanci na úspěch, jsem navrhl zrušení té strany a sám jsem ji opustil. Dnes vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života.

3. 10. 2020

Anthony Fauci (ano, ten údajný zlosyn z konspiračních videí):

"Trumpova odpověď na epidemii byla perfektní. Akceptoval všechny rady nás vědců, a zaváděl je velmi efektivně."

Kde je tedy problém? Přece v tom, že epidemii může zvládnout jenom změna lidského chování, nikoliv zákazy a předpisy. Nejde tedy jenom o to, co státník nakazuje, ale co říká. Jestli pak lidé dodržují pravidla důsledně nebo laxně nebo vůbec.

A Trumpova veřejná vystoupení záležitost zlehčovala (i když mezitím dělal správné věci). Když k tomu připočteme nezodpovědné jednání řady guvernérů (často pod tlakem radikálních skupin konspiračních teoretiků), recept na katastrofu byl hotový. Nejvyspělejší země světa si počíná hůře než chudé africké státy.

Fauci: The Response Of Trump Admin Has Been Impressive, I Can't Imagine Anybody Could Be Doing More

2. 10. 2020

Kladete si možná otázku, jak Turecko může zvládnout nasazení na tolika frontách najednou. Především proto, že tam nebojují turečtí vojáci. Turecko provádí nábor těch nejbrutálnějších džihádistů po celém světě a organizuje jejich nasazení na zmíněných místech. A jak to Turci dokážou financovat? Žádný problém, platíte to totiž vy.

Hynek Charous: Turecko a Angela

"Turecká armáda je momentálně aktivně nasazená v Sýrii, severním Iráku, Libyi, Ázerbájdžánu a Afganistánu. Základny má v Somálsku, Kataru a na severu Kypru. Ale Angelu více vzrušuje stav demokracie v Polsku.

2. 10. 2020

Byli jsme zvyklí, že soudružka učitelka ve škole odříká ideologické fráze, kterým sama nevěří. Rodiče dětem doma vysvětlí, jak je to doopravdy.

A přidají instrukci, že se ve škole nesmí hádat se soudružkou učitelkou. A bylo to. Ideové školení proběhlo, účinek nulový, všichni spokojení.

Jenže doby se změnily. Rodiče a prarodiče zjišťují, že jejich potomci přijímají ty nejstupidnější ideologické poučky. A někdy to jde až tak daleko, že jsou připraveni napomínat své rodiče.

Na besedách se čtenáři tedy dostávám logickou otázku: Co máme dělat? Jak vést děti k vlastenectví?

Otázka týdne: Jak chránit své dítě před globalistickými ideologiemi?

1. 10. 2020

Není Trikolora jako Trikolora a není video jako video. Po té ostudě Dalibora Uhlíře (nechápu to, znám ho jako inteligentního člověka a přihlouplé pavlačové drby o SPD k němu nesedí) je videopředstavení Ivo Budila balzámem na duši. Věcné, neokázalé a naprosto profesionální. Jako Ivo Budil.

Znám ho osobně, opravdu takový je. Kéž by takhle vlastenecké strany komunikovaly častěji.

1. 10. 2020

Chebský místostarosta okázale a poníženě vítá Bernta Posselta, jehož jedinou zásluhou je, že se snaží připravit jeho spoluobčany o majetky. Hejtman karlovarského kraje láká turecké investory, aby převzali kontrolu nad jeho regionem (aby se snad mohli léčit z útrap, které jim způsobí Arméni, co se nechtějí nechat podřezat či upáli zaživa). Dopady na místní obyvatele jsou lhostejné.

Je to svědectví o tom, že současný politický systém absolutně nefunguje, resp. není systémem demokratickým. Ale také příznak toho, že začínají závody. Kdo nás prodá Turkům, Arabům nebo Sudeťákům jako první, ten vydělá nejvíc.

Právě o tom budu, mimo jiné, mluvit dnes večer v Teplicích. Zakončím tak sérii dvanácti přednášek. A navzdory téhle záležitosti to bude přednáška převážně optimistická.

Maříková (SPD): Jsme české pohraničí, ne Sudety.

1. 10. 2020

Články na Seznamu o současném útoku proti Arménii nelze komentovat jinak, než že redaktoři Novinek jsou odporná prasata. Dočteme se tam taky, že v osvětimských plynových komorách umírali "separatisté"?

30. 9. 2020

Na svém e-shopu jsem právě přerušil prodej knihy Cesta z nevolnictví. 4000 výtisků rozebrány za necelý měsíc. Zbytky jsou ještě k dispozici v některých knihkupectvích, kde si udělali zásobu. A pár kousků jsem si nechal na zítřejší besedu v Teplicích.

Dotisk by měl být v polovině října.

Omlouvám se za to nepohodlí. Nenapadlo mě, jak strašně rychle to zmizí (i v porovnání s Prolomením hradeb).

30. 9. 2020

Obávám se, že útok Turecka s americkou podporou na Arménii je vstupem do doby po Trumpovi. Ať už dojde na katastrofickou variantu (Bidenovo vítězství) nebo variantu méně hrozivou (Trumpovo setrvání v Bílém domě, bez významnějšího vlivu na dění), v obou případech to znamená, že:

- moc fakticky přebírá deep state (já mám raději výraz "nová aristokracie"),

- USA se vrací ke strategii, kterou sledovaly od 60. let. Podporují ty nejradikálnější muslimské skupiny, a doufají, že tak poškodí Sovětský svaz nebo Rusko. "Doprovodné škody" (jako např. islamizace USA) se neřeší.

Svět se stává ještě méně bezpečným místem než dosud. A více než kdy jinde platí: Všechno, co omezí vliv USA, je dobré pro celý zbytek světa.

29. 9. 2020

Na parlamentkách dnes něco ze sociologie jako vědy:

Sexualita je primárně ženský zdroj. Muži se ucházejí o pozornost žen. Ženy se rozhodují, co komu poskytnou. Tak je tomu ve všech kulturách kromě islámu. Samozřejmě můžete namítnout, že některé ženy jsou velmi ošklivé, nebo že v určitém věku může mít žena vyšší sexuální apetit než muž, ale v zásadě to platí vždy a všude.

Vychází to z toho, že ideální evoluční strategií muže je předat svou genetickou informaci co nejvíce ženám. Žena je na tom tak, že pokud otěhotní se špatným mužem, po dobu několika let nebude schopna to napravit tím, že by otěhotněla s někým kvalitnějším. Nejspíš to nebude schopná napravit už nikdy. V určitém smyslu jsme tedy všichni potomky mužů, kteří si nevybírali, a všichni jsme potomky žen, které si velmi pečlivě vybíraly.

„Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity...

29. 9. 2020

Skvělá zpráva pro SPD. Pevně doufám, že to přispěje k tomu, že SPD bude fungovat jako strana více zajímavých tváří (nikoliv nahrazování předsedy, ale více osobností vedle sebe), a že se tam zformuje silný proud zaměřený na tu politiku, po které je masivní poptávka a která naprosto chybí. Na ten politický směr, který Jan Keller nazývá "konzervativním socialismem" nebo "konzervativní levicí." Jak ukazuje příklad Orbánovy Fidesz, je to směr, kterému patří blízká budoucnost.

Jak jezdím s Jardou Foldynou po besedách a poslouchám ho, připadají mi jeho postoje nesmírně rozumné. Stát nemá šikanovat lidi, má je nechat v klidu podnikat (pokud o to stojí), ale má být připraven je chránit proti dravcům, když je to zapotřebí.

Novinky: Foldyna vstoupil do SPD

29. 9. 2020

Co s krachujícími krámky v Nerudovce a jinde? Měly by se pochopitelně přeorientovat na normální české zákazníky. Jenže platí takové nájmy, že si to nemohou dovolit.

To je přesně ta situace, kdy by měl zasáhnout stát. Dočasně zregulovat nájmy. A pokud se jedná o českého majitele, který splácí úvěr, potom přimět banku, aby dočasně odložila splácení (pochopitelně bez jakéhokoliv navýšení).

Je to nesystémové? Ano, je.

Je to nespravedlivé k těm, kdo už řádně splatili nebo hospodaří jinde? Ano, je.

Jenže v situacích, jako ta současná, nejde o naplnění systémovosti a spravedlnosti. Jde o to zabránit krachům a osobním tragédiím. Chcete-li, bránit podnikání před kapitálem.

Ekonomové by určitě vytáhli vyprávění o chudé důchodkyni, která celý život spořila ze svého platu uklízečky, investovala to do domu v Nerudovce a teď jí nelidský stát znehodnocuje její úspory. Ale ty ekonomy už neberou vážně snad už ani jejich maminky.

Doplnění:

Je zajímavé, kolik diskutujících píše, ať jim nesahám na jejich peníze, že to nechtějí financovat apod. To opravdu máte všichni domy v Nerudovce nebo jste v představenstvu Komerční banky? To tedy klobouk dolů, nevěděl jsem, jak zámožné mám sledující.

28. 9. 2020

VK mladší má naprostou pravdu, když říká, že "bohatství nepochází z daní a zákonů a byrokracie. Pochází z práce."

Jenomže je k tomu zapotřebí něco doplnit. K čemu je, že bohatství korporátních centrál pochází z práce českých pracujících? K čemu je, že bohatství vysokých manažerů pochází z práce dělníků? K čemu je, že bohatství těch, kdo si v 90. letech nakradli (nebo prostě měli štěstí) pochází z práce těch, kdo tolik štěstí neměli?

Pokud takový stav dlouhodobě tolerujeme, nemůžeme se divit, že "příjemci bohatství" začnou časem postupovat příměji, vykašlou se na předstírání podnikání a berou si bohatství přímo prostřednictvím dotací nebo přes houštinu byrokratických předpisů. A nemůžeme se divit, že se k nim přidávají další a další.

A proč by se měli omezovat, jestli zároveň říkáme, že zisk je jediným měřítkem užitečnosti? Oni dosahují zisku, v čem je tedy problém?

Nejsou to snadné otázky, ale bez nich je kritika byrokracie a dotací jenom takovým plácnutím do vody. Snad bude mít Trikolora odvahu je otevřít.

Echo24.cz: Na čem zbohatla tato země?

28. 9. 2020

Aleš Rádl: Tošovský za mříže!

Mnohé centrální banky ve světě zlato v posledních letech nakupovaly ve velkém. Česká národní banka se naopak zlata zbavovala. Teprve nedávno začala žlutý kov opět nakupovat, bohužel právě v době, kdy jeho cena začala významně růst,“ doplnil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Za posledních 25 let se podle něj zásoby českého rezervního zlata snížily ze 62 na osm tun. Žádná jiná centrální banka v EU tak významně zlaté rezervy ve stejném období nesnižovala, podotkl.

PÁN KTERÝ ZA LEVNO PRODAL SKORO VEŠKERÉ ČESKÉ BANKOVNÍ ZLATÉ REZERVY SE JMENOVAL JOSEF TOŠOVSKÝ, - KTERÝ SI PAK ASI ZA ODMĚNU MOHL JÍT SEDNOUT BANKY V USA A TAM SE TEĎ BAVÍ TÍM, ŽE RYCHLOU JÍZDOU PO SILNÍCÍCCH ROZBÍJÍ SVÁ FERARI - ČESKÁ REPUBLIKA BY SPÍŠ, ALE MĚLA POŽÁDAT O JEHO VYDÁNÍ K TRESWTNÍMU STÍHÁNÍ PROTOŽE ČESKO POŠKODIL VÍC NEŽ OBČAN USA BAKALA A OBČAN BAHAM KOŽENÝ DOHROMADY.

28. 9. 2020

K mezigeneračnímu sporu:

No tak fajn. Ti starší něco mladším ukradli a měli by to vrátit. Buran si ale neodpustí drzou otázku. Co konkrétního ukradli? Vyčerpali zásoby lithia a utratili utržené peníze za děvky a alkohol? Nebo snad tlačili na omezení výuky matematiky, takže znehodnotili schopnosti místních lidí?

Oficiální verze říká, že vina starších spočívá v tom, že nepřešli na elektromobily a zároveň nezrušili elektrárny, a také, že nebylo zavedeno povinné vegetariánství. Ale buran má pořád pochybnosti: Kolik nových bytů by vzniklo zrušením elektráren? Jaké hodnoty by byly vytvořeny tím, že by byla bývala vybita stáda dobytka a krajiny bez masy velkých býložravců by ztratila schopnost udržet vodu?

Petr Hampl: Co ukradli staří mladým

27. 9. 2020

Jarda Foldyna ve státnickém projevu, jaký tu nezazněl už roky. Takhle mluví skutečný politický vůdce! Tohle bychom měli slýchat od premiéra, ministrů či předsedů politických stran.

Následující volby nejsou o stavbách nemocnic a chodníků. Jsou o celkovém směřování společnosti. Když se podíváme, co se děje s naší zemi, tak vidíme neradostný, možná až hrozivý obraz. Po několika desítkách let jsme opět svědky pronásledování lidí kvůli jejich názorům. A nejde o názory nepřátelské vůči naší zemi. Právě naopak. V České republice dnes soudy trestají lidi za názor, že by se naše vlast a naši lidé měli bránit proti těm, kdo k nám přicházejí se zlými úmysly. To, co bylo po celou historii pokládáno za samozřejmé a chvályhodné, je dnes trestáno.

K moci se totiž postupnými kroky dostali ti, kdo usilují o likvidaci všech základů, na kterých naši předkové po tisíciletí budovali naši zemi. Nejde jen o politiky. Čím dál větší moc získávají zájmové skupiny, které občané nevolí, avšak musí je platit. A tak vidíme státem podporované udavače i státem podporované parazity z domova i ze zahraničí.

Místo skutečně potřebných stát podporuje agresivní asociály. Místo normálních rodin stát podporuje agresivní sexuální devianty. Místo domácí porodnosti stát podporuje porodnost v Africe a v dalších už tak přelidněných oblastech, a z těch samých míst následně podporuje migraci k nám do Evropy. Aby to snad nebylo málo, tak stát posílá naše syny, aby ve vzdálených zemích umírali v cizích válkách.

Vládnoucí elity v našich lidech vidí jen bezprávné nevolníky, které je třeba oddřít až na kost. Jsme vysáváni korporacemi. Jsme ohrožováni fantasmagorickými plány bruselských úředníků. Občané jsou šikanováni nejen státem, ale i různými uřvanými menšinami. Vidíme ubývání svobody, bezpečí a prosperity. Vidíme zvyšování daní, poplatků a pokut. Naše vlast se stala ždímanou zemí obývanou ždímaným obyvatelstvem.

Komu se tento obrázek líbí, může volit některou ze stran, které se na tomto stavu podílely a stále podílejí. Je jedno kterou, ony se spolu nakonec nějak domluví. Pokud ale naši devastaci chcete zastavit, tak volte SPD.

Tato strana má jistě mnoho chyb. Což je logické, protože se jedná stále o stranu poměrně novou. A když se staví něco nového, tak se chybám nelze vyhnout. Chyby, a často mnohem větší, mají i strany ostatní. Jedině i SPD si ale můžete být jisti, že bude hájit zájmy naší země. Můžete si být jisti, že se nenechá vydírat agresivními menšinami a že neohne hřbet před papaláši z Bruselu. To jiné strany slíbit nemůžou, protože své hřbety už dávno ohnuly.

SPD není stranou salónních politiků. SPD je stranou obyčejných lidí, kteří mají rádi svůj národ, svou zem a svůj způsob života převzatý od předchozích generací. Mnozí se nám posmívají, že jsme stranou obhroublých rváčů. Že jsme stranou buranů. Je mi to jedno. Jestli totiž Česká republika něco potřebuje ze všeho nejvíc, tak to jsou práce zarputilí rváči, kteří neuhnou. Potřebuje lidi s obyčejným selským rozumem a s dubovou palicí, kteří se nenechají zlomit ani silou ani hezkými řečmi. A jestli tomu někdo říká buranství, tak ať.

Vážení a milí spoluobčané. V nadcházejících volbách nemůžeme odstranit ty, kdo nás vedou do záhuby. Můžeme je ale oslabit. Prosím, udělejte to. Udělte to z úcty k obětem, které přinesli naši předkové, a s vědomím odpovědnosti vůči našim potomkům. Jen na nás záleží, jak se zapíšeme do historie a jak budeme souzeni.

Jsme starý národ. Jsme starý, silný a skvělý národ, který v tisíciletém historickém souboji jednoznačně obstál. Stále jsme tady, stále máme svoji zem, svoji řeč, svoji víru, svůj způsob života a svoji hrdost. A já pevně věřím, že to tak zůstane navždy.

27. 9. 2020

Z děčínské přednášky (snad brzy vyjde video):

Jestliže se snažíme vnucovat Číňanům naše pojetí svobody a demokacie, je to stejně stupidní, jako by Číňané vedli operace proti nám kvůli tomu, že naše rodiny neuctívají předky podle konfuciánských požadavků. Příslušníci které civilizace jednají moudře a kteří si počínají jako hloupí primitivové?

27. 9. 2020

Marian Kechlibar je jeden z mála, kdo si přečetl, co znamená ona "podpora vracení uprchlíků", což zní tak nevinně, a k čemuž se už příznivě vyjádřil ministr Hamáček (a snad už i Babiš).

To si prostě vraceného "uprchlíka" nastěhujete do své země, nesmíte jej zadržovat v uprchlickém táboře, nesmíte jej nijak omezovat, živíte ho a doufáte, že bude mít chuť vrátit se kamsi do Afriky nebo Asie.

K tomu právo na slučování rodin zahrnující i všechny sourozence "uprchlíka" a jejich rodiny, a další lahůdky.

Marian Kechlibar: Nový asylový plán EU

26. 9. 2020

Na dnešním setkání na Slapech jsem moderoval diskuzi Vladimíry Bondarenkové, Ivana Davida a Jirky Kobzy. Tématem byla Evropská unie a asi nepřekvapí, že všichni se shodli na tom, že setrvání představuje mnohem větší riziko, než jaké by znamenal odchodu. Osobně jsem měl radost z toho, že si uvědomují, že instituce EU představuí jenom část problému. Že zároveň se vztahem k EU je zapotřebí taky řešit vztah k bankám, nadnárodním korporacím, obchodním řetězcům atd.

25. 9. 2020

Mám tu čest být jedním z mluvčích aktivity za udělení Nobelovy ceny Julianu Assangovi. Rozjíždí se to jako (snad) velká akce i s mezinárodním dosahem, s podporou napříč politickým a myšlenkovým spektrem.

Chceme tomu statečnému muži pomoci. I kdyby byl "jenom" nominován, bude těžší nechat ho shnít ve vězení. A snad mu to přinese i určitou psychickou vzpruhu.

Připomínám, že Julian Assange na serveru wikileaks nezveřejnil žádné informace, které by mohly ohrozit životy vojáků nebo agentů bojujících se zločinem. Veškerá jeho odhalení směřovala výhradně k rozkrytí korupce v nejvyšších patrech americké (ale nejen americké) politiky. Julian Assange není americkým občanem a neprovinil se žádným kriminálním deliktem. Přesto je držen ve vězení a americká justice pro něj požaduje faktické doživotí.

Z Česka zní: Jak zachránit Assange? Navrhněme jej na Nobelovku míru či Sacharovovu cenu

25. 9. 2020

Petr Fiala neví, co by dělal na Babišově místě, protože by do té situace nikdy nemohl dostat. Já taky nejspíš nikdy nebudu předsedou vlády, ale pokusil jsem se sepsat, co by vláda měla v současné situace podniknout. Mimo jiné:

Protože dopady samotné epidemie i vládních opatření na různé skupiny obyvatel jsou nerovnoměrné, musí vláda podržet ty, kdo jsou zasaženi nejhůře. Cílem nemůže být jim plně kompenzovat zisky, ale ochránit je před likvidací živnosti, pádem do bankrotu apod.

Obrovské peníze musí být přesměrovány tak, aby změnily strukturu ekonomiky. Je nesmyslné platit stovkám firem za to, že jejich lidé jsou doma. Tím se jen oddalují bankroty a prohlubuje státní zadlužení. Vládní prostředky mají českým firmám pomoci přeorientovat se na místní trhy. Další prostředky mají být využity na vytváření českých pracovních míst (v soukromém i státním sektoru) pro lidi, kteří ztratí práci v korporacích.

Podporovat subjekty s centrálou v zahraničí je nepřípustné.

Otázka týdne: Jaká by byla správná vládní reakce na epidemii

24. 9. 2020

V úterý s Monikou Jarošovou v Litoměřicích (bylo to moc milé a Litoměřice jsou naprosto nádherné město), dnes s Jardou Foldynou v Děčíně.

24. 9. 2020

O tomhle mluvím na svých přednáškách poměrně často. Soudce si neklade otázku "jaká je spravedlnost?", nýbrž "jaké rozsudky mi pomohou k ještě lepší kariéře?". Kdyby byl natolik poctivý, že si podobné otázky nebude klást, nemohl by se stát soudcem ústavního soudu.

Kariérové ambice soudců tak představují větší hrozbu pro občanské svobody než jakákoliv potenciální extrémistická skupina i než politici. I penzionování soudce po ukončení mandátu by bylo menším zlem než současný stav.

Václav Prachen: Ambice aktivistické soudkyně

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se rozhodla ucházet o místo české soudkyně u Evropského soudu pro lidská práva.

Je poměrně aktivistická soudkyně. Často vydává nálezy, které změní dosavadní praxi.

Byla to právě Šimáčková, která jako ústavní soudkyně přiznala dvěma homosexuálním mužům rodičovská práva, která mají podle kalifornského soudu.

PS : patří do stejného hnízda jako Anna Šabatová, Věra Jourová, Dita Charanzová ....

23. 9. 2020

Na prodejnách došla Cesta z nevolnictví, takže musíme doplňovat. Zároveň se musím omluvit těm, kdo čekají na vyřízení objednávky na mém e-shopu. Zájem o knihu mě zaskočil. Je ještě výrazně vyšší než u Prolomení hradeb a já objednávky nestíhám vyřizovat - v kombinaci s tím, že každý den mám veřejnou přednášku. Prosím tedy o toleranci. Opravdu se snažím a během pár dnů to doženu.

21. 9. 2020

Petr Hájek jasně a logicky: Ti, kdo usilují o povinné očkování a navazující opatření potřebují dosáhnout toho, aby se obyvatelstvo nechovalo odpovědně: Potřebují, aby tu kolovaly fámy, že covid není vážná zdravotní hrozba. Aby lidé nenosili roušky, aby nedrželi odstupy atd. Dosáhnou tak stavu, kdy virus zmutuje do smrtelnější podoby, počet nakažených rychle poroste, ekonomika bude zborcená... a bude existovat jediné řešení. Povinná vakcinace - i za cenu rizika.

Osobně si nemyslím, že to musí být centrálně organizované. Ale plně souhlasím, že v zájmu velkých farmaceutických skupin je zabránit obyvatelstvu v odpovědném chování. Třeba tak, že podpořím konspirační videa, pomůžu s jejich šířením atd. A podpořím "zaručené informace" o tom, že roušky vlastně nezabírají. Všichni, kdo to šíří, nás posouvají k domácímu vězení a povinnému očkování.

Protiproud: Bill Gates vrací úder Česku

21. 9. 2020

My, níže podepsaní, požadujeme, aby 23. září, den vyhlášení Všeobecné mobilizace, bylo uznáno státním svátkem České republiky nazvaným Den národní hrdosti, jako výraz úcty k těm, kdo v roce 1938 byli připraveni bránit naši společnou vlast a případně přinést i oběť nejvyšší. Jejich odhodlání a semknutí národa v čase ohrožení nesmí být zapomenuto.

Petiční výbor: Petr Hampl, Jiří Medula, Ladislav Větvička.

Petice je k podepsání zde.

20. 9. 2020

Jan Keller:

Globalizace má své vítěze a své poražené. V jistém smyslu to kopíruje odvěké rozdělení na usedlé obyvatelstvo a nomády.

Zatímco nomádi vždy profitovali z možnosti volného pohybu,

usedlí trpělivě vytvářeli bohatství, o které je pružní a dynamičtí nomádi připravovali.

Dnes dává globalizace šanci pohyblivým ustavičně se přemisťovat tam, kde se rozdělují nejvyšší odměny, zatímco usedlí nevědí, kdy bude jejich práce přesunuta někam, kde ji vykonají laciněji.

Z proslovu psaného pro Den národní hrdosti.

20. 9. 2020

Na Annině dvoře (fakticky na kraji Ostravy) včera proběhly další "Příčovy." Pohodové setkání s dětským programem, muzikou a vystoupeními řečníků jako Marek Obrtel, Josef Skála a moje maličko. Jan Keller nakonec poslal projev písemně, takže na záznamu bude taky.

Cílem setkání bylo, mimo jiné, připomenout národní odhodlání při mobilizaci roku 1938 a zahájit sběr podpisů pod petici za vyhlášení 23. září významným dnem jakožto Den mobilizace.

Počínaje příštím rokem tak, doufejme, budou tři velká vlastenecká setkání. V srpnu v Příčovech, v září v Ostravě a v květnu na Vysočině (k tomu zatím nechci uvádět nic bližšího).

19. 9. 2020

Staré zprávy jsou někdy zajímavější než nové. Třeba tahle - dva týdny před běloruskými volba prošla zpravodajstvím informace o tom, že Lukašenko žádá o mezinárodní pozorovatele k běloruským volbám a že OBSE ty pozorovatele odmítá poslat. O dva týdny později se ze stejných novin dozvíme, že volby neplatí, protože tam nebyli mezinárodní pozorovatelé. A bude vytvářen dojem, že je Lukašenko nepustil do země.

Česká televize: OBSE poprvé nevyšle pozorovatele do Běloruska

18. 9. 2020

Tohle je zpráva, která (pokud se potvrdí) bude znamenat větší politickou změnu než dalších 100 milionů pro globalistické strany a další miliarda pro neziskovky. České děti začnout mířit víc na učńáky, a začnou se častěji připravovat na řemeslnickou dráhu. Rozdíl bude - mimo jiné - v tom, že řemeslníci si mohou dovolit přepych nezávislého myšlení. Samozřejmě budou podrobováni manipulačním politickým školením. Samozřejmě, že na řadu z nich to bude působit. Ale nikdy z nich nebude stejně homogenní masa jako ze studentů víceletých gymnázií, kteří se připravují převážně na manažersko-byrokratickou kariéru a kteří si nezávislé myšlení prostě nemohou dovolit.

V posledních dvou kapitolách Cesty z nevolnictví ukazuju, jak je důležité mít pro ty mladé lidi pozitivní vizi - protiklad ke světu ovládanému korporacemi. Perfektně to do sebe zapadá. Pokud se učňovská vrstva opravdu rozšíří, právě tam ta poptávka bude.

Lidovky: Většina českých rodičů by poslala děti učit řemeslu, ukázal výzkum

17. 9. 2020

Přípravy na ostravský Den národní hrdosti jsou v plném proudu. Co se týče řečníků, vypadá to na hvězdné obsazení včetně Jana Kellera, Jardy Foldyny, Marka Obrtela, Ladika Vetvičky, pochopitelně také mé maličkosti... nějakých půvabných dam... prostě paráda.

A snad zvládneme i rozumný kompromis mezi odpovědností a tím, že nechceme úplně zastavit život.

16. 9. 2020

Před chvílí jsem pověsil status o tom, že i kdyby moje rouška přispěla k záchraně jen jediného lidského života, má smysl jí nosit. Připadá mi to jako silná myšlenka.

Na konci toho stejného citátu se řeší taky status a důvěryhodnost odborníků. To je složité téma, které se nedá odbýt pár větami. Když jsem to sám četl, pokládal jsem to za vedlejší záležitost. Ta mravní zásada o záchraně života mi přišla cennější.

Je fascinující, že ani jeden z diskutujících (vesměs lidé, kteří ohleduplností příliš neoplývají) si té první části (hlavní myšlenky) nevšiml, ale okamžitě se pustili do diskuze o expertech a odbornících. Svým způsobem je to pro naši dobu příznačné. Ne to, že jsou lidé bezohlední (tak tomu bylo vždycky), ale že tu bezohlednost okázale vystavují na odiv.

16. 9. 2020

Vlastimil Vondruška:

"Je jedno, zda je rouška účinná na 90%, 50% nebo jen 10%. I kdyby zachránila jediný lidský život, má ten život mnohem větší cenu, než žvásty o tom, zda je rouška projev nesvobody. Navíc dneska každý rozumí všemu. I nedostudované děti chtějí řídit svět. Proč bychom poslouchali odborníky, my přece víme všechno lépe. Pochopíte postoj: „Netuším sice přesně, co je nanovlákno, ale myslím si, že rouška je k ničemu, a basta!“ Bože můj, kam až naše civilizace klesla!"

Hampl k tomu doplňuje: Není to jen nosit versus nenosit. I ten, kdo si roušku či respirátor bere aspoň chvílemi, snižuje riziko. I ten, kdo se dřív objímal s každým, a teď si to neodpustí jenom občas, i ten snižuje riziko. Každá změna chování směrem k odpovědnosti je dobrá.

Ale toho Vondrušku si přečtěte. Je to skvělý text. Třeba tohle:

"Je jen na nás, jak rychle tenhle boj proti epidemii vyhrajeme. A zda se dokážeme chovat jako lidé, kterým záleží na těch ostatních. Protože mírou civilizace je v první řadě civilizované chování. Naši předkové se rozhodně chovali rozumněji a s milosrdenstvím."

Vlastimil Vondruška: Rouška cti netratí

15. 9. 2020

Jakýsi "spolumajitel investiční skupiny" neboli šmelinář ve velkém chce darovat 30 milionů korun na politický boj proti Babišovi. Je to v rozporu se zákonem o politických stranách, a navíc - vzhledem k částkám, s jakými současná česká politika pracuje, je to naprosto bezvýznamné.

Nicméně něco na tom ukázat můžeme. Představte si, že by ten Jan Barta chtěl vzít stejných 30 milionů a podpořit třeba Dělnickou stranu. Ještě ten den by skončil. Banky by ho odřízly od peněz. Firmy, ve kterých má podíly, by okamžitě přišly o korporátní zakázky a obchodní partnerství. Podnikání přestalo přinášet nezávislost. "Mladý byznysman" nemá více svobody vybrat si, koho bude podporovat, než měl předlistopadový stranický tajemník. Stát na straně globalistických sil je povinností. Jde jen o to, jak moc nebo málo je kdo aktivní.

15. 9. 2020

Z obhajoby Waltera Krafta:

Demokracie je založena na svobodné soutěži politických postojů a z nich vyplývajících návrhů řešení problémů společnosti. Tato soutěž předpokládá svobodu myšlení, svobodu názorů a, abychom mohli tyto dvě svobody využít, musí znamenat také svobodu slova. Za těchto podmínek jsou ovšem nevyhnutelné situace, kdy se spolu střetnou zcela rozdílné názory a jejich nositelé budou nuceni své postoje obhájit. Západní civilizace dospěla k poznání, že v takovém případě je mnohem užitečnějším střet argumentační, než fyzický, protože jenom výměna argumentů, nikoli facek, diskutované téma posune dál, což obyčejně znamená pouze „dál do dalšího střetu“. V něm se opět poměřují rozdílné názory a jejich nositelé jsou nuceni své postoje obhájit… a tak pořád dokola. Takto dochází v demokratické společnosti k neustálé soutěži myšlenek, jejímž výsledkem je v dějinách zatím nepoznaná míra prosperity a svobody, které se (stále ještě?) těšíme. Zákony, které diskusi a argumenty nahrazují násilím (do vězení zřejmě nikdo, ani já, nepůjde dobrovolně) nepatří do demokratického právního řádu, protože se stále jasněji ukazuje, že slouží pouze k posilování moci těch, jejichž teze neobstojí v argumentačním střetnutí.

Michal Walter Kraft: Učebnicová totalita

14. 9. 2020

Přibližně před rokem jsem v klubovně Blanických rytířů v Novém Strašecí pronesl - spolu s Davidem Bohbotem - přednesl přednášku o odvaze a statečnosti. Prostě takový přehled, co říkají psychologické a sociologické studie. Platí - mimo jiné - že lépe informovací lidé se v krizových situacích chovají lépe. Vojáci, kteří detailně vědí, co čeho jdou (i když je to strašlivé) zpravidla obstojí mnohem lépe než ti, kdo nevědí, jak těžké to bude.

Připomínám to proto, že v současné epidemiologické debatě se objevuje názor, že statečný člověk zavírá oči a všechno neguje (problém neexistuje! celé je to výmysl!), zatímco zbabělý člověk se detailně zajímá, připravuje a mění chování.

Obávám se, že opak je pravdou.

14. 9. 2020

David Bohbot k 11. září.

"V České republice dnes máme signály, co se děje. Máme informace. Vidíme, jaká je situace v okolních zemích. Přesto ignorujeme bezpečnost. Čekáme na naše vlastní jedenácté září?"

14. 9. 2020

Martin Konvička zase po čase na parlamentkách. Mimo jiné o západních elitách:

Pochopte, že do čela západních zemí, korporací, univerzit a tak dále, se dostali šílenci v klinickém smyslu, blázni, jaké by každá jiná z dějin známá společnost uvázala k mučednickému kůlu, obětovala bohům, poslala do první linie nějaké bitvy nebo zavřela do blázince. Bizarní ovšem je, že se jedná o uzoučkou vrstvičku obyvatel, jejichž pošahanost je čím dál zjevnější. Spojení s nejnásilnějšími elementy společnosti – tu s islámskými radikály, tu s černošskými gangstery – je jenom zoufalá hra o čas. Konec je blízko.

Rozhovor Parlamentních listů s Martinem Konvičkou

13. 9. 2020

Praktická ukázka toho, jak funguje globální trh v naší současnosti.

Česká vláda utrácí desítky miliard ročně na podporu inovačního podnikání. Skutečně vznikla firma, jejíž produkt fakticky nemá konkurenci, válcuje všechny světové soutěže atd. Shodou okolností jsem byl do předloňska zaměstnancem přímého konkurenta, takže o oboru něco vím. IQ Structures je skutečně unikátní, o třídu lepší než kdokoliv jiný.

Jenže trh je ovládán několik korporacemi a ty rozhodně nemají zájem o vstup české štiky. Snaží se tedy zablokovat vstup nové firmy a trh. A jak se ukazuje, jejich vliv sahá až do Státní tiskárny cenin. Vláda tedy může ujišťovat o podpoře (Andrej Babiš se tou českou firmou několikrát pyšnil na svém twitteru), ale úředníci si to nakonec udělají po svém. Hádejte, kde bude za pár let manažerem současný ředitel Státní tiskárny cenin? Žádná česká firma to nebude. V Hospodářských novinách si pak přečteme o vynikajícím českém manažerovi, který uspěl u německé korporace.

Cenou za ten manažerský úspěch je ovšem likvidace českého hospodářství.

Mimochodem, věříte ještě tomu, že korporace urychlují zavádění inovací? Není to náhodou přesně naopak?

Rozhovor s obchodním ředitelem IQ Structures

13. 9. 2020

13. 9. 2020

Ivan Hrbek: V návaznosti na "Obrázky z Izraele", které jsem sdílel, (a doporučuji pečlivě přečíst) ještě doplním pár skutečností z ČR. Aktuální situaci navíc ovlivňují volby, které jsou za 4 týdny. Babiš nic neudělá, protože nechce naštvat lidi nějakým uzavřením čehokoliv a bude doufat, že ten průšvih do voleb ututlá. Hamáček by se rád pasoval do role zachránce národa a bude na něj kout jeden podraz za druhým. Tím pádem bude vláda paralyzovaná (což už je delší dobu), opatření bude chaoticky vypouštět Vojtěch a Babiš je bude podle ohlasu veřejnosti rušit. Opozice bude kritizovat vládu za nečinnost nebo chaotickou činnost a vyjímečně bude mít pravdu. A Babišovi to vyjde, nečinnost za něj obhájí chřipečkáři a antirouškaři tvrzením, že žádná nemoc neexistuje a testováním se nahání strach ovcím. Ve skutečnosti bude prudce růst počet nakažených a OD POLOVINY ŘÍJNA tj. 4 týdny po nakažení a týden po volbách začne stejně prudce růst počet mrtvých. Z aktuálního jednoho až třech úmrtí denně (s kovidem, ne na kovid) půjde na deset denně koncem listopadu a 100 denně o Vánocích. Jakákoliv opaření přijatá po volbách a navíc odmítnutá zbujařenou veřejností to nezachrání. Hezké svátky vánoční vinšuju.

Komentář Petra Hampla:  Co s takovýmhle textem? Jsou dvě možnosti.

Pracovitý člověk si to pozorně přečte a zkusí najít sporné body. V tomto případě třeba to, že Ivan Hrbek předpokládá, že exponenciála poroste bez hranic, což tak nemusí být (třeba ve Švédsku rostla jenom do určité úrovně). Může také namítat, že Ivan Hrbek do své úvahy nezahrnul, že zdravotníci se tu nemoc přece jen trochu naučili léčit. Možná tam najde i další sporné body. Může začít diskuze a společně se dobereme k něčemu chytrému.

Lenoch vše odbyde výkřikem "žádný covid neexistuje" nebo nějakou naučenou frází o spiknutí. Vyřízeno za pět vteřin. Vynaložená námaha nulová. Pochopen problému nulové. Pocit skvělý.

13. 9. 2020

Už budu vzorný. Samé fotky koťátek.

13. 9. 2020

Nedávno jsem tady napsal, že české soudy začaly otevřeně soudit nikoliv podle zákona, ale podle toho, ke které straně patříte. A hned tu máme další případ. Odsouzení Waltera Krafta za to, že je asistentem Jaroslava Foldyny.

Walter Kraft byl odsouzen k pokutě 30 tisíc korun a záznamu v trestním rejstříku. To znamená, že napříště má být na něj pohlíženo jako na recidivistu. Provinil se tím, že napsal delší studii, ve které se zamýšlí nad různými alternativami budoucnosti Evropy, a nad možnostmi soužití (nebo konfliktu) evropské civilizace s civilizací islámskou. Rozsudek byl vynesen samosoudcem bez soudního líčení.

Jaké je z toho poučení? Nebuďte asistentem Jaroslava Foldyny.

12. 9. 2020

Během dnešního dne mě řádově 10 lidí oslovilo, a pokusili se mě přimět, aby si sundal respirátor. V pár případech jsem dokonce vyhověl, nechtěl jsem se zbytečně hádat.

Může někdo vysvětlit, jak můj respirátor ohrožuje jejich svobodu nebo zdraví? Kde se fanatici popírající existenci těžkých virových nemocí zastaví? Co všechno nám ještě budou chtít zakázat? Co mytí rukou, to je ještě povolené?

Vzhledem k příspěvkům v debatě níže ještě doplňuju, že to nebylo jen tak na ulici. Byl jsem na dvou větších setkáních. Na takovém setkání se člověk snaží nebýt hrubý, takže když je ten spoluúčastník konference fakt neodbytný, třeba si to i na chvíli sundá.

11. 9. 2020

K 5G sítím. Proč je tak důležité, aby mohlo pár puberťáků a technických nadšenců sledovat filmy v lepší kvalitě nebo hrát složitější hry? Powerpointové prezentace tvrdí, že vzniknou celá nová odvětví, že dojde k radikální přeměně zdravotnictví, továrny začnou být řízeny na dálku… znáte to, fantazie nemá hranic. Nicméně je skutečně možné, že nějaké nové služby využívající velmi rychlý mobilní internet vznikat začnou.

V této souvislosti je dobré připomenout postřeh, který už v 80. letech formuloval guru managementu Peter Drucker. Od chvíle, kdy se nová technologie objeví, to trvá přibližně 20 let, než začne vytvářet nová pracovní místa. Drucker to tehdy ukazoval na příkladech ze strojírenství, ale zdá se, že v počítačovém světě platí stejné pravidlo. Od zavedení internetu k boomu internetových obchodů a služeb. Od objevu asymetrického šifrování k prakticky použitelnému elektronickému podpisu. Pořád jsme přibližně u 20 let.

10. 9. 2020

Tak jsem se po čase rozhodl, že udělám něco pro vlast a přihlásil jsem se do Aktivních záloh Armády ČR. Byl jsem na pohovoru, vyplnil spoustu dotazníků, došel si pro potvrzení ke svému lékaři, a nastoupil na prohlídku do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Když mi postupně zkontrolovali srdce, plíce, zuby, uši, páteř atd., tak si všimli, ŽE NOSÍM BRÝLE! Objev, co? Slabozraké neberou, což chápu. Ale je opravdu tak těžké všimnout si mých brýlí hned na začátku?

Tak jsem znovu volal té slečně rotmistryni, co se mnou vedla přijímací pohovor. Prý mě nechtěla odrazovat hned na začátku. Takže děkuji za příjemně strávené hodiny.

A na příště doporučuji, aby se při přijímání do náborových útvarů armády dělaly IQ testy.

9. 9. 2020

Ty nejlepší věci se často dějí nezamýšleně. Třeba Švédsko a Covid. Rozhodli se pro tu nejhloupější a nejbezohlednější strategii. Promoření samozřejmě nefungovalo. Mají skoro 10 tisíc mrtvých a desetitisíce doživotně postižených. Ale Švédům to pomohlo pochopit, že nejde o žádnou chřipečku, že mají co dělat s dost nebezpečným virem, a že musí změnit svoje chování. Bez toho, že by jim to někdo nařizoval.

Dost možná, že jdeme (taky nezamýšleně) stejnou cestou. Jen škoda, že nejsme tak inteligentní jako Vietnamci a Korejci, kteří to pochopili i bez těch zbytečných obětí.

Summit News: Sweden Close to Victory Over Coronavirus

9. 9. 2020

Protože tu běží diskuze o tom, jak složité nebo jednoduché je změnit banku, připomínám, že v Airbank (zatím pořád ještě české) to funguje tak, že podepíšete plnou moc a oni se už o úplně všechno postarají. Včetně převodu inkas a trvalých příkazů.

A dost možná, že Airbank není jediná.

8. 9. 2020

Generální ředitel leasingu raifky se stal nejslavnějším bankovním ředitelem v zemi, když hrubě urazil ty lidi, na jejich odírání je postaven jeho blahobyt. K tomu nechutnému citátu už bylo napsáno dost komentářů.

Nicméně možná vás bude zajímat, jak se takový člověk vyšplhá do křesla generálního ředitele jedné z největších bank v zemi. Bývaly doby, kdy takovou práci mohl dělat třeba válečný veterán, který se vyznamenal, nebo jiná významná osobnost. To je pryč, to je jasné. Ale čekáte třeba někoho, kdo objevil nový způsob investování, kdo vybudoval síť poboček v nějakém obtížném regionu, napsal řadu knih, je všeobecně respektovanou osobností ve finančním světě. Tak to asi budete muset někam jinam.

Josef Langmayer přišel do banky v roce 2007 a velmi rychle se stal kontrollerem. To je takový zvláštní účetní, jehož práce je posuzovat ostatní lidi a činnosti, jestli přinášejí dostatečný zisk. Nejdřív kontroloval jen malé oddělení, ale asi mu to šlo hodně dobře, tak ho povyšovali a povyšovali… až do představenstva. Není známo, že by měl na něco nějaký názor. Není známo, že by něco napsal. Není známo, že by měl nějaký soukromý život. Prostě stroj na kontrolování kolegů, jestli jsou dost ziskoví.

Pokud vás napadá určitá podobnost s politikem Vystrčilem, nejste daleko od pravdy. Nejspíš jsou plně záměnní. Dělají, co se po nich chce, a nemají žádné rušivé myšlenky ani rušivé city.

Nečekejte, že mu poslední vyjádření zlomí vaz. Takoví lidé mají perfektní odhad, kolik si toho mohou dovolit. Spíš je to jasný pokyn pro všechny manažery Raifky, jaké mají mít názory. V centrále globální skupiny to vidí a určitě to ocení.

VK starší letos v létě napsal, že když má zdravotní sestra 50x nižší plat než bankéř, je to její chyba. Měla si taky vybrat dráhu bankéře. Chci říct, že jsem moc rád za každou, která si nevybere dráhu byrokratické dozorkyně.

8. 9. 2020

Z rozhovoru pro parlamentky:

Na cokoliv západní elity sáhnou, to skončí katastrofou.  Reforma školství vede ke zhroucení výuky. Ochrana hranic skončí dovážením teroristů. Průmyslová politika likvidací průmyslu. Boj proti rasismu rozpoutáním vlny rasového násilí. Snaha o záchranu planety poškozením krajiny. Za posledních dvacet let neexistuje žádný příklad úspěchu.

Naházet někam bomby a zabít hodně lidí, to ještě zvládnou. Ale tím také jejich schopnosti končí. Mnoho z toho špatného bylo provedeno úmyslně, avšak vedle toho bychom neměli podceňovat neschopnost, byrokratickou tupost, zbabělost a stádní chování. Ostatně moji čtenáři vědí, že právě z toho čerpám naději. Situace se stále zhoršuje a neschopnost elit dříve či později dosáhne takové míry, že ztratí schopnost potlačovat lidový odpor.

Rozhovor pro Parlamentní listy

7. 9. 2020

S Vladimírem Kapalem na Svobodném radiu:

Ke změnám poslední doby patří to, že soudy se už zpravidla ani nenamáhají předstírat nestrannost. Velký sociolog Max Weber kdysi napsal, že soudce má být něco jako automat. Pokud známe fakta, tak má být předem naprosto jasné, jaký rozsudek bude vynesen. Tady dochází k tomu, že i když jsou fakta úplně stejná, jsou vynášeny naprosto rozdílné rozsudky – podle toho, k jaké politické straně kdo patří. A soudci se už nenamáhají vytvářet dojem, že postupovali objektivně.

7. 9. 2020

Jsem hrdý, že jsem mohl být mezi prvními signatáři dopisu na podporu Juliana Assange, jednoho z nejvýznamnějších hrdinů naší doby. Ale raději bych místo hrdosti viděl, že je na svobodě a že zase může pracovat. Julian Assange udělal náš svět lepším místem, a platí za to obrovskou cenu.

7. 9. 2020

Benjamin Kuras:

Ze všech českých autorů rmoutících se pomalou sebevraždou západní civilizace se Petr Hampl svou druhou knížkou na toto téma nejvíc přibližuje možnému způsobu záchrany před pádem do nevolnictví. Titul knihy naznačuje, že na rozdíl od Hayeka, který nám cestu do nevolnictví předvídal, Hampl nás už v nevolnictví vidí a chce nás z něho dostat ven.

Knížka je, podobně jako ta první, Prolomení hradeb, psána svérázným literárním stylem. Kombinuje vědecký přístup k nastolování témat, ke kladení otázek, ke kritickému zvažování dosavadních odpovědí a hledání odpovědí nových, s gradací téměř detektivkovou, tím, že nás udržuje v napětí a zvědavosti, s čím přijde v další kapitole.

6. 9. 2020

Co je a co není diskuze.

Nejprve, co diskuze není. Každá strana přijde se svým seznamem. Třeba "30 důvodů, proč hrozí globální klimatická změna" nebo "30 důvodů, proč globální klimatická změna nehrozí" nebo "20 důvodů, proč nenosit roušky" nebo "20 důvodů proč nosit roušky". Debata pak vypadá tak, že každá ze stran odříkává položky svého seznamu. Kdo je vytrvalější a dokáže druhou stranu uondat, ten vyhrává. Úplně nejhorší variantou této tupé hry na diskuzi je sypání odkazů na někoho, kdo to hezky řekl. Seznam takových odkazů může obsahovat i stovky položek.

Dobře je to vidět tady na facebooku. Začnete jakékoliv takové téma a okamžitě vám začnou pod ten příspěvek tapetovat připravené položky (které už samozřejmě znáte nazpaměť).

Opravdová diskuze spočívá v tom, že toho druhého posloucháte. Že o té věci chvíli přemýšlíte, pak na ni reagujete. Ten druhý si poslechne vaši odpověď, taky o ní chvíli přemýšlí a reaguje zase on.

Těžké, co? Konec konců i pod tímhle statusem budou převážně položky ze seznamu "30 důvodů, proč covid neexistuje" nebo "50 důvodů, proč je svět řízen Davidem Rockerfellerem".

6. 9. 2020

Poslední novinka: Hampl prý nosí trička z neonacistického obchodu.

Kdyby ti pitomci kolem Respektu aspoň sledovali můj facebookový profil, tak by věděli, že nosím trička z obchodu Radia Dixie. To je radio zamilované do křupanů a vidláků z amerického jižanského venkova. Do těch kluků, co pomohli porazit Hitlera, co vybojovali válku v Tichomoří, a co toho tolik obětovali. V době, kdy předchůdci dnešní kavárny opakovali poučky o tom, že česká národ se musí přimknout i Říši a jejímu Vůdci.

I tričko "Defend Bohemia", které jsem měl v Příčovech (a které tam mělo víc lidí), je z obchodu Radia Dixie.

5. 9. 2020

Dlouhý článek Josefa Skály obsahuje z části skvělé postřehy, z části myšlenky zajímavé jenom pro tradiční dělnickou levici (a ostatním tudíž mnoho neřeknou).

Z množství podnětů vypichuji téma "legitimizace" - jednu z nejhorších špín, jaké eurobolševici vymysleli. Odjakživa tomu bylo tak, že když člověk s někým nesouhlasil, a bylo to pro něj důležité, tak se s ním pohádal. Třeba já jsem se takhle pohádal s Jakubem Patočkou o multikulturalismus (v Českém rozhlase), s Miroslavou Němcovou o vztahu k Rusku (taky v Českém rozhlase), ale i třeba s příznivci Teorie sociální bezpečnosti (při veřejné debatě). A pohádal bych se s kýmkoliv dalším. Stálo mě to hodně úsilí, nejspíš mě to připravilo o nějaké čtenáře, ale co jiného má člověk dělat? Přece nebudu taková sketa, abych to řešil intrikami, postranními pokusy o cenzuru apod. To není nějaká moje zvláštní zásluha, to je normální.

Liberální demokraté ale mají za to, že rozdíly v názorech mají být řešeny VÝHRADNĚ cenzurou a že debata je k tomu, aby řečníci opakovali jediný správný názor. Z toho vychází ta jejich "legitimizace". Když Hájek diskutuje se Skálou, tak prý údajně legitimizuje Skálu. Když Skála diskutuje s Hájkem, tak prý legitimizuje Hájka. Táhněte do háje s takovým "legitimováním"!

Takže oceňuji Igora Němce, který měl s Josefem Skálou velký problém, ale protože je slušný a férový člověk, vykašlal se na nějakou "legitimizaci." Přijel a řekl to hodně ostře. To je v pořádku.

Josef Skála: Trend vonící nadějí a špuntovky "zleva"

5. 9. 2020

Odstartováno. Cesta z nevolnictví (druhý díl Prolomení hradeb) vyrazila do světa.

4. 9. 2020

Žádná jiná položka státního rozpočtu nebudí takové emoce jako platby důchodcům. V živé paměti jsou ještě diskuze o důchodcovských slevách na jízdné, které údajně mělo zdevastovat České dráhy, a už je tu neméně bouřlivá diskuze o pětitisícovém přilepšení k důchodu.

Proč vyvolávají tolik emocí právě tyto položky? Proč nevyvolávají tolik emocí jiné výdaje?

Protože ty emoce někdo vyvolávat chce! Občané nemají žádný silný zájem řešit zrovna důchodce. Lidový hněv zpravidla budí platby politickým neziskovkám, podpora profesionálních nezaměstnaných, náklady na migranty, zbrojní nákupy apod. Ale setkali jste se někdy s tím, že by mladí lidé v hospodě nadávali, že české důchody jsou příliš vysoké?

Otázka týdne: Hrozí vznik nevraživosti vůči důchodcům?

4. 9. 2020

Opravdu dobrý komentář poznáte podle toho, že se k němu můžete vrátit po čase, když událost už není aktuální, ale ten text k vám pořád mluví. Třeba červnový článek Martina Konvičky o událostech v USA.

Když pomineme kupu sexuálních analýz, dobře ukazuje, co tvoří rozdíl mezi civilizovanou společností a barbary. Mimo jiné to, že civilizovaní lidé pěstují (v rozumné míře!) speciální obory jako věda a umění. Že je pěstují na určité úrovni s dodržováním řady speciálních pravidel. Že ty obory jsou chápány jako služba širší společnosti. A že tu společnost ovlivňují. K národu patří i Národní divadlo a Národní galerie.

Strhávání všech soch, zakrývání obrazů, vyřazování starých spisů z knihoven, nahrazování vědy korektností - to je skutečný pád do barbarství. V tomhle případě k tomu ani nejsou zapotřebí muslimové - úzká vrstva nejvzdělanějších a nejbohatších Američanů a Evropanů to zvládne sama.

Martin Konvička: Tři poznámky k nástupu barbarství

3. 9. 2020

Jedním ze základních pilířů moderní medicíny je - pro mnohé překvapivě - statistika. Ono je to totiž tak, že každý lékař, léčitel či šaman (dobrý i špatný) má pocit, že jeho metoda funguje. A každý to může říkat z pozice autority. Z jednotlivého případu nelze usuzovat, protože u každého jedince hraje roli příliš mnoho vlivů. Až teprve, když můžete srovnat tisíce lidí, kteří byli nějak léčeni, s tisíci těch, kteří tak léčeni nebyli, můžeme dělat soudy o tom, zda něco funguje. Až teprve, když můžete srovnat tisíce lidí, kteří byli něčemu vystaveni, s tisíci těch, kdo tomu vystaveni nebyli, můžeme vidět, zda je to prospěšné či škodlivé.

Z toho - mimo jiné vyplývá - že lékař z ordinace může být brán jako autorita do té míry, do jaké umí číst statistiky.

Statistika má tu výhodu, že (na rozdíl od jiných matematických disciplín) je poměrně snadná, takže se jí každý může naučit za pár dnů. A každý se může proklikat k údajům o tom, co vlastně bylo měřeno a jakým způsobem (údaj z novinového článku většinou nic neříká).

Připomínám to proto, že začíná převažovat postoj "statistiky jsou stejně zfalšované" a snaha zakládat soudy na jednotlivých případech. Jenže to fakticky znamená návrat do dob zaříkávání a pouštění žilou - i když to třeba bude doprovázeno složitými větami o genech a buněčných stěnách.

2. 9. 2020

Na Svobodném vysílači jsme se s Martinem Konvičku - mimo jiné - vrátili k Bělorusku:

Když se podíváme, jak efektivně dokázalo Rusko v posledních 10 letech hájit své zájmy, a jak zoufale amatérsky si počínají evropští politici, tak je zřetelné, že šance na dobytí Běloruska je mizivá. Bělorusko zůstane téměř jistě ruským spojencem.
Bělorusové vidí, co se děje v Evropě. Už pro ně dávno nejsme tak atraktivním regionem, jako byl pro nás západ v roce 89, a jakým mohl být ještě před pěti lety pro Ukrajince západ. Navíc, bělorusko-ukrajinská hranice je prostupná. Lidé tam jezdí pracovat, především Ukrajinci do Běloruska, protože Ukrajinu jsme tak zbídačili, že už i práce v Bělorusku je pro ně velmi atraktivní. Západ už není bohatá nevěsta.

2. 9. 2020

V březnu to vypadalo, že Donald Trump vyhraje nesmírně snadno. V červnu vypadala jeho situace zcela beznadějně. Teď dohání (Bidenův náskok stáhl přibližně na polovinu, navzdory tomu, že pro Bidena pracují i bývalí klíčové experti Bushovy kampaně).

Když ale člověk sleduje komentáře těch, kdo kampaň sledují zblízka, nemůže si nevšimnout značného skřípání. Prezident působí vyloženě naštvaně. Není divu, co jiného má člověk cítit, když americké elity organizují zapalování center měst ve vlastní zemi, a když se už ani nenamáhají předstírat dodržování pravidel demokratické soutěže. Tuhle emoci sdílí se svými voliči a přirozeně by z ní měla vycházet kampaň - zvláště, kdyby se k tomu přidal jasný útok proti globalismu (jehož je Biden ukázkovým představitelem). Jenže prezident Trump je zároveň obklopen politickými a marketingovými profesionály, kteří chtějí obraz usměvavého optimistického prezidenta, a hlavně žádné kontroverze. Jestli Trump nakonec neobhájí, bude to kvůli těmhle solidním Republikánům.

Zdá se mi čím dál jasnější, že solidní republikánští konzervativci představují větší zlo než antifácká levice. Když lidé vidí zločince v ulicích, a když vidí, že to Demokraté podporují, mohli by jasně reagovat. Jenže pak nastoupí solidní Republikáni a vysvětlí vám, že Antifa to sice přehání, ale že se musíte snažit jim porozumět, že nesmíte být xenofobní, že pár milionů dalších migrantů by vlastně prospělo... a že když budete zastávat jasné morální postoje, budete pokládáni za extrémisty, tak raději nedělejte žádné problémy. A anticivilizační extrémisté zatím dobývají další a další instituce a území, které pak od nich snadno přebírají džihádisté.

Vlastně je to pořád to stejné. Nezáleží tak moc na heslech, které kdo vykřikuje, jako spíš na tom, ke které společenské vrstvě má blízko.

1. 9. 2020

Na dnešní večer doporučuji nádhernou melancholickou píseň o zármutku nad zánikem Anglie.

Včetně té krásné formulace, která o vládci země hovoří jako o "z Boží milosti, obránci víry." Samozřejmě to je především o náboženství. Ale nejenom. Je v tom také vědomí toho, že všichni lidé té země - od krále po posledního žebráka - jsou součástí nějakého celku, propojení společnými mravními principy a společným údělem. Je v tom také to, že posláním vládce je chránit své obyvatelstvo, jeho hodnoty a jeho životní styl. Pokud se vládce svému poslání zpronevěří a postaví se proti hodnotám a životnímu stylu svého lidu, mají obyvatelé právo povstat, a v krajním případě krále dostat až na popraviště. Vlastně spíš povinnost než právo. I když je to jasně formulováno až americké deklaraci nezávislosti, bylo to odjakživa součástí západního pohledu na svět.

1. 9. 2020

Co je dnes výrazem jednoho primitiva a antisemity, to bude zítra korporátním standardem a pozítří vynucováno státní správou. Proč by se české holky měly učit, jak se ubránit znásilnění? Kam by ti chudáci sirotci přišli?

Rozhodně počítejme s tím, že budou-li lidem odebrány zbraně, bude v dalším kroku zakázáno cvičit.

1. 9. 2020

Tři poznámky k poslednímu výletu:

1) máme tu naprosto bezvýznamného úředníčka, který si vyseděl a vyintrikoval místo šéfa senátu. Člověk bez barvy, chuti a zápachu. Žádné mravní přesvědčení, žádný mravní názor. Nebýt té cesty, neznali bychom jeho jméno, a mohl by být pokládán za držák na oblek. Jak to kdysi formuloval Nigel Farage, charisma mokrého hadru na podlahu.

2) i takový člověk si může jezdit kam chce, a žádný cizí stát s tím nic neudělá. Takže pan Vystrčil má právo někam jet a čínská vláda má právo to kritizovat. Na tom není nic zajímavého.

3) je ovšem otázka, zda je v zájmu občanů ČR míchat se do čínsko-čínských konfliktů. To opravdu nemáme žádný naléhavější problém? To na světě nemůže být ani jeden konflikt, do kterého by maličká země ve středu Evropy nestrkala nos?

31. 8. 2020

K dotazům, kde se dá koupit Cesta z nevolnictví. Ve většině knikupectví, ale pokud chcete přímo od autora, tak tady:

31. 8. 2020

Poté, co jsem přečetl asi 10 článků o tom, jak progresivní daň zničí českou ekonomiku a odradí lidi od práce (takže ředitelé začnou masově rezignovat a půjdou pracovat do skladů), jsem vzal kalkulačku a spočítal si to. Při platu 150 tisíc dělá daňová progrese 800 korun měsíčně. Člověku je z toho jenom trapně. A říká si, kdy bude tématem ekonomické debaty, že Zdeněk Bakala musel někde zaplatit jedenáct korun navíc.

30. 8. 2020

Z rozhovoru s Ondřejem Brožem na stanici Příznaky transformace:

Hodně se mluví o tom – a já to taky píšu – že společensko-ekonomický systém, ve kterém dnes žijeme, je odsouzen ke zhroucení. A že náš politický život je do značné míry čekáním na to, až se ten systém buď rozsype nebo aspoň zeslábne natolik, že nedokáže potlačit lidovou vzpouru. Ale to neznamená, že všechno bude relativně snesitelné tak jako letos nebo loni, a potom „buch!“, systém se rozsype. Bude to spíš tak, že poměry budou horší a horší, život bude těžší a těžší, a my budeme řešit, jak v tom všem přežít a udržet si zdravý rozum… než se to opravdu zhroutí a bude možná pozitivní změna.

30. 8. 2020

Proč nemůže fungovat všeobecný důchodový systém založený na investování.

Protože kapitál vám neupeče chleba, neustele postel, neopraví střechu, nevyrobí léky. To všechno mohou dělat jenom lidé. A kapitál je nástroj, kterým přinutíte cizí lidi, aby nepracovali nikoliv pro sebe, ale pro vás.

Dokud investuje třeba pět procent obyvatel, tak to funguje. Oněch pět procent obyvatel přinutí zbývajících 95%, aby pro ně pracovali, a aby se o ně ve stáří starali. Jenže když investuje každý, ztratí kapitál onu donucující sílu a nemá nikdo nic.

Lidový kapitalismus (ve smyslu vlastnictví kapitálu) je blbost. Částečně je to podvod (aby lidé souhlasili s něčím, co je pro ně zoufale nevýhodné) a částečně je za tím co, že katedroví ekonomové a správci portfolií nemají potuchy o reálném světě.

29. 8. 2020

Běžná americká záležitost. Pracovník FBI usvědčen z padělání e-mailů během vyšetřování Trumpova týmu kvůli údajné spolupráci s Ruskem.

Zajímavé na tom je vlastně jen to, jak rychle se takové záležitosti staly běžnou součástí života. FBI vede operaci proti prezidentovi vlastní země. FBI falšuje důkazy a předkládá je veřejnosti. To už nestojí za rozhořčení, a už vůbec ne za zprávy na prvních stránkách novin.

Máloco tak jasně ukazuje výměnu amerických (a globálních) elit. Úplně vymizel postoj "já sice Trumpa nesnáším, ale nechci žít v zemi, kde se tajné služby takhle chovají.Příště se mohou otočit proti komukoliv jinému."

Dnešní příslušník elity je ovce, které souhlasí se vším. A která půjde líbat boty komukoliv, na koho jí ukážou. Elitní dav se všemi charakteristikami davového chování. A vedle toho strach "kdybych náhodou začal myslet jinak než ostatní, může se ten dav obrátit proti mě."

Trump Reacts to FBI Lawyer Guilty Plea: ‘That’s Just the Beginning’

28. 8. 2020

Na dnešní večer doporučuji video Franty Kubáska o mládenci, který se "provinil" tím, že bránil životy a majetky obyčejných lidí, když na ně zaútočila agresivní vraždící lůza podporovaná těmi nejmocnějšími a nejbohatšími. Elity se chtějí bavit a vy jste něco jako lovná zvěř, lůzo!

Schválně si všimněte, v jakém prostředí se to odehrává. Řádí ta lůza mezi vilami bankéřů, politiků a univerzitních profesorů? Ne, je oblast spíš chudinských bytů a obchůdků. Jako vždy.

28. 8. 2020

Taky jste si toho všimli, že liberální ekonomové (a pravicově smýšlející lidé obecně) jsou sice proti každému státnímu utrácení, ale podporu chudých a potřebných pokládají za ještě horší státní utrácení než cokoliv jiného.

Dá se souhlasit s tím, že jednorázové přilepšení k důchodům není příliš racionální. Jsou tu lidé, kteří by to potřebovali víc (třeba rodiny s dětmi, kde živnost otce během epidemie zkolabovala). A že důchodci většinu těch peněz utratí v supermarketech se zahraničními vlastníky, takže české ekonomice až tolik neprospějí. Ale proti tomu všemu ostatnímu, za co vláda vyhazuje peníze, je to pořád to nejméně špatné.

Petr Hájek to shrnul perfektně: "To ale naše liberální demokraty nezajímá. Topíce se tleskají vládě, když rozhodne posílat desítky miliónů na podporu běloruských majdanistů (přesto, že do vnitřních záležitostí Běloruska se přece vůbec nemícháme). Volají sláva, když vláda rozhodne posílat desítky miliard americkým zbrojovkám na staré vrtulníky a další „prošlé“ zbraně, které by kromě protektorátních nevolníků už nikdo s rozumem v hlavě nekoupil. Ale ječí odporem a hrůzou, když tatáž vláda chce dát pár korun na přilepšenou důchodcům, kterým toho tolik všichni dlužíme."

Petr Hájek: Rachot kolem pár korun českým důchodcům

28. 8. 2020

Prosím o šíření. Zatím to vypadá, že kromě Ladika Vetvičky a mé maličkosti vystoupí Jan Keller, Jarda Foldyna, Marek Obrtel, Josef Skála a Michal Gulyáš, Matěj Gregor z Odchod.eu.

28. 8. 2020

Z odpovědi na pravidelnou otázku týdne:

Dnes nejsme svědky vstupu do nové etapy, nýbrž zhroucení. Ještě, než je pořádně zavedeno třetí a čtvrté pohlaví, už tu máme desítky dalších. Ještě, než byl zelený nový úděl uveden do života, už tu jsou mnohem radikálnější požadavky. Neexistuje žádná hranice, která by nemohla být překročena. Kanibalismus? Rituální pojídání výkalů? Nic není nemyslitelné, žádné dno není dost hluboko.

A jak to celé tedy skončí? Jak to kdysi popsal americký sociolog Petr L. Berger. „Cyklus dekadence je u konce, když se náčelník barbarů prohlásí králem, a nastolí vlastní pořádek.“

I když to ještě působí dojmem, že současné elity pevně drží moc, ve skutečnosti se už hraje především o to, kdo bude jejich nástupcem. Jestli muslimští migranti nebo nějaká skupina buranů vzešlých ze západní civilizace. Případně jak bude bývalý západ rozdělen.

Otázka týdne: Jsme svědky revoluce nebo rozpadu?

27. 8. 2020

Ať už dopadne senátní kandidatura Ivo Budila jakkoliv, jeho videa by měla být sdílena a sledována i potom. Dívá se dál než na jednu kampaň, a všímá si hlubších civilizačních souvislostí.

V tomto případě o tom, že společnost založenou na hodnotách západní křesťanské civilizace snad může být vybudována u nás, ale ne krachujícím západě. My můžeme být vzorem zemím na západ od nás, nikoliv naopak.

27. 8. 2020

Věřili byste, že VK starší najde vstřícná slova pro Karla Marxe? Co všechno ještě uvidíme?

„V tomto ohledu byl Marx – při všech hrůzách, které jeho učení vyvolalo, a i přesto, že výslovně obhajoval revoluční teror – překvapivě opatrný či dokonce ostýchavý. Odmítal stát a chtěl, aby odumřel, chtěl, aby vládly komuny, což je vlastně blízké dnešním neziskovkám, neodmítal však národ. Neodmítal ani rodinu jako důležitou instituci tradiční společnosti. Nevybízel stát – jak je tomu v posledních desetiletích – aby rodinu cíleně rozkládal. Nedovoloval si mluvit o podstatě člověka, nechtěl přeměňovat muže v ženu a naopak. Neznal slovo gender, mám pocit, že ho ani nenapadlo,“ srovnává Klaus filozofa 19. století s dnešními ideology. Marxe prý ani nenapadlo zneužívat pro revoluci děti, i když k tomu v komunismu později došlo."

Jo, a komuna není neziskovka, ale místní společenství. Tuhle pasáž můžeme číst jako podporu místní autonomie a přímé demokracie - opět přesný opak toho, co prosazují neomarxisté.

On totiž Marx, ať s ním souhlasíme nebo ne, byl součástí a možná dokonce typickým představitelem evropského myšlení 19. století. Najdeme v něm dobré i špatné rysy křesťanské civilizace. Dnešní útok proti základům civilizace - to je ještě něco jiného.

Parlamentní listy: Dnešní revoluce v USA? Skoro jako v Rusku 1917

27. 8. 2020

Na svém e-shopu jsem zahájil prodej knih Bena Kurase. Těch, které jsou dle mého soudu nejlepší (z těch, které se dají momentálně koupit).

27. 8. 2020

Vypadá to, že v Praze mají konečně po letech projekt, který bude dokončen včas. Socha Marie Terezie! Že byla pro oslavu vybrána právě tato panovnice, to není vůbec náhoda. I mezi Habsburky totiž vynikala.

a) okázale a veřejně pohrdala českým národem i českou státností. Proslavila se mimo jiné výrokem, že česká královská koruna je šaškovskou čapkou. Aby Čechy (a Moravany) ponížila opravdu důkladně, odmítala se nechat korunovat českou královnou.

b) to jí nebránilo vysávat české země, jak to jenom šlo. Jak se sama vyjádřila, bez peněz vydřených z českých lidí by byla jenom bezvýznamnou kněžnou.

c) Marie Terezie zavedla správní reformu, která představovala do té doby nepředstavitelné zvýšení byrokracie, papírování, formulářů atd. Skutečný základ moderní státní buzerace.

Jestli vám to něco připomíná, tak určitě chápete, proč vzbuzuje právě Marie Terezie ve vedení Prahy 6 takové nadšení. A zároveň je to součást celkové změny - naplnit veřejný prostor habsburskými symboly a památníky esesáků a potlačit všechny vzpomínky na českou samostatnost jako na trapné buranské epizody.

26. 8. 2020

Prospěla by oddělená výuka chlapců a dívek? Na samotné oddělené výuce asi nic pozitivního není (vyjma tělesné výchovy, branné výchovy a podobných předmětů). Hodně by ale prospělo, pokud by vznikly školy, které by braly ohled na klukovské mozky. Dnešní školství je stavěné na míru šplhavým holčičkám (což potvrzují i statistické údaje) a z kluků těm méně maskulinním. Výsledkem pak je, že na vysokých školách studuje o polovinu víc dívek než mládenců. Ale má to i další dopady do všech oblastí společenského života.

Na takové "klukovské školy" by klidně mohly chodit i holky. Takovým těm klukovským typům by ten typ výuky a ten typ vymáhání kázně mohl vyhovovat zrovna tak. To je to, co zoufale chybí! Samotné oddělování kluků a holek nic neřeší.

A v čem, že je ten rozdíl? Klukovské mozky jsou (v průměru):

  • schopny snadněji chápat matematické a jiné abstraktní vzorce,

  • mají nižší schopnost orientovat se ve vztazích a pochopit, co se od nich vlastně chce (pokud to není řečeno úplně jednoznačně),

  • více schopní fungovat v tlupě, gangu, armádě atd.,

  • schopní podřizovat se neosobním pravidlům armádního typu, aniž by je to poškozovalo a ničilo jejich charaktery,

  • a naopak neschopní projevovat ty emoce a ten společenský takt, který se od nich vyžaduje,

...a k tomu samozřejmě agresivnější.

Potom samozřejmě stačí jedna hysterická maminka malé slečny (nebo ujetá výchovná poradkyně), a ve třídě vzniká atmosféra, která je pro kluky peklem.

26. 8. 2020

Dříve či později to asi přijít muselo. Když elity zradily obyvatele vlastních zemí, lidé jim oprávněně přestali důvěřovat. Jenže spolu s úplnou ztrátou důvěry v politiky, komentátory a experty vznikla také nedůvěra vůči matematice, statistice, moderní vědě a dokonce i vůči racionalitě jakožto systematickému používání rozumu.

Je tvrzení, že organismus reaguje na toxicitu prostředí nějak horší než tvrzení, že organismus je ničen mikroorganismy? Jasně, že není. Rozdíl se projeví až při ověřování - jedno z nich se ukáže jako pravdivé, jako druhé jako chybné. Problém je v to, že samotný princip ověřování je zpochybňován jakožto manipulační nástroj elit.

Obnovit důvěru v rozum, a obnovit racionální diskuzi je přitom naprosto klíčové. Je to jediné, v čem máme převahu proti islámské civilizaci, a na čem tudíž můžeme stavět obranu. Nemůžeme přitom počítat s podporou institucí typu univerzit a vědeckých ústavů, protože ty už vesměs podlehly politické korektnosti - tedy přesnému opaku racionality.

Tomáš Tyl: Země je placatá, hvězdy jsou díry v nebeské kupoli, blechy se rodí že špíny, gravitace je mýtus a viry neexistují... A to si naši předkové mysleli, že v této době budeme cestovat mezi galaxiemi. No nic, tak až se potlučeme kyjema v bitvě o poslední konzervu, třeba to ta další civilizace dá...

25. 8. 2020

Vylidňování venkova je podobné migraci v tom, že neprobíhá jednorázově k určitému datu. To by lidi naštvalo a možná zvedlo k akci. Jenže ono to má podobu takových drobných „téměř nic“. Tu někde zavřou prodejnu, jinde zavřou menší fabriku, tu se někdo odstěhuje, tu někam omezí autobusové spoje, tu někde zmizí středisko. Každý z těch kroků je v zásadě logický, ale když probíhají desítky let, je výsledkem zpustošení země. A bezpečnostní hrozba. Kdo začne ty domy, chalupy a hlavně pozemky zkupovat? Jací lidé se tam nastěhují? Z jaké kultury budou? Ona je i taková invaze Pražáků pustošivá pro krajinu i lidské charaktery, jenže jsou i neskonale horší možnosti. Masový přesun do měst znamená, že se rodí méně dětí, otevírá nové problémy s bydlením, mění politickou situaci a mění také lidské charaktery k horšímu.

Záchrana venkova by měla být jednou z několika hlavních bezpečnostních priorit (vedle vody, energetiky, migrace, ochrany hranic a vybudování vlastních ozbrojených sil). Pokud mělo dojít k opravdu nejhoršímu, dokážu si i představit vypsání nových daní, tak je to důležité.

Ministerstvo pro místní rozvoj má skoro 1000 zaměstnanců a roční rozpočet pět miliard korun. Kolik by nás to muselo stát, aby si vůbec všimlo, že problém existuje?

24. 8. 2020

Tak se prý maturity nebudou známkovat. Nepřekvapuje to. Ministerstvo školství už vydává zprávy o tom, že něco bude snadnější než předtím, že rozsah učiva se zmenší, že zase někde klesne náročnost apod. každých pár týdnů.

Zajímavější ale je, co z ministerstva nikdy neslyšíme. Kdy jste si naposledy přečetli v tisku "Ministerstvo školství chce více pozornosti výuce přírodních věd" nebo "Cílem nového programu je zvýšení matematických schopností žáků základních škol" nebo "stát bude investovat do zlepšení logického myšlení"?

Že jste nic podobného nečetli už 20 let? To možná proto, že ministerstvo nic takového nedělá. Z úřadu pro řízení školství se postupně vyvinul úřad pro likvidaci posledních zbytků vzdělanosti. Na tom, kdo je momentálně ministrem, na tom nezáleží. Stejně to celé řídí pár neziskovek ,vesměs spolufinancovaných Nadací otevřené společnosti.

24. 8. 2020

Petice, kterou jsem dnes podepsal:

Internetová petice za ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy a zamítnutí návrhu novely Občanského zákoníku 89/2012 Sb. „Manželství pro všechny“

23. 8. 2020

Jaroslav Bašta upozorňuje, že výběr nové hlavy Islámského státu nejspíš znamená, že Islámský stát se z Arabů přeorientovává na Turkmény. Za pár let tak můžeme mít na výběr mezi Erdoganem a tureckým ISIS.

Z hlediska českých zemí to vůbec není dobrý vývoj. Zatímco Arabů je u nás jen poměrně málo, příslušníci různých turkménských etnik se u nás usazují nesrovnatelně více (bývalý Sovětský svaz). Pokud se přikloní k ISIS, budeme tu mít tu nejděsivější a nejbrutálnější formu islámu jako mainstream.

Připomínám, že Eman Ghaleb, intelektuální tvář protičeského džihádu, ještě před pár lety vystupovala proti ISIS, ale v poslední době začala jejich zločiny bagatelizovat. Prostor jí k tomu poskytuje Český rozhlas, a nikomu ve vedení ani radě Českého rozhlasu to nepřipadá divné.

Jaroslav Bašta: Z Profesora se stal Ničitelem, a pak chalífou

23. 8. 2020

I když v posledních měsících věnuji hodně pozornosti (a statusů tady) ekonomice, neztrácím ze zřele to úplně nejdůležitější - probíhající konflikt naší civilizace s civilizací islámskou.

Uvědomuju si ale, že nedokážeme obstát, pokud bude naše hospodářství ve stavu rozvratu. A stavem rozvratu rozumím i to, že se na jedné straně společnosti se hromadí zisky, na druhé straně bída.

A uvědomuju si taky, že dokud bude převládat ideologie, která tvrdí, že zisk je měřítkem toho, zda je nějaká práce užitečná, potom nebudeme schopni postavit se na odpor. Největšího zisku přece dosáhne ten, kdo svou zemi prodá muslimům a své spoluobčany do otroctví.

Tudíž, i když vrtám do ekonomických otázek, je to pořád o islámu.

22. 8. 2020

Odměny vrcholových manažerů rostou mnohem rychleji než platby akcionářům. Jinými slovy, skutečnými vítězi současného uspořádání jsou na prvním místě manažeři největších světových korporací. Vlastníci jsou až na druhém místě.

Spousta lidí tomu odmítá uvěřit. Mimo jiné proto, že čtou knihy založené na 100 let starých informacích o bohatých rodech. Ale svět se vyvíjí.

To, že manažerská třída převzala veškerou moc (a že bývalí vlastníci s tou třídou fakticky splynuli) je totiž jedním z kořenů současného průšvihu. Vlastník by si chránil svůj majetek. Manažer je zvyklý sloužit - tak, aby manipuloval vlastníkem a ve skutečnosti prosadil svůj zájem. Jestli takto "slouží" akcionářům nebo muslimskému panstvu, to pro něj není žádný rozdíl. Ostatně, s nástupem saudského a katarského kapitálu to beztak splývá.

MF Dnes: Američtí bossové od 80. let zbohatli sedmkrát, průměrní lidé zchudli

22. 8. 2020

Všechna místa na slavnostní start druhého dílu Prolomení hradeb (Cesta z nevolnictví) obsazena. Akci ale můžete sledovat v přímém přenosu na televizi Raptor. Pátek 4. září od 18 hodin.

21. 8. 2020

Vypadala by dnes Praha takhle, kdyby reformní hnutí roku 1968 uspělo? Odpověď neznám, ale je to jedna z otázek, o kterých by se mělo diskutovat. Namísto papouškování frází o útisku.

21. 8. 2020

Proč bylo české hnutí za práva černochů utiskovaných americkými policisty tak krotké?

Pravděpodobnější vysvětlení je to, že se ve školách nevyučovalo. A kdo to kdy slyšel, aby se za lepší svět bojovalo ve volném čase.

Dá se tedy předpokládat, že až se školy rozběhnou naplno, až se aktivisté vrátí z dovolených, tak se rychle objeví ti, kdo ten odporný rasismus nedokážou snášet. Projeví se to v grantových žádostech, a tudíž také v rozpočtech v roce 2021. Některé ty žádosti už jsou nejspíš podány.

Leda by mezitím celá záležitost odezněla, a reklamní agentury přišly s jiným planetárním problémem. Životní cyklus produktu se zkracuje v módě, populární hudbě i zachraňování vesmíru.

21. 8. 2020

K čínsko-americkým vztahům:

Kromě toho všeho nás dějiny učí, že pokud jeden stát získá takovou moc, že se nemusí ohlížet na nikoho jiného, pokaždé to skončí katastrofou. Pokušení zneužívat nadvládu je příliš silné. V lidských dějinách se zatím nenašel nikdo, kdo by takovému pokušení dokázal odolat. Svět, kde existuje více mocenských center, a kde si Američané nemohou dovolit cokoliv, takový svět je mnohem bezpečnějším místem. A místem příznivějším pro přežití malých národů.

Shrnuto: I když z logiky civilizačního konfliktu by mělo vyplývat spíše naše spojenectví s USA, v tuto chvíli není v našem zájmu se do americko-čínského konfliktu jakkoliv plést. Určitě ne na americké straně.

Otázka týdne: Je v našem zájmu plést se do čínsko-amerického konfliktu?

20. 8. 2020

Vůdkyně běloruské opozice vyzvala Evropu, aby jí pomohla převzít moc. Jak se říká politikovi, kdo se neobrací na lid vlastní země, ale na nepřátelské mocnosti? Jaké "odměny" se takovým lidem zpravidla dostává?

20. 8. 2020

V září strávím dost času v Ústeckém kraji, kde budu pomáhat v kampani tamní SPD. Myslím,, že spojení SPD a Foldynovských socialistů je přesně tím, na co tahle země čekala a co potřebuje. A taky doufám, že později se připojí i Trikolora (čímž neskrývám, že v SPD je toho dost k vylepšování, ale i na to snad dojde).

Aby nedošlo k mýlce. Nestávám se členem SPD, sám nikam nekandiduji. Ponechávám si svou nezávislost, a snažím se pomoci dobré věci.

20. 8. 2020

Jak poznat, jestli je společnost na cestě ke svobodě nebo ke koncentračním táborům? Velký myslitel Karl. R. Popper navrhuje následujícím kritérium. Na cestě ke svobodě je ta společnost, která třídí myšlenky a ty chybné se snaží vymýtit. Na cestě ke koncentračním táborům je ta společnost, která třídí lidi a ty nevhodné se snaží vymýtit.

Připomínám to s ohledem na debatu posledních dnů, kdy se opět řeší fotografie s Tomášem Vandasem. Celá ta debata je projevem nebezpečného totalitního myšlení. Vůbec se neřeší, jaké myšlenky jsou chybné a jak je vyvrátit. Řeší se osoba. A za tím je představa, že svět bez Tomáše Vandase bude lepším místem. Nebude. Okamžitě se zjistí, že i další lidé jsou nevhodní. A další a další. Pokud Tomáš Vandas říká něco obludného, střetněte se s ním v diskuzi a ukažte, že jeho myšlenky jsou obludné. Klidně ho dožeňte k pláči. Jsou ale jeho myšlenky obludné? Já osobně nevím - neměl jsem čas studovat všechny jeho články. A obávám se, že všichni ti, kdo okázale vykřikují, že s ním nesouhlasí, vlastně vůbec neví, s čím nesouhlasí.

Mimochodem, už jako dítě jsem se naučil jedné "fintě". Když o někom slyším, že ten člověk prý něco říká, myslí si, chce, prosazuje, požaduje, tak za ním zajdu a zeptám se ho. Zkuste to někdy také. To není o Tomášovi Vandasovi, to je o nás, našem chování a naší schopnosti používat mozek.

19. 8. 2020

Česká republika se stává čistým plátcem do EU. Změní se tím něco? Rozhodně ne! Ti, kdo žijí z rozkrádání dotací, ti si budou užívat dál. To, že zaplatíme mnohem víc, to nic nemění na jejich osobních výhodách. A všechny ostatní to bylo nevýhodné už předtím.

19. 8. 2020

Bývalý šéf pražské muslimské obce Vladimír Sáňka dostane víc než půl milionu korun za "újmu způsobenou neoprávněným stíháním." Povrchní pozorovatel by si mohl myslet, že byl z něčeho nespravedlivě obviněn, a soud ho osvobodil. Jenže kdo tu kauzu sledoval po celou dobu, ví, že to bylo jinak. Policie pečlivě shromáždila důkazy a městský soud v Praze je zakázal předložit. Zdůvodnil to tím, že se jedná o záležitost islámu, a že některé paragrafy českého trestního zákona nesmějí být aplikovány na muslimy. Podle soudu je tedy lhostejné, zda se toho dopustil nebo ne.

Připomínám, že se jedná již o minimálně třetí případ, kdy české soudy vynesly rozsudek zdůvodněný tím, že před soudem stojí muslim a že tudíž nemůže být plně uplatněno české právo.

Naši volení zástupci ale mají důležitější starosti. Třeba svobodu tisku v Bělorusku.

18. 8. 2020

Hledají se muzikanti pro založení vlastenecké rockové kapely. Ze severní Moravy.

18. 8. 2020

Už to víte? Když s vámi havlistický oligarcha uzavře smlouvu, a potom mu nějaké ustanovení přestane vyhovovat, tak ten paragraf "nemá právní váhu." Pravda a láska opět zvítězila nad slušností a poctivostí.

18. 8. 2020

Čím jsem starší, tím víc si uvědomuju, jak nesmírně moudrý člověk byl T.G. Masaryk. Svou jasnou orientací na národ, vyrovnaným pohledem na věci národního hospodářství, a taky svým pohledem na náboženství. Na jedné straně si uvědomoval, že český národ potřebuje hlubší duchovní zakotvení, na druhé straně viděl, že pokud jakákoliv církev získá bohatství a politický vliv, bude to destruktivní pro národ i pro tu samotnou církev. Proto se snažil čelit hlavně katolickému vlivu, ale zrovna tak by se stavěl na odpor, kdyby se kterákoliv jiná církev, konfese či náboženství pokoušela ovládnout stát.

A dnes opět dochází na jeho slova. Od církevních restitucí uplynulo teprve pár let, a už těch pár let stačilo, aby v katolické církvi převládl proud protinárodní, nenávidící svobodu a milující středověké tmářství. Proud, který nejen, že se nestydí za děsivé ukrutnosti, které se v katolických dějinách odehrály, ale který je na ně ještě hrdý! Posvěcení vítězného sloupu na místě brutální vraždy výkvětu českého národa je jenom jednou z epizod. Budou následovat další protičeské kroky.

Pokládám to za obrovskou škodu. Katolická církev je nesmírně široká, najdeme tam různé proudy a lidi, od úžasných osobností a úctyhodných pracovitých vesničanů a místních komunit až po odporné zločince. Stejně je tomu s dějinami - katolíci vykonali skvělé věci, ale dopustili se i děsivých zločinů. Katolíci pomohli zachránit český národ, ale také ho téměř vyhubili, a nesou velkou část viny za zánik samostatného masarykovského Československa (které tehdejší klerikálové nenáviděli). Dobrým lakmusovým papírkem je vztah k husitství. Vlastenečtí katolíci se účastnili táborů lidu (často je dokonce sami organizovali) a příslušnost ke katolické církvi jim nebrání v hrdosti na tuto nejslavnější etapu českých dějin. Globalistiští katolíci papouškují velkopanské fráze o zločincích a lapkovi.

Je zjevné, že restituce českou katolickou církev poškodily. Posunuly ji globalistickým směrem. Doufejme, že se vzpamatuje dřív, než úplně zmizí. Již dnes se jedná o menšinové, a v podstatě okrajové náboženství. A protinárodní postoje mizení jen urychlí. Ani další restituce a všechny sudetoněmecké fondy na tom nemohou nic změnit.

17. 8. 2020

Tentokrát si mě vzal na mušku neblaze proslulý darebák Jan Čulík. O co jde? Kdesi došlo k trestnému činu. Radek Velička ten čin domněle schvaloval (dle mého soudu ho neschvaloval, ale to může být předmětem debaty). Nicméně vyjádřil jsem přesvědčení, že se na výroky Radky Veličky vztahuje svoboda projevu. A trvám na tom. Podle darebáka Čulíka jsem se tedy dopustil schvalování schvalování trestného činu. A každý, kdo tenhle status lajkne, se dopustil schvalování schvalování schvalování trestného činu.

Čulík tak navrhuje, aby JAKÁKOLIV OBHAJOBA SVOBODY PROJEVU BYLA TRESTNÁ. Jakákoliv! Sama svoboda projevu podle něj nesmí být předmětem diskuze. Komunisté nezašli tak daleko ani ve svých nejhorších výlevech. Pro "liberální demokraty" je to naopak slabý odvar toho, kam dojdou za pár měsíců.

17. 8. 2020

Divili byste se, kolik lidí mi řeklo, že by se na Vlasteneckém setkání rádi objevili, ale bojí se. Všechno právníci či jiní příslušníci podobné společenské vrstvy.

To je Česká republika 2020. Občan nemůže beze strachu zajít na naprosto bezproblémovou akci zaštítěnou prezidentem své vlastní země. Už jenom proto nemůžeme přestat. Protože v čemkoliv ustoupíme, okamžitě bude následovat ještě tvrdší útok na základní občanské svobody.

To je zapotřebí řešit! A ne poměry v Bělorusku.

17. 8. 2020

Na Protiproudu:

Společnost se tak postupně posouvá k modelu „vítěz bere všechno“. A málokdo zatím doceňuje, že to přináší také jiný pohled na svět a jinou morálku. Dříve platilo: když budeš pracovitý, šikovný a poctivý, když se budeš chovat hezky k lidem ve svém okolí, tak se nebudeš mít špatně – i když se nevyšplháš úplně nahoru. Nově platí: Musíš se dostat nahoru za každou cenu. To je jediné, na čem záleží. Není náhodou, že právě v této době se tak rozvíjí vzájemné udávání a že místo kolegiality jede po krku každý každému. Každé zaváhání může být osudné.

Protiproud: Dobře placené ovce. Pro vyšší třídy ničí samy sebe?

16. 8. 2020

V roce 2015 - ve volbách pod dohledem zahraničních pozorovatelů - získal Lukašenko 84%. Od té doby se neudálo nic, na základě čeho by bylo možné očekávat dramatickou změnu názorů obyvatel.

16. 8. 2020

Pokud máte nějaké hezké fotky z letošních Příčov, prosím, pošlete nám je na foto@vlasteneckesetkani.cz

16. 8. 2020

Z komentáře k Bělorusku:

Za prvé. Proč bychom měli požadovat, aby všude probíhaly volby. Třeba v Saúdské Arábii a v Kataru, kterým vyjadřuje tolik sympatií ministr Petříček, tam žádné volby neprobíhají. Za druhé. Když už se volby v Bělorusku konají, proč by se měly konat podle západních standardů? Zvláště, když ty standardy nejsou dodržovány ani v Německu, v Rakousku, ve Spojených státech a v dalších západních zemích. A za třetí. Běloruské volby probíhají „po bělorusku“ už desítky let. Proč to začalo vadit právě letos?

Parlamentní listy: Lukašenka má nahradit západní loutka typu Čaputové

16. 8. 2020

Dnešní loučení s Příčovy. Úklid lavic, třídění odpadu (fuj, to bylo hnusné) a další. Teď se pořádně vyspat. A zase za rok.

Úžasné majitelce zámku jsme už poděkovali. Ale díky všem ostatním, kdo jakkoliv pomohli.

14. 8. 2020

Pokud jsou Babišovy nechutné komentáře k Bělorusku cenou za to, že nepřistoupil na Pompeovy vyděračské požadavky, tak ať si kafrá. To nám neublíží.

14. 8. 2020

Zatímco lepšolidé se pohoršují nad diktaturou kdesi za Polskem, v českých zemích přitvrzuje. Šéfredaktor Vlasteneckých novin Radek Velička byl ze svého domova odveden v poutech. Kdyby konvertoval k islámu a znásilnil nebo zabil pár nevěřících, dostalo by se mu lepšího zacházení.

Co se týče samotného článku o požáru v Ostravě (předpokládám, že to je důvod zásahu), souhlasím, že je to ten případ, kdy se vašemu kamarádovi něco fakt hodně nepovede, a vy raději děláte, že to nevidíte. Ale pokud to někomu vadilo, mohl napsat, že je Radek Velička debil a pohádat se s ním. Nebo ho žalovat, že mu způsobil psychickou újmu.

Ale udávat lidi a nechávat je odvádět v poutech za hloupé články, to je hnusné, odporné, totalitní. NIKDO z těch, kdo Veličkovo zatčení schvalují, nemá právo kritizovat Bělorusko. Vy sami jste minimálně stejně odporní a diktátorští jako Lukašenko. Možná víc.

Svobodu pro Radka Veličku!

Mimochodem, současný standard vyjadřování liberálně-demokratických intelektuálů je drsnější, než co Radek napsal. A na rozdíl od něj vyzývají liberálně-demokraté k fyzické likvidaci odpůrců, aniž by s tím měli problémy.

14. 8. 2020

Z komentáře k Vlasteneckému setkání v Příčovech:

Píšu to všechno proto, že se v posledních dnech objevila řada útoků, z vlastenecké strany. Dokonce i ojedinělé pokusy organizovat bojkot. Že prý ten nebo onen proud je v debatách zastoupen více než jiný. Jednomu vadí, že je tam přítomný komunista, druhému vadí, že je tam přítomen údajný Rotarian, dalšímu vadí člen Klausovy vlády, dalšímu katolík… Přitom se stejně jednalo o provizorní programy. Ani my sami nemáme úplnou jistotu, kdo přesně přijede. Možná se ještě v den akce někdo omluví, že zůstal viset s autem na cestě – i to se loni stalo.

Zkrátka, nemračte se, že v tom či onom panelu není zastoupen nějaký váš oblíbenec. Možná se tam s ním potkáte i tak. Jestli ne letos, tak příští rok. Přijeďte a užijte si to.

Petr Hampl: Kdo stojí za vlasteneckým setkáním v Příčovech?

13. 8. 2020

12. 8. 2020

V době, kdy USA opustily svého napadeného spojence Řecko, a krátce poté, co nechaly masakrovat své spojence Kurdy, vede Pompeo řeči o obraně demokracie. Esence pokrytectví. Hnus.

12. 8. 2020

S Frantou Kubáskem v jeho pořadu Incorrect:

Protibělošští aktivisté nezkouší, co si mohou dovolit. Oni už dobře vědí, že si mohou dovolit naprosto cokoliv. Kdyby teď někdo – s prominutím – přišel s tím, že běloši musí jíst hov.., tak to klidně řekne a žádný průšvih z toho mít nebude. Klidně to může být vysokoškolský učitel a nebude z toho mít žádné nepříjemnosti.
Všimni si, kdo jsou obvykle terčem těch útoků. To nejsou disidenti, konzervativci nebo podobné typy. Útočí na své vlastní lidi. Dává to smysl z toho pohledu, že v případě úspěšného útoku se uvolní pracovní pozice oběti. Útok na konzervativce nic takového neumožňuje.

12. 8. 2020

Když se milionchvilkařům nepovedlo zrušit výsledky voleb do poslanecké sněmovny, zaměřili se na další cíl - narušení pokojného a bezproblémového Vlasteneckého setkání. Doufám, že budou stejně úspěšní jako dosud.

Mimochodem, Mikuláš se neodvážil střetnout se se mnou v otevřené diskuzi. Tak schválně, jestli se odváží tentokrát.

Facebook Milionu chvilek Sedlčansko

12. 8. 2020

V době, kdy USA opustily svého napadeného spojence Řecko, a krátce poté, co nechaly masakrovat své spojence Kurdy, vede Pompeo řeči o obraně demokracie. Esence pokrytectví. Hnus.

12. 8. 2020

Jaroslav Foldyna: Jak vzniká feminismus

„Řeknu vám, jak vzniká feminismus, protože ten zplodil i tento návrh. To se sejde ženská, tlustá a vzteklá jak hroch, strupatá jak ropucha a chlupatá jako Yetti, s nějakou ambiciózní idiotkou, a shodnou se na tom, že je mrzí, že se narodily jako ženy. Že je to prý nespravedlivé. Pod sukní sice mají to, co mají ostatní ženské, ale je jim to málo platné. Normální chlapi o ně nestojí, protože se to jejich věčné skuhrání nedá poslouchat a ze stejného důvodu se s nimi nebaví ani normální ženské. S něčím takovým se však vzteklá hrošice s ambiciózní idiotkou nehodlají smířit. A nejenom to; ony se chtějí pomstít. Společně tedy osloví jediného, kdo je ochotný ty jejich žvásty poslouchat. Osloví nedomrlého gama samce, který o testosteron v životě ani nezavadil, a proto má trauma z toho, že se narodil jako muž. On tedy jako muž ani moc nevypadá, a ani se tak nechová, když si ale sundá kalhoty, o což sice prakticky nikdy nikdo nestojí, ale například u lékaře se tomu vyhnout nedá, tak je vše jasné – má ho. A to je celé ‚prokletí‘ té party frustrátů: Buď nemají něco, co by chtěly, nebo naopak mají něco, co by nechtěli,“ sděluje poslanec Jaroslav Foldyna.

Ve svém “specifickém” vysvětlení ještě pokračuje. “Co spojuje vzteklou hrošici, ambiciózní idiotku a nedomrlého chodícího mindráka nejvíc, je jejich nenávist k normálním ženským a normálním chlapům za to, že jsou normální, že neustále neskuhrají, mají se rádi a zakládají spolu rodiny. Za to vše se jim ropucha, idiotka a gama samec chtějí pomstít. Zhruba takto vznikl feminismus a dnes je bohužel skutečností, že podobných vzteklých hrošic, ambiciózních idiotek a nedomrlých gama samců je plný Brusel. Kdyby tomu tak nebylo, tak by podobný návrh nikdy nemohl vzniknout. Dokud tito zoufalci žvanili své hlouposti někde potichu v ústraní, tak se to dalo vydržet. Jestli ale opravdu začnou své fantasmagorie vyžadovat po normálních chlapech a normálních ženských, tak je lidé nakonec vynesou v zubech. A zcela po právu,” dodává Foldyna.

12. 8. 2020

Pokud se tahle zpráva potvrdí, tak před Babišem klobouk dolů. Naprosto výjimečný případ, kdy přiletěl osobně člen nejužšího vedení okupační mocnosti, něco nadiktoval - a český premiér ho poslal do háje. Teď musíme počkat, jestli nedojde příští týden k zatýkání a jestli šéfku sekretariátu neodvedou v poutech kvůli kabelkám (jak se to stalo naposled, když český premiér nepřistoupil na diktát).

Tím neříkám, že schvaluji Babišovo jednání v jiných oblastech.

Info.cz: Češi odmítli podepsat memorandum o 5G

Odpolední doplnění. Tak to spíš vypadá, že to dopadlo jako pokaždé. Andrej Babiš sice odmítl memorandum o 5G, ale zároveň slíbil pár stovek miliard na jiných projektech. Jenom gesto pro veřejnost, nic víc.

12. 8. 2020

Georg Soros se dnes dožívá 90. Je na tom pozitivní jedna jediná věc. Dokud je naživu, není zcela vyloučeno, že by mohl skončit na šibenici.

11. 8. 2020

Bělorusko naráží na ten problém, že i kdyby se jednalo o autentické lidové protesty, nikdo tomu neuvěří. V posledních letech došlo k tolika případům, kdy masové demonstrace organizované a podporované ze zahraničí byly využity jako nástroj agrese, že jsou tím zkompromitovány i skutečné lidové aktivity.

Nevím, co se děje v Bělorusku, ale za současné konstelace nemůže ty protestující podporovat nikdo, kdo má mozek i svědomí zároveň.

11. 8. 2020

Z pravidelné ekonomické debaty:

11. 8. 2020

Otázka MF Dnes:

Dobrý den,

Všiml jsem si, že na webu Vlastenecké noviny jsou uveřejňovány texty, kde jste uveden jako autor (např.: https://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=255986 - v tomto případě jde o přebraný článek z Vašeho blogu).

Zajímá mě pouze, zda víte, že jsou Vaše texty ve Vlasteneckých novinách uveřejňovány. A pokud ano, proč spolupracujete právě s tímto webem?

Odpověď Petra Hampla:

Moje texty jsou volně k dispozici. To znamená, že je kdokoliv může brát a umisťovat na svoje weby. Vůbec netuším, kdo všichni je přebírají. Jestli je chcete pro iDnes, jsou k dispozici i Vám. Jen prosím o řádné označení, že jsem autorem.

Nechci řešit, jestli to šéfredaktor Vlasteneckých novin Radek Velička s nějakým článkem přehnal nebo nepřehnal. Ale všimněte si techniky, kterou MF Dnes používá. Když mají něco proti Radku Veličkovi, neútočí přímo na něj, ale na lidi kolem něj. Je to odporná totalitní praktika, kdy režim útočil na děti, manželky, přátele, rodiče, spolupracovníky, obchodní partnery apod.

10. 8. 2020

Pro obchodní ředitelku kvóty v představenstvech a možnost diskriminačních žalob, pro dceru vesnického řemeslníka znásilnění a ponížení. To je moderní feminismus. A podle všeho je to jenom začátek. Kam je možné dojít, to vidíme ve Velké Británii, kde se řeší 15 let staré sáhnutí na koleno, a kde policie toleruje, když pákistánské gangy unášejí dcery z dělnických rodin do sexuálního otroctví. A kde tomu policie a sociální pracovníci místy dokonce napomáhají. A kde proti tomu genderové aktivistky nemají nejmenších námitek.

Vidíme před sebou obraz společnosti, kde se společenské rozdíly zvyšují tak, že začíná mizet základní sounáležitost. A kde ti nahoře žijí v panice, že by mohli spadnout mezi ty dole. A nejde jen o porno. Stejný princip funguje u spotřebitelských úvěrů a v řadě dalších oblastí.

Protiproud: Co ukázal pornoskandál

9. 8. 2020

Dnes jsem vybalil další dávku žabáčků. Zase už bude na výběr.

9. 8. 2020

Chlapi. Necvicte. Zamotavate se do cyklu toxicke maskulinity. A ta musi byt vymycena. (stručné shrnutí Zdeńka Nováčka).

Teď se tomu můžeme smát, ale ono je jenom otázkou času než přijde regulace posiloven, a nakonec úplný zákaz. Samozřejmě to nebude platit pro všechna etnika.

Bude to mít tu úžasnou výhodu, že přijdete do místnosti, podívají se vám na ramena a budou vědět, jestli jste protirežimní živel. Bez srandy.

Můžeme jenom doufat, že se celý ten zvrácený politický a ekonomický systém zhroutí dřív, než dojde i na tohle.

9. 8. 2020

Tak máme za sebou den, který pro spoustu lidí znamenal otázku: Jak moc jsem ochoten se nechat ponižovat, abych si zachoval šanci na povýšení? Den, kdy velmi častá odpověď zněla: Neomezeně! A mnozí jsou na tom tak, že to ponižování je pro ně něčím tak samozřejmým, že už si ho ani neuvědomují. To jsou ideální kandidáti na líbání bot nebílých gansterů. A ti to možná někam dotáhnou. Třeba budou povýšení do pozice Product Impact Coordinator nebo dokonce Project Assurance Executive.

Vidím, že někteří tápou. Tak to jste se asi nezúčastnili plavby po Vltavě ani jste ji okázale nepodpořili. To to asi moc daleko nedotáhnete.

8. 8. 2020

Videopozvánka do Příčov.

8. 8. 2020

Takže tu máme další rozkrádačku. 300 milionů na vysvětlování, že lidi nemají páchat sebevraždy.

Což takhle zrušit exekuce a zabránit aktivistům, aby mátly hlavu malým dětem svými ujetými teoriemi o změnách pohlaví? Pomohlo by to víc. Jenže by na tom zase nikdo tolik nevydělal.

CNN - Prima: Vláda chce snížit počet sebevražd o třetinu.

8. 8. 2020

K diskuzi kapitalismus versus nekapitalismus připomínám jednu základní historickou skutečnost:

Najdete to pod pojmy jako „30 skvělých let“ nebo „30 úžasných let“ a jiné, ale to není tak důležité. Jde o období mezi roky 1950 a 1980 (někdy uvádí 1955 a 1985). Západoevropské ekonomiky byly založeny soukromém podnikání, ovšem s masivními státními zásahy. Některé největší podniky byly státní, na řízení všech větších podniků se podílely rady zaměstnanců, národní vlády vykonávaly aktivní hospodářskou politiku, preferovaly určitá odvětví a chránily domácí firmy. To bylo provázeno masivními sociálními výdaji. Inflace byla poměrně vysoká, takže permanentně docházelo k určitému znehodnocování úspor. V každé západoevropské zemi to mělo trochu jinou podobu, ale základní trend byl takovýto.

Podle ekonomické teorie to nemělo fungovat. Jenže ono to fungovalo! Západoevropské státy nejen, že ekonomicky nezhroutily, ale prožívaly hospodářský zázrak. Ekonomiky rostly, rostla životní úroveň všech vrstev obyvatel, chudoba fakticky zmizela, státní finance byly stabilní.

Petr Hampl: Třicet nádherných

7. 8. 2020

Video o homosexualitě a genech. Proč rozumní lidé dávají pozor, jakým podnětům vystavují své děti a vnoučata.

7. 8. 2020

Z pravidelné odpovědi:

Stejně tomu bude i s rušením policie. Pro obyvatele katastrofa, pro „experty na rasismus“ ideál.

Pokud nás tedy zajímá, zda bude obdobný krok zaveden i v českých zemích, musíme položit následující otázky:

Je tu skupina, která by na tom vydělala?

Má ta skupina dostatečný vliv?

Za současné vlády to asi není realistické, ale zkusme si představit, že se naplní vize Petra Fialy, stane se tím lepším premiérem a ministrem vnitra v jeho vládě bude Pirát Bartoš. Za téhle konstelace někdo rozpoutá vlnu demonstrací proti „policejnímu násilí“… a výsledek už si umíte představit. Ale nebojte, speciální jednotka pro vyšetřování předsudečné nenávisti, ta rozpuštěna nebude.

Otázka týdne: Poučíme se z amerického rasového debaklu?

7. 8. 2020

Petr Hájek minulý týden představil svou novou knihu. Jmenuje se Úder. Právě ji čtu a určitě na ni napíšu recenzi. V žánru konspiračních teorií totiž Petr Hájek patří k tomu jednoznačně nejlepšímu. K té nepatrné části, kterou má smysl sledovat, a není to ztráta času. A to nejen proto, že zná politiku zblízka. Petr Hájek má tu vzácnou vlastnost, že když narazí na novou skutečnost, je schopen přizpůsobit teorii (místo, aby skutečnost ignoroval, jak je v tom žánru obvyklé).

6. 8. 2020

Otázkou inteligence a rasy jsou v poslední době skoro všichni fascinováni. Dle mého soudu neoprávněně.

Neobolševici se snaží předstírat, že neexistuje žádná statistická souvislosti mezi inteligencí a etnickým původem. Ale nemohou dělat nic jiného než zakazovat. Ta souvislost byla prokázána příliš jednoznačně a příliš mnoha odlišnými metodami.

Konzervativně-patriotická strana se naopak snaží udělat z IQ střed světa. Ale tak to nefunguje. Vezměte si třeba Evropany a Číňany. Číňani mají o něco výkonnější mozky než my. A skutečně, někdy kolem roku 700 (našeho letopočtu) jsme ve srovnání s nimi byli zaostalí barbaři. Kolem roku 1900 to bylo přesně naopak, obrovský civilizační náskok jsme měli my. Teď zase začínají mít navrch oni. A rozdíl v mozkové výkonnosti byl nejspíš celou dobu stejný.

Nejde o vrozené IQ, ale o to, jak jsou ty mozky používány. Jestli ke stupidnímu opakování pouček nebo k racionálnímu myšlení a hledání nových řešení. Jestli ve prospěch civilizace nebo k jejímu rozvrácení. Jestli jsou podmínky nastaveny tak, že zájmy jedinců jsou v souladu se zájmem celku nebo jestli je prosazování osobních zájmů destruktivní. Civilizační příslušnost je víc než geny.

Délský potápěč: Rasa a inteligence: Co říkají důkazy

6. 8. 2020

Program Vlasteneckého setkání zatím vypadá takto. Jak si můžete všimnout, jsou mezi řečníky či moderátory tři lidé z SPD, jeden člověk z Trikolory a jeden z KSČM. Nikdo z nich nebyl pozván na základě stranické příslušnosti, ale každý výhradně kvůli tomu, že umí mluvit o něčem zajímavém.

Celkově si musím postesknout. Vlastenecké setkání jsme vydupali ze země, paní doktorka opravdu hodně riskovala (a hodně jí to stálo), pomohlo nám jen pár přátel, a když to vyrostlo do velké a zajímavé akce, tak je tu najednou snaha nás úkolovat, případně proti nám rozjíždět kampaň. Nebudeme na to reagovat, ale je to škoda. Nejen pro nás, ale pro celé české vlastenecké hnutí.

Druhé vlastenecké setkání na zámku v Příčovech u Sedlčan.
Program :
od 9:00 se koná mše v místní kapli
od 10:00 startuje diskusní maratón, provázený hudebními vstupy souboru Gospel Time Zuzany Stirské, Pepy Nose a kapely Jiřího Kobzy.

- Panel 1: Zahraniční a bezpečnostní politika
moderuje T. Doležal
panelisté: J. Kobza, J. Štefec, M. Obrtel, M. Koller

- Panel 2: Vzdělání, rodina, výchova
moderuje P. Žantovský
panelisté: P. Bahník, V. Hradská, V. Klaus ml., prof. P. Kalvach

- Panel 3: Civilizační perspektivy
moderuje P. Hampl
panelisté: J. Skála, P. Hájek, P. Robejšek, J. Hejlek

- Panel 4: Právní / Neprávní stát
moderuje M. Semín
panelisté: I. Němec, Z. Chytra, B. Kuras, M. Pilloni

5. 8. 2020

Hnutí Odchod se zúčastní vlasteneckého setkání v Příčovech. skupina mladých lidí, která v posledních týdnech vzbudila pozornost svými aktivitami, zaměřenými na obnovení národní samostatnosti (např. vystoupením na X.TV), přijede do Příčov v sobotu 15. srpna. Přímo na akci budou mít informační stánek, kde bude možné promluvit přímo s představiteli hnutí.

www.odchod.eu

5. 8. 2020

Nedokážete za celý život splatit dům ani byt? Nevadí, můžete si pořídit maringotku na hypotéku. Vítejte v ekonomickém systému neustálého růstu a neustálého zvyšování životní úrovně.

Hypotéka na mobilní dům: levné bydlení na dosah

4. 8. 2020

Ze společného videa s komunistou Josefem Skálou.

Co nás spojuje? Téma národa, národní samostatnosti a téma lidu. Já se tady odvolávám spíš na americkou tradici, kde vystupuje „my, lid“ (We, the People) jako zdroj veškeré politické moci. Demokracie je posvátná. V čem se naopak neshodneme, je pohled na dějin. Některé činy, kterých se komunistické vlády dopouštěly, jsou nepřijatelné.

Nebo jak to říká Josef Skála, „shodneme se v tom, že chceme obnovit politickou i ekonomickou suverenitu této země.“

4. 8. 2020

Ministryně Jana Maláčová není tak mediálně výrazná jako její kolegové z ČSSD, ale to neznamená, že by působila menší škody. Ostatně, už před nástupem na místo ministryně měla takovou pověst, že se jí bály i některé feministky (nedostatečně radikální). Daří se jí přeměnit ministerstvo z úřadu zaměřeného na sociální záležitosti v centrum nejextrémnějšího genderového hnutí.

Třeba její poslední kousek. Jeslím a mateřským školkám má nově vzniknout povinnost chránit kluky před klukovským chováním a klukovskými vzory (a holky zase naopak). Holčičky se zase mají připravovat na péči o miminka s "jinou než bílou barvou pleti." Každé zařízení musí jednou ročně odevzdat plán, jak v tom bude postupovat. Jinak sankce.

Možná si vzpomínáte, že Jana Maláčová s tou myšlenkou už jednou přišla, pak ji popřela a teď ji zase v tichosti prosazuje.

Lidovky: Jesle jako nástroj indoktrinace

4. 8. 2020

Dokážete si představit, že přijdete do hospody, bez ptaní si sednete ke stolu k nějakým čtyřem chasníkům a vysvětlíte jim, o čem je život? Že je nepustíte ke slovu, dokud nedokončíte svůj 60minutový výklad?

Píšu to proto, že někteří se přesně takhle chovají na sociálních sítích, a mají pocit, že každý má povinnost věnovat jim veškerou pozornost, bez ohledu na úroveň toho, co říkají.

Už před časem jsem napsal, že účast v diskuzi si musíme zasloužit. To se samozřejmě týká i mě. Nikdo nemá povinnost přibrat mě do své debaty - pokud nebudu dost zajímavý, přijatelně zdvořilý atd.

To platí i na tohle profilu. Nejde o to, jestli se mnou někdo souhlasí nebo nesouhlasí, ale jestli dokáže postavit rozumný argument, jestli dokáže reagovat na myšlenky ostatních atd. Kvazi-jehovisté, kteří dokážou jen opakovat to, co už zaznělo stokrát (a dělají to o to horlivěji), to většinou nejsou zábavní partneři do debaty. A další děsivou skupinou jsou poučovači, kteří už mají ve všem jasno, a chodí jen sdělovat svou nezpochybnitelnou pravdu. Mohou být trpěni (já je tady většinou trpím), ale od určité úrovně obtížnosti je to problém.

To platí i pro všechny, kdo fňukají, že s nimi nechce diskutovat Tomio Okamura nebo kdokoliv jiný. Učte se debatovat tak, aby diskuze s vámi byla radost. Pak vás nebudou blokovat. Nebo to budou dělat jenom malé skupiny fanatiků. A znova zdůrazňuju - stejné pravidlo se vztahuje i na mě.

3. 8. 2020

Tohle by si měli přečíst všichni, kdo uvádějí privatizaci Škody Auto (resp. její bezplatné předání německému státnímu podniku Volkswagen) za úspěch. Úspěch škodovky je vykupován postupnou likvidací českých dodavatelů. Dokonce i kdyby škodovka zůstala socialistickým státním podnikem s mizernou výkonností, bylo by to pro české hospodářství pozitivnější.

A je to také svědectví o naprosto katastrofální strategii vlády. Miliardy pro zahraniční investory nejsou problém, miliardy pro zbytečné aerolinky taky ne, ale tradiční české výroby se posílají ke dnu.

Vladimír Rybák: Když něco takového čtu, chce se mi fakt brečet. Před lety jsem pracoval v TVM Valašské Meziříčí (dříve Tesla). Tato firma dodávala reproduktory do Škoda Auto a pro některé typy VW. V sorimentu jsem našel jeden repro, u něhož byla výrobní cena 76,-Kč, jenže Škodovka ho od nás kupovala za 74,-Kč. Na jedné schůzce ve Škodovce na středním managementu jsem se tehdejšího šéfa ptal, jak je to možné, proč bývalé vedení TVM na tohle přistoupilo??? (v milionech kusech je to nezanedbatelná ztráta). "Protože nám ho čínská firma za tuto cenu nabídla" !!!!!!!! Tedy místo aby dojednali s TVM alespoň minimální marži, zatlačili je na cenu pod výrobní náklady a to jenom proto, že si nějakej naprosto zbytečnej čuryfuk ve Škodovce, co si říká výrobní manažér, udělal v grafu úsporu 14,-Kč na auto a dostal pochvalu a prémie od Topmanagementu ! Dnes už firma TVM NEEXISTUJE ........ Čínu udělal západní chamtivý svět a nikdo si neuvědomil, co podobné úspory zničí západních a našich firem a kam to vše povede, až se Čína pořádně postaví na nohy. A to se děje právě teď a bude hůř !!!

3. 8. 2020

Herman Cain byl jedním z mých politických hrdinů, zmiňuji ho v Prolomení hradeb. Z chudého černošského kluka se vypracoval na manažera řetězce pizérií, nezapomněl na svůj původ a snažil se pro lidi něco dělat. V roce 2012 se ucházel o prezidentskou nominaci, a byl by měl slušnou šanci porazit Obamu. Jenže sponzoři republikánů upřednostnili globalistu Mitta Romneyho. Letos pomáhal v Trumpově kampani a vzhledem k jeho věku (72 let) se dalo předpokládat, že bude aktivní ještě aspoň 10 let.

Ale dostal ho covid. Podle všeho se nakazil na Trumpově mítingu v Tule, a minulý týden zemřel. Proč si tam nevzal respirátor a nestranil se davu? Obávám se, že za je tím tlak anticovidových fanatiků. Dá se pochopit, že někoho naštvou vládní opatření (ona jsou opravdu zmatená). O něco méně se dá pochopit, že někteří lidé jednají neopatrně, ale budiž, je to do určité míry jejich věc. Ale co se akceptovat nedá, že ti fanatici neustále obtěžují ostatní. S pseudonáboženským zanícením útočí na každého, kdo se chová opatrně. Tím, že si vezmete roušku nebo si sednete o metr dál, tím je podle jejich kultu jakýmsi mystickým způsobem ohrožujete.

A lidé aktivní v politice se pak pod jejich tlakem chovají nezodpovědně. Hermana Caina to stálo život. A je lhostejné, jestli umřel na covid, s covidem, vedle covidu nebo napříč covidem. V každém případě umřel zbytečně.

Doplnění: Doporučuji k přečtení diskuzi pod statusem. V prvních hodinách relativně věcná, i když místy dost emotivní. Potom se slétla smečka bojovníků proti racionalitě. Každý z nich pověsí svůj připravený post, který věší pod všechny ostatní diskuze. Oni nejspíš doopravdy věří tomu, že když zabrání, aby se o něčem mluvilo, tak věc zmizí.

CNN: Herman Cain dies from coronavirus

3. 8. 2020

Prosím, šiřte informace o Vlasteneckém setkání v Příčovech. Plakát a letáček jsou ke stažení zde:

2. 8. 2020

Na X.TV Xaverovi vysvětluju, co je to Sdružení bílých heterosexuálních mužů a jejich obdivovatelek? „To je takové, řekl bych, srandovní sdružení, které jsme založili před třemi lety s několika kamarády s tím, že si občas vypijeme pivo, budeme si dělat legraci z feministek a budeme se chovat svobodně. Takové ty normální věci, které dělají normální chlapi.“

„Byl v tom trochu politický záměr.“ – pokračuje, „že jsme si říkali: Využívejme svobodu projevu do krajnosti. Když je dneska ve školách nebo velkých médií neslušné dělat si legraci z některých feministickým témat, tak my si z toho budeme dělat legraci. Opravdu se stalo, že na naše setkání přišla feministka, udělala hysterický záchvat, takže jsme si to opravdu užili a byla to paráda. To, co se za čtyři roky změnilo je, že to, co tehdy bylo bráno jako legrace, je již dnes protistátní záležitost.“

1. 8. 2020

Účinná obrana národního státu (včetně zformování domobrany) by vedlo k ideovým a politickým změnám, které by radikálně změnily mocenskou strukturu společnosti. Z hlediska těch, kdo jsou dnes nahoře, je tedy účinnější strategií kolaborovat s nepřítelem (a v budoucnu mu sloužit) než riskovat vyzbrojení nižších tříd.

Petr Hampl: Obrana státu bez funkční domobrany je nemyslitelná

1. 8. 2020

Ze včerejší otázky týdne:

Istanbulská úmluva zavedena bude, pokud se nepodaří rozehnat současnou Radu vlády pro rovnost žen a mužů, co je těleso ovládané těmi nejzběsilejšími extrémisty, jaké lze v současném genderovém feminismu najít. A pokud nebudou rozpuštěny obdobné akční skupiny působící na ministerstvu práce a sociálních věcí a na ministerstvu spravedlnosti. A pokud nebude odvolána vládní zmocněnkyně pro lidská práva paní Válková (ano, je to ta stejná osoba, která je známa svým pochvalným výrokem o zacházení s obyvateli v době nacistického protektorátu).

Otázka týdne: Podaří se zabránit schválení Istanbulské úmluvy?

Glosy za červenec 2020

Glosy za duben 2020

Glosy za březen 2020

Glosy za únor 2020

Glosy za leden 2020

Glosy za prosinec 2019

Glosy za listopad 2019

Glosy za říjen 2019

Glosy za září 2019

Glosy za srpen 2019

Glosy za červenec 2019

Glosy za červen 2019

Glosy za květen 2019

Glosy za duben 2019

Glosy za březen 2019

Glosy za únor 2019

Glosy za leden 2019

Glosy za prosinec 2018

Glosy za listopad 2018

Glosy za říjen 2018

Glosy za září 2018

Glosy za srpen 2018

Glosy za červenec 2018

Glosy za červen 2018

Glosy za květen 2018

Glosy za duben 218

Glosy za březen 2018

Glosy za únor 2018

Glosy za leden 2018

Glosy za prosinec 2017

Glosy za listopad 2017

Glosy za říjen 2017

Glosy za září 2017

Glosy za srpen 2017

Glosy za červenec 2017

Glosy za červen 2017

Glosy za květen 2017

Glosy za duben 2017

Glosy za březen 2017

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál