Glosy za březen 2020

31. 3. 2020

Je lhostejné, jaký bude mít karanténa dopad na HDP. Zajímat by nás měly i jiné věci:

– kolik lidí přijde o práci.
– jak se změní medián kupní síly.
– kolik živností a malých provozoven skončí.
– kolik bude stát jejich obnovení.
– kolik místních firem vyklidí prostor a zda ten prostor bude zaplněn korporacemi, které mají zásobu peněz dostatečnou k překlenutí krize.
– kolika lidem hrozí, že spadnou do nesnesitelné bídy.

Propad HDP o ničem z toho nevypovídá. Mimochodem, zhroucení Německa nás může v krátkodobém horizontu poškodit víc než celá karanténa.

31. 3. 2020

Pokud jsou papírové peníze zdrojem nákazy, nejsou řešením elektronické platby, nýbrž jejich nahrazení plastovými bankovkami, snadno omyvatelnými a snadno dezinfikovatelnými. Takové bankovky se používají ve Velké Británii, Švýcarsku, ale také třeba v Rumunsku a ve Vietnamu. Schválně, jestli poslední události rozhýbou ČNB a státní tiskárnu cenin.

Introducing the new fiver

31. 3. 2020

Prezident Miloš Zeman poskytl záštitu vlasteneckému setkání v Příčovech, které se uskuteční 15. srpna.
Jen, aby do té doby bylo po karanténě.

www.vlasteneckesetkani.cz

30. 3. 2020

Konečně jsem pořádně zpracoval starší rozhovor o vědě, racionalitě, studiu dějin a lidském štěstí.

Tvrzení, že nic se neděje pouhou náhodou, to patří do náboženství nebo filosofie. Skutečná věda vždy počítá i s rolí náhody. I v matematice jsou obory jako teorie pravděpodobnosti, statistika, náhodné funkce apod. I v dějinách hrála náhoda větší roli, než si dnes většinou připouštíme. Vidíme, že dějiny šly určitým směrem, a připadá nám to logické. Ale přitom mnohdy stačilo, aby jeden vojevůdce neudělal jednu hloupou chybu, bitva mohla dopadnout jinak a celé osudy říší či civilizací mohly být jiné.

Tvrzení, že se nic neděje pouhou náhodou, patří do náboženství. Nikoliv do vědy

30. 3. 2020

Z německé debaty:

„Obří korporace mají v rezervách zdroje ze zisků z právě končící konjunktury. Spolková vláda pro ně vydala neomezené státní záruky. Největší problém však mají malé a střední firmy. Nesmíme připustit zánik hospod, kaváren, holičství, pekáren a dalších kvalitních služeb!“, varovala Wagenknechtová. Podle ní reálně hrozí, že na místa malých nezávislých firem by nastoupily nadnárodní řetězce, což by vedlo ke vzniku kartelu a omezení soutěže, z níž profituje zákazník.

Přesně to samé se řeší i u nás. V českých podmínkách to však může mít ještě mnohem dramatičtější podobu. Nejde o kvalitu služeb, ale úplné zničení statisíců lidí.

V takové situaci nemůže být rozpočtová stabilita prioritou. I případný státní bankrot by byl menším zlem než úplné ovládnutí země korporacemi.

30. 3. 2020

V diskuzi o epidemii často narážíme na stejný optický klam. Proběhly nějaké události a nám se zdá, že dávají dobrý smysl. Dokonce tak dobrý smysl, že to nemůže být náhoda. Jenže ve skutečnosti ten smysl do toho vkládá náš mozek. Pár příkladů:

  • Virus zabíjí téměř jen důchodce. Je to jasný doklad úmyslu, že chtějí ulevit sociálním systémům. To přece nemůže být náhoda.
  • Kdyby virus zabíjel převážně mladé, znělo by to: Je to jasný doklad úmyslu, že chtějí zemi vyklidit pro migranty. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby virus zabíjel převážně muže, znělo by to: Je to jasný doklad úmyslu, že chtějí bílé ženy pro migranty. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby virus zabíjel převážně ženy, znělo by to: Je to jasný doklad úmyslu převážet sem celé africké vesnice. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby virus zabíjel převážně Asiaty, znělo by to: Je to jasný doklad, že jej vytvořili Američani proti Číňanům. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby virus zabíjel převážně Američany, znělo by to: Je to jasný doklad, že elita chce využít chaosu k vyhlášení bankrotu a odmazání státního dluhu USA. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby se objevila očkovací látka, znělo by to: Je to jasný doklad, že epidemii uměle vytvořili, aby mohli oočkovat všechny lidi. To nemůže být náhoda.
  • Kdyby se objevil lék, znělo by to: Je to jasný doklad, že epidemie je dílem farmaceutických korporací, které na ní chtějí vydělat. To nemůže být náhoda.

Ve skutečnosti je to tak, že ať se stane cokoliv, vždy se vynoří nějaký ničema, který toho dokáže využít. Ale to ještě neznamená, že ten ničema měl možnost a odvahu tu záležitost naplánovat, vyvolat a řídit.

29. 3. 2020

Misha Julišová: 50 000,- Kč pro všechny starší 18 let. Všichni jsou touto situací postižení. A to bez papírování a bez byrokracie, která sama o sobě zhltne kvantum peněz. Rezervy ČNB jsou 3,4 bilionů, to jsou peníze vybrané od nás všech. Jsme v situaci, kdy je vhodné lidem nějaké peníze vrátit. Pokud se rezervy ČNB sníží z 3,4 bilionů na 3 biliony, nic se nestane. Ostatně podobný tzv. “záchranný provaz”, který má podstatně hlubší význam pro občany, než “jenom” ekonomický, navrhuje i ekonom Mojmír Hampl, bývalý člen bankovní rady ČNB.

 

29. 3. 2020

Pro pochopení dění v zemích na západ od nás je důležité si uvědomovat, že ve velká média tam vedou už řadu let intenzivní propagandu vůči starým lidem, kteří prý údajně zavinili klimatickou změnu, ubližovali transvestitům atd. V tamní veřejné debatě hrají starší lidé stejnou roli jako u nás “staré komunistické kádry.”

U nás se také občas stane, že nějaká postpubertální hvězdička pronese něco ošklivého nebo, že se sem donese písnička o “babičce ekosvini.” Ale nemáme představu, jak masivní tam propaganda proti starým lidem je.

“Mileniálové a mladší nenávidí generaci svých rodičů a prarodičů způsobem, jaký naše civilizace nikdy nepoznala“, napsal asi před rokem New York Post. A jeden z ekonomických bestsellerů posledních let se jmenuje: „Krádež desetiletí: Jak Baby-boomers ukradli ekonomickou budoucnost.

V takové společenské atmosféře je pak poměrně snadné nechat ty lidi umírat.

28. 3. 2020

S rozhovoru s Jaroslavem Kalouskem o školství, mládeži a rozdílech mezi generacemi:

Na dnešních aktivistech můžeme pozorovat naprosto stejný vzorec chování jako na svazácích z 50. let, co prováděli čistky na školách a kádrovali svoje učitele. A když s nimi mluvíte, oni to tak také vnímají. Cítí se být vládci nového světa a teď jde jen o to zbavit vzpomínek na starou éru. Ale je tam jeden obrovský rozdíl. Svazáci v 50. letech přece jen občas chodili na brigády, pracovali v továrnách nebo v zemědělství, měli určitý kontakt s reálným životem. Ti dnešní nadšenci, ti už žijí pouze ve světě demonstrací, deklarací a prohlášení.

28. 3. 2020

Z dnešní poznámky:

Zdá se, že bylo všeobecně akceptováno, že v krajní nouzi je možné nechat starší lidi umřít. Nebo dokonce, že je správné. A krajní nouze, to nejsou jen přeplněné nemocnice. Bude se to týkat i klimatické nouze? Samozřejmě, že ano! Proč dávat peníze na operaci staršího člověka, když je lépe využije neziskovka organizující demonstrace proti počasí? Nebo když je lépe využijí pašeráci migrantů.

Petr Hampl: Smrt starcům

28. 3. 2020

Donald Trump přikázal korporaci General Motors vyrábět plicní ventilátory. Budou kvůli tomu muset zastavit nějakou ziskovější výrobu. No a co!

Západní země jako by se rozdělovaly do dvou skupin. V jedné přebírají národní vlády kontrolu i nad korporátním sektorem a chrání své obyvatele. Ve druhé nadále rozhodují zájmy bank a korporací, a lidé umírají bez pomoci.

CNN: Trump invokes Defense Production Act to require GM to make ventilators

27. 3. 2020

První náměstek francouzského ministra vnitra počítá s tím, že Francouzi budou dodržovat karanténu, ale migranti budou volně chodit mezi nimi a nákazu budou dál roznášet. To v situaci faktického zhroucení francouzského zdravotnictví. Jistý recept na statisíce mrtvých. Ale nic jiného se nedá dělat, protože francouzská policie už zemi neovládá. V Německu nejspíš nebude situace jiná, Švédové se už ani nepokouší.

Summit.news: French Official Says Quarantine Should Not be Enforced in Migrant Areas to Avoid Riots

27. 3. 2020

Daniela Kovářová: Úkolem vlády je klidnit bouře a hledat řešení. Namísto vyloučení náhrad má připravit balíček opatření, který poměrně a spravedlivě odškodní jedny, pomůže druhým, minimalizuje zahlcení soudů žalobami a insolvencemi, dovolí žít dlužníkům i věřitelům a nezničí ekonomiku státu.

 

Hampl: Přesně tak! A ještě doplním, že úkolem vlády bude:

a) znovu nastartovat ekonomiku,
b) obnovit řadu výrob, bez kterých jsme jako národní stát příliš zranitelní.

To neznamená, že má vláda všechno vyrábět, ale znamená to, že vláda je odpovědná za to, že to někdo vyrábět bude. A pěstovat.

Čeká nás ještě bouřlivá diskuze, ve které budeme čelit dvěma omylům (hrozbám).

a) nahrnout příliš peněz do podpory velkých firem nebo dokonce zahraničních investorů.
b) snahy o vyrovnaný rozpočet a nízkou inflaci, což by vedlo k ekonomické katastrofě. Po válce není nikdy vyrovnaný rozpočet a po válce není nikdy nízká inflace. Nastartování ekonomiky musí mít prioritu.

27. 3. 2020

Jak poznáte nezávislá média? No přece podle toho, že jsou financována (a tudíž taky úkolována) Evropskou komisí. Nejvíc nezávislé médium v Evropě je tudíž propagační oddělení EK. Tak už je vám to jasné?

Hlídací pes: Evropská komise pošle milion nezávislým médiím

27. 3. 2020

Jsme svědky zajímavého jevu. Na jedné straně vidíme záběry z přeplněných nemocnic. Kapacity zjevně nestačí. Nemocní leží na podlaze nebo v improvizovaných stanech. Není dost přístrojů. Lékaři a sestry naprosto vyčerpaní. Některým nemocným je odepřena péče, takže umírají. Prudce se také zhoršuje péče poskytovaná jiným nemocným, protože veškeré kapacity jsou vyčleněny na koronavirus. A oproti tomu čteme statistiky, podle nichž korona nepředstavuje srovnatelnou pohromu jako každoroční chřipka. Jak se v tom vyznat? Tak, že se naučíme pracovat se statistickým daty.

(experiment: kolik diskutujících bude schopno reagovat, mít jasný názor a dokonce se pohádat, aniž by se do toho textu podívalo. a aniž by něco vědělo o statistice)

Otázka týdne: Co říkají současné statistiky o epidemii?

26. 3. 2020

“Tajemstvím akceschopnosti národní státu je to, že řídí menší a stejnorodý sociální útvar, jasně definuje cíl a snaží se ovlivnit menší množství proměnných,” píše Petr Robejšek.

Tu STEJNORODOST podtrhuji. Proto platíme Národní divadlo a Národní galerii. Ne proto, aby se tam mohli realizovat psychicky narušení “umělci”, ale proto, abychom sdíleli společnou kulturu. Aby děti ze všech rodin byly vystaveny stejným kulturním vlivům a vzorům.

A proto chceme, aby vláda ovlivňovala hospodářství a školství. Aby nevznikaly úplně oddělené vrstvy.

Ne proto, že bychom nikomu nepřáli jinakost, ale že je to záležitost elementární bezpečnosti.

Petr Robejšek: Koronovace národního státu

26. 3. 2020

První selfíčko v životě. Před zásilkovnou. Co jiného by se mělo posílat během karantény než vlastenecké knihy?

26. 3. 2020

Určitě vás uklidní, že ty nejdůležitější procesy se nezastavily ani během epidemie. Můj osobní profil byl tedy zablokován proto, že cenzoři našli dva roky starý příspěvek obsahující jméno, které nesmí být vysloveno. A Hamáčkovi lidé pokračují v přípravě trestního stíhání kvůli článku, ve kterém Walter Kraft napsal, že invazní plavidla ve středozemním moři mají být potápěna.

Vypadá to, že Facebook našel nový způsob “stínového zakazování.” V posledních 10 dnech jsem ho měl tak zpomalený, že běžné otevření soukromé zprávy zabralo tak 10 minut, vytvoření statusu 40 minut, účast v diskuzích vůbec nebyla možná. Ani listování tím, co píšou jiní.

Po dnešním zákazu se okamžitě rozběhl běžnou rychlostí.

26. 3. 2020

“Orbán využívá situaci,” čteme v tisku (s žalovacím tónem). Přesně tak! Viktor Orbán dělá to, co je jeho práce. Využívá situaci, aby prosadil národní zájmy.
a) v národním státě rozhodují místní lidé. Nadnárodní korporace musí být taaakhle malinké, pokud vůbec chtějí být tolerovány. Práva nemají žádná, budou poslouchat a konec. Kdo chce zkoušet nějaké arbitráže, ten ať jde někam, kde si to naivní lidé nechají líbit. Třeba do České republiky.
b) v zemi vládnou nadnárodní korporace a poměry podle toho vypadají. Dělá se to, co je výhodné pro manažery v nadnárodních centrálách, na místní lidi se kašle.
Bylo by samozřejmě krásné, kdyby mohlo existovat něco jako nestranná “vláda zákona”, kterému by podléhaly korporace, místní vláda i místní lidé. Ale jakmile do své země vpustíte nadnárodní subjekty, vláda zákona automaticky končí. Ti giganti si zákony mění podle svého, manipulují média, ovlivňují vládu, podporují neziskovky a další zájmové skupiny.
Ustavení armádních národních správců nad 140 největšími podniky v zemi je krokem dobrým, nutným a vlasteneckým.

25. 3. 2020

Na Protiproudu:

Co bude příští černou labutí? Bojoví roboti vymknutí kontrole? Prudce jedovaté včely? Další choroba? Psychické změny v populaci? Nebo něco úplně jiného? Nejspíš si to ani neumíme představit. Pravděpodobně existuje nějaký expert, který o takové možnosti přemýšlí, ale nikdo mu nenaslouchá. Ani mu naslouchat nemůže, protože takových hrozeb jsou tisíce a nevíme, které věnovat pozornost.

V určitém smyslu se tak vracíme do starého světa, kde mohla kdykoliv vypuknout epidemie, která skolí většinu populace. Nebo mohla přijít neúroda a s ní hladomor. Nebo se z lesa vynořili nájezdníci. Nebo zešílelo místní panstvo a lidem nepomohl nikdo, protože „Bůh byl vysoko a král byl daleko.“ Technická vyspělost nemusí přinášet úlevu, protože každá technologie je zároveň zdrojem rizik.

Protiproud: Poučení z krizového vývoje. Neočekávat epidemii bylo naivní.

25. 3. 2020

Čeští vojáci končí v Iráku. Konečně. Ale tím by to nemělo skončit. O tom, že tam naši vojáci úplně zbytečně umírali, o tom rozhodli konkrétní lidé. Měli by být voláni k odpovědnosti. A jestli tam naše přítomnost chybí, navrhuji vyslat Jindřicha Šídla s dřevěnou šavličkou.

25. 3. 2020

Tak díky Mojmíru Hamplovi víme, jaká je cena lidského života. Jeden milion korun. Z pohledu vrcholového manažera má tedy lidský život hodnotu poloviny jeho automobilu či desetiny jeho domu. Logické by tedy mělo být, že při obtížné dopravní situaci bude v první řadě chráněn automobil a potom teprve životy lidí.

25. 3. 2020

Z dnešní poznámky:

Pokud by vláda přistoupila k opravdu razantním opatřením, bylo by možné karanténu zkrátit a část těch nejmenších by přežilo. Ale nezdá se, že by někdo uvažoval tím směrem. Všimněte si, že ty statisíce nebo dokonce miliony finančně zničených nestály za jedinou zmínku v proslovu ani prezidentu, ani premiérovi. Nemůžeme tedy čekat, že by na ně někdo bral ohledu v budoucnu.

Osobně si nemyslím, že by to byl vládní záměr. Ale korporace mají svoje možnosti, jak si pohlídat, aby vláda či krizový štáb jejich zájmy zohlednily. Ti dole žádnou takovou možnost nemají…

Petr Hampl: Zase zaplatí ti nejchudší

24. 3. 2020

Na parlamentkách:

Pochopí už lidé konečně, že nadnárodní struktury jsou k ničemu, a že se potřebujeme vrátit k národním státům? Rozhodně procitnou ti, kdo používají zdravý rozum. Propagandistický aparát ovšem nejspíš nebude nijak oslaben, z čehož mnozí vyvodí poučení, že teď potřebujeme ostřejší protiruské sankce, přísnější postup proti odlišným názorům, striktnější odzbrojení obyvatelstva a více genderových aktivit. Spor o možnost obnovit zdecimované národní státy je teprve před námi.

Petr Hampl: Ivo Budil správně vidí, že řešením je návrat k Evropě národních států

24. 3. 2020

EU je napodobenina čínského režimu, ovšem bez čínské inteligence, bez čínské pracovitosti a bez konfuciánské tradice.

24. 3. 2020

V každém základním kurzu ekonomie se učí „teorie komparativních výhod.“ Vysvětluje, že když se země přestanou uzavírat a obchodují spolu navzájem, je to výhodné pro všechny. Každý správný ekonom to musí umět.

Jenže ve skutečném životě se projevuje ještě další zákonitost. Když přibývá mezinárodního obchodu, zvyšují se rozdíly mezi lidmi. A tyto rozdíly se zvyšují rychleji, než jaký prospěch z obchodu vzniká. Fakticky to znamená, že když státy otevírají své trhy, většina jejich občanů zchudne. Globalizace přináší pokles životní úrovně ve všech zapojených zemích. O tom se už v ekonomických učebnicích nepíše.

Kniha „Obchodní války“ od prominentní ekonomky Institutu Václava Klause Stanislavy Janáčkové je průlomová v tom, že si to konečně uvědomuje. Což fakticky znamená, že si to uvědomili v IVK. Ještě nejsou schopni si připustit, co to znamená, takže jejich řešení je „pružnost trhu práce“ (lidé mají pracovat více hodin za méně peněz a za horších podmínek). Ale i tak je to pokrok.

23. 3. 2020

K diskuzi o článku Hampla (Mojmíra) a Tůmy připomínám starší výrok Martina Konvičky: Ti, co upřednostňují zisk před životy lidí, nejen přijdou o životy, ale také utrpí mnohem větší finanční ztráty. Vývoj dává Konvičkovi za pravdu.

23. 3. 2020

Bývalí centrální bankéři Mojmír Hampl a Zdeněk Tůma sklízí spoustu kritiky za článek, který vyznívá tak, že pokud to přinese větší zisky, mají se starší nechat umřít.  Myslím, že tak ten text míněn není. Když pomineme hloupé arogantní fráze typické pro neoliberální ekonomy, čteme v tom textu dvě věci.

  1. Ti dva nemají nejmenší představu, o co se jedná. Co je to epidemie, jaký může mít průběh, jaké mohou mít dopady. Nevědí nic o nakažlivosti ani o tom, čím se koronavirus liší od nejrůznějších sezónních chřipek. Nemají dokonce ani tu představu, jakou člověk získá po pár hodinách čtení. Zjevně jim to ani nestálo za to, aby požádali sekretářku o výpisky. Myslím, že je to typické pro „experty“, kteří znají svět jenom podle finančních ukazatelů. Reálný život za těmi ukazateli je nezajímá.
  2. Přesto nicméně kladou správnou otázku. Vláda by měla jasně oznámit, co je cílem obranných opatření. Je cílem úplné vymýcení koronaviru z území ČR? Nebo udržení počtu nakažených pod určitou úrovní? Nebo minimalizace dopadů na velké podniky? Nebo chce vláda situaci zadržovat do doby, než bude k dispozici očkování? A veřejnost by měla také znát strategii, jak chce vláda toho cíle dosáhnout.

Po počátečním zanedbání je reakce v zásadě správná, byť měla být mnohem razantnější. Ale co dál? To, že některé kroky byly podnikány intuitivně a postupně dolaďovány, to je omluvitelné. Ale další postup by už měl být racionální a plánovaný.

Rozdíl mezi epidemií a válkou je mimo jiné v tom, že za války nemůžete své úmysly zveřejňovat. Během epidemií ano.

22. 3. 2020

Lidi, kteří v současné době nemohou dělat svoji práci, můžeme rozdělit do tří kategorií:

  • Státním zaměstnancům běží plný plat.
  • Podnikoví zaměstnanci dostávají 60% platu, hradí to převážně vláda.
  • Živnostníci nedostávají naprosto žádnou podporu, a kromě neurčitých slibů ani žádnou úlevu z toho, co musí odvádět. Připomínám, že nejde jen o ty, kdo museli zavřít provozovny. Tisíce dalších přišly o většinu zakázek.

Jedním z dopadů epidemie budou majetkové přesuny. Někteří z těch třetích půjdou do exekucí a jejich majetky si pod cenou koupí ti první. Stanou se z nich pak voliči ODS nebo Trikolory a nabydou silného přesvědčení, že vysoké daně jsou amorální, protože bohatství je vždy výsledkem pracovitosti a osobní iniciativy. Ale tak to prostě chodí.

Kdyby nerozhodovali státní úředníci, ale živnostníci, byla by zvolena jiná strategie, než je ta současná. Byly by zavřeny i výrobní podniky, byl by vyhlášen zákaz přeshraniční práce a karanténa by mohla být docela krátká.

Odpovědnost pochopitelně nese vláda, ale můžeme ji vinit jenom do určité míry. Kdyby postupovala naprosto racionálně k zastavení epidemie a kdyby zkřížila cestu významným vlivovým skupinám, byl by už tisk plný nepřátelských článků a nejspíš by neprosadila vůbec nic. Současná opatření jsou nejspíš maximum možného.

Když vidíme, co se děje na západ od nás, kde po Itálii kolabuje Francie a další státy jsou na řadě, můžeme být za tenhle kompromis ještě rádi. Ale v pořádku to není.

(doplnění: ono se ukazuje, že i pozice firemních zaměstnanců je nezáviděníhodná. Epidemie totiž postihuje i podniky, které nedostaly příkaz zavřít provoz, ale které tak ztratily zákazníky. Tyto podniky propouštějí, často v nervózní atmosféře a často bez odstupného. Navíc menší podniky by si teoreticky mohly říct o státní podporu, ale nezvládnou papírování – takže taky propouštějí)

21. 3. 2020

Povede současná epidemie k tomu, že budeme detailněji sledováni, dojde ke zrušení hotovosti a třeba na i sociální bodování podle čínského vzoru?

V rozhovoru s Martinem Konvičkou tvrdím, že právě naopak. O zavedení zmíněných opatření usilují ti, kdo dosud drží finanční a mediální moc. Bez epidemie či jiných mimořádných událostí (např. revoluce) by byla jen otázka času, kdy dosáhnou svého. Nyní se snad nabízí určitá šance, že dojde k politickým mocenským změnám. Ta šance není příliš vysoká, ale nějaká snad je.

Tak jako v Prolomení hradeb, i zde spojuji největší naději s nerovnoměrností vývoje. Německo a Francie budou postiženy mnohem hůře než jiné evropské země (a v Německu epidemie nejspíš nezpomalí klimatické šílenství). Jejich schopnost podporovat kolaborantské skupiny se tedy skokově sníží. A to může leckde rozhodnout.

21. 3. 2020

Dopis čtenáře:

… Manželka těšně před vyhlášením omezení byla u své známé kadeřnice, která jí vyprávěla, co se jí právě přihodilo. Měla volno, byla doma a volala ji kolegyně, že má v práci kontrolu. Na to je zvyklá, chodí velmi často, tak jí řekla, aby to vyřídila, ale když jí řekla, že je to kontrola kvůli vizuálnímu smogu, tak nevěděla o co jde a požádala, aby kontrola na ní jako na majitelku počkala, že bydlí hned vedle. To bylo keců, že úředník dělá do 16.00 hod. a je 15.45 hod. Řekla mu, že bydlí hned za rohem a přijde a dnes měla volno. Dozvěděla se, že jí hrozí pokuta ve správním řízení až 900.000,-Kč, že vytváří vizuální smog. Ptala se co to je. Odpověď, jste podnikatelka, tak to musíte znát. Dozvěděla se, že má na výloze nalepenu polovinu hlavy ženy a vedle nápisy jaké služby poskytuje. Nápisy jsou v pořádku, ale polovina hlavy (instalováno odbornou firmou za 5.000,-Kč ) je vizuální smog a musí dolu. To se odehrálo v týdnu 17.-21. února letošního roku, tedy Praze hrozí větší nebezpečí z vizuálního smogu než z viru…A nyní největší perla. Kdyby měla hlavu ženy nalepenu uvnitř výlohy, nejednalo by se o vizuální smog !!!!Nakonec to „uhrála“ na blokovou pokutu 1.000,-Kč s tím, že když neodstraní půlku hlavy ženy, písmena může nechat, tak půjde do správního řízení a až 900.000,-Kč pokuta. Její syn běžel na magistrát, měli zavřeno, nebyl úřední den, tak si alespoň nafotil, jak mají na výlohách nalepeny hlavy úředníků, a to z venkovní strany. Potom se dozvěděla, že Hřib nabral nových 400 úředníků a nyní pro ně vymýšlí práci. Když jsem si najel na jejich stránky, tak je tam skutečně uvedeno, že jedním z hlavním bodů koalice na Magistrátu hl.m. Prahy je boj proti vizuálnímu smogu.

20. 3. 2020

U statistik většinou není problém s tím, že by byly zfalšované, ale s tím, že čtenář nerozumí, co přesně ta čísla znamenají.

Je tomu např. nepochybně tak, že v dějinách lidstvo bylo mnohonásobně víc lidí zavražděno svými manželkami než kolik jich umřelo na koronavirus. Statistický údaj je pravdivý. Vyplývá ale z toho, že manželství je nebezpečnější než nákaza koronavirem?

Mimochodem, ti, kdo srovnávají koronavirus a chřipku, se dopouštějí stejné chyby. Na chřipku umírá víc lidí (stejně jako víc lidí bylo zavražděno manželkou). To ale v žádném případě neznamená, že by byla chřipka srovnatelně nebezpečná.

20. 3. 2020

Jsme už zvyklí na výklad, podle nějž v západním pojetí má obrovskou hodnotu život každého jednotlivce, zatímco podle východně-orientálního pohledu na svět je důležitý celek, a jedinec může být snadno obětován.

Překvapivě ale vidíme opačné chování. Čínská a korejská strategie jsou zaměřeny na co nejnižší ztráty, zatímco západní státníci počítají s desetitisíci mrtvých jako legitimní cenou za získání „kolektivní imunity“ a někteří pokrokoví intelektuálové dokonce připomínají, že vyhubení starých lidí by bylo ekonomickým a sociálním přínosem.

Otázka týdne: Co ukázala reakce na epidemii o rozdílech mezi státy

19. 3. 2020

O koronavirové epidemii se mohlo mluvit. Nikdo nebyl blokován, nikdo nebyl trestán, každý názor byl připuštěn, a to včetně těch neobvyklých a bizarních. Právě proto (nikoliv přesto!) dospěla diskuze k racionálnímu stanovisku a vznikl správný tlak jak na vládní činitele, tak na obecné chování občanů. Je zajímavé, že onen racionální tón do debaty nevnesli odborníci. Osobnosti s autoritou expertů zpočátku tvrdily naprosté nesmysly a nehoráznosti (Adámková, Pirk i ministr Vojtěch, který nejspíš tlumočil celkový názor ministerských expertů). Kdyby bylo vše ponecháno na odbornících, byly by teď nejspíš nakaženy statisíce lidí a počet těžkých případů by přesahoval kapacity nemocnic. Jenže masa lidí bez speciálního vzdělání sdílela články, videa a zkušenosti ze zahraničí. Nakonec experty přiměli, aby se nad věcí zamysleli hlouběji a změnili názor. Výsledkem je celkem racionální přístup.

Petr Hampl: Vede Hamáček zločinné spiknutí proti svobodě projevu? Mstí se Karle Maříkové?

19. 3. 2020

Kavárna má nového hrdinu, Jana Hamáčka. Dobré připomenout, že odpovědnost za přípravu státu na krizové situace má ministr vnitra, nikoliv ministr zdravotnictví. Totální nepřipravenost a bezradnost v první fázi jde v první řadě za Hamáčkem (a za Babišem jakožto jeho šéfem).

19. 3. 2020

Epidemie je svým způsobem opak války. Válka dopadá spíše na velké majetky a snižuje sociální rozdíly (šíří se úžasné legendy o armádních zakázkách, ale neřeší se už, kdo dostal zaplaceno). Mimo jiné proto, že boháče můžete částečně vyvlastnit, kdežto o vojáka a dělníka se během války musíte pořádně starat.

Epidemie naopak dopadá velmi drsně na drobné živnostníky (z nichž někteří směřují k exekucím) a malé firmy, zatímco “Strategic Account Innovation Manager” a jemu podobní pracují z “home-office” za plný plat. Také státní zaměstnanci patří mezi vítěze. Ani korporace dopad příliš nepocítí – budou pár kvartálů bez zisku, a pak se vše vrátí do starých kolejí.

Státní podpůrné fondy nic neřeší, protože peníze si stejně rozdělí jen pár vyvolených. Absolutně k ničemu jsou i daňové úlevy, protože většina těch malých stejně nemá žádný zisk. Bude zapotřebí najít úplně nový model podpory těch malých.

I proto čekám, že období po epidemii bude nervózní a plné sporů. Nic ve stylu optimistických budovatelských dob po válkách.

19. 3. 2020

Turci znovu zaútočili.

“Zřejmě není úplnou náhodou, že v německých a francouzských médiích hlavního proudu je proti Řecku organizována kampaň, která připomíná tiskovou předehru před útokem NATO proti Jugoslávii v roce 1999,” píše Ivan David na jiném místě.

Členský stát NATO a EU čelí vojenskému útoku. “Spojenci” nedělají nic nebo dokonce pomáhají agresorovi. Jako jediný potenciální spojenec s dostatečnou vojenskou silou se jeví Rusko.

Je svět naruby? Ne, pouze se ukazuje, že skutečnost je jiná než její mediální obraz nebo jak vypadá na powerpointových prezentacích.

Ivan David: Migranti s pomocí turecké armády obnovili útoky na řeckou hranici

Po skončení videokonference mezi tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a britským premiérem Borisem Johnsonem skončilo i několikadenní období klidu na řecko-turecké hranici. V úterý ve 2 hodiny odpoledne se migranti s podporou turecké armády pokusili o průlom hraničního zátarasu u hraničního přechodu Kastaniets.

Útok opět začal palebnou přípravou turecké armády, která řecké pohraničníky zasypala granáty se slzným plynem. Krátce poté na plot zaútočily tisíce migrantů, z nichž někteří byli od turecké armády vybavení pákovými nůžkami a kotoučovými pilami na řezání plotu. Turecká armáda jejich pokus o průlom kryla vypouštěním kouře z dýmovnic, který měl Řekům ztížit orientaci. Řecká armáda k odražení pokusu o průlom nasadila obrněné transportéry MRAP 300 Typhoon (na obrázku).

Po stažení první vlny útočníků ve 4 hodiny ráno začala turecká armáda na řecké obránce hranic vypouštět neznámou chemikálii. Zatím není jasné, jestli na řecko-turecké hranici došlo k použití chemických zbraní zakázaných Úmluvou o zákazu chemických zbraní. Vzorky plynu i kapalin, které turecká armáda použila proti řeckým pohraničníkům, byly zaslány do certifikované laboratoře k rozboru. Řečtí vojáci jsou naštěstí vybaveni plynovými maskami a odolnými kombinézami, takže žádný obránce při útoku nebyl vážně zraněn. Po „chemickém“ útoku turecké armády se pokusila hraniční plot zdolat další skupina migrantů vybavených žebříky. I jejich pokus Řekové odrazili s pomocí vodních děl.

Z Řecka přichází další zprávy o pokračující solidaritě civilistů s vojáky a policisty bránícími hranici. Mnoho mužů civilistů se již dříve i s vlastním vybavením zapojilo do opevňování hranice. Nyní přichází zprávy o skupinách dobrovolnic, které vytváří družstva připravujících ve velkém jídlo pro ochránce hranic.

18. 3. 2020

Slečna rádoby-novinářka z redakce Seznamu si o sobě nejspíš myslí, že je poslankyně při interpelacích. To není jen svědectví o jedné hloupé náně, ale o celkové úrovni toho propagandistického kanálu.

18. 3. 2020

Z dnešní úvahy:

To nejlepší, co může vláda v takové situaci dělat je:

  • Udělovat základní pokyny a určovat strategické směry.
  • Povzbuzovat lidi, aby si v maximální míře poradili sami.
  • Uplatňovat represi vůči těm, kdo svévolně porušují pravidla.

Nákup zdravotnických pomůcek zvládne každá firma o 10 lidech lépe než státní byrokratický aparát. Jenže vláda postupuje přesně obráceně. Řeší nákup respirátorů, a když má ministr vnitra uplatnit sankce vůči těm, kdo roznášejí nemoc, apeluje na jejich citlivé svědomí.

Nicméně pořád platí, že by to mohlo být mnohem horší. Ve všech zemích na západ od nás to mnohem horší je. Takže to nakonec zvládneme i s tou neschopnou byrokracií. Jenže s delší karanténou, drsnějšími omezeními, většími ekonomickými ztrátami , a žel i vyšším počtem obětí.

Petr Hampl: Může za to Babiš?

18. 3. 2020

Asi každý už narazil na ty fanatiky, co nejdřív tvrdili, že koronavirus je jenom takové nastuzení, pak povzbuzovali k cestě do Itálie a teď se snaží odradit od používání roušek. Jejich hlavním argumentem je, že bojují proti hysterii a chrání své spoluobčany před stresem.

Nemůžu si pomoct, ale na ně samotné to příliš nefunguje. Nikdo nepůsobí tak stresovaně, frustrovaně a naštvaně jako oni. Jenom kolik úplně zbytečných hádek neustále vyvolávají.

18. 3. 2020

Evropa se konečně vrací k tomu, co bylo po téměř 3000 let její nejsilnější stránkou – různorodost. V každé zemi se epidemie řeší trochu jinak. Každý se může poučit ze zkušeností těch ostatních – ať už je to příklad hodný následování nebo příklad odstrašující. Soutěž myšlenek, koncepcí a nápadů. Nakonec se tak společně dopracujeme k nejlepšímu řešení zvládání tohoto typu epidemií (my znamená Evropané).

Zkuste si proti tomu představit centralizovaný stát s Uršulou v čele, kde by všichni museli čekat na rozkazy ústřední moci. Kolik Evropanů by přežilo.

18. 3. 2020

Zdechovský: Říká-li někdo v Česku, že EU nedělá dost, je to proto, že ani dost dělat nemůže.

Nesouhlasím. Mohla by vydat nějaké další direktivy a zákazy.

17. 3. 2020

Kolik zdravotnického materiálu nám posílá Tibet? Nemůžu to nikde dohledat.

17. 3. 2020

Mezi lidmi, kterým epidemie vážně poškodila jejich obraz světa, nejsou jen eurofanatici, ale také příznivci nulového státu (nebo absolutně minimálního).

Je hezké vést utopické řeči o tom, že se svým samopalem svůj dům ochráním a nic jiného nepotřebuju. Drobný zádrhel je pouze v tom, že to není pravda. A v tom, že jsou i jiné situace, které nejsou z principu řešitelné jinak než kolektivní akcí a že státy zřizujeme a platíme právě k tomu, aby takovou kolektivní akci organizovaly. Dosud nikdo v dějinách totiž nevynašel jiný způsob. Nakonec nám nezbývá nic jiného než náš vlastní stát, byť tak neschopný a zkorumpovaný, že není schopen zajistit ani stupidní nákup zdravotnického materiálu a ještě zdravotníkům brání pracovat. Nicméně představa, že tržní rovnováha lidi postupně dovede k organizaci karantény je stejně zhoubná jako utopie radikálně marxistická.

“Všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni, jsou obdařeni svým Stvořitelem určitými nezcizitelnými právy, mezi tato práva náleží život, svoboda a sledování osobního štěstí. K zajištění těchto práv se ustanovují mezi lidmi vlády.”

Jenže když celý život věříte v nulový stát, tak to prostě hlava nebere. A tak se někteří utíkají do snových světů, a k vidění jsou i statusy, kde příznivec nulového státu doufá, že v současné epidemii vymře skoro celé lidstvo, protože ti etatisté si nic jiného nezaslouží.

16. 3. 2020

Na svém e-shopu jsem nově zřídil sekci odznaků (placek). Původně to měla být protiváha proti těm divným otazníkům, které znamenají “jsem úplně pitomá.” Teď vám to ale s nimi bude lépe slušet při přecházení z obýváku do kuchyni a naopak.

Nicméně pokud už kupujete knihu a platíte poštovné, zkuste se na ně podívat. Třeba se budou za pár týdnů hodit.

pi-shop.cz: symboly vlastenectví a svobody

16. 3. 2020

Inovativní přístup k epidemii zavádí Švédsko. V první fázi přestává informovat o počtu případů, pak budou nejspíš následovat represe proti “koronafobům”. Když byl ten postup úspěšný v případě migrace, proč by nefungoval na viry.

A kdyby to náhodou nezabralo, můžou ještě nacvičit taneček, a vysílat ho v televizi. Ale to až jako úplně krajní možnost.

V4novaEvropa.cz: Švédsko přestane zveřejńovat počet nakažených

16. 3. 2020

Kdyby v téhle zemi byla odpovědná opozice, udělala by následující:

a) vyzvala by své stoupence, aby pečlivě dodržovali veškerá vládní nařízení a aby šli ještě dál (třeba nošení roušek).

b) tlačila by na vládu, aby nechala zavřít taky korporátní montovny. Je skandální, že život země je ochromen a dále jsou v provozu haly o stovkách a tisících lidí, závodní jídelny a všechno, co k tomu patří – jenom proto, aby místní pobočka mohla poslat větší zisk na centrálu.

c) tlačila by na vládu, aby dočasně zakázala práci v Německu. To, že tisíce Čechů jezdí každý den do Německa, kde se proti nákaze nedělá nic, to je děsivé.

Okopávat kotníky neustálým omíláním, že není dost roušek a že státní úředníci jsou zkorumpovaní, k tomu nepotřebujeme opozici. To víme i bez ní.

15. 3. 2020

Z rozhovoru s Vladimírem Kapalem na Svobodném radiu:

To, co prožíváme u nás, to je jenom slabý odvar toho, co se děje ve Velké Británii, Spojených státech a jinde, kde je tisk plný článků, ve kterých se tvrdí: staří lidé vás vykořisťují, staří lidé zničili planetu, zavinili klimatickou změnu, jsou to vaši nepřátelé atd. Jenže v různých společenských vrstvách to různě rezonuje. Když je třeba někdo venkovský řemeslník a jeho syn jde stejnou cestou, tak takovou propagandu vůbec neberou vážně. Naopak tam, kde děti pracují v korporacích a děti měly nějaké jiné životní příběhy, tam to má velice silný účinek.

15. 3. 2020

Učebnice říkají, že když máte dobrou pověst, bude větší zájem uzavírat s vámi dohody, jenže to v reálném životě nevyužije každý. A navíc platí, že být úspěšný a bohatý je beztak nejlepší. Nicméně i ten, komu se tolik nedaří, ale poctivě pracuje a stará se o svou rodinu, cítí určité uznání. I když nevydělá víc než na skromný příbytek a jen tak tak pokryje základní výdaje, těší se určité úctě. „Nedaří se mu, ale je to poctivý pracovitý člověk,“ říkají lidé kolem. Pořád má něco, co nepoctiví zbohatlíci nemají. Právě toto vědomí je často tím, co rozhodne, že se chudší lidé nevydají cestou zločinu ani zneužívání dávek. Zachovají si morálku a zdravé návyky, což zvyšuje šance, že v lepších dobách se přece jen zadaří. Nebo alespoň jejich dětem. A také to udržuje společenství lidí, kteří ctí stejné hodnoty a jsou připraveni bojovat za vlast.

Z toho je jasné, proč se třeba majitelé továren a další úspěšní lidé snažili takové vnímání podporovat. Chtěli, aby společnost fungovala. Konec konců, kdo jiný z toho měl větší prospěch než oni? A to je právě to, co se teď mění. Buď se šplháš na stále vyšší pozici nebo o všechno přijdeš. Nejen o peníze, ale také o prestiž, vážnost a důstojnost. Budeš vyvržen ze světa správných lidí, tvoji blízcí se za tebe budou stydět. Nikomu už totiž nezáleží na fungující společnosti. Jde jenom o to jak udržet nižší vrstvy ve strachu.

Petr Hampl na Protiproudu: Prapor vlastenců proti praporu NWO

15. 3. 2020

Když předseda ODS Petr Fiala horuje, že země je nepřipravena na epidemii, má pravdu v tom, že Babišova vláda nic neudělala s dostatečným předstihem. Jenže ona ty věci neudělala ani předchozí Sobotkova vlády, ani Rusnokova vláda ani vláda ODS. Kdyby kterákoliv z nich dělala svou práci dobře, mohly být dnešní problémy daleko menší (a nejspíš se nemuselo sahat k drastickým karanténám).

Petr Fiala je docela obyčejný pokrytec a okopávač kotníků.

15. 3. 2020

Turecko odváží migranty od hranic zpět do vnitrozemí. První vlna útoku neuspěla. Stateční Řekové a jejich spojenci odolali. Ale konec války to nejspíš není.

Turkey Steps Back from Controntation on Greek Border

14. 3. 2020

Vzpomínka na staré časy. Ale pořád to platí.

14. 3. 2020

Na parlamentkách:

Je jasné, že v případě krize jsme sami a nemůžeme čekat žádnou pomoc zvenčí. Je jasné, že ten úžasný otevřený svět znamená víc problémů, než byl kdo ochoten připustit. A především je jasné, že občané státu, který není schopen bleskově zavřít hranice, jsou jen lovnou zvěří. Svět je plný černých labutí, kdykoliv se může objevit cokoliv – další nemoc, proud nájezdníků, bojové stroje vymklé kontrole nebo možná něco, co si vůbec neumíme představit.

Také to vypadá, že premiér Babiš bude nucen odepsat své investice v Německu, což bude pro Českou republiku velmi prospěšné.

Sociolog o nouzovém stavu: EU převedla, jak je úplně k ničemu

14. 3. 2020

Bez komentáře.

14. 3. 2020

Diskuze o současné epidemii je nejlepším argumentem, proč by maturita z matematiky měla být striktně povinná. Ukazuje se totiž, že bez znalosti zdánlivě abstraktních a zbytečných matematických příkladů není možné pochopit takové věci jako šíření nemoci.

V první řadě to, že u geometrických řad je momentální hodnota v zásadě bezvýznamná. Určující jsou parametry křivky (rychlost nárůstu resp. rychlost rychlosti nárůstu). Třeba Itálie hlásí za čtvrtek 190 mrtvých a za pátek 250 mrtvých. Klíčový je ten rozdíl (60). Kdo ví, co je geometrická řada, ten ví, že dnešní nárůst bude vyšší než těch 60. Za dnešek Itálie ohlásí více než 330 obětí, za neděli více než 420. A tak to půjde pořád.

Zjištění, že celkově zatím umírá na něco jiného víc lidí, tak nijak neutěšuje.

14. 3. 2020

Z poznámky o umění:

Původně objednávali umění hlavně boháči. Nejdříve šlechtici a měšťané, později bankéři a továrníci. Často se projevovalo určité napětí mezi umělcem a tím, kdo platil. Umělci by raději dělali zajímavé a neobvyklé věci, objednatelé chtěli to, na co byli zvyklí. Ale udrželo se společné vnímání toho, co je umění.

Dnes může „umělec“ klidně vytvořit naprostý paskvil, kterého by si za starých dob nikdo nevšímal. Záleží jenom na tom, jaké patří skupině, kde má známé, s kým udržuje kontakty, s kým dělá kšefty a s kým sdílí lože. Když zvládne tuto klíčovou část své práce, kupují od něj národní galerie či prestižní galerie financované největšími korporacemi. Vzniká vlna, kdy se kritici navzájem ujišťují o úžasnosti díla. Kritika je nepřípustná, případný šťoural riskuje vyvržení z komunity vyvolených. Zvláště, pokud autor do díla zamontoval slogan o méněcenných čecháčcích nebo právech uprchlíků. Potom je naprosto samozřejmé, že jen zavrženíhodný fašista může něco tak vznešeného kritizovat.

Otázka týdne: Proč vítězí čmáranice nad poctivým uměním?

13. 3. 2020

Zajímavá situace. Vláda konečně začíná dělat svou práci, lidé reagují odpovědně a ukázněně, a mezitím působí bojovníci proti “hysterii.” Jenom nevím, kde tu hysterii chtějí hledat.

13. 3. 2020

Bdělí cenzoři pracují neúnavně i během karantény. Martinu Konvičkovi byl dnes definitně zrušen profil.

13. 3. 2020

Tetlockova a Gardnerova kniha Superprognózy se zabývá tím, proč se experti tak často mýlí (dokonce i v porovnání s neinformovanými lidmi). Všímá si následujícího:

  • když se někdo něčím zabývá celé roky, rostou jeho znalosti. Pochopitelně.
  • zároveň roste jeho sebevědomí. Oprávněně.
  • sebevědomí ale roste rychleji než skutečné znalosti.
  • rozdíl mezi sebevědomím a skutečnými znalostmi se zvyšuje.

To pak vede k tomu, že zkušený expert občas vypustí blábol, jaký by se laikovi nepřihodil. A expert je natolik sebevědomý, že si ho ani neověřuje. Pochybnosti odsune stranou, protože on je přece expert.

Což může vést k tomu, co v posledních dnech předvedli primářka Adámková nebo profesor Pirk.

12. 3. 2020

Když posuzujeme bezpečnostní opatření, je pokaždé užitečné si srovnat, jak si počínají v Izraeli. Tentokrát naprosto shodně jako Česká republika – jsou zavřeny školy, sportoviště, hospody zavírají ve 20 hodin atd. Při srovnatelném počtu identifikovaných případů nakažení.

12. 3. 2020

Vzpomínky na T.G. Masaryka jsou takovým lakmusovým papírkem. Třeba komunisté to měli tak, že ve svých rozumných obdobích o něm mluvili s úctou, zatímco v jejich temných dobách pro něj byl jen vrahem střílejícím do dělníků (a jiní to mají podobně jako komunisté). Tenhle komunistický přístup není ojedinělý, jiné proudy to mají hodně podobně.

Touhle radikalizací prochází i “kavárna”. Ještě před časem se k Masarykovi hlásili, dnes začíná být vykreslován jako odporná zrůda. Naposledy Emma Smetana a americká neomarxistická historička Mary Heinmannová. Jejich rozhovor, který vzbudil tolik pobouření, je významný tím, že nejde o jeden z názorů ve veřejné debatě. Tak totiž média kavárny nefungují. Debata tam neexistuje, média pouze vyhlašují správný názor. Je to pokyn pro tisíce redaktorů menších médií, aktivistů neziskovek, ředitele kulturních domů a politiky korektní ředitele škol. Od nynějška je Masaryk zase zločinec. Odporný nacionalista. Fuj.

11. 3. 2020

Ruším všechny besedy do konce března. Času využiju k práci na druhém dílu Prolomení hradeb, který už dlouho slibuju.

11. 3. 2020

Existují dva typy sociálního předstírání. Někdy se snaží holka z vesnice předstírat, že patří do korporátně-mediálního prostředí a utrácí celý svůj plat za hadry, které si fakticky nemůže dovolit. A jindy kněžna – manažerka s mercedesem zaparkovaným za rohem říká: “Já jsem vlastně jen obyčejná holka z vesnice.”

Pro zdravé demokratické režimy je typické, že ty druhé situace nastávají mnohem častěji.

10. 3. 2020

Velice oceňuji průběh debaty o současné epidemii. Jedni tvrdí, že je to jen chřipečka, a mají nějaké argumenty. Druzí tvrdí, že je to vážná choroba a potenciální katastrofa, a mají jiné argumenty. Občas dojde na osobní urážky, ale nikdo nikoho neblokuje ani nezakazuje.

Své místo mají i konspirátoři. Jedni tvrdí, že koronavirus byl cíleně vytvořen ve vojenských laboratořích, aby zničil lidstvo. Druzí tvrdí, že jde o uměle vyvolanou paniku zaměřenou na snížení cen akcí. Obě skupiny musí snášet, že si ostatní klepou na čele, ale vesměs to jsou stateční lidé. A jejich přítomnost v debatě je obohacující, i když se zatím zdá, že nemají pravdu.

Možná i proto se po pár týdnech podařilo vládu dotlačit k celkem racionálnímu jednání. Lepší pozdě než nikdy.

Ten princip platí vždy a všude. Když necháte probíhat svobodnou diskuzi (včetně omylů a nepravd), je výsledek lepší, než když je připuštěno jediné stanovisko.

9. 3. 2020

“Kdo ovládá minulost, ten ovládá budoucnost,” napsal George Orwell. A přesně to teď probíhá v českých zemích.

Na jedné straně je tu úsilí držet se toho, že jsme stejně dobrý národem jako Češi nebo Maďaři. S tím souvisí důraz na ta historická období, kdy Češi byli bojovní, odbojní, stateční, nic si nenechali líbit, a umírali za samostatnost. Stejně jako Poláci nebo Maďaři.

Proti tomu snaha zakrýt nebo pošpinit všechno, na co mohou být Češi hrdí. Takže se plive na husitství, snižuje česká reformace, z učebnic vyřazuje obrození… až po odmítání masarykovského Československa jako údajně žido-zednářského státu. A vedle toho pochopitelně nehorázné lhaní o tom, že Čechům se prý dařilo nejlépe tehdy, když byli zbaveni samostatnosti a svobody a mohli otročit cizincům – Habsburkům, Schwarzenbergům… až po dnešní EU. Pro mne osobně je nesmírné zklamání, s jakou snadností se v tom spojují dnešní neomarxisté s určitou částí křesťanských konzervativců (ke kterým jinak chovám značnou úctu a s některými mě pojí i osobní přátelství). Jakoby servilnost vůči jakékoliv globální moci byla nad všemi ideály.

Spor o pomníky je součástí této války o národní minulost. Památník Vlasovců, staroměstský sloup, socha Marie Terezie (ano té, která českou královskou korunu prohlásila za šaškovskou čepici a přitom neskrývala, že její vláda je financována převážně daněmi vydřenými z obyvatel českých zemí), pak přijde na řadu maršál Radecký. Proti jeho osobě asi není co namítat. Velmi úspěný žoldnéř v cizích službách, který neudělal nic pro národ ani proti němu. Ale proč by měla být stavěna socha právě jemu? Je tohle opravdu ten ideál, který si dnes potřebujeme připomínat? Bude následovat socha Vladimíra Špidly či Petra Pavla? Nebo nějakého korporátního manažera, který zvýšil ziskovost české pobočky? A oproti tomu byla v tichosti odstraněna socha Jana Želivského.

Co se týče života pod Habsburky, doporučuji střízlivý rozhovor s profesorem Prokšem. Ale obávám se, že mnozí již mají hotový názor a dají energii spíš hádkám než vlastnímu dovzdělání.

iHned: Rozhovor s Petrem Prokšem

9. 3. 2020

Jak bílí heterosexuální mužové se svými obdivovatelkami slavili MDŽ. Účinkují hlavně Milada Thielová a Ladislav Větvička.

9. 3. 2020

“Může se stát cokoliv, včetně vyloženě bláznivých scénářů typu přímého vojenského útoku Turecka na Řecko,” napsal jsem před pár dny. Čtenáři takovou možnost také pokládali za nereálnou.

A shodou okolností brzy poté zaútočil turecký obrněný transportér na řecké zátarasy. Kdyby jej Řekové zasáhli raketou a usmrtili jeho posádku, možná už běžela válka naplno. Vlastně z toho nic nevyplývá, jen to ukazuje, že zoufalí Turci jsou schopni čehokoliv a že je tudíž možné cokoliv.

Mezitím EU připravila řešení – rozdat těm statisicům agresorů schengenská víza. Podřídí se ale Řekové? Pustí je pak na své území? Budou riskovat plenění jako pomstu za odpor na hranicích? Pokud se postaví na odpor, co EU? A když dojde k vypovězení poslušnosti v jedné oblasti, budou následovat další? Zkusí Merkelová vybudovat letecký most? Budou k nátlaku použity banky a firmy na řeckém území, privatizované německým protektorem? Sáhne Řecko v takovém případě k uvalení nucené správy?

Jsme jako na ruletě. Analýzy jsou k ničemu, stát se může cokoliv.

9. 3. 2020

Není nad důkladné čtenáře se studijním přístupem. Fotka z Orlové.

9. 3. 2020

Z pravidelného buranského sloupku v časopise My:

Je nepřípustné komukoliv krátit občanské svobody. Leda v naprosto výjimečných situacích, a i tak jen nakrátko. Třeba právo na nezávislý soudní proces nebo svobodu projevu. Jenže mezi občanské svobody zcela jistě nepatří právo na delší mateřskou dovolenou, maximální rodičovský příspěvek, novomanželskou půjčku nebo bezplatné školství. Snad by to mohlo být privilegium, tedy něco, co je poskytováno jen vybraným.

Jenže častěji nemůžeme mluvit ani o privilegiu. Jde o to, že většina společnosti má nějaký zájem, ten je probírán ve veřejné diskuzi a prostřednictvím voleb nebo referenda je přijato rozhodnutí, že lidé něco podpoří ze svých daní. Třeba stavby mostů. Nebo zlepšení výuky matematiky na základních školách. Nebo malé statky. Nebo ochranu hranic. Můžeme se přít, zda je to které opatření rozumné, ale nikdo nezpochybňuje právo občanů přijmout takové rozhodnutí.

Petr Hampl: Každému stejným metrem. A proč?

9. 3. 2020

Ke stížnostem, že někdo nedostal pozvánku na včerejší oslavu MDŽ s Miladou Thielovou a Ladikem Větvičkou.

Stačí otevřít web Sdružení bílých heterosexuálních mužů a jejich obdivovatelek, a poslat nám e-mail “posílejte mi pozvánky.”

www.normalman.cz/kontakty

8. 3. 2020

Přišlo udání, že prý ve svém internetovém obchodě nedodržuji Evropské nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Takže:

a) nerozesílám žádná reklamní sdělení, která by s obchodem jakkoliv souvisela.
b) neuchovávám žádné osobní údaje svých zákazníků, vyjma těch na fakturách (což je povinnost ze zákona, kterou GDPR respektuje).
c) správcem údajů jsem já osobně, což je na webu uvedeno.

Milí udavači, máte smůlu. Jsem neprůstřelný.

www.pi-shop.cz

8. 3. 2020

Debata o koronaepidemii dobře rozlišila dva druhy lidí.

a) jedni si na začátku velmi rychle udělají názor (většinou náhodně), a toho názoru se drží. Někdy jsou více hádaví a bojovní, jindy méně, ale mají jasno. S každou další diskuzí se jejich přesvědčení stává pevnějším, protože s ním mají spojeno více emocí.

b) druzí na začátku zaujali jen předběžný názor, protože si byli vědomi, že nemají dostatečnou znalost. S tím, jak se k nim dostávají další informace, tak si názor postupně zpřesňují, dolaďují či dokonce mění.

7. 3. 2020

Jestli jste ještě neviděli vesmírný díl pohádky o Mikulášovi, nenechte si ho ujít.

7. 3. 2020

Národy dokážou regenerovat neuvěřitelnou rychlostí. Řekové působili dojmem, že snad nikdo v Evropě není zdecimovaný stejně. A hle, stačí, aby vláda lidem nebránila v hájení vlastní země, a za pár týdnů jsou poměry úplně jiné. Armáda je zase ve vážnosti, lidé spontánně brání své území, sluníčkářští aktivisté nemůžou vyjít v některých oblastech na ulici, zahraniční novináři taktéž…

A pak jsou věci, o kterých se nepíše v novinách, ale dají se předpokládat. Mužnost je znovu předmětem obdivu, maskulinní muži jsou na tom lépe než ostatní, spousty méně vyhraněných na sobě začínají pracovat, biologické mechanismy zase fungují… Jakmile se tohle stane, budou neomaxisté potřebovat roky, aby odstranili následky.

S dalšími evropskými národy by to nebylo jiné.

Martin Konvička:

Plný text řecké národní hymny. Mají ji… tak 5x delší než Francouzi, a to už je co říct. Ale – docela aktuální

Hymnus ke svobodě

Poznávám tě podle záře
meče s ostřím děsivým,
podle zamračené tváře,
jejíž silou měříš zem.

Z pozůstatků vytříbená
Řeků mise vyniká
a jak kdysi bohatyrská
přichází k nám Svoboda!

…(asi 30 slok vynecháno)

ve jménu naších zabíjených
vraťme jim to s úroky
za neprávem popravených
tureckými útoky

padali mrtví do bodláků
pokrývali celou pláň
jako klasy u sedláků
toto svobody je daň

7. 3. 2020

“Když začal krajně pravicový opoziční lídr Jussi Halla-aho mluvit o tom, že vláda utiskuje finský venkov a vyhání z něj obyvatele, utnula ho ministryně Li Anderssonová slovy, že to, co tvrdí, je “sra*ka”.

Jaká duchaplnost! Jaká sociální citlivost! Jaká péče o vlastní zemi! Kdo by bral ohledy na nějaké venkovany? To kdyby byla řeč o značkových kabelkách, to by bylo něco jiného.

Ta nejhorší a nejodpornější zlatá mládež v akci.

Bakalův tisk otom referuje s obdivem. Pochopitelně.

iHned.cz: Finsku vládnou ženy. Do politiky vnášejí nový styl

7. 3. 2020

Již zmíněná vojenská učebnice útoku migračním proudem (Greenhill) rozebírá různé scénáře, ale vůbec nepočítá s možností, že by napadená země bránila své hranice násilím. Všechny varianty jsou založeny na předpokladu, že neziskovky, média a soudy obránce přinutí, aby migrantům otevřeli.

Je tedy docela možné, že Erdoganovi plánovači nejsou na současnou situaci připraveni, zoufale improvizují a rýsuje se debakl. Ovšem s tím, že Erdogan nezamýšleně změnil politické poměry v Evropě.

Na druhou stranu, v takové situaci se může stát cokoliv, včetně vyloženě bláznivých scénářů typu přímého vojenského útoku Turecka na Řecko, s cílem proklestit migrantům cestu.

6. 3. 2020

Nedokážu posoudit nebezpečnost té choroby, ale totální neschopnost VŠECH českých úřadů je naprosto zjevná. Máme tu politický systém, který umí vydávat zákazy a šikanovat kritiky, nic jiného. Pokud bychom byli napadeni biologickou zbraní (i třeba docela primitivní), umře celý národ dřív, než příslušné úřady zjistí, že by měly podniknout nějaké opatření.

A ještě děsivější je, že politici a úředníci jsou vesměs spokojení. Všechno plyne v pohodě, jejich platy dál běží, nikdo není volán k odpovědnosti… při pohledu z ministerských kanceláří je všechno super.

Nemůžeme se divit, že někteří obyvatelé podléhají panice.

Epidemiologická poznámka Martina Konvičky

6. 3. 2020

Protože se ve středu v Brně nevešli všichni, snad se bude hodit aspoň záznam – byť kvalita není optimální.

Někteří mi vyčítali, že jsem se nevěnoval technickým věcem typu právní subjektivity škol. Ale to skutečně není můj obor. Ve své přednášce o školství, mladých lidech a generačním konfliktu jsem se zaměřil na celkové prostředí.

Připomněl jsem např. že ať byli komunisté jacíkoliv, potřebovali techniky, dělníky a vojáky schopné konkurovat kapitalistickým nepřátelům. Nemohli si tedy dovolit přílišný úpadek kvality školství.

Dnes žádný takový tlak neexistuje. Z hlediska nadnárodních skupin je možné přesunout jakoukoliv aktivitu kamkoliv, úpadek školství v jedné zemi je lhostejný. Naopak. Když budou lidé příliš schopní, mohli by být schopnější než jejich korporátní šéfové, a to nikdy nedělá dobrotu.

6. 3. 2020

Včera v Orlové.

5. 3. 2020

Jak může být někdo tak naivní a věřit, že ten, kdo se nezdráhá zaútočit na hranice, že se bude zdráhat drancovat, zabíjet, krást a znásilňovat.

5. 3. 2020

Z pravidelného sloupku:

Dcera slavného režiséra Davida Lynche natočila v roce 1993 film Helena v krabici. Hrdinou filmu je chirurg, který se zamiluje do dívky, jež ho stále odmítá. Své vyvolené nakonec amputuje ruce a nohy, a učiní ji tak závislou na jeho péči. Potom se o ni láskyplně stará. Péče EU ovšem není láskyplná, nýbrž přísná a nepřátelská až brutální. Možná bychom ji mohli lépe přirovnat k otrokářům, kteří své otroky úmyslně mrzačili, aby nebyli schopni útěku.

Otázka týdne: Poškodil by nás odchod z Evropské unie víc než setrvání?

4. 3. 2020

Otevřená válka už vypukla. Jenže mnozí přemýšlejí, jestli je výhodnější bránit vlastní země nebo spojit se s nepřítelem. Čím vyšší postavení v politice, médiích, korporacích, tím větší sympatie s nepřítelem. Proto obrana vlastní země vlastně obsahuje i prvky revoluce, ať chceme nebo nechceme.

David Bohbot: Invaze s podporou sultána Erdogana pokračuje!! Nejhorší je, že mnoho evropanů nerozumí, že jde o agresivní a nelegální akt.
Není možné, že tito uprchlíci kašlou na naše hranice a zákony a drze se rozhodují proti naší vůli. Podle mého názoru je válka nevyhnutelná.

4. 3. 2020

Když už jsme u těch vlastizrádců, je to taky europoslankyně Šojdrová. V době útoku na svou vlastní zemi se otevřeně postavila na stranu nepřítele. Být dnes prezidentem Masaryk, šla by před vojenský soud.

4. 3. 2020

Co je vražedný virus proti tomu, že se Hampl objevil v Učitelských novinách? V posledních dnech se k tomu vyjádřily místní zastoupení Evropské komise, ministr školství a další. Teď už jen zbývá, aby vrchní soudružka Ursula ve svém osobním tryskáči přeletěla nad redakcí Učitelských novin.

Nicméně má to i pozitivní stránku. Tentokrát bez legrace. V Učitelských novinách vyšel naprosto skvělý analytický text, který rozebírá chování velkého tisku, ukazuje konkrétní chyby, mediálníí manipulace atd. Jak se píše v podtitulku, “pranýřování Učitelských novin by mohlo sloužit jako názorný příklad k výuce mediální výchovy.” Spolu s některými pracemi Petra Žantovského je to zatím nejlepší, co se tu o médiích objevilo.

3. 3. 2020

Na Protiproudu:

Teď si ale představme, že by vše fungovalo jinak. Že by bylo možné, aby se vyhořelý manažer vyučil řemeslu, odstěhoval na venkov, sehnal bydlení do milionu a začlenil do tamní komunity. Sice by opustil svět luxusních restaurací a exkluzivních dovolenkových destinací, ale brzy by zjistil, že je šťastnější. I bez služebního vozu a „all staff eventů“. Hodně z nich má natolik vymyté mozky, aby o té možnosti ani neuvažovali (nezapomínejme, že prošli důkladným školením v pohrdání normálními lidmi), ale míra vymytosti není u všech stejná. Hodně z nich pravidelně prochází krizemi a vlnami depresí. Kdyby měli v takových chvílích možnost vypadnout z toho celého cirkusu, udělají to. Jsou to lidé zvyklí trávit v práci hodně hodin, a jsou poměrně inteligentní. I to řemeslo by zvládli velmi slušně. A systém by se začal drolit. Stále další by si říkali, „nemám přece zapotřebí se nechat takhle ponižovat.“

Protiproud: Petr Hampl: Jak rozvracet eurorežim

3. 3. 2020

MUDr. Ivan David: ČR by měla ihned stáhnout výsadkáře ze 601. skupiny speciálních sil z Afghánistánu a vyslat je na pomoc do Řecka k ochraně Schengenské hranice .

Poslankyně Jana Černochová s chutí nechala české vojáky umírat v nesmyslné koloniální válce, ale zapojení českých policistů do obrany evropského území je podle ní “nesystémové.” To slovo se používá, když něco nechci, a nemám rozumný argument.

3. 3. 2020

Jsou tomu čtyři roky, co prezident Zeman vyhlásil jednoduchý program národní bezpečnosti: začít střežit vlastní hranice, vyzbrojit obyvatelstvo, deportovat potenciální islámské radikály. Návrh vzbudil nadšení… a nestalo se vůbec nic.

Sám prezident netlačil na jeho naplnění. Vláda předstírala, že nic nevidí. Opozice dokonce vystartovala proti. Ani Trikolora zatím nenašla odvahu se k takovému návrhu přihlásit (doufám, že se to změní rychle). A SPD nebylo dost silné či šikovné, aby z toho prosadilo byť i jen malou část.

Přitom čtyři roky je dostatečná doba na přípravu. Dnes jsme se mohli cítit bezpečně a řešit “pouze” epidemii. Místo toho nám nezbývá než čekat, jestli Řekové udrží svou hranici. Pokud se hordy dají do pohybu, má naše vláda jediný bezpečnostní prostředek – zastrašování vlastních obyvatel.

2. 3. 2020

Základní učebnice strategie (Greenhillová: Weapon of Mass Migration) zdůrazňuje, že součástí útoku migrační vlnou musí být podpora diverzních skupin, které zabrání uzavření hranic.

2. 3. 2020

MUDr. Ivan David: Turecku až ani euro – Řecku pošleme posily

Turecký prezident Recep Erdogan (na obrázku) chce, aby migrační vlna, kterou posílá do EU, byla co největší. Do první linie vyslal opravdovou „elitu“. Nechal z kriminálů vyzvednout všechny vrahy, násilníky, lupiče a zloděje původem od Afgánistánu, přes Pakistán až po Kongo. Vládou zaplacené autobusy tento úderný oddíl dovezly až k řecké hranici. Řečtí policisté Erdoganovy „dárečky“ odrazili s pomocí slepých granátů a granátů se slzným plynem.

O prezidentem žádané zmohutnění migrační vlny se nyní starají polovojenské oddíly Šedých vlků, které jsou součástí koaličního partnera Erdoganovy vlády, nacionalistické MHP. V některých evropských zemích, jako Rakousko a Francie, jsou Šedí vlci kvůli četným vraždám a násilným činům zakázáni jako teroristická organizace. V Turecku její srazy navštěvuje prezident Erdogan. Právě na jednom z jejích mítinků vyhlásil plán obnovy Osmanské říše – tedy Turecka od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu. Nyní Šedé vlky použil jako kdysi nacisté SA. Tisíce těchto vyzbrojených násilníků v neděli vyrazily po celém Turecku rabovat a podpalovat obchody a provozovny Syřanů. S cílem donutit je k odchodu do EU.

2. 3. 2020

Z rozhovoru na MegaZprávách:

Obávám se, že každý, kdo mluví o tzv. ruské či čínské hrozbě je docela obyčejný podvodník. Pokud někdo opravdu věří tomu, že nás Rusové chtějí napadnout, pak přece musí podporovat ochranu hranic, vyzbrojování obyvatelstva, formování milic, vytváření nezávislé územní obrany, brannou výchovu ve školách, a podobná opatření. Všimněte si ale, že nic z toho nepožadují, dokonce tomu brání. Je zřejmé, že tvrzení o tzv. ruském vlivu je pouze průhlednou výmluvou pro represe vůči domácímu obyvatelstvu.

Rozhovor: Česká společnost směřuje k násilnému konfliktu

1. 3. 2020

Foldynovo spojení s SPD je nejlepší českou politickou zprávou za poslední roky. Jarda hýří aktivitou, nebojí se čelních střetů a vypadá to, že rozhýbe celou stranu. Konečně něco zajímavého.

Měl jsem možnost ta jednání z povzdálí sledovat, takže vím, že to není marketingová hra, ale že to opravdu vzešlo od řadových členů – srdcařů v městečkách a vesnicích. Skutečné lidové hnutí.

Dává to smysl i směrem k Trikoloře. SPD pro normální pracující (s odpovídajícím ekonomickým programem), Trikolora pro ředitele gymnázií, vysokoškolské učitele a podnikatele zaměstnávající přes 50 zaměstnanců – tedy početně menší, ale zato může mít víc osobností. Obě ty strany jsou potřebné. V ideálním světě by si každá kandidovala v jiných krajích, aby si navzájem neubíraly hlasy. Ale to bych asi chtěl moc.

Parlamentní listy: Rozhovor s Jaroslavem Foldynou

1. 3. 2020

Volby na Slovensku můžeme chápat jako určitý druh testu: Je už nová aristokracie natolik rozložená, že jí ani finanční a mediální superpřevaha nestačí k udržení moci?

Výsledek je jednoznačný. Mocenská převaha nebyla narušena, mediální manipulace funguje bezchybně, na názorech lidí nezáleží (pokud nějaké mají). Zatím.

Jedinou útěchou zůstává, že situace je nerovnoměrná. Rozdíly mezi evropskými zeměmi jsou obrovské.