Glosy za duben 2020

30. 4. 2020

Žijeme v době, kdy je možné, aby vyšinutí aktivisté ovlivňovali malé děti, zpochybňovali jim pohlavní orientaci, cpali do nich hormony a připravovali na kastraci (pro což je nyní módní označení „změna pohlaví“). A to jen jeden z příkladů toho, co probíhá. Není tedy divu, že je téměř každý konzervativcem. Na konzervativní straně jsou i ti, kdo by se jindy označovali za liberály, volnomyšlenkáři či sexuální devianty.

S ekonomickými postoji to je zrovna tak. Když je země fakticky vlastněna několika nadnárodními korporacemi, když ty korporace podporují fašizující neziskovky a když mají zahraniční banky větší vliv na vládu než voliči, potom je podstatná část socialistických receptů velice atraktivní pro každého. I pro ty, kdo věří ve svobodu a lidskou pracovitost a kreativitu jako jediný skutečný zdroj.

Diskuze o epidemii tenhle trend prohloubí. Což je dost nepříjemné pro ty politické strany, které chtějí spojovat vlastenecké postoje s ekonomickou pravicí. Skupina jejich potenciálních voličů se zmenšuje a bude zmenšovat – bez ohledu na to, jak šikovně si budou počínat.

29. 4. 2020

Koudelka se překonává. Zjistit tajnou informaci o ruském agentovi, a obratem ji prásknout novináři, který ji dá okamžitě na stránku, to by nezvládl ani šéfinspektor Clousseau.

29. 4. 2020

Bankéř Singer, vždy esence tvrdosti a nezájmu o lidi v téhle zemi, najednou zjistil, že když dítě zamešká ve škole jediný týden navíc, způsobí to, že skončí v montovně nebo skladu (jako by nadnárodní korporace, kterým tu všechno patří, vytvářely dostatek jiných míst). Ani trochu mu nejde o to, aby nahnal lidi do práce a dohonil korporátní zisky bez ohledu na další následky pro českou společnost.

Jsem úplně dojatý, jaký má pan bankéř měkké srdce. Ale hlavně si myslím, že si z nás bakalovci už dělají srandu.

Miroslav Singer: Otevřete školy, vzdělání je základ

29. 4. 2020

Bankéř Singer, vždy esence tvrdosti a nezájmu o lidi v téhle zemi, najednou zjistil, že když dítě zamešká ve škole jediný týden navíc, způsobí to, že skončí v montovně nebo skladu (jako by nadnárodní korporace, kterým tu všechno patří, vytvářely dostatek jiných míst). Ani trochu mu nejde o to, aby nahnal lidi do práce a dohonil korporátní zisky bez ohledu na další následky pro českou společnost.

Jsem úplně dojatý, jaký má pan bankéř měkké srdce. Ale hlavně si myslím, že si z nás bakalovci už dělají srandu.

29. 4. 2020

Jak dlouho bude ještě Řekům trvat, než pochopí, že existuje pouze jediné řešení jejich problémů. Znárodnit zahraniční majetek na svém území a okamžitě zastavit splácení všech vypečených “půjček”.

Ivan David: Řecká vláda prodává další přístavy, aby měla peníze na obranu vnější hranice EU

Řecko při ochraně vnější hranice EU odvádí práci za celou EU. V březnu se řeckým policistům a vojákům podařilo odrazit pokus o násilné proniknutí asi 140 tisíc migrantů do EU, které zorganizovaly turecké úřady. Během dubna se řecké pobřežní stráži a vojenskému námořnictvu podařilo zabránit pokusu o námořní invazi migrantů na řecké ostrovy. Tu opět organizovaly turecká armáda a policie. Vláda k jejich bránění vyslala na moře 2 flotily vojenských lodí. A k tomu všemu ještě řecké námořnictvo musí mít na moři spoustu lodí, aby bránily tureckým vojenským plavidlům narušovat pobřežní vody Řecka.

Výdaje řecké vlády na ochranu vnější hranice EU jdou do miliard eur. Důkladná ochrana Schengenské hranice však všem členským státům i EU jako celku šetří mnohem větší peníze, které by musel vynakládat, pokud by se migrantům podařilo dostat do EU – zejména do jiných zemí než Řecko, které není jejich konečným cílem. Nemluvě o škodách, které migranti páchají při trestné činnosti v zemích EU, do kterých se jim podařilo dostat. Včetně těch nejzávažnějších jako vraždy, znásilnění, loupeže a obchodování s drogami.

29. 4. 2020

Jedenáct vážených vědců má z ostudy kabát. Zneužili své tituly, aby pomohli prosadit politickou agendu, která může mít naprosto ničivé dopady na životy obyvatel ČR. Učinili tak zcela vědomě a cynicky.

Rozum nad tím zůstává stát. Vždyť je známe jako takové moudré laskavé pány, kteří k nám promlouvají z televizních obrazovek a velkých novin. Jenže proč nám připadají tak moudří a důvěryhodní právě oni? Protože jsou podporováni velkými médii. A ta je podporují, protože říkají to, co se od nich chce slyšet. Čím méně skrupulí, tím více jim média pomáhají, tím více bezúhonné morálky jim přisuzujeme a tím nám jejich myšlenky připadají vznešenější.

Teď poněkud vypadli z role. Ale ono se to zase rychle napraví. Média nám předloží pěkně naaranžované záběry – brýle, šediny a moudré výrazy. A zase je budeme obdivovat.

28. 4. 2020

Možná si ještě pamatujete, jak Multikulturní centrum Praha a Eduin (dvě extrémistické skupiny navázané na Sorosovy nadace) rozpoutaly válku proti Učitelským novinám. V rozhovoru se mnou prý zazněly o islamizaci Evropy věci, které nejsou pravda.

Teď to mají na jednom místě, včetně tabulek, a odkazů na dokumenty statistických úřadů v různých evropských zemích. Evropa se islamizuje a muslimské komunity absolutně odmítají integraci. Tu důkladnou knihu napsal Thilo Sarrazin a jmenuje se nepřátelské převzetí. Mám ji taky na svém e-shopu, ale čtu ji až teď. Přece jenom, je hodně tlustá a nedá se číst moc rychle.

Jediná námitka: Sarrazin se na problematiku pořád dívá z evropského pohledu. Řeší, proč se mladí muslimové masově dopouštějí zločinů a neuvědomuje si, že při pohledu z muslimské strany je vražda, krádež nebo znásilnění úctyhodný akt svaté války. Lituje toho, že se migranti neintegrují, a neuvědomuje si, že jejich strategie je naprosto racionální – je lepší nevěřící zotročit než se integrovat do jejich společnosti.

Nicméně všechno, co zaznělo v Učitelských novinách, byla pravda. Nevyvratitelná.

28. 4. 2020

Fantastická zpráva. Navzdory zvyšující se aktivitě promořovací lobby jdeme cestou zdravého rozumu – vytlačit virus z populace. Aby se s ním většina lidí nikdy nesetkala, jako se nesetká s bacilem tyfu nebo cholery. Počet denních nakažení klesl pod 50!!!

Bylo toho dosaženo za cenu značných obětí. Které musely být o to větší, že malá část populace se chová jako úplní debilové a že o něco větší část populace se snaží obránce demoralizovat (a povzbuzuje ty debily). A má k tomu masivní podporu médií.

Vydržme! Buďme disciplinovaní! A opatrní! Nejde jen o záchranu lidských životů, ale taky o záchranu možnosti vrátit se k normálnímu životu.

27. 4. 2020

Dnešní článek Petra Robejška je obtížnější na čtení, ale analyticky skvělý. Upozorňuje, že dosavadní ekonomický a politický model není schopen pokračovat, a že napříště by měly platit následující priority:

1) jednoduché věci mají dostávat přednost před složitými,
2) konkrétní (to, s čím máme reálnou zkušenost) před abstraktivním (vize a koncepce),
3) malé před velkým,
4) lokální před globálním,
5) současné před budoucím (dělat to, co má rychlý a viditelný dopad, nespokojit se s přínosy slíbenými v neurčité budoucnosti)
6) vlastní před cizím (přednost musí dostávat naše zájmy a tradice)
7) různorodé před stejným.

Všimněte si, že v tom seznamu chybí ekonomická efektivita. Orientovat se na ekonomickou efektivitu by podle Robejška bylo obrovskou chybou. Stejně tak úplně chybí tradiční dichotomie “jedinec – stát.”

Mimo jiné z toho vyplývá, že musí být rolí národního státu prosadit takové uspořádání, které bude méně ekonomicky efektivní, ale více místní, tradiční, různorodé atd. I za cenu přinucení těch, kdo by snad chtěli dávat přednost ekonomické efektivitě. Už slyším to vřeštění zastánců “volného trhu korporací”. Ale Petr Robejšek má samozřejmě pravdu.

Petr Robejšek: Z pandemie do normálie

27. 4. 2020

To, že byl ze schůze krizového štábu vykázán ekonom Daniel Munich, je skvělá zpráva. Do těch jednání by vůbec neměli zasahovat lidé, kterým nezáleží ani na životech místního obyvatelstva ani na jeho životní úrovni a kteří tam hlídají zájmy zahraničních skupin. Doufám, že pan profesor Prymula ustojí mediální tlak, který teď bude zcela jistě následovat.

Doplnění o tom, kdo je Daniel Munich. Exponent globalistického Aspen Institutu (velmi vlivná nátlaková skupina zaměřená na likvidaci národních států) a zaměstnanec CERGE, což je centrum propojené s nejextrémnějšími feministickými skupinami. Otázkou epidemií se dosud nezabýval.

27. 4. 2020

Zatímco země žije účesem ministryně a neobratným vyjádřením premiéra, probíhá skutečné skandál – skutečné ohrožení ústavy a ohrožení občanských svobod. Za blahosklonného přitakání velkých médií a nadšeného potlesku tzv. demokratické opozice.

Zdeněk Pernica z brněnských slušných lidí utrousil vtípek, že je bez peněz a že by se mu hodila ruská zakázka na zneškodnění králíčkostarosty Koláře z Prahy 6. Přišlo mi to docela vtipné. Někomu jinému ne. Někdo si dokonce možná pomyslel, že Zdeněk Pernica je pitomec. To je otázka názorů a vkusu. Na tom nic není.

Redaktor Respektu Ondřej Kundra podal trestní oznámení. Odpovídá to jeho charakteru, takový ten odporný slizký udavač, co nemá odvahu vám něco říct do očí. Na tom taky není. To je v pražské kavárně normální.

Ale teď to skandální. Policie České republiky začala okamžitě konat! Přitom kolik takových oznámení běžně leží půl roku a déle. Do kolika věcí se policie nepustí vůbec. Ale když podává redaktor Respektu, začne policie jednat po pár hodinách. Pro srovnání – když byl přepaden a zmlácen Ladislav Jakl, policie to nejdříve pečlivě vyšetřovala. Když ale dal Respekt najevo, že stojí za pachatelem, policie se případem přestala zabývat.
Můžeme mít tisíc zákonů a 10 úrovní státního zastupitelství, ale je to k ničemu, dokud policisty fakticky úkoluje Respekt, tedy extrémistická tiskovina schvalující fyzické útoky proti politickým odpůrcům, blízká nacistickým plátkům 30. let.

Tak schválně, kolik se ozve z těch borců, pro které je aktem teroru, že nesmí šířit nakažlivou chorobu. Vsadím se, že ani jeden.

26. 4. 2020

V pravidelné otázce jsem se tento týden věnoval tomu, jestli bohatí vydělávají na válkách. Některé čtenáři asi zklamu, protože rozbíjím vžitou představu. Statistické údaje ukazují ,že z velkých majetků ukusují války víc než z malých.

Bohatí prodělali na první i druhé světové válce více než chudí. Období 1945 – 1960 bylo obdobím s nejmenšími majetkovými rozdíly v dějinách. Tím není vyloučeno, že některá konkrétní rodina výrazně zbohatla, ale bylo to vykoupeno o to větším snížením bohatství těch ostatních. Jak je to možné, když skoro všichni dodávali armádám? Ono dodávat armádě je něco jiného než dostat zaplaceno. A jako vůbec nejhorší investice se ukázaly válečné půjčky vládám. Nebylo z nich vráceno téměř nic.

To se ovšem týká jen „velkých válek“. Takové menší koloniální výpravy, kde se utratí dost peněz, vlády se musí zadlužovat, ale dokážou ty dluhy splácet, kdy v domácí zemi nic nehrozí… to je pro zbohatnutí úplně ideální.

Otázka týdne: Vydělávají bohatí na válkách?

26. 4. 2020

Tak se mi do ruky dostal časopis Future City 2020, který shrnuje pohled řady manažerů a konzultantů na současnou situaci. Zajímavé čtení.

1) “Současná situace je příležitost” a tuny manažerského slovního průjmu, o kterém ani mluvčí nevědí, co znamená.
2) Každý se především pokouší prodat, co má na skladě, což jsou většinou “koncepce” a “konzultace”, občas doplněné nějakým kusem software.
3) Sdílený předpoklad, že po výpadku poptávky přijde vlna růstu a “nastane obrovský boom.”

Všichni se manažersky usmíváme, všichni máme na powerpointu stejná hesla, a jedeme dál. Bonusy za kvartál snad budou, a o nic jiného nejde. Už chápete, za co jsou ti lidé placeni? Rozhodně to není za skutečnou práci. Ani za schopnost něco pochopit nebo dokonce vyřešit.

Vzpomínáte na Hussainova ministra informací, který měl americké vojáky přímo v budově, a vydával prohlášení o slavném vítězství nad Američany? Začínám věřit Martinu Konvičkovi, že hroucení bude rychlejší, než si umíme představit.

25. 4. 2020

Turci zaútočili na Evropu a Američané dlouho dělali, že nic.

Teď máme reakci. Američané Turecku poskytnou nejpokročilejší světovou technologii vzdušného vedení války. Realistickou možností se tak stává bombardování Atén, Říma… a konec konců i Prahy.

Ivan David: Turecko získalo přístup k „tajemstvím“ americké stíhačky páté generace F-35

Americký výrobce stíhačky F-35 Lightning II – firma Lockheed Martin podle včerejší zprávy řeckého serveru ethnos.gr prodá Turecku licence na výrobu systémů řízení a ovládání zbraní tohoto nejmodernějšího západního bojového letadla. Turecko se vkladem ve výši 9 miliard USD do vývojových prací od počátku podílelo na přípravě výroby nejnovější americké stíhačky. Turecká firma Ayesaş už nyní vyrábí 9% všech součástek, které jsou používány k výrobě nejpokročilejšího bitevníku.

US prezident Donald Trump se 2x neúspěšně snažil turecké firmy vyřadit z účasti na výrobě F-35. Dodávky komponent z ciziny označil za ohrožení národní bezpečnosti USA. Po turecké objednávce ruských protiletadlových raket S-400 se Trump snažil zakázat vývoz stíhaček F-35 do Turecka. Ve všech případech však byl Kongresem USA donucen z těchto plánů ustoupit. Zbrojovka Lockheed Martin vždy dokázala zlobbovat dostatek zákonodárců, kteří prezidentovi znemožnili Turky „vyšachovat“.

25. 4. 2020

Hrozba vyčerpání zdrojů je podvod. Hrozba islámské migrace je skutečná. Hrozba změny klimatu je podvod. Hrozba znečištění životního prostředí je podvod nebo aspoň děsivě nadsazená. Hrozba tzv. extrémismu je podvod. Hrozba radikální levice je skutečná. Hrozba zničení krajiny je skutečná. Hrozba předchozích epidemií byla zbytečně nadsazená. Hrozba koronaviru je skutečná.

Jak se v tom vyznat? Pokaždé to vypadá celkem podobně. Trochu pomáhá dívat se na sluníčkářské intelektuály a zaujímat opačné postoje. Jenomže ani to nefunguje úplně spolehlivě.

To je ten důvod, proč věnuji takovou část přednášek metodám správného myšlení. Protože budou přicházet další a další skutečné či domnělé hrozby a ve skutečnosti nám nezbývá, než posuzovat každou zvlášť.

25. 4. 2020

Jedním z pilířů současného pravicového pohledu na národního hospodářství je tzv. doktrína prokapávání (trickle-down). Ta předpokládá, že když bohatí zbohatnou ještě víc, část toho bohatství prokape k těm dole, takže se nakonec budou mít dobře všichni.

Doktrína prokapávání má ale jednu slabou stránku. V reálném životě nenastala. Empirická data ji jednoznačně vyvracejí.

Už to samo o sobě stačí k tomu, aby se z ekonomických programů pravicových stran a think-tanků stal nepoužitelný cár papíru. A je důležité to dvojnásobně zdůrazňovat v dobách pohrom. Je nutné přimět ty nejbohatší (korporace i oligarchy), aby nesli většinu nákladů na obnovu. Mnoho chudých se už nemá kam ukrovnit. Nezbývá než, aby platili ti nahoře.

To není socialismus. To je v souladu se zdravým rozumem, efektivitou a svobodnou společností.

24. 4. 2020

Bez ohledu na vládní tempo rozvolňování neobnovím své besedy dřív než v září.

Současný stav mě poškozuje (zkuste prodávat knihy, když nemůžete zasáhnout lidi mimo internet), ale mám smysl pro zodpovědnost. A také úctu k milionům lidí, kteří přinesli značné oběti a jejichž oběti teď byly spláchnuty do záchoda. Pro některé to znamenalo “jenom” protivnou karanténu, pro některé velkou finanční ztrátu, pro některé taky nevratné zničení živnosti.

Při tom všem je ale dobré si připomínat, že téměř každá chyba je napravitelná. Zničenou ekonomiku jednou opravíme, korporace jednou vyvlastníme, místo zemřelých lidí se narodí noví a po zdecimované morálce přijde nějaké morální či náboženské obrození. To je železný zákon dějin. Nikdo nezůstane na dně už navždy.

Pouze islamizace a výměna obyvatelstva je nevratná. Navždy. Bez jakékoliv naděje na změnu.

Nenechme si tedy zkazit náladu. Škoda každé hodiny, kdy se zbytečně užíráme. A řešme spíš, jak zabránit ještě horšímu.

24. 4. 2020

O čem je vlastně současný spor chřipečkářů a karanténistů? Ani jedna strana si přece nemyslí, že zůstaneme až do konce života zamčení v bytech.

Karanténisté (k nim počítám i sebe) mají za to, že opatření mají být rozvolňována na základě dat o průběhu epidemie. Že tam, kde data nejsou, má být postupováno s obezřetností. A že v tom všem je důležité chovat se disciplinovaně.

Rozvolňovači prosazují rušení opatření bez ohledu na statistické údaje, bez ohledu na rizika a bez ohledu na následky. Většinou je za tím představa, že epidemie buď ve skutečnosti neexistuje nebo na ni ta opatření stejně nemají vliv. Nebo že to nevadí, když bude hodně lidí umírat.

Situace je v něčem podobná roku 2015 v Německu, když každý, kdo nechtěl přijímat migrační hordy, si musel připadat jako magor a musel mít pocit, že on je úplně jediný. Teď je veřejný prostor zaplaven rozvolňovací propagandou. Ve skutečnosti nevíme, jaký je názor většiny. Můj osobní odhad je, že více lidí bude preferovat odpovědný přístup. Ale mohu se mýlit.

23. 4. 2020

Málokdo o sobě může říct, že byl většinu života tak věrným fanouškem a obdivovatelem VK staršího jako já. Volil jsem jeho ODS, četl jeho články, jeho myšlenky formovaly moje mládenecké myšlení. A dosud si pokládám za nesmírnou čest, když jsem pozván do Institutu Václava Klause. Vždy jsem hájil jeho kroky podniknuté v 90. letech, i když jsem kvůli tomu občas přišel o některé příznivce (a i když to dnes celé vidím složitěji).

S nadšením jsem vítal každý náznak, že profesor Klaus nezůstal mentálně v 80. letech, ale uvědomuje si novou realitu. Jeho varování před neziskovkami, nadnárodními organizacemi včetně EU, odpor vůči kulturnímu marxismu a „liberální demokracii“, protesty proti volnému pohybu pracovních sil, občasnou kritiku „velkokapitálu“ apod. A vítám dosud.

Na druhou stranu, jsou věci, které přijatelné nejsou, a žel jich přibývá. Onen nešťastný seminář o tom, že Češi pracující v montovnách si nezaslouží lepší platy. Opakovaně vyjadřované sympatie vůči kalifu Erdoganovi. Výpady proti variantě, že by během krizového období vláda mohla ochránit důležité firmy před převzetím zahraničním kapitálem. A naposledy „vzpoura davů“ proti virové nákaze. To je nedůstojné profesora a emeritního prezidenta, staví ho to někam na úroveň pubertálních demonstrantů proti počasí. A co hůře, VK se ani nenamáhá předstírat, že si o problematice něco přečetl. Prostě má od začátku jasno.

Václav Klaus pořád zůstává velkým mužem, hodným obdivu. Ale je dobré si připomínat, že nikdo není dokonalý a že i velcí mužové mohou mít velké úlety.

22. 4. 2020

V rozhovoru na kanále Příznaky Transformace:

Když epidemie začala, tak ti lidé, kteří touží po velkých společenských změnách, byli velmi optimističtí. Už se zdálo, že se blížíme svobodnějšímu světu, a že struktury moci, represe a zla budou zlomeny. Ale v posledních dnech vidíme přesný opak. Všechny staré struktury se vzpamatovaly. Nečekejme žádné zásadní změny v horizontu měsíců. Čekejme to, že ti, kdo měli hodně moci, si ji vezmou ještě víc. Ty nejbohatší organizace budou lidi vysávat víc než dříve. Nicméně další zpráva je, že vládnoucí struktury se staly ještě mnohem křehčími.

Skutečně se to potvrdilo rychleji, než jsem čekal. Zhroutil se trh s ropou a dvě analýzy nezávisle na sobě došly k závěru, že v případě překotných uvolnění karanténních omezení je západní svět ocitne v situaci permanentní hospodářské krize bez výhledu na zotavení.

22. 4. 2020

Američani zradili své řecké spojence a v tichosti uznali turecké nároky na ostrovy, které jsou dosud pod řeckou správou a vždy byly všeobecně pokládány za řecké. Pokud čtete zpravodajství Ivana Davida podrobně, mohli jste si všimnout drobné poznámky o jiné americké zradě. Kdyby byly dostaly kurdské enklávy na severu Syrie aspoň ty nejzákladnější protiletecké zbraně, nejspíš by se turecké ofenzivě ubránily. Ale Američané neudělali pro svého nejloajálnějšího spojence ani to úplně nejmenší! Prostě se bez jakýchkoliv skrupulí dohodli s Erdoganem a nechali ho území “vyčistit” a osídlit tureckými kolonisty.

Jak může někdo věřit, že by Američané něco udělali pro nás! Je na čase přiznat si, že stav je tristní. Donald Trump nedokázal během celého období převzít moc v zemi, zahraniční politiku určují různé globalistické skupiny (na činnost velvyslanectví v ČR má Georg Soros větší vliv než Donald Trump) a prezidentovi zbývá tak twitter, pronášení projevů a odrážení útoků.

Rozpadlý stát vybavený obrovskou vojenskou mocí je hrozbou celému světu.

22. 4. 2020

Běží bouřlivá diskuze o tom, jestli karanténa nebo promořování. Co má dělat opozice, když chce body a neví, který názor jí přinese větší popularitu? Šéf ODS Petr Fiala na to kápnul. Jednoznačně prohlásí, že “vládní postup byl chybný”, ale nesdělí nic o tom, jakou strategii by zvolil on. Zato si prý můžeme být jisti, že tu neznámou věc by dělal rozhodněji, systematičtěji a profesionálněji než současný premiér. Jiří Drahoš byl vlastně průkopníkem nového politického stylu.

Petr Fiala: Vládní postup byl chybný

21. 4. 2020

Takže co říká skutečný statistik, který dobře rozumí šíření infekčních chorob. Mimo jiné to, že díky rozvolňování budeme mít polovičatý stav různých omezení (a občasných karantén) tak dva roky.

Ekonomové, děkujeme! Zachránili jste to.

Proč to vidí jinak než někteří lékaři? Například proto, že tomu rozumí. Ono je snadné vzít chirurga nebo experta na sportovní rehabilitaci a natočit s nimi dlouhý rozhovor. Problém je ale v tom, že takový “expert” toho neví o nic víc než běžný čtenář novin. Ale kdo by to řešil. Expert jako expert, že. Nezajímá vás taky, co o epidemii soudí nejlepší konstruktér závodních motocyklů?

Rozdíl poznáte v tomto případě mimo jiné podle toho, že expert mluví o koeficientech a trendech, zatímco povrchní žvanil má jen obecné fráze o nebezpečnosti nemocí, psychické kondici apod.

Vystoupení ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška

21. 4. 2020

V superkorektní Kanadě omezují univerzitní rozpočty. Bude se tím pražská kavárna inspirovat? Což takhle dočasně pozastavit financování fakulty humanitních studií? (článek na CBC News)

21. 4. 2020

Koněv v tom není sám. Euroobolševická chátra útočí také na památku Winstona Churchilla. Oba se provinili tím stejným – postavili se na odpor velkoněmecké říši. (článek na The Sun)

21. 4. 2020

Dlouhé rozbory Davida Martínka obsahují řadu myšlenek, které jsou – dle mého soudu – poněkud neutříděné, nicméně řada z nich je velmi podnětných. Já si na tom uvědomuji, že vlasteneckým a konzervativním silám naprosto chybí ekonomická doktrína. Máme názory na jednotlivé body, ale nevíme pořádně, jak by to mělo fungovat dohromady. Asi nám nezbyde než přiznat, že staří socialisté měli v pár věcech pravdu, a že neoliberální doktríny potřebují od základu přeformovat, mají-li být znovu obohacující.

Zdá se, že úplně největším průšvihem je to, že ekonomové, manažeři i politici se zaměřili na efektivitu a zisk a zcela ignorovali důležitější otázky: Jaké charakterové vlastnosti to bude posilovat? Jaké typy lidí to vytáhne do popředí? Pokud bude odměňován egoismus, jaké dopady to bude mít na mezilidské vztahy? To všechno se nám teď vrací – v explozi vznešeného sobectví při epidemii, bujících neziskovkách a ochotě plazit se před korporacemi i na úkor vlastního národa.

Připomínám k tomu, že původní myšlenkou Adama Smithe, vlastně prvního teoretika kapitalismu bylo: Jak zkrotit egoismus jedince, aby z něj měli prospěch i ostatní? To je něco úplně jiného než dnes převládající otázka – jak zbavit egoismus všech omezení.

David Martínek: O povaze krizí

20. 4. 2020

Mysleli jste, že neexistuje žádná stoprocentně účinná léčba těžkých případů covidu? Tak to jste asi neznali Frantu Motýlka a jeho kolegy z mezinárodního týmu. Ještě lepší než WHO a EU dohromady!

20. 4. 2020

Co odlišuje inteligentního člověka od tupce? Kupodivu to není na prvním místě výkonnost mozku (ať už je měřena IQ nebo jinou veličinou), protože jde víc o to, jak s tím materiálem kdo pracuje.

Inteligentní člověk je schopen akceptovat nové informace. Jeho názory se vyvíjejí, jeho náhledy se mění. Tupec má předem jasno. A definitivně.

Inteligentní člověk je zvědavý. Chce věcem přijít na kloub. Nikdy nemá pocit, že tomu rozumí zcela. Tupec není zvědavý, protože on už ví. Nové informace jsou pro něj jenom k tomu, aby potvrdily to, co už věděl.

Inteligentní člověk se s vámi pouští do diskuze proto, aby na konci té debaty rozuměl něčemu, čemu teď ješě nerozumí. Tupec s vámi debatuje, aby vám sdělil své stanovisko.

A to nejdůležitější nakonec. Inteligentní člověk dokáže rozlišit mezi hodnotami a názory.

Příklady hodnotových postojů: Pro svobodu stojí za to umírat. Miluji svou vlast. Národ je víc než jedinec. Každý lidský život má obrovskou hodnotu. Hodnotové postoje mají být pevné.

Příklady názorů: Vysoké rozpočtové deficity vedou k chudobě. Vládní investice jsou zdrojem bohatství. Migranti z islámských zemí se nikdy nemohou přizpůsobit naší kultuře. Migrace vede ke zvýšení národního bohatství. Názory se mají vyvíjet s tím, jak zjišťujeme nová fakta.

V podstatě jde o zdravé ego. Člověk s přerostlým egem nesnese pomyšlení, že by jeho původní stanovisko mohlo být nepřesné nebo dokonce chybné. Zakomplexovaný člověk taky ne. Inteligentní lidé mají normální ego.

20. 4. 2020

Je zajímavé číst příspěvky o tom, že mnozí současní studenti nemají dost schopností, aby dokázali vykonávat pomocné práce v zemědělství. Nemělo by to náhodou být tak, že pomocí přijímacích zkoušek jsou vybíráni ti nejchytřejší, a nikoliv ti nejhloupější a nejneschopnější?

19. 4. 2020

Už poněkolikáté se dozvídám, že je v pořádku, že za studenty platíme studium (téměř 100 tisíc ročně) Že je v pořádku, že mnoho z nich se chce hned po ukončení studia odstěhovat. Ale chtít po nich, aby za to všechno odpracovali pár týdnů na brigádě v zemědělství, tak by to byl maoismus.

Navrhuji tedy následující:

  • žádný student se nemusí podílet na zemědělských ani jiných pracech, a to ani během krizí. Je přece svobodný člověk.
  • ten, kdo do práce odmítne zapojit, ten si ale bude platit veškeré náklady studia za svého.
  • kromě toho mu bude během studia účtováno zdravotní pojištění.

Druhá věc ovšem je, kdo si na svůj statek pustí studenty antropologie komiksu a jak to bude se škodami, které takoví pracanti způsobí.

19. 4. 2020

Zatímco my věnujeme většinu pozornosti epidemii, Turci obsazují Lybii, aby si tak vytvořili další předpolí k útoku na Evropu. Jenže kalif Erdogan na to není sám. Rýsuje se koalice:

– Erdogan dodává armádu sestavenou z těch nejhorších zločinců a hrdlořezů, jaké dokázal najít v islámském světě (zacházení s lidmi na dobytých území v Libyii tomu odpovídá).
– Německo to platí.
– Francie dodává zbraně.

Jinými slovy, největší evropské země aktivně podporují útok samy na sebe. Sebevražednost současné finačně-mocenské elity (tedy vedení korporací, neziskovek, politických stran a jejich spojenců) dosáhla míry, jakou lidstvo asi ještě nikdy nepoznalo.

Ivan David: Válka v Libyi se mění na přímý konflikt Turecka a Haftarovy armády

Podle libanonské agentury Al-Anvar turečtí důstojníci a agenti turecké tajné služby MIT fakticky převzali velení nad skupinami džihádistů, které tvoří „armádu GNA“ samozvané vlády libyjského „premiéra“ Faíze Sarrádže. Turecké zásobovací i bojové lodi bez větších problémů obeplouvají „blokádu“ Libye, kterou k vynucení rezoluce Rady bezpečnosti OSN o zákazu vývozu zbraní do Libye provádí lodi pod vlajkou EU. Tureckým zásobovacím konvojům se v posledních týdnech do pásma kolem Tripolisu, které ovládají Sarrádžovi džihádisté, podařilo dostat velké množství těžkých zbraní a islamistických posil ze Sýrie.

Po delším dotazovaní sekretariátu Rady EU se mi podařilo zjistit, že Rada ministrů zahraničních věcí EU koncipovala zadání operace IRINI záměrně tak, aby lodě pod vlajkou EU hlídkovaly pouze kolem břehů té částí Libye, kterou ovládá Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar (na obrázku). Podle informací, které se mi podařilo získat, pro takto koncipované zadání hlasoval i český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Libanonská agentura včera zveřejnila informaci, že i přes embargo OSN zbraně Sarrádžovým džihádistům z GNA dodávají nejen Turecko, ale i Katar, Spojené arabské emiráty a dokonce Francie, která je členem EU. Pokračování zde.

18. 4. 2020

Tak nám tu koluje další manipulační demagogie tzv. liberálních ekonomů. Posílat stovky miliard do korporátních centrál prý nevadí, ale kdyby se i třeba jenom malá část těch peněz dostala do rukou obyčejným českým lidem, tak by to zničilo ekonomiku. Takže je lepší, aby bankrotovali, šli do exekucí a možná bezdomovectví.

Je k tomu důvtipně využit příměr s diverzní akcí německých nacistů, kteří uvažovali o tom, že budou nad Anglií shazovat falešné libry. S tím, že jich shodí tolik, aby byla Anglie úplně zaplavena a z peněz se staly obyčejné papíry.

Ti ekonové přitom jaksi pozapomněli na “drobný rozdíl” mezi tím, zda jsou rozhazovány desítky milionů na osobu nebo jestli peníze lidem uvolňuje centrální banka, která zároveň kontroluje, aby se inflace nezvýšila neúnosně. Ostatně, Německo i Rakousko pro své lidi v krizi peníze uvolňuje, a žádná katastrofa se tam nekoná.

A ještě něčeho si všimněte. Inflace tolerovatelná není, zato pár desítek tisíc mrtvých prý můžeme snést bez problémů. Inu, každý má priority nastavené jinak.

18. 4. 2020

Ivo Fencl napsal hezkou recenzi na mé Kapitoly z buranské sociologie (Kreativita a poctivost). Dal si tu práci, že z jednotlivých poznámek sestavil ucelený systém mého myšlení. A udělal to tak, že to dává perfektní smysl.

Zpřesním jenom, jak se dívám na vlastnictví.

Vlastnictví jednotlivců má být pokládáno za posvátné a nedotknutelné. Má být zdaňováno tak, aby to nebylo zničující. A regulováno pouze ve výjimečných a naprosto nutných případech. To platí, dokud majetek nedosáhne takové velikosti, že to začne ohrožovat svododu ostatních.

Vlastnictví korporací si oproti tomu nezaslouží žádné ochrany. Může být tolerováno či chráněno, pokud je výhodné pro většinu obyvatel. Ale nic víc.

A podniky jsou někde mezi tím. To znamená, že jejich činnost může být podrobena rozumným regulacím.

Ivo  Fencl: Jsem z vlády, přišel jsem pomoct…

17. 4. 2020

Upozorňuji na zajímavý a velice přesně formulovaný článek Míšy Julišové.

Na svých přednáškách k tomu občas říkám, že pokud si nějaká parta lidí chce třeba pronajmout statek, běhat tam nazí a hrát si na 68 pohlaví, nemá jim v tom být bráněno. Možná to nakonec bude pozitivní i pro většinu – i kdyby jen proto, aby se lidé ujistili, že jim jejich “obyčejné normální” životy vyhovují.

Tam, kde se profesionální aktivisté a korporátní funkcionáři snaží zničit většinovou společnost, protože údajně není dost alternativní nebo dost tolerantní, tam končí legrace.

Mísha Julišová: Překrásný anarchistický svět

Už vím, proč ten úžasný anarchistický džungloidní svět plný drog a svévole, v kterém si jeho absolventi hráli na hrdiny, a který mnozí obdivovali v domnění, že jde o projev svobody a lásky, mohl v 60. 70. 80. a částečně v 90. letech fungovat. Protože paralelně s ním fungoval svět skutečné práce, kde vše mělo svůj pracovní řád, pojetí morálky a etiky, kulturu a sociální a lidskou odpovědnost. A tento druhý svět byl masivnější, větší a silnější, a ten první svět musel držet a podpírat – respektive vydržoval si ho. No a pak se tyto dva světy dostaly do rovnováhy, protože svět povrchní a snadné svévole začal bobtnat. A ouha! Svévole, sobectví a nejrůznější privátní zájmy jsou vydávané za tzv. lidská práva! Práva určitých vybraných skupin jsou extrémně nadsazovaná a prosazovaná a na druhou stranu práva jiných skupin totálně zašlapávaná a dehonestovaná. Křiklouni, zakomplexovaní nýmandi, grázlové všeho možného druhu, užiteční idioti atd. se rázem stávají poslové tzv. pravdy a lásky a lepší lidé. Postupně obsazují instituce od těch banálních až po nejvýznamnější za jásotu médií. Veškerá kritika je ihned nekompromisně a razantně ostrakizovaná, prohlášená za dezinformace a fake news a potupně vyřazena z demokratické diskuse. Unifikovaná názorová shoda, nad jejíž konsolidovanou jednotou bdí většina mainstreamu, řada politiků, elit, politických neziskovek, se stává oficiální politickou verzí, jedinou možnou přijatelnou pro lepší lidi, kteří tento systém drží při životě. A tak se z těch svévolných a údajně svobodomyslných “květinových dětí” stali ti největší tyrani, kteří vychovali a vychovávají své ještě tyranštější nástupce.

17. 4. 2020

Po posledních událostech víme s jistotu, že západní společnosti by nebyly schopny čelit epidemii s vysokou smrtností. Nebyly by schopny ani čelit skutečné ekologické katastrofě (kdyby k ní došlo, namísto toho podvodu s klimatem). Nebyly by schopny ani vést skutečnou válku (nemám na mysli omezené koloniální výpravy).

Že nadnárodní struktury spíše škodí, než aby něčemu pomohly, na tom není nic objevného. Ale ukazuje se také, že v každé situaci bude někdo, komu ta opatření snižují zisky a kdo má vliv v médiích. Ukazuje se také, že politická třída je příliš zbabělá, než aby šla do konfliktu. A že i kdyby národní vlády navrhly něco rozumného, narazí na totální nedůvěru občanů, která je naprosto oprávněná. Jenže v těžkých časech nevýhodná. Maďarsko je asi jediný evropský stát, kde je tomu jinak.

To je smrtící kombinace.

O tom a dalších podobných tématech budu mluvit dnes od 19 hodin na Svobodném radiu.

www.svobodne-radio.cz

16. 4. 2020

Asi bychom měli přehodnotit náš pohled na dějiny. Třeba američtí osadníci aktivně pomáhali Indiánům, aby se promořili neštovicemi. Prý jim dokonce obětavě dávali nakažené deky, a měli s tím značné výdaje.

Indiánům to umožnilo získat přirozenou imunitu. Až na tu většinu, která umřela. Jenže to byly slabší kusy, které by stejně dříve či později umřely. A navíc není vůbec jisté, jestli umřeli na neštovice, protože každý z nich měl určitě i nějakou jinou nemoc. Kromě toho, stejně b se s tím bacilem někdy setkali, takže je to vlastně jedno.

Bylo to pokládáno za zločin, až teď víme, že to byl progresivní přístup k nakažlivé chorobě.

16. 4. 2020

Z poznámky k obnově českého hospodářství:

Proč české firmy neprotestují proti nerovným podmínkám? Protože jsou závislé na globálních korporacích, které odebírají jejich produkci. A nikdo nechce zbytečně ohrozit svůj byznys. Proč místo toho nedodávají koncové produkty na český nebo třeba na polský trh? Protože nedokážou konkurovat reklamní a korupční síle nadnárodních skupin. Kruh je uzavřen. Rady ekonomů „Češi, zvyšte produktivitu“ nebo nápady na odstranění byrokratické zátěže jsou částečně cynické, částečně směšné.

Petr Hampl: Co všechno si ještě musíme nechat líbit?

16. 4. 2020

V době, kdy české zdravotnictví prochází asi nejtěžší zátěží v dějinách, podniká Eliška Wagnerová akci směřující k úplně zbytečným žalobám proti nemocnicím. Zahltí je papírováním, způsobí zbytečné náklady. Hyenismus. Hnus.

16. 4. 2020

Čína vstupuje do civilizačního konfliktu. Jak se chystá? Mimo jiné pracuje na tom, aby se čínští muži stali více maskulinními. Pochopitelně. To je jeden z klíčových parametrům, které nakonec rozhodnou o úspěchu. Proto na své maskulinitě cíleně a intenzivně pracují i třeba Izraelci.

Čeští kavárenští intelektuálové, kteří varují před čínským vlivem, naopak označují maskulinitu za “toxickou” a snaží se ji vymýtit.

To fight K-pop’s influence in China, a club teaches young boys to be alpha males

15. 4. 2020

Kdyby Řekové podlehli, už jsme tu měli desetisíce agresivních dobyvačných migrantů, kteří by se tlačili i na naše území, připomíná Martin Konvička na Svobodném radiu.
Mezitím turecko-německá koalice (Turci bojují, Němci platí) chystá další kolo džihádistického útoku na Řecko, potažmo na Evropu. Tentokrát budou daleko lépe připraveni než předtím.

Martin Konvička na Svobodném radiu

15. 4. 2020

Ústřední epidemiologická komise vydala rozhodnutí o dalším postupu dříve, než se mohla seznámit s údaji, na jejichž základě měla rozhodovat. Trapas, řeklo by se. Kdyby ještě někdo předpokládal, že se rozhoduje na základě skutečné odbornosti. Ale takových naivků moc není. Stejně jako téměř nikdo nepředpokládá, že by ti lidé mohli brát ohledy na životy, zdraví, majetky a životní úroveň a osobní štěstí občanů ČR.

Ve skutečnosti rozhoduje jediné. Kdo zavolá z které korporace, německé vlády či nadnárodní neziskovky a jaké požadavky si nadiktuje.

Občané mají jedinou možnost. Chovat se s maximální opatrností, úzkostlivě dodržovat všechny pravidla a doufat, že extrémně riskantní strategie vyjde. Držet komisi palce. A kdo to umí, ať se modlí.

Po dobu následujících několik týdnů budu na svém profilu nemilosrdně mazat příspěvky pitomců, kteří za svoje poslání pokládají odrazovat lidi od odpovědného chování. Zahrnuje to bojovníky proti panice, mystiky, co tvrdí, že koronavirus je jako chřipka, fanatické stoupence jakéhosi údajného indického vědce i ty, kdo mávají statistikami, aniž by věděli, co ta čísla znamenají (a které to zjevně nezajímá). Budu to dělat padni, komu padni, protože se takhle imbecilně – žel – chovají i někteří moji dobří přátelé.

Není v mém zájmu, abych mohl za pár týdnů říkat “došlo na moje slova, země zkolabovala.” Je v mém zájmu, aby to dopadlo dobře.

14. 4. 2020

Švédsko se rozhodlo dát přednost ekonomice před záchranou životů. O.K., životy tedy nebudeme počítat. A jaké, že jsou ty ekonomické výsledky? Větší nárůst nezaměstnanosti než za velké finanční krize v roce 2008.

iDnes o situaci ve Švédsku

14. 4. 2020

Švédsko se rozhodlo dát přednost ekonomice před záchranou životů. O.K., životy tedy nebudeme počítat. A jaké, že jsou ty ekonomické výsledky? Větší nárůst nezaměstnanosti než za velké finanční krize v roce 2008.

iDnes: Ve Švédsku přibývá mrtvých

14. 4. 2020

Koronavirus je unikátní tím, že nenapadá jenom tělo, ale také morálku. Kdyby byla smrtnost řekněme 90%, lidé by se snadno spojili ke společnému postupu. Ale když umře nebo zůstane postižený jen asi každý desátý, má každý slušnou šanci, že právě on to nebude. A začne mu v hlavě šrotovat, co by na tom mohl vydělat. Někdo mnohamilionové bonusy, někdo přežití živnosti, někdo trochu slávy, a jiný jen večer s přáteli v hospodě. Ale pro každého to nějaká výhoda bude.

Je to obrovská zkouška pro charaktery. Možná nikdy se konkrétních lidech nedozvíte tolik jako v těchto dnech. Někdo se ukáže jako překvapivě slušný a obětavý člověk. Ale na druhé straně vidíme také různé sobce, psychopaty a hajzlíky. Což neznamená, že každý “promořovač” je takový. Je mezi nimi i spousta zmatených lidí nebo lidí, co nekriticky věří médiím (je lhostejné, jestli České televizi nebo Aeronetu).

Výsledkem tak paradoxně bude více mrtvých a větší škody než při nemoci, která by kosila každého.

O tom a dalších věcech budu mluvit dnes od 20 hodin na stanici Příznaky transformace.

13. 4. 2020

Lidé teď spílají Lukáši Kovandovi za jeho názor, že je lepší zabít 20 tisíc lidí, než aby investoři utrpěli příliš velké ztráty.

Problém ale není v Lukáši Kovandovi, problém je v disciplíně “ekonomie” jako takové. Vychází to z toho, kdo jsou “zákazníci” ekonomů. Jsou to vždy majitelé obrovských balíků peněz, typicky banky, investiční fondy a korporace. Všechny jejich nástroje typu křivek, funkcí, hledání rovnovážných bodů, mezních užitků odpovídají na stále stejnou otázku – jak vydojit ze zdrojů (včetně lidí) co největší zisk.

Oproti tomu nejsou žádní ekonomové, kteří by pracovali na zakázku dělníků, kadeřnic, taxikářů a zdravotních sester, a kteří by brali ohled na jejich zájmy. Pokud se někdo takový najde (Piketty, Frey, u nás Švihlíková), je fakticky vyobcován ze společnosti solidních ekonomů.

To, co se v diskuzi kolem koronaviru obnažuje v plné nahotě, je to přítomno ve všech diskuzích o penzijní reformě, daních a dalších záležitostech. Odbornost ekonoma je nastavit podmínky tak, aby byly nevýhodné pro normální pracující lidi. A nejrůznější politici a aktivisté jim naslouchají s velikou chutí. Pochopitelně.

13. 4. 2020

Nový izraelský preparát byl podán šesti koronavirovým pacientům v kritickém stavu (selhání orgánů). Všichni se uzdravili.

Jerusalem Post: Israeli COVID-19 treatment shows 100% survival rate – preliminary data

12. 4. 2020

Níže fundovaný rozbor Evy Svobodové. Ale obávám se, že už je to jedno. Z “promořování” se stalo náboženství, a přívrženci toho kultu nepřijmou žádný argument a žádný důkaz. Nezastaví se nezastaví, dokud neuvidí desetitisíce mrtvých a úplně zničenou zemi. Někteří jsou tak zfanatizovaní, že se nezastaví ani potom.

Eva Svobodová: Jsme blízko k začátku vyhasínání epidemie, reprodukční koeficient viru v populaci klesl pod 1. Za této situace nevydržíme dalších několik týdnů a začneme se “promořovat”?! Co to znamená? Něco jiného pro odborníky, něco jiného pro laiky. Pokračování zde.

12. 4. 2020

Epidemie ukázala hodně věcí o české společnosti, kterých si předtím všiml málokdo. O některých se už diskutuje.
Třeba o totálním selhání neziskovek, z nichž asi nejbrutálnější případ představuje Člověk v tísni, který se okázale odmítl zapojit do jakékoliv pomoci, a když se nejhorší přehnalo, začal tvrdit, že vlastně celou dobu pomáhal. Dokonce na sebe vyhlásil sbírku. A když sbírku vyhlásí Člověk v tísni, je to podobně dobrovolné jako předlistopadová sbírka na Fond solidarity. Zkuste tam neposlat peníze, když je výzva na firemní nástěnce, váš šéf je tam okázale pošle a významně se na vás dívá.

Petr Hampl na Protiproudu: Co ukázala epidemie? Proč potřebujeme Protiproud?

11. 4. Martin Konvička: Virus sblížil nejšílenější konspirátory z Alternativy a to nejhorší z mainstreamu.

Petr Hampl:  Skvělý postřeh. Obě ty skupiny totiž odjakživa něco spojuje. Odolnost vůči nepohodlným faktům.

Konspirační teoretici často začínají od velmi zajímavých hypotéz, co by mohla ta která skupina vyvést a co by mohlo být jejím cílem. Pak ale narazí na nějakou skutečnost, která je s tím v rozporu. Mohli by hypotézu upravit. A pak ji na základě další skutečnosti zase upravit. Ta teorie by byla stále zajímavější a stále inteligentnější. Jenže konspirační teoretik touhle pracnou cestou nejde. Prostě si něco umane, a každého, kdo by mu to oponoval, toho označí za přisluhovače iluminátů.

Mainstreamoví sluníčkáři uvažují naprosto stejně. Přijdou třeba s teorií stádní imunity. Jako úvodní teorie to vůbec není špatné. Jenže pak se ukáže, že podstatná část těch, kdo se nakazili, si protilátky nevytváří. Místo, aby teorii vylepšili, tak dělají, že to nevidí.

V tom smyslu má prezident Zeman naprostou pravdu, když říká, že jenom idiot nemění názory. Inteligentní člověk se přece každý den setkává s novými fakty, na která musí reagovat.

11. 4. 2020

V únoru 1948 komunisté předpokládali, že rolníci prostě vstoupí do družstev, lidé zahodí náboženské předsudky a drobní podnikatelé nastoupí do státního, kde se budou mít lépe. Detaily tak moc neřešili. A byly to nakonec tyhle detaily, které rozhodly o tom, že místo ráje na zemi přišla vznikl odporný a krutý despotický režim.

Vzpomeňte si na to, až od utopických promořovačů uslyšíte, že “slabé prostě nějak ochráníme, detaily teď nemusíme řešit.”

Protože ten plán, jak vypustit do populace nakažlivou chorobu, a přitom ochránit tři miliony slabých (přičemž nevíme, kteří ti slabí jsou), ten bych opravdu rád slyšel. Dobrovolná a nadšená kolektivizace venkova je proti tomu vysoce realistický plán.

10. 4. 2020

Jsem pro svobodu projevu, ale tím nezastírám, že má občas svoje náklady. Třeba, když davy idiotů zpochybňují existenci epidemie a horlí proti základním obranným opatřením. Výsledkem bude více mrtvých, více postižených, delší karanténa a mnohem vyšší ekonomické ztráty.

10. 4. 2020

Facka stála místo strážníka, kterého v minulosti vyznamenali za záchranu lidského života.

O takovéhle hrdiny přicházíme kvůli arogantním puberťačkám. Být starostou v jiném městě, už sháním jeho telefon.

9. 4. 2020

V rozhovoru pro parlamentky jsem se pokusil shrnout, jaké jsou možnosti řešení ekonomické kalamity, a co v moderních dějinách opravdu zafungovalo:

Svým způsobem to bude podobné jako po válce. Státní dluhy jsou tak obrovské, že jsou prakticky nesplatitelné, a k tomu poškozené hospodářství. V takových okamžicích existují dvě možnosti.

Můžeme to pojmout jako příležitost k vybudování něčeho nového. K obnově skutečného národního hospodářství nezávislého na cizích korporacích. V tom musí hrát klíčovou roli stát a státní investice. Přesně tak to proběhlo po druhé světové válce. Část ekonomů tehdy varovala před zvyšováním dluhů, ale politici si jich naštěstí nevšímali. Místo toho za peníze daňových poplatníků vybudovali základ evropské a americké prosperity, který trval až do 80. let.

Pak je tu temná hrozba toho, že svou koncepci prosadí neoklasičtí ekonomové, kteří naprosto iracionálně věří, že je možné se k prosperitě proskrblit. Jenže co funguje v životě jednotlivce a rodiny, to může být destruktivní na úrovni národní ekonomiky.

Neexistuje žádný případ, kdy by úsporná opatření prosazovaná Mezinárodním měnovým fondem a podobnými institucemi zabrala. Cesta úspor a snižování státních výdajů by nás uvedla do bídy na celá desetiletí. Zato by přinesla obrovské zisky investorům. Saúdské a katarské fondy by pak mohly ve zbídačené zemi kupovat, co se jim zlíbí, a rychle a snadno ji ovládnout. Počítejme s tím, že právě tato cesta bude mít jednoznačnou podporu médií a nadnárodních investičních skupin. Veřejný prostor bude naplněn spoustou varování před „populismem“ a „nacionalizací ekonomiky“.

Rozhovor na parlamentních listech

9. 4. 2020

Připomínám, že když vláda pomáhá bankám, myslí se tím zahraniční banky. Jinými slovy, v téhle těžké situaci posílá česká vláda mnohamiliardové dary do zahraničí. Za potlesku tzv. demokratické opozice.

MUDr. Ivan David: Sněmovna schválila, že ČNB pomůže bankám, ale nikoli státu, podnikům a občanům

Před časem jsem navrhoval, aby na pomoc občanům, podnikům a živnostníkům v boji s COVID-19 a jeho ekonomickými důsledky byly použity peníze, které jsou v ČNB zaparkované od dob intervencí proti koruně. Tehdy Bankovní rada vedená guvernérem Miroslavem Singerem vyrobila 2,5 bilionu korun, které použila na intervence proti vlastní měně. Nyní by tyto peníze bylo možno použít na boj koronavirem a ekonomickou krizí, kterou vyvolal.

Chtělo to „jen drobnost“. Změnu zákona o ČNB, která by centrální bance umožňovala nakupovat státní dluhopisy. Premiér Andrej Babiš ji sliboval. Nakonec ji však vláda ani nepředložila. Novela byla schválena tak, že ČNB nebude moci pomoci ani vládě ani podnikům. Peníze potečou do bank, pojišťoven a investičních a penzijních fondů.

Ty si půjčí u Evropské centrální banky za úrok 0,25%. Za půjčené peníze nakoupí český státní dluhopis úročený 1,25%. A poté, kdy na tom vydělají pětinásobek jej budou moci prodat ČNB.

Proč nemůže dát ČNB peníze rovnou vládě se neptejte mě, ale premiéra Andreje Babiše.

9. 4. 2020

Po marxistickém komunismu a volném trhu s téměř nulovým státem tu máme další utopii – promořování. Je až neuvěřitelné, jak se těm předchozím podobá.

a) Dosud nikdy nikde to nefungovalo, ale tím se příznivci nenechají zmást.
b) Stejně se tomu nemůžeme vyhnout (pamatujete na železné zákony dějin?)
c) Nezbude než obětovat pár set tisíc lidí, ale to se prostě nedá nic dělat (když se kácí les, létají třísky).
d) Velmi neurčitý příslib blahobytu, resp. návratu zlatých časů před krizí.
e) Jde o základní ideu, detaily vyřešíme později.
f) … a především, je to úžasně sexy. Přívrženci té nové utopie si připadají vznešení a krásní. Zvlášť, když se o tom mohou úžasně ujišťovat.

Teď už jen zbývá vymyslet, jakou barvu budou mít prapory promořovacího hnutí.

8. 4. 2020

Karanténa otevírá tradiční problém černého pasažérství.

Každý by chtěl výhody země chráněné před epidemií. Třeba to, že když bude na ulici přepaden, budou to policisté schopní vyřešit (místo, aby doma leželi v horečkách). Nebo, že když utrpí úraz, bude k dispozici sanitka (protože veškerá kapacita systému nebude blokována koronavirem).

Jenže je příliš mnoho chytráků, kteří se nechtějí podílet na nákladech, které s tím jsou spojené. A tak porušují zákazy, vycházejí bez roušek, plíží se přes hranice. Z hlediska jedince to je ekonomicky výhodné. Přínosy má jenom on, zatímco vyšším rizikem trpí ve stejné míře i jeho spoluobčané.

Dokonce to jde tak daleko, že černí pasažéři se dokážou navzájem ujistit o tom, že oni sami jsou jaksi chytřejší než většina poctivých blbců.

Epidemie v tom není výjimečná. Stejně je tomu u placení daní, dodržování dopravních předpisů, dodržování ekologických předpisů a čehokoliv jiného.

Proto je prvním a základním úkolem státu represe. Když stát selže a odmítne plnit svou přinucovací roli, společnost se rozpadá. A protože v absolutním chaosu nelze přežít, roli státu dříve či později převezmou samozvané mafie a gangy.

8. 4. 2020

“Sirotci a uprchlíci” v Řecku uplatňují taktiku spálené země.

Ivan David: Migranti na řeckém ostrově Lesbos devastují staleté olivovníky

Více než 5 tisíc olivovníků zničili migranti tábořící na řeckém ostrově Lesbos v okolí tábora Moria. Na ostrovech byl kvůli epidemii koronaviru vyhlášen zákaz vycházení, který v obcích kontroluje policie. Migranti zneužili situace, kdy se řečtí farmáři podle nařízení vlády zdržují doma, ke kácení staletých olivovníků. Podle řeckého webu protothema.gr migranti prakticky zlikvidovali olivové háje u desítek farem.

Policie během epidemie koronaviru nemá dost mužů k hlídání vesnic i rozsáhlých zemědělských pozemků. Migranti toho využili zlovolnému ničení vzácných stromů, které používají jako palivo.

Pěstování olivovníků a výroba kvalitního kuchyňského oleje na ostrově doposud živilo tisíce rodin. Vyhlášený rostlinný olej je z řeckých ostrovů exportován do celého světa. U olivovníků trvá i 100 let, než začnou plodit. Vandalové z řad migrantů tak zničili práci několika generací Řeků. Mezi stromy, které většinou afghánští a pákistánští migranti z tábora v Mytilenu pokáceli, byly i desítky exemplářů, které byly chráněny jako přírodní památka.

Jde opakovaní situace z kurdské oblasti Afrin v severní Sýrii, kterou od roku 2018 okupuje Turecko. Z okupovaných územích Turecká armáda vyhnala více než 300 tisíc Kurdů. Do oblasti Turci usídlili desítky tisíc džihádistů, kteří záhy zničili olivové háje. Olivovníky v Afrinu pěstovali kvůli výrobě vysoce kvalitního oleje Kurdové po staletí. Radikální muslimové považují zemědělství za “podřadnou” činnost. Podle jejich výkladu koránu je „plnohodnotnou“ profesí pouze válka a obchodování.

8. 4. 2020

Po komplikovaných technických problémech je moje osobní webová stránka opět v plném provozu, a tudíž jsem mohl publikovat text napsaný už před několika dny. Věnuji se v něm americkému biologovi Bruce Liptonovi:

Nejspíš narazil na něco opravdu velkého. Ale bude ještě zapotřebí hodně zkoumání, abychom dokázali pochopit, kdy to funguje, jak a za jakých podmínek. Což je přesně ten moment, kdy vzniká obrovské riziko. Polovičatých poznatků se totiž mohou chopit šarlatáni a různí lidé, kterým se nechce moc přemýšlet. V krajním případě to vede až k fanatikům, kteří lidi odrazují od klasické medicíny.

Týká se to, žel, i té části alternativců, kteří se vymezují proti koronaviru. Nejdřív to byla jen „chřipečka“. Pak lidi povzbuzovali, aby jeli lyžovat do promořené Itálie. A teď tvrdí, že když tu nemoc dostanete, není vaším problémem to, že vám virus zničí plíce, ale „panika“.

Petr Hampl: Zabíjí dobrá nálada koronavirus?

7. 4. 2020

Je rozumné vystavovat děti homosexuálním podnětům? Konečně existuje solidní výzkum, který dává poměrně jasno.

6. 4. 2020

Jedinou výhodou karantény je, že můžeme dohánět různé resty. Tak kupříkladu dnes konečně odešlo trestní oznámení na redaktorku Aktuálně Martinu Heroldovou.

Pro ty, kdo nevědí, o co jde. Ta slečna o mě napsala nepřátelský článek (což je její právo), ale uvedla v něm nějaké ohavné lži. Prokazatelně věděla, že ty informace jsou nepravdivé. Přesto je napsala, zjevně s cílem zabránit mi, abych se mohl živit svou prací (postřeh Daniela Vávry), a dost možná i s úmyslem přimět nějakého magora, aby mě fyzicky napadl.

Ale asi neznáte druhou polovinu toho příběhu. Když jsem veřejně pohrozil trestním oznámení, z článku v Aktuálně zmizely nejhorší lži. Trestní oznámení jsem tedy nepodal – a za pár dnů se tam ty lži vrátily! Zřejmě na základě odhadu, že se tam už nepodívám.

Svým způsobem je mi to trapné. Asi jako když seřvete slečnu za přepážkou v bance, přičemž víte, že ona opravdu nemůže za to, že vedení banky se rozhodlo okrádat zákazníky. Ale není jiné cesty. Třeba se v rámci vyšetřování podaří rozkrýt, kdo tam vlastně koho úkoluje v politických kauzách (nejsem jediný, komu se něco podobného stalo).

Připojuji odkaz na hezký článek Igora Němce. Byť naivní. Ten pán ze staré školy předpokládá, že když média na někoho útočí, je součástí solidní novinářské práce předložit i jeho pohled.

Igor Němec: Otázka pro Václava Moravce: Kdy pozvete Petra Hampla do vysílání?

6. 4. 2020

Dne 14. března organizace Člověk v tísni oficiálně oznámila, že se nebude podílet na žádné pomoci během epidemie. Že její prioritou jsou Sýrie a další zahraniční destinace.

5. dubna napsal šéfredaktor Respektu Tabery, že Člověk v tísni během epidemie odvedl úžasnou práci při péči o důchodce (samozřejmě je to sprostá nehorázná lež) a že to musí být zohledněno při rozdělování dalších státních peněz.

Když něco napíše Tabery, je to názor, který musí mít v kavárně každý. Během následujích dnů a týdnů tedy uvidíme desítky článků oslavujících hrdinství Člověka v tísni během epidemie.

V další fázi budou ti, kdo budou připomínat skutečnost, vysmíváni s tím, že se jedná o hoax. Servery Manipulátoři, Demagog a Hlídací pes jim věnují řadu urážlivých článků. Pak přijde blokování na facebooku. A nakonec zahájí Hamáčkovi lidé trestní stíhání těch, kdo by se snad odvážili připomínat, jak hanebně se příživníci z Ćlověka v tísni v těžké chvíli zachovali.

To není parodie, takhle nějak to opravdu bude probíhat.

Už od prvních hodin jsem varoval, že ti grázlové, co se v těžké chvíli schovali, vylezou z pod kamenů a budou agresivnější a silnější než předtím.

5. 4. 2020

Z pátečního komentáře o evropském rozsudku o migračních kvótách:

Soudci Evropského soudního dvora tedy vynesli rozsudek, který je v rozporu se smlouvou o EU, ale který vedení EU chtělo. Jenže nevěděli, že není správný okamžik. Nikdo ani na vteřinu neuvažuje o tom, že by jej mohl aplikovat. Hranice mezi členskými státy jsou uzavřeny, a nikdo nepřevezme nikoho. V prekérní situaci se naopak ocitl soud. Když je tak snadné se rozsudku vysmát, proč by měl brán vážně ten příští.

Chytří soudci by dali odbojným státům za pravdu a uchránili by svou autoritu pro příště. Jenže kdyby to byli lidé používající mozek, nikdy by nemohli být jmenováni do Evropského soudního dvora.

Pár dnů předtím přišlo z Evropské komise rozhodnutí, že Řekové mají povinnost na své území vpustit útočící hordy. Řekům to nestálo ani za komentář.

Otázka týdne: Co pro nás bude znamenat rozsudek o migračních kvótách?

5. 4. 2020

Jako pro daňového poplatníka je pro mne rozhodně mnohem lepší, aby do ohrožených českých podniků vstupoval stát, než aby je ovládli zahraniční “partneři.”

Což vede k obecnější poznámce. Podstatná část manažersko-ekonomických úvah posledních desetiletí směřovala k otázce: Jak správně privatizovat?

Obávám se ale, že minimálně stejně důležitá otázka zní: Jak zabránit spontánní privatizaci? Jak zamezit tomu, že by manažeři nebo aktivisté tu kterou organizaci fakticky ovládli a začali s ní zacházet jako se svým soukromým majetkem (jak se stalo v případě České televize a do značné míry ČEZu).

5. 4. 2020

Když Kypru nepomohli jeho formální “spojenci”, obrátil se na Rusko. Dává to smysl.

Jenže ono taky dává smysl, aby se na Rusko obrátilo i Řecko – člen NATO. Zvláště když uvážíme historickou a kulturní blízkost obou národů. Ještě před pár měsíci by to bylo zhola nemožné. Ale dnes?

Ivan David:

Pozval si Kypr na pomoc proti Turecku ruské námořnictvo?

Ruské vojenské námořnictvo bude provádět v kyperských teritoriálních vodách vojenské cvičení s ostrými střelbami. Kyperská navigační služba uzavřela pro civilní lodní a letecký provoz 3 oblasti v kyperských pobřežních vodách a ve vzduchu nad nimi. Ve včera vydaných mezinárodních navigačních příručkách NAVTEX a NOTAM bylo zveřejněno úplné uzavření oblastí na jih, na východ a na západ od ostrova ve dnech 7., 9., 17., 21., a 30. dubna 2020 z důvodu cvičení ruského loďstva a letectva. Kyperská navigační služba zveřejnila navíc i 14 jednodenních uzávěr různých částí svého vzdušného prostoru, které byly vyhrazeny pro cvičení ruského vojenského letectva.

Ministerstvo obrany Kypru letos 4. března uzavřelo se svým ruským protějškem dohodu, která ruským vojenským lodím umožňuje využívat přístavy na Kypru. Kyperská republika je vojensky neutrální zemí. Je však členem EU, která vůči Rusku uplatňuje již několik let ekonomické sankce.

Kypr v poslední době opět čelí vojenským útokům ze strany Turecka. V roce 1974 turecká armáda Kyperskou republiku vojensky napadla. Turecko dodnes okupuje polovinu ostrova na němž vyhlásilo Severokyperskou tureckou republiku, kterou žádný jiný stát neuznal. V loňském roce zahájily turecké firmy v pobřežních vodách Kyperské republiky nelegální průzkumnou těžbu plynu a ropy. Poté, kdy si kyperská vláda stěžovala u OSN turecké vojenské námořnictvo několik měsíců provádělo nelegální námořní blokádu ostrova. V pobřežních vodách Kypru turecké vojenské lodi zastavovaly lodě jiných zemí – včetně lodí plujících po vlajkou jiných členských zemí EU.

EU se vůči Turecku nezmohla na nic kromě vyslovení „vážného znepokojení“ z úst vysokých představitelů EU. Když jsme tento problém projednávali v Evropském parlamentu, tak jsem upozornil, že podle mezinárodní úmluvy o námořním právu se Turecko dopouští zločinu agrese proti členské zemi EU. Jménem frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení za SPD, jsem navrhl na Turecko uvalit ekonomické sankce. Náš návrh, který obsahoval okamžité zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku, návrh na zavedení trestních cel na dovozy z Turecka a okamžité zavedení víz pro vstup tureckých občanů do EU, však odmítla většina prointegračních poslanců z frakcí lidovců, socialistů, Zelených a Renew. EU Kypru nijak nepomohla a zjevně to nemá v úmyslu. Takto Západ ustupoval Hitlerovi.

Těžko se pak divit, že se Kypr obrátil o pomoc jinam. Mezi oblastmi, kde budou probíhat manévry ruských vojenských lodí s ostrými střelbami je i prostor označovaný jako „Yavuz“, v němž od loňska provádí krádeže kyperského plynu vrtné lodi tureckých firem vlastněných tureckou armádou. Na tuto oblast vznáší územní nároky v rozporu s mezinárodním právem i Turecko. V druhé polovině dubna hodlala turecká firma AYOK vyslat do nyní uzavřené oblasti nejnovější těžební loď s dosahem 11.4 km k dalším vrtům. Loď byla koupena na aukci v Londýně v prosinci 2019.

Přes oficiální mlčení turecké vlády k ruským manévrům v této oblasti turecké navigační služba přítomnost ruských lodí uznala jako fakt, a ve svém dílu včerejší mezinárodní navigační příručky oznámila, že oblast není bezpečná pro civilní lodě.

5. 4. 2020

Čtení na nedělní odpoledne – dubnové číslo měsíčníku My. Skvělý rozhovor s Jardou Foldynou (vedl ho Michal Semín). A samozřejmě sloupek buranského sociologa, kde tentokrát rozbíjím tradiční konzervativní pohled na vztah mezi svobodou a morálkou.

5. 4. 2020

Ann Coulter píše o Spojených státech, ale ono to v Evropě nejspíš bude vycházet velmi podobně. Ukazuje, že kdyby byly do podnikového hospodaření zahrnuty všechny náklady související s dovozem levné pracovní síly, byli by zahraniční dělníci dražší než domácí. Fígl je v tom, že podstatná část nákladů (bezpečnost, infrastruktura atd.) je přesunuta na daňové poplatníky. Ekonomický liberalismus v kostce.

Ann Coulter: Surprise! That ‘cheap’ immigrant labor costs us a lot

4. 4. 2020

“Den poté musí být dnem narovnání podnikatelského prostředí, ve kterém platí pro každého živnostníka stejná pravidla jako pro globální giganty, kde IČO české pobočky nadnárodní společnosti má v očích státu stejnou váhu jako IČO místní kadeřnice a kde ten, kdo u nás vydělává, také u nás platí daně.”

V tom na první pohled líbivém (a ve skutečnosti zlověstném) citátu je obsažena esence pokrytectví liberálních ekonomů. Jejich “rovnost” spočívá v tom, že vedle sebe postaví kadeřnici a korporaci IBM a dají jim stejné podmínky. Přitom velkoryse přehlédnou, že:

– korporace má na účtech miliardy dolarů (nebo si je může velmi snadno vzít ze spřátelených bank),
– korporace má celé týmy právníků (na rozdíl od kadeřnice),
– korporace má možnost měnit místní zákony a vydírat místní vlády (na rozdíl od kadeřnice),
– korporace je propojená s neziskovkami a velkými médii. Může kadeřnici a její rodinu zcela zničit, a neponese za to nejmenší odpovědnost.
.. a mnoho dalšího.

Formální rovnost podmínek je jenom cesta ke zničení všeho malého a všeho českého. NE! Potřebujeme odvahu prohlásit korporace za nepřátelské subjekty, které snad mohou být za určitých podmínek tolerovány. A potřebujeme zvýhodňování malého nad velkým, českého nad cizím vlastnictvím a výroby nad službami.

4. 4. 2020

Z dlouhé výborné úvahy Martiny Konvičky vypichuji postřeh, že pokud karanténní opatření omezí dovoz levné pracovní síly, nejohroženější skupinou budou nižší manažeři. Nejde jen o referenty pro společenskou odpovědnost a rovnost pohlaví (těch je tam ve skutečnosti nepatrná menšina), ale o pozice typu „manažer pro strategický rozvoj projektu e-city“ nebo „manažer vztahů se zákazníky v segmentu SMB v okrese Rychnov nad Kněžnou“. Takových lidí jsou statisíce.

Je to skupina nejsnadněji manipulovatelná, ale také nejvíce ohrožená. Epidemie jenom dovršila trend. Před 20 lety bylo normální, že projektový manažer bere trojnásobek nebo čtyřnásobek dělnického platu. Dnes se musí opravdu hodně snažit, aby měl o maličko víc než řemeslník, a někdy nemá ani to (samozřejmě s tím, že v každém regionu a každém oboru je to trochu jiné). Pokud zmizí levná zahraniční pracovní síla, posunout se mzdy ve prospěch dělníků a řemeslníků. Lze očekávat úprk a řeči typu „kdyby ses lépe učil, mohl jsi být kominíkem a nedopadnul bys jako korporátní manažer.“ To by úplně otočilo politickou situaci. Rozpadly by se společenské vrstvy, které dnes volí ODS a Piráty (ty strany už fakticky splývají), které věří propagandě o zlém Putinovi a obdivují Grétu.

Shodou okolností jsem právě této sociální vrstvě věnoval v posledních týdnech dva články na Protiproudu.

Je to ale pouze jeden z možných směrů dalšího vývoje, a dá se předpokládat, že dnešní mocní udělají naprosto všechno, co bude v jejich moci, aby tomu zabránili. Bez levné pracovní síly by se scvrkly korporátní zisky. Bez korporátních zisků se zhroutí burzy. Bez růstu cen akcií nebudou manažerské bonusy v investičních bankách… a domino zasáhne i Člověka v tísni a úředníky na ministerstvech. Úplné zhroucení globálního systému založeného na předstírání a vykazování.

Dokážou tomu zabránit? Jaká je jejich reálná síla? Neznamenalo by otevření hranice pro levné dělníky jen zhoršení epidemie a zhroucení tak jako tak? Možná se odpovědi na ty otázky dozvíme velmi rychle.

Komentář Martina Konvičky

3. 4. 2020

Video na dnešní večer: Franta Kubásek o situaci na řecko-turecké hranici. Ucelené zpravodajství, zajímavé záběry.

3. 4. 2020

Připomínám, že se v celém europarlamentě našli pouze dva poslanci, kteří hlasovali proti. Jedním z nich je Čech Ivan David. Máme důvod k hrdosti.

Což mě vede k obecnější poznámce. S nadšením sleduji vývoj vlasteneckých stran v posledních dnech. Trikolora se nenechává strhnout dogmaty liberální ekonomie, a podporuje pragmatická užitečná opatření. A SPD přestává být stranou jednoho muže. Vedle Tomia Okamury se profiluje výrazná postava Ivana Davida a neméně výrazný Jarda Foldyna (což neznamená, že bych chtěl opomíjet Jirku Kobzu a další, co dělají skvělou a užitečnou práci).

3. 4. 2020

Pro posuzování sociálních opatření lze využít pravidlo, které kdysi formuloval Charles Murray (americký libertarián, ale velice chytrý, což u libertariánů není časté). Murrayho pravidlo vychází z jednoduché otázky: Udělal bych to svému dítěti?

Kdyby epidemie nebo válka zničila mému synovi podnik a já měl možnost mu zafinancovat jeho obnovu, udělal bych to? Bez váhání.

Kdyby se můj syn jen tak poflakoval, a já měl možnost mu každý měsíc dávat peníze na živobytí, dělal bych to?
Ani nápad.

Chytrá sociální politika by měla být taky taková.

2. 4. 2020

Statistika k dnešnímu dni – jeden milion nakažených, 50 tisíc mrtvých.

Realita přesáhla ten nejhorší vývoj, jaká si “chřipečkáři” dokázali představit. Hypotéza o tom, že koronavirus je něco jako chřipka, byla vyvrácena.

Formulovat chybnou hypotézu, na tom není nic špatného. To se stává i těm nejlepším. I chybné hypotézy nás posouvají dopředu. Je ale špatné na ní trvat i poté, co je ve zjevném rozporu s fakty.

Doplňuji k tomu ještě to, že si Vítka Zvánovce s jasným stanoviskem vážím neskonale více než těch, kdo jen tak mlží. Kdo chvíli naznačují, že nás žádný koronavirus neohrožuje, pak to zase popřou, pak zase jen varují před panikou… diskuze s takovými je ztrátou času.

2. 4. 2020

Jestliže se rodí shoda v tom, že bude zapotřebí obnovit české výrobní podniky a české zemědělství, pak je zapotřebí také dodat, že s tím budou spojeny určité náklady. Znamená to mimo jiné, že:

a) domácí výrobní firmy budou platit nižší daně než jiné,
b) budou se na ně vztahovat mírnější pravidla,
c) budou zvýhodňovány ve výběrových řízeních,
d) možná dokonce bude muset dojít na nějaké dotace,
e) zcela jistě to bude chtít ochranu celními tarify, která může dočasně některé položky zdražit.

Je také vysoce pravděpodobné, že při tom dojde k nějakým korupčním případům a nespravedlivostem, a dost chybám. Náklady a výnosy nebudou rozděleny rovnoměrně, někomu to přinese zisky, jiní prodělají (a v životě to zpravidla chodí tak, že výhody nečerpají ti dobří a poctiví).

Jsme ochotni tuhle cenu zaplatit? Já jako občan říkám jednoznačné ano. Žít v zemi vlastněné korporacemi (což je nutný a logický důsledek přístupu “všechno vyřeší trh”) pokládám za ještě větší zlo. Bezpečnostně, morálně, lidsky a nakonec i ekonomicky.

Ale jiní lidé na to mohou mít úplně odlišný názor.

2. 4. 2020

Na Protiproudu:

Jsou popsány případy vězňů v sibiřských koncentračních táborech, kteří nadále věřili, že Stalin je moudrý a spravedlivý muž. Jejich vlastní psychická stabilita byla s tím přesvědčením natolik svázána, že jejich mozek odmítal akceptovat kupící se důkazy, že se ve skutečnosti jedná o tyrana. A když bylo jeho řádění v roce 1956 odhaleno, někteří stalinisté páchali sebevraždy.

Na velmi podobnou situaci narážíme v současné době. Pro mnoho euronadšenců by poslední události znamenaly takový otřes, že je jejich mozky prostě vygumují. V tom vygumování se pak mohou navzájem utvrdit, a výsledkem je kolektivní názor, že EU si vede skvěle, a že stačí eliminovat Putinovy trolly. Stačí připomenout známé facebookové výlevy pirátského poslance Mikuláše Peksy, podle nějž vedení EU zareagovala na epidemii včas a dobře. Problém je prý pouze v tom, že jim to kazí neschopné a zkorumpované národní vlády – s výjimkou skvělé Merkelové.

Protiproud: Klíč ke svobodě. Otevřená mysl. Hroutí se EU?

2. 4. 2020

Turecko se snaží instalovat další variantu islámského státu v těsné blízkosti Evropy – další předpolí k útoku. Opět k tomu používá veškerou svou vojenskou sílu. NATO, které by nás mělo bránit, a kterému za to královsky platíme, opět dělá, že nic nevidí.

A ještě jedna související poznámka. Je o mně všeobecně známo, že jsem celoživotním fanouškem VK staršího. Pořád platí, že si ho nesmírně vážím. Ale jeho veřejně a opakovaně vyjadřované sympatie vůči Erdoganovu režimu, to je za čárou. To prostě schvalovat nemůžu.

Ivan David:

Turecké válečné lodě zaútočily na Libyjskou národní armádu generála Haftara poté, kdy propluly mezerou v blokádě, kterou k dodržování embarga na vývoz zbraní provádí lodě EU

V Libyi by po 9 letech občanské války mělo být příměří dohodnuté OSN. Současně byl měl platit zákaz vývozu zbraní do této země, který loni vyhlásila Rada bezpečnosti OSN. Turecké námořnictvo včera opět předvedlo, jak si jejich dodržování představuje v praxi. Do přístavů v západní části země, které ovládají džihádistické milice, jimž velí samozvaný „premiér“ Fáiz. Sarrádž, včera odpoledne připlul konvoj tureckých nákladních lodí naložených těžkými zbraněmi. Nákladní lodě doprovázelo 6 bojových lodí tureckého námořnictva. Jedna z tureckých fregat, které konvoj doprovází, podle libanonské agentury Al-masdar zaútočila raketami na pozice Libyjské národní armády (LNA) v oblasti Al-Ajailat. LNA velí polní maršál Chalífa Haftar, kterého do funkce ustanovil poslední zvolený parlament.

Skvěle se „předvedly“ i lodě plující pod vlajkou EU, které mají na moři kolem Libye hlídkovat proto, aby dohlížely na dodržování embarga OSN na vývoz zbraní do této země. Úzký pruh země, který na západě kolem bývalého libyjského hlavního města Tripolisu ovládají džihádisté Fáize Sarráže, lodi EU nechávají volný. Právě tudy proplul turecký konvoj, který do Libye kromě zbraní přivez i další džihádisty, kteří do nedávna páchali válečné zločiny v Sýrii. Ze syrského Idlíbu je evakuovala turecká armáda před postupující Syrskou arabskou armádou věrnou prezidentu Asadovi. Koridor pro turecké lodi byl navíc během víkendu zvětšen, protože lodě pod vlajkou EU právě vykládaly na Krétě migranty, které nalodily u libyjských břehů. Právě tou dobou kolem proplouval turecký vojenský konvoj.

Několik hodin před tím, než turecká fregata začala raketami ostřelovat z moře Libyjce, se v Bruselu novinářům chlubil vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borel, že do právě zahajované námořní operace INIRI, jejímž cílem je zajistit dodržování embarga OSN na vývoz zbraní do Libye, budou kromě lodí zapojena i vojenská letadla a satelity. Kontradmirál Fabio Agostini, který z italské základy operaci IRINI velí, vzápětí názorně předvedl, že dokonale ovládá taktiku „dívat se jinam“.

Po vylodění techniky a džihádistů se v oblastech kolem Tripolisu opět rozhořela válka. Do bojů se podle agentury Al-masdar zapojila bojová letadla tureckého letectva a armády Spojených arabských emirátů. Tiskové centrum Libyjské národní armády odpoledne oznámilo sestřelení turecké stíhačky F-16. Podle libanonské agentury zřejmě raketou země-vzduch ruské výroby. Rusko donedávna podporovalo armádu generála Haftara.

Mluvčí džihádistických milicí Al-Wefaq Mohammed Qanunu později oznámil, že jednotky věrné premiéru Fáizovi Sarrážemu sestřelily jižně od Al-Ajailatu, bojové letadlo emirátského letectva. Vládu premiéra Sarrážeho české sdělovací prostředky nesprávně označují za mezinárodně uznanou, i když jej uznal pouze bývalý zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé. Jeho úkon Rada bezpečnosti OSN nepotvrdila a tudíž je neplatný. Salamé letos v lednu odstoupil z funkce.

1. 4. 2020

Jan Hamáček převzal řízení krizového a štábu a už to začíná vypadat, jako by zemi vedli milionchvilkaři. Stabilizaci ekonomiky mají řídit lidé jako Jan Švejnar a Tomáš Sedláček. Profláklí havlisté, kteří v životě neřídili ani krámek na rohu a jejichž jedinou kvalifikací je vazba na nadnárodní bankovní skupiny. Takže o tom, co je pro dobré lidi v ČR se bude rozhodovat v centrálách Goldman Sachs a KBC Bank. Není těžké už teď vědět, jak to dopadne.

A nouzový stav do poloviny května. Jak mohou teď vědět, jak se bude epidemie vyvíjet? To nedává jiný smysl než, že někdo potřebuje, aby české firmy a živnosti tak dlouho krvácely.

Jenom toho Mináře už přestali potřebovat.

1. 4. 2020

Epidemie, mimo jiné, zpomaluje postup islamizace. Když jsou zavřené hranice, je obtížnější sem dovážet další lidi a požadovat pro ně dlouhodobé trvalé pobyty. Migranti registrovaní v Německu sem mají obtížnější přístup. Muslimům nejsou přidělovány další výhody na českých školách, protože se na těch školách nevyučuje. Neprobíhá zastrašování na veřejných prostranstvích, protože ta prostranství jsou vyklizená.

Ale to neznamená změnu trendu. Jakmile bude karanténa uvolněna, vše propukne plnou silou. Můžeme dokonce očekávat, že české podnikání se bude hroutit, někteří místní lidé budou nuceni prodávat majetky a saudsko-katarští investoři budou mít prostředků dost.

Připomínám proto svědectví z Norska, z jedné z těch zemí, kde to zdaleka nepatří k nejhorším.

“Rešerše serveru tv2.no hovoří o tom, že mezi odsouzenými násilníky je až 70 % migrantů. Norsko zažilo za posledních let vlny znásilnění, barbary a lidské šelmy vyhrožující rozpáráním, než znásilnili, dále vraždy nevinných a loupežná přepadení dětí až po seniory s chodítky. Před pár lety se norské úřady dokonce obávaly, že muslimští extrémisté plánují vtrhnout do domu náhodné rodiny, s níž se mohl národ ztotožňovat, zavraždí ji a umístí útok na web. Nyní se dějí kromě majetkové kriminality, mezi něž patří třeba krádeže mobilních telefonů, či drahých bund, za bílého dne spíše útoky nožem, ale i mačetou.”

Ingvar Brenna: Neopomenutelný prvek „přínosu“ a pořádek v době krize