Glosy za květen 2020

31. 5. 2020

Kolik toho víte o momentálním stavu muslimské komunity v České republice? Kdo jsou hlavní představitelé? Co je to za lidi? Jak je to financováno? Kde jsou hlavní komunity?

Pokud vás to zajímá, doporučuji knihu Lukáše Lhoťana, který na mapování situace muslimských komunit pracuje už roky. Jeho zjištění pravděpodobně nejsou úplná, protože nepokrývají třeba utajované džihádistické buňky. Ale i tak se dozvíte dost, aby bylo jasné, že “experti na islám” ve velkých médiích lžou.

31. 5. 2020

K případnému vystupování z EU:

Měla by vzniknout mezirezortní pracovní skupina s časově omezeným mandátem, která by spojila lidi z nejrůznějších oborů. Jak vlastní zaměstnance komise, tak externí odborníci. Společně by měli:

  • Definovat dlouhý seznam hrozeb, k čemu by mohlo při odchodu z EU dojít.
  • Ke každé připravit záchrannou akci nebo jinou reakci. Mnohdy nebude možné najít dobré řešení, takže definovat aspoň postup, který zabrání nejhorším škodám.
  • Dát tomu podobu jednoznačných havarijních plánů, včetně seznamu investic, které by měly být podniknuty.

Teprve potom by mohla začít případná jednání o odchodu. Česká republika bude i nadále ten slabší partner, ale nebude už tak zoufale nepřipravena.

Teprve potom by se lidé mohli začít dívat na odchod jinýma očima. Bylo by jasné, že vláda je schopná to zvládnout. Bylo by zřetelné, jak velká rizika skutečně hrozí, a mohly by být racionálně porovnávány přínosy, náklady a rizika.

I při jednání s eurobyrokraty by Česká republika získala mnohem silnější pozici. Je tudíž docela možné, že veškeré náklady investované do takové práce by se vrátily za pár měsíců.

Petr Hampl: Až se EU rozpadne. Jsme připraveni na novou situaci?

30. 5. 2020

Z pravidelné otázky týdne:

Šíří se nové viry, hrozí kombinace nemocí, migranti znovu přináší již vymýcené choroby a obyvatelstvo začíná masově odmítat očkování. Z původně okrajové záležitosti se stává vážný problém. Logicky se nabízí otázka, proč se tak stalo a jaké je z toho poučení.


Debata tedy nevznikla, kritici byli označeni za bláznivé fanatiky nebo případně za rusko-čínské agenty, média byla zaplněna oficiálními verzemi… a výsledek je tady. Debata ztratila racionalitu a expertů si nikdo nevšímá. Možná zkusí prosadit tvrdší represe, ale narazí na to, že politici jsou příliš zbabělí.

Otázka týdne: Jaké je poučení z diskuze o očkování?

29. 5. 2020

Záznam ze společné online besedy s poslancem Jaroslavem Holíkem zveřejňuji shodou okolností v den, kdy se provalilo, že v českých zemích funguje síť tajných mešit.

Když je mešita tajná, tak to se tam určitě káže pěkně umírněně, kultivovaně a říká se tam, že muslimové mají poslouchat místní zákony. To dá rozum, že? “Experti” se svými řečmi o tom, že většina muslimů je dobře integrována (protože nechodí do oficiálních mešit) jsou opět za úplné idioty.

V besedě připomínám (jak jsem sám nedávno načetl), že vyprávění o tom, že islám je údajně docela obyčejné náboženství, že tohle vyprávění bylo vymyšleno Muslimským bratrskem a od začátku bylo zamýšleno jako jeden z prostředků islamizace Evropy.

29. 5. 2020

Dnes připomenutí slov klasika:

“I pokud by přijatý názor byl pravdivý, tak dokud není napadán a podrobován diskusi, hrozí, že bude jeho zastánci přijímán jen jako předsudek nebo dogma.”

O to přece jde! Ne o to, že zastáváme správná dogmata, ale že jsme schopni své názory neustále ověřovat, potvrzovat, vystavovat zkouškám. To činí naše myšlení silným. Nikoliv tupé opakování pouček. Proto je myšlení normálního člověka se zdravým rozumem tak nadřazeno vymytému mozku kavárenského intelektuála.

Ale samozřejmě chce to rovnováhu. Kdybychom měli věnovat čas diskuzi s každým hlasatelem pitomosti, už bychom se nestíhali věnovat ničemu jinému. Zvlášť, když ti lidé opakují dokolečka pořád to samé. Občas je to však oživující.

Lucie Šafránková: Pravda se nedala. Prozatím

28. 5. 2020

Jarda Foldyna roste každým projevem. I včera pronesl velkou státnickou řeč, jakou bychom mohli slyšet od Viktora Orbána, Salviniho, Trumpa… nebo třeba z archivu od Ronalda Reagana.

„Pravda se přece nedá porazit tím, že někdo má sílu a někoho obviní. Pravdu přece nemůžeme přetlačit zákonem.
Předsudečná nenávist. Co je za blbost! To budeme lidi obviňovat za to, co si myslí?
Nezneužívejme policii. Víte, že se to policistům nechce dělat, tyhle politické nesmysly? Otevřeně vám to neřeknou. Ani nemůžou. Ale mají toho plné zuby. Vyzývám policisty: Hoďte to těm politikům na hlavu! My si vás vážíme. My víme, že s tím také nesouhlasíte. Že celá řada soudců i státních zástupců toho má plné zuby.
…miliony našich mrtvých předků, kteří zemřeli za to, abychom mohli žít v Evropě a v křesťanském světě tak, jak žijeme. O to tady jde a o nic jiného. Nezpochybňujeme právo Afričanů na život v Africe. Somálec ví nejlépe, jak má žít Somálec. Ale Atény nejsou Mogadišu.
Nacisti. Komunisti. A teď přicházejí nějací neoliberálové, více méně neomarxisté, nebo spíš blázni. A zase tady lítá „fašista sem, fašista tam“. Že se nestydíte před miliony mrtvých z front a koncentračních táborů! Vždyť je to jinak. Není to nic jiného než zájem globálního kapitálu.“

27. 5. 2020

Takže máme hvězdné obsazení rady České televize. Ale nepropadejme předčasné radosti. Hraje se totiž o jedno jediné – zda se podaří odvolat generální ředitele Dvořáka a nahradit ho někým čestným. Bez toho může rada vydávat stanoviska, ale na faktickou podobu vysílání nebude mít nejmenší vliv.

27. 5. 2020

Doufám, že se přidají i další. Tohle je opravdu důležité.

Tržní komsomolci se budou vztekat, protože tím nutíme “soukromé” firmy přijímat hotovost, i když ji nechtějí, ale to je v pořádku.

27. 5. 2020

Jak daleko může klesnout Respekt, to nejlépe ukazuje dnešní kousek jeho šéfredaktora Erika Taberyho.

Vymyslel si citát, který jsem nikdy neřekl ani nenapsal, a pověsil to na svou zeď, že je to prý moje.

Přitom všechny moje věci jsou snadno k dohledání na jednom místě. To znamená, že lže vědomě a úmyslně.

Dodatek: Spornou pasáž jsem našel a skutečně je, bohužel, na mé stránce. I když je u ní jasně napsáno, že nejsem autorem a není mým stanoviskem. Tak jsem to popsal jednoznačněji, ale celkově musím přiznat chybu. Měl jsem kolegu kontrolovat. Byl to už jeho cca třicátý text a všechny předchozí jsou bezproblémové.

27. 5. 2020

Zatímco epidemie odstartovala krizi, která může být nejtěžší hospodářskou krizí od průmyslové revoluce, počet Američanů přes práce překročil 30 milionů (a Evropané budou následovat), úzké procento nejbohatších lidí nadále rozšiřuje majetky raketovým tempem. Během první části krize o téměr o půl bilionu dolarů. Ale oni bohatli stejně rychle i před tou epidemií.

Kdyby byl dnes mezi nejmocnějšími vládci světa Winston Churchill, tak by tyto nejbohatší dočasně zdanil tak na úrovni 95% a získané prostředky použil k pomoci těm dole. Nenahrazovat zisky, ale dát pozor, aby nikdo zbytečně neupadl do chudoby. Lidé by nebyli tak příšerně stresováni, konspiračky by se šířily méně rychle, reakce na epidemii by byla racionálnější a ukázněnější (a tudíž kratší a méně nákladná). Na mnoha místech by začaly vyrůstat skutečné národní a místní ekonomiky, a nakonec by nebylo tak špatné. Naopak.

Ostatně, Steve Bannon předvídal, že epidemie bude pro Trumpa “churchillovským momentem”. Místo toho ale vidíme všude na světě (i mezi vlasteneckými leadery) jen rozpaky, hledání viníků (jako by bylo možné Číňany pohnat ke zodpovědnosti) a v podstatě bezmocné přihlížení, jak celé národy a národní ekonomiky vstupují do stavu permanentní krize a permanentního stavu mezi epidemií a neepidemií. Trump snad dokáže navzdory tomu vyhrát prezidentské volby, ale oslabilo ho to v každém případě.

O to víc vyniká výkon jediného státního západního světa, který v těžké chvíli prokazuje skutečné vůdcovství – Viktora Orbána. Však to také vypadá, že maďarské národní hospodářství bude postiženo nejméně ze všech.

Billionaires In US Have Grown $434 Billion Richer During Pandemic

25. 5. 2020

Zcela ignorován sdělovacími prostředky, je v Lybii budován další Islámský stát. Tentokrát jako jednoznačné předpolí k útoku na Evropu, možná zamýšlenému jako útok konečný. Turecko se již přestalo skrývat jako tichý sponsor, ale otevřeně se ke svému projektu hlásí. Podle toho, co psal před pár dny pan doktor David, k tomu Turci využívají infrastrukturu NATO.

Takže co dělají evropské vlády a evropské bezpečnostní síly? To jediné, co umějí, co dělaly v posledních letech a co se jim osvědčilo. Předstírají, že nic nevidí a věnují všechnu energii šikanování těch, kdo by snad chtěli na útok upozornit.

David Bohbot: Erdogan používá tureckou armádu, katarské peníze, džihádisty z Al quaidá a bojovníky muslimského bratrstva, aby dobyl západní Lybii. Chce tak získat lepší pozici k útoku na Řecko. Jediná reakce EU na toto rostoucí válečné riziko je posílání peněz Turecku. Musíme poslat jasný vzkaz. Jsme proti Erdoganovi a jeho chuti obnovit Osmanskou říši a rozšířit ve jménu této šílené ideje válku na evropský kontinent.

25. 2. 2020

V posledních dnech znovu narážím na debaty (velmi emotivní), jestli bylo lépe za husákovského režimu nebo dnes. S tím, že správný komsomolec nepochybuje a někteří jiní to zase na just říkají obráceně.

Naprosto stejná debata probíhá v USA, Velké Británii, Německu a dalších zemích. S tím, že u nich nejde o “dědictví komunismu”, nýbrž o dědictví “rasismu, xenofobie, šovinismu, patriarchální společnosti atd.” Starší jsou obviňováni, že patří do starého světa, že se tím provinili, že se morálně zdiskreditovali atd.

Logický závěr tedy je, že v těch debatách vůbec nejde o komunismus, ale že je to jenom pokus obhájit naprosto nepřijatelné chování současného režimu. Tím jediným argumentem je popis nevýhod bývalého režimu, přehnaný do absurdnosti.

25. 5. 2020

Všichni už otevřeně přiznávají, že koloniální vpád do Afghánistánu byl jeden obrovský průšvih. Výsledkem jsou desetitisíce mrtvých a snížení bezpečnosti v Evropě. Pozitivního to nepřineslo absolutně nic. Tedy kromě vyšších výdělků výrobců zbraní a obchodníků s drogami. A zlepšení životní situace pár zkorumpovaných politiků. Ale už se to snad chýlí ke konci.

Tím absurdnější je trestní stíhání českého důchodce, kterému hrozí 15 let vězení (!) za to, že koloniální expedici kritizoval. Jedná se exemplární ukázku totalitního chování a zneužívání moci.

Český právní řád zná pojem „zneužití práva“. Jde o to, že člověk dělá něco, co sice odpovídá slovní formulaci obsažené v zákoně, ale je naprosto zjevné, že se jedná o něco jiného, než co bylo zákonem zamýšleno. Paragraf „schvalování trestného činu“, na jehož základě je důchodce obviněn, ten znamená, že když třeba dojde k vraždě, je zakázáno tu vraždu veřejně chválit, protože by to mohlo podnítit další vraždy. Ale když český důchodce schvaluje, že afgánští povstalci zabili české příslušníky okupačních jednotek, je to něco úplně jiného. Nikdo si přece nemůže myslet, že Taliban zvýší aktivitu na základě vyjádření českého důchodce. Fakticky jde o potlačení poltického názoru. Paragraf byl zneužit. Exemplární příklad „zneužití práva.“

I když soud nakonec našeho důchodce osvobodí, zůstane faktem, že policisté a prokurátoři zneužili své postavení, promrhali státní prostředky a vystavil občana neoprávněné šikaně. Oni by měli být stíháni.

S tím samotným výrokem nesouhlasím. Vždy budu sympatizovat s českými vojáky a vždy budu podporovat zabíjení džihádistů. I když se jedná o nesmyslnou misi, která musí být co nejrychleji ukončena. Ale to, že někdo nesouhlasí s Hamplem, to nesmí být předmětem trestního stíhání.

Novinky: Vítal smrt českých vojáků, půjde před soud

24. 5. 2020

Z rozhovoru s Vladimírem Kapalem:

Politický režim, ve kterém žijeme, je zoufale nestabilní. Není to tak, že by ti Drahošové a Davidové Černí a Šimonové Pánkové dokázali sestavit něco, co by jim po delší dobu udržovalo moc, představu o světě, životní styl, kulturu… I pro ně je všechno v pohybu. Ani oni nevědí, co přijde v dalším okamžiku. Jeden rok přijde Gréta, další rok něco jiného. Jeden rok je 7 pohlaví, další rok 12 pohlaví, pak zase 30 pohlaví. Jakmile je něco schváleno, už se někdo další ozývá, že to není dost radikální. Ještě ani nesundali Koněva, už mají v Řepích sochu esesáků. Než pořádně dodělají esesáky, už budou mít sochu nějakého hrdinného dozorce z Osvětimi… Ti lidé nejsou schopni se zastavit a nejsou schopni dokonce už ani zpomalit.
To je ten důvod, proč jsem celkem optimistický. Vidím, že současná elita nedokáže vybudovat nic, co by vydrželo delší dobu.

24. 5. 2020

Pamatujete, že byly doby, kdy auťáky a péče o ně byly samozřejmou součástí života většiny mužů? I můj otec, který byl naprosto netechnický, o víkendu aspoň leštil chromové součástky na škodovce.

Jenže většina mužů přešla na koníčky, které by byly dříve pokládány spíš za ženské (třeba sporty zaměřené na hubnutí, jako např. běh). A dřívější automobilky byly nahrazeny několika málo globálními korporacemi, co vesměs vypouštějí plastové produkty bez chuti a zápachu. To není jenom záležitost regulací. Dnešní automobilky jsou dost silné, aby dosáhl jejich zrušení těch regulací, kdyby o to stály. Jenže ty poměrně jednoduché stroje, co si je lidé opravovali sami a co vydržely desítky let – z toho nekoukají pořádné zisky.

Jde spíš o to, že ze světa mizí další chlapská záležitost. A za pár let s možná objeví nová luxuxní disciplíny – opravy traktorů pro manažery. V luxusních montérkách od Gucciho zaplatí manažer tak 3000 na hodinu za to, aby mohl opravovat ten správně nablýskaný traktor (pod vedením kvalifikovaného instruktora). Když počká na akci, tak bude v ceně i zastřižení dřevorubeckého vousu.

Autoforum: Mileniálové nikdy nemyjí svá auta, zjistila studie

24. 5. 2020

Co mi to jenom připomíná?

Úkolem České ligy proti bolševismu až do května 1945 bylo podávání pravdivých a nepravdivých informací o poměrech v Sovětském svazu, varování před důsledky spolupráce s tímto diktátorským režimem a před okupací hordami z východních stepí. Zdůvodňovali tak nutnost spolupráce s nacistickým Německem jako jedinou naší záchranou. Symbolem této kampaně se stal plakát s obrázkem Pražského Hradu, nad nímž se sklání krvavý spár označený srpem a kladivem doplněný varováním „Zachvátí-li tě, zahyneš!“

Jaroslav Bašta: Protektorátní liga proti bolševismu

23. 5. 2020

Tenhle rozhovor se Zdeňkem Troškou stojí za přečtení. Jako městský člověk jsem vždy automaticky akceptoval, že období po únoru 48 bylo brutální agresí proti vesničanům a jejich způsobu života. Až v posledních letech si uvědomuju, že to mělo dvě stránky. Vedle případů brutálního protisedláckému teroru to spoustě lidí na venkově pomohlo. A to nikoliv nějaké chátře, ale šikovným pracovitým lidem, co měli smůlu, že nezdědili dost lukrativní pozemky. A je logické, že se na to vzpomíná z různých stran a různých pozic.

Troška, který na vesnici vyrostl, říká:

Po kolektivizaci vesnice se přihlíželo na způsob pěstování rostlin podle zavedeného zvyku; nikoho nenapadlo zasít pšenici na kamenitý úhor. Přece jen byli v JZD lidi, kteří tak dál pracovali na svých polích, která z dřívějška dobře znali a věděli, co který kus země vyžaduje a co může dát, která plodina potřebuje dostatečnou vláhu, která se spokojí s půdou chudou na živiny a na sucho. Zkrátka, pracovali stále „na svém“ a stále se svému poli, své louce věnovali.

Obě babičky a děda pracovali v družstvu, my coby školáci jsme chodili na brigády, pomáhali jsme při senách, otavách, při vybírání brambor, sběru mandelinky bramborové atd. Nikomu to nebylo zatěžko, brali jsme to jako samozřejmou povinnost. Poslouchali jsme dospělé, jak se baví o tom, co se na jaké pole zaselo; nás děti hlavně zajímalo, kde bude hrách, mák, mrkev, okrouhlice, zelí, naše největší pochoutky. Prostě jsme v zemědělství žili, měli jsme na starost kuřata, housata, kůzlata, která jsme pásli za humny a znali jsme tak celý rok prací v hospodaření na vsi.

Rozhovor Parlamentních listů se Zdeňkem Troškou

23. 5. 2020

Jediné, co funguje, je volný trh. Zvláště v potravinách. To mi píšou přátelé pod status.

Co nás k tomu učí historie?

Třeba rok 1846 ve Irsku. Tamní hlavní potravina, brambory, byly postiženy plísní. Britská vláda tedy zakázala vývoz pšenice, aby v zemi zůstalo aspoň nějaké jídlo. Jenže potom přišli ekonomičtí experti s námitkou, že je to proti volnému trhu. Vývoz pšenice byl povolen a v Irsku zemřel minimálně milion lidí hlady. V poměru k počtu obyvatel to bylo horší než stalinské hladomory.

Nebo jiný příklad. První vlna francouzské revoluce byla celkem umírněná a dalo se očekávat, že povede ke zlepšení poměrů v zemi. Jenže potom pár chytrých hlav napadlo, že je ekonomicky nesprávné regulovat ceny potravin. A výsledek? Vyhladovělí obyvatelé reagovali dalšími vzpourami, které vynesly k moci násilnou chátru, a následovaly roky teroru.

To jen pro pořádek.

22. 5. 2020

Návrh na povinné procento domácích potravin v obchodech patří k tomu jednoznačně nejlepšímu, co se tu objevilo od roku 1989. řeší nesmírně závažný problém (potravinovou soběstačnost) a nevystavuje nikoho nepřiměřené šikaně státní byrokracie. A dokonce ani nevytváří nároky na státní pokladnu. Optimální.

Však už taky nadnárodní skupiny znervózněly a jejich zástupce, jakýsi Tomáš Prouza, začal vyjadřovat dojemnou obavu o naši svobodu. Až jsem z toho byl naměkko. Pokaždé, když tenhle pán vyjadřuje zájem o moje dobro, okamžitě vím, na čem jsem.

Připomínám, že neexistuje něco jako svoboda sama o sobě. To by musela být „svoboda panující nad masami otroků“, jak to popsal Isaiah Berlin. Svobodný může být jenom konkrétní člověk (či snad zvíře).

A budou farmáři méně svobodní, když získají možnost pěstovat místo řepky obilí, a někdo to od nich bude chtít?

Budou spotřebitelé méně svobodní, když na pultě bude místo holandského rajčete ležet české?

Budou prodavačky méně svobodné, když budou z beden vyndávat místo španělských jablek česká?

Budou méně svobodní korporátní otroci, pardon manažeři? Kdepak, tam už není co ubrat.

Zkrátka, nenechme se ošidit. Nejde o svobodu, ale o zisky a bonusy těch, kdo si stejně nezaslouží.

22. 5. 2020

Určitě už jste narazili na tvrzení, že kdyby měli volební právo jen bohatí lidé, vedlo by to k odpovědnějšímu státnímu hospodaření. V dnešní odpovědi týdne se tou myšlenkou zabývám podrobněji a docházím k opačnému závěru:

Pokud by tedy volili pouze bohatí, znamenalo by to mít voliče, kteří budou přemýšlet o jediném – jak najít další díru v rozpočtu, co ještě ukrást, jakou zakázku si ještě přidělit. A těch pár poctivých by nepřevážilo.

Otázka týdne: Jaký dopad by mělo omezení volebního práva na státní finance?

21. 5. 2020

Jednou z příčin převratu v roce 1948 bylo nezvládnutí krize ve třicátých letech. Ekonomové ještě roky povedou spory o příčiny té krize. Budou se hádat o to, jestli nějaká centrální banka měla udělat nějaké jiné opatření. Ale je faktem, že dopady na životy normálních pracujících byly děsivé. Ti lidé byli náhle uvrženi do bídy, jakou si mnozí z nich ani nedokázali představit. Život začal být nesmírně těžký, plný frustrace a beznaděje. Vlády s tím nedokázaly nic udělat.
Možná, že kdyby byl Masaryk ještě ve formě a kondici, možná by prosadil nějakou radikální reformu. Možná včetně znárodňování. Určitě velké sociální programy. Jenže tehdy převážili ti, kdo tvrdili, že se státy nesmí zadlužovat a že nejdůležitější je stabilita státních financí. Dopady na obyvatelstvo byly méně podstatné.
A ona za pár let ta krize opravdu odezněla, ale nevymizela z lidské paměti. Ti, kdo v polovině třicátých let prošli jako děti tou nejhorší krizí, z těch vyrostli ti pánové, kteří v roce 1948 stáli s červenými páskami před fabrikami, a zatýkali, a obsazovali. Protože zážitek z krize byl pro ně tak traumatizující, že byli ochotni udělat v zásadě cokoliv, aby něco takového bylo už navždycky odstraněno.

21. 5. 2020

Shrnutí zprávy Ivana Davida: Evropská komise otevřeně přiznává, že jejím cílem je omezit zemědělce ve všech evropských zemích a vytvořit větší prostor pro dovozy. Ono je to totiž tak,že dovozy potravin přes půl světa umožňují vytvářet skvělé zisky a hvězdné manažerské bonusy. Venkovský chov krav takové příležitosti pro novou aristokracii nevytváří.

21. 5. 2020

Dominik Hašek se rozhodl stát českou Čaputovou a už teď je pro smích celému národu. Nebude prezidentem a nedostane ani místo v zajímavé neziskovce, státní správě či korporace.

Připomínám Prolomení hradeb. Příslušníci nové aristokracie mají vysoce výkonné mozky. Ono se tomu nechce věřit, když vidíme jejich kolektivní imbecilitu, ale o své peníze a moc dokážou hrát neuvěřitelně chytře. Život ve vyšších patrech korporací, neziskovek či politických stran je neustálou šachovou partií.

Kdyby byl Dominik Hašek taky tak chytrý, byl by rozehrával vlastní hry, vytvářel vztahy, sdružoval se s těmi správnými, někomu pomohl sehnat peníze (ale tomu pravému, to je důležité), poslušně vykřikoval radikální prohlášení (teď by se hodilo nějaké plivnutí na Rudoarmějce) a po čase mohl být silným kandidátem. Takhle je jenom pro smích a silným kandidátem zůstává úředníček s generálskou hodností, který se prošplhal až do nejvyššího vedení NATO.

Poučení: Když nemáte supervýkonný mozek, tak bezcharakternost nestačí. I mezi ničemy je příliš velká konkurence.

20. 5. 2020

V dnešním dílu Hovorů z Dobřichovic odmítám myšlenku základního nepodmíněného příjmu, a naopak hájím právo na práci. V tom starém socialistickém významu toho slova.
Právo na práci znamená, že je vždy k dispozici krumpáč a lopata, a nějaká obdoba vhodná pro ženy, a že je možná za to dostat tolik peněz, aby to člověka uživilo. Když to místo nevytvoří soukromý sektor, musí nastoupit stát.

Je důležité, aby ti lidé museli ráno vstávat, od osmi být v práci a vydržet tam do čtyř. Ne kvůli té práci, ale kvůli nim, aby si udrželi návyky.

Připadá to někomu komunistické? No a co! Ve skutečnosti ale fyzickou práci nevynalezli komunisté. Marxův Manifest komunistické strany byl vydán 1848. To, že se má pracovat, to už se ví nějaké tisíce let.

Nicméně nelze popřít, že mnozí současní umělci a intelektuálové si nejspíš opravdu myslí, že fyzická práce je čistě komunistická záležitost. Alespoň to od nich pravidelně slyšíme.

20. 5. 2020

V Maďarsku se nebudou provádět změny pohlaví. Podle toho, co říkají genderoví superexperti, by to mělo vést k obrovskému nárůstu sebevražd. Tak schválně!

19. 5. 2020

Bill Warner (v knize Politický islám v kostce):

Džihád je veškerý boj proti nevěřícím (káfirům), nejen zabíjení. Džihád je i zaslání dopisu o mírumilovné povaze islámu do redakce novin. Džihád je i tvrzení, že americká Deklarace nezávislosti je založena na islámských principech. Džihád je i dávání peněz na islámské charity pro džihádisty. Džihád je i to, když se muslim ožení s nevěřící (káfirskou) dívkou, protože všechny jejich děti pak musí být vychovávány jako muslimové. Džihád jsou všechny způsoby boje proti nevěřícím (káfirům) vedené řečí, perem, penězi i mečem.

Bill Warner: Politický islám v kostce

18. 5. 2020

Občas zuříme, když vidíme, kolik peněz si politické neziskovky berou z našich kapes. Ale má to taky druhou stránku, neméně zlověstnou.

a) nadnárodní korporace tuhle zemi bezostyšně vysávají, nerespektují žádná pravidla, libovolně si upravují místní zákony a korumpují politiky.

b) maličkou část z těch pěnez, které z nás korporace vydřou, dají politickým neziskovkám.

c) politické neziskovky upravují místní poměry tak, aby nevyrostl nikdo, kdo by těm korporacím zkřížil plány. Zastrašují potenciální kritiky, likvidují nezávislá média, systematicky usilují o snížení úrovně výuky na školách (velmi úspěšně) a mnoho dalšího.

d) proto tu máme Nadaci České spořitelny, Nadaci Avast, Nadaci Vodafone, T-Mobile atd. Čas od času podpoří i třeba nějaké nemocné dítě (kvůli marketingu), ale to hlavní je podpora Člověka v tísni, Organizaci pro pomoc uprchlíkům, Eduin a další.

18. 5. 2020

Turecko, suše oznámilo, že obsadí další řecká území, včetně známých turistických destinací Samotrhaka a Samos. (zdroj: Ivan David). Američané Turkům dodají zbraně, Němci to budou financovat.

Cítíte se bezpečnější, když víte, že místo budování vlastních bezpečnostních sil dáváme desítky miliard NATO? Když hodilo přes palubu Řeky, myslíte, že hnou prstem pro nějakou maličkou Českou republiku?

17. 5. 2020

Když je dnes ten světový den boje proti konfederofobii, nemohl jsem zůstat stranou. Tedy doufám, že jsem to nepopletl, těch fóbií už je tolik.

17. 5. 2020

Na nedělní ráno písnička.

To je jedna z věcí, za které bojujeme. Aby čeští mladí muži byli formováni něčím takovým (a ne youtubery s neurčitou pohlavní identitou nebo servilními euroblbečky schopnými demonstrovat jen schopnost plazit se před cizí mocí).

…hrdinové, kteří probojovali cestu k vítězství, nebudou zapomenuti.

…nejde nám o majetek, ale sloužíme své zemi.

…vždy znovu povstaneme… pro svobodu své rodné země…

Není to jen otázka politiky. Když budou vyrůstat lidé s pevnými charaktery, projeví se to v každé oblasti života. A takové vzory samy o sobě nestačí, ale pomáhají.

16. 5. 2020

Mluví se o tom, o kolik procent se sníží hrubý domácí produkt a kolik miliard přijde národní hospodářství. Ale už se nemluví o tom, jak to změní naše povahy. Jestli ta epidemie změní naše povahy k horšímu, a jestli se lidé k sobě začnou chovat výrazně hůř než dosud, tak to bude mít mnohaletý dopad a způsobí to násobně větší škody než pokles podnikových zisků.

Ukážu to na konkrétním případě. Domov důchodců Herron u Montrealu. Luxusní místo, málokdo z lidí žijících v českých zemích by si to mohl dovolit. A stalo se, že tihle luxusní klienti tam byli ponecháni úplně bez pomoci. Mrtví a živí na lůžkách. Bez jídla, bez pití. Někteří ve vlastních výkalech. Bez jakékoliv péče.

Umím si představit, že by se mohlo něco podobného stát během bombardování. Po dobu několika hodin se nedokážeme o někoho postarat. Ale ono to trvalo několik dnů! V situaci, kdy země normálně žije. A vlastně to ani nestálo za větší novinové články. Něco podobného se stalo ve Španělsku, Francii a dalších zemích. Běžně se mluví o tom, že některým lidem bude odepřena lékařská pomoc. Jen jim něco píchneme, aby se jim umíralo snadno. Nebo ani nedostanou to sedativum, prostě je necháme udusit se.

To není jenom o konkrétních lidech. To je o naší mentalitě. Co to s námi udělá. Jak se k sobě budeme chovat za rok. Co z toho bude za dva nebo tři roky? Je až neuvěřitelné, že se ekonomové vůbec nesnaží to zahrnout do svých kalkulací. Co se po takových změnách stane s důvěrou? Jak bude vypadat obchodování? Jak se to odrazí na situaci na pracovištích? Jak na rodinném životě?

I kdybychom měli proti epidemii bojovat jen kvůli zachování našich povahových rysů a soucitu, jaký je formoval po staletí, tak by to stálo za to.

16. 5. 2020

K otázce, která tu byla před časem diskutována: Mají mít ženy stejná práva jako muži?

Zkratkovitá odpověď by mohla znít „o něčem tak samozřejmém nebudeme mluvit.“ Ale pokud v něco věříme, měli bychom být schopni to obhájit i bez zákazů.

V tomto případě existují tři základní zdůvodnění:
a) z náboženských a mravních základů naší civilizace
b) ze společenské smlouvy
c) jako odměna za výkon nějaké služby vlasti.

Muslimské autority (včetně českého Ústředí muslimských obcí) tvrdí, že ženám musí být některá práva omezena, protože nemají stejně výkonný mozek jako muži. Veškeré empirické výzkumy, které byly v této oblasti podniknuty, sice ukazují určitě rozdíly mezi mužským a ženským mozkem (ženy jsou více empatické, muži mají vyšší schopnost abstraktního myšlení), avšak žádný rozdíl ve výkonnosti.

Otázka týdne: Je správné, aby ženy měly stejná práva jako muži?

15. 5. 2020

Bismark dokázal vytvořit prostředí, kde se běžní Němci mohli cítit dobře, a návdavkem přidal neuvěřitelné zlepšení životních podmínek. Pak je možné vytvořit národ.

Jenže evropské elity se pokusily vytvořit celek, ve kterém žádná taková nepsaná smlouva neplatí. Elity se chovají jako ti nejhorší dobyvatelé. Drancují vlastní země. Spojují se s vnějšími nepřáteli a zvou je dovnitř. Blahosklonně přihlížejí vraždám a znásilňování domácích obyvatel. Snaží se zničit tradice, kulturu a životní styl.

Jak by na něčem takovém mohl vzniknout národ? Jak by to mohlo lidi spojit? Jak by se obyvatelé Evropy mohli ztotožnit s projektem, kde je každý brouček důležitější než jejich životy a na každém africkém domorodci záleží víc než na nich?

Protiproud: Proč se EU nestala státem? Co nás odlišuje od jiných totalit?

15. 5. 2020

K aféře BIS – Kolář. Kdyby se něco podobného stalo za normálních poměrů, tak šéf BIS okamžitě podá rezignaci nebo se dokonce zastřelí. V opačném případě je během pár hodin odvolán, následuje důkladný audit, a začne se řešit ukončení financování takové “tajné služby!. Ale ono se nestalo vůbec nic!

Intelektuálům a komentátorům to připadá v pořádku. Kdyby se předseda vlády odvážil tu ostudu řešit, opozice se za ty komiky dokonce postaví. A velká média začnou vychvalovat údajnou profesionalitu špiónů.

Bylo jasné, že elita mocenská degeneruje, ale ono to postupuje rychleji, než si kdo uměl představit.

Rozhovor na Parlamentních listech: Co ukazují kauzy ricin a Koněv?

14. 5. 2020

K debatám, jestli je lepší Okamura nebo Foldyna. SPD je přece silná tím, že vedle fungují i Tomio Okamura i Jarda Foldyna i Ivan David i další osobnosti.

Je dobré si všimnout, že se v tom SPD začíná vymykat. Kolik osobností z ANO dokážete vyjmenovat? Koho znáte z ODS mimo Fialy, Novotného a Němcové?

Doufám, že SPD tak přechází z režimu “malá strana s ostrým soupeřením” do režimu “rosteme, rozvíjíme se, vytváříme příležitosti, dáváme vyrůst novým osobnostem.”

14. 5. 2020

Prima-CNN klesla pod úroveň běžného bulváru. Z daňové problematiky je podle ní nejvýznamnější, jak dobře umí ministryně anglicky. Už se těším na reportáž, jak umí ministryně vařit.

13. 5. 2020

Evropská komise naprosto děsivě selhala během kritických fází epidemie. Nedokázala být užitečná ani v tom nejmenším (přestože utrácí miliardy za boj proti nakažlivým chorobám). Nedokázala ani zabránit, aby si členské státy mezi sebou kradly materiál. Pokud do něčeho zasahovala, tak jen situaci zhoršovala. Teď ale rozjela propagandistickou kampaň, jak úžasnou udělala práci. A ta kampaň zabírá! Aspoň na masu eurohujerů a milionchvilkařů.

Jestli se vám to zdá divné, tak nepatříte do té správné sociální vrstvy. Jak si myslíte, že to chodí v organizacích typu IBM, Honeywell, Vodafone či Goldman Sachs? Tam je úplně normální, že manažer způsobí miliardovou ztrátu, potom vysekne skvělou prezentaci a je povýšen. A povýšen je, protože to posuzují manažeři, kterým jsou výsledky lhostejné, ale kteří přemýšlí o tom, co je optimální z hlediska jejich osobních bonusů, rozpočtu a mocenského postavení.

Ursula a její kolegové se chovají jako špičkoví manažeři. Až skončí ve funkci, bude schopna bez problémů nastoupit třeba do vrcholového vedení Google. Bude postupovat stejně jako dosud a bude stejně vysoce úspěšná. Rozdíl je jenom v tom, že na Evropskou komisi přece jen trochu vidíme, zatímco o dění v korporacích toho není známo tolik. Proto více podléháme propagandě o údajné efektivitě.

12. 5. 2020

Dnes článek, který pokládám za zásadní:

Existuje větší než malá skupina lidí, kteří v 90. letech podporovali Václava Klause a jeho privatizační program, později si však začali klást stále více otázek. Ani tak nad jednotlivými kroky, ale nad celou filosofií zaměřenou na zisk a lidský egoismus. V následujících desetiletích viděli, že slibované přínosy se buď nedostavily nebo byly krátkodobé a postupně střízlivěli.

Koronavirová krize byla poslední kapkou. Dnes mají pocit, že „stará poctivá pravice“ není schopna ani elementární ohleduplnosti či sebekázně, a co hůře, není ani schopna pochopit, že by mohla nastat situace, kdy by ohleduplnost mohla být prospěšná. Slyší výroky bojovníků za minimální stát, podle nichž „lidský život nesmí být fetišizován“ a není problém obětovat desetitisíce spoluobčanů. A čemu? Nikoliv ekonomickému růstu, ale velmi nejisté možnosti, že by to snad ekonomický růst mohlo přinést.

Petr Hampl: Katalyzátor koronavirus

12. 5. 2020

Koudelkovi čučkaři překonávají nápady scénáristů z filmů o Růžovém panterovi. Tajný agent s právem zabíjet poskytne novinový rozhovor s fotografií. Šéf tajné služby se přizná, že vyšetřování zakládá na anonymních dopisech, o jejichž odesilateli nedokáže nic zjistit. Živé vyšetřování sledujeme v přímém přenosu. Práce tajné služby se mění v reality show.

Zíráme a říkáme si, že to přece nemůže být možné. Není přece možné, aby ti lidé byli tak strašlivě hloupí a neschopní. Jenomže to tak připadá nám. Lidem, kteří patří do těch správných nóbl kruhů, to připadá úplně normální. Přihlížíme nutnému důsledku toho, že v určitém prostředí byla zlikvidována svoboda projevu a každá kritická poznámka je pokládána za projev rasismu, xenofobie nebo příchylnosti k Putinovi. Kde není možné svobodně mluvit, tam není možné ani myslet. A následuje rychlá degenerace.

Kdybychom měli možnost zblízka nahlížet do kterékoliv oblasti práce dnešních elit, naskytl by se nám stejný obraz.

I kdyby jenom proto, buďme vděční za všechny chřipečkáře, promořovače a konspirační teoretiky. Nutí nás stále přemýšlet, zjišťovat informace a udržovat mozky v chodu. Chápu, že to některé dovádí k zuřivosti. Ale pokaždé, když si budete zoufat, vzpomeňte si na čučkaře. Takhle dopadají ti, kdo nemusí reagovat na zásadně jiný obraz světa.

12. 5. 2020

Ekonomika Vietnamu, který prošel velmi přísnými karanténními omezeními, roste. Švédská ekonomika se hroutí. Přesný opak toho, co nám tvrdili tzv. solidní ekonomové. Překvapuje to ještě někoho? Chcete úspěšnou hospodářskou politiku? Dělejte přesný opak toho, co tihle lidé radí

11. 5. 2020

Muzikanti chtějí po státu 4,5 miliardy. Ta částka činí 220 tisíc na jednoho hudebníka! Jinými slovy, 70 tisíc měsíčně pro každého za to, že sice může nahrávat, ale nemá živé koncerty (tedy příjem omezený, ale nikoliv nulový).

A to zdůvodnění! Kdyby jim dočasně klesla životní úroveň na stejnou hladinu, jakou mají jejich posluchači, museli by toho nechat. To je ale láska k umění! To je tvůrčí přetlak!

Ta drzost je neuvěřitelná.

MF Dnes: Muzikanti chtějí po státu 4,5 miliardy

11. 5. 2020

Když mám doma kufr, tak to mám teď blbý, co?

11. 5. 2020

V dubnovém čísle měsíčníku My jsem se pokusil opravit oblíbený omyl některých ultrakonzervativců. A sice, že svoboda je závislá na udržení morálky, ale že naopak to neplatí.

Ano, když se zhroutí společný mravní základ, bude velmi obtížné nebo nemožné udržet svobodnou společnost. Jenže naivní konzervativci dělají opačnou chybu. Pohrdají společností, která je “pouze svobodná” v hloupé pýše, že ji nepotřebují. Jenže v jiné než svobodné společnosti jim ty jejich řeči o morálce nebudou tolerovány. Svou úzkoprsostí tak pod sebou podřezávají větev.

Petr Hampl: O morálce a svobodě

11. 5. 2020

Nigel Farage čelí policejní šikaně za to, že upozornil, že lodě s migranty přistávají u anglických břehů a nikdo jim v tom nebrání.

Je to nepřijatelné, ale zároveň svým způsobem poučné. Nigel Farage před časem podpořil pokus o justiční vraždu toho, jehož jméno nesmí být vysloveno. A teď se systém obrací proti němu.

Měli by si to připomínat všichni, kdo mají pocit, že když se budou od někoho distancovat, získají tím u mainstreamu výhodu. Ale tak to v životě nechodí. Ta výhoda bude velmi dočasná.

Breitbart.com: Farage: Police Visit Won’t Deter Brexit Leader From Covering ‘Illegal Immigration Scandal’

10. 5. 2020

V roce 2015 aktivisté pražské kavárny pokřikovali na české vlastence: “Nácku”. V roce 2020 ti stejní aktivisté velebí jednotky SS a litují, že Němci nestihli vyhladit “méněcenné národy”.

9. 5. 2020

Z krátkého proslovu na setkání motorkářského klubu Blaničtí rytíři:

Rusové se nezmenší ani nestanou méně statečnými, pokud v jedné bezvýznamné čtvrti jednoho evropského města nebude stát nějaký kus bronzu. Jde ale o nás. To, co probíhá, to není jen útok na památku mladých rudoarmějců, kteří za nás umírali. To není ani jen útok na Rusko a ruské dějiny. To je v první řadě útok na český národ a na české dějiny. Útok na všechno, co je pro nás důležité a co pokládáme za posvátné. Na to, co nám umožňuje žít naše života tak, jak to chceme a jak jsme na to zvyklí. O nic menšího nejde.

Projev k 75. výročí osvobození

9. 5. 2020

Památku padlých hrdinů včera uctil i motorkářský klub Blanických rytířů, jehož jsem čestným členem. Pronesl jsem při té příležitosti krátkou improvizovanou řeč.

9. 5. 2020

Přikládám fotky ze Sovětských gulagů. Z těch fotek vidíte to, co sečtělejší znají z literatury. Gulagy odpovídaly tomu, čemu se na Západě říkalo “galeje” nebo “těžké nucené práce”.

To nijak neospravedlňuje, že miliony nevinných lidí byly poslány do takového prostředí. Ale není to něco, co by se dalo srovnávat s likvidačními tábory typu Osvětim nebo Dachau.

S tím, jak se kavárna snaží přepisovat dějiny, tak se pokouší vytvořit představu, že německý nacismus byl prostě jen jednou z diktatur. Že vlastně nebyl o moc horší než jiné režimy. Je to lež! Nacistický režim bylo koncentrované zlo. Něco tak děsivého svět nepoznal po staletí (rozhodně ne v naší části světa). Každý, kdo se proti tomu režimu postavil, stál na straně dobra – bez ohledu na to, z jakých pohnutek to bylo.

8. 5. 2020

Jedna uvědomělá občanka Prahy 6 mě dnes u Koněva oslovila, aby mi vysvětlila, že není ráda, že Rudá armáda osvobodila Československo. Sice už pak nebyly koncentrační tábory a neprováděly se masové popravy, ale zato se vyhazovalo z práce, což podle ní bylo úplně stejné. Ještě, že nezmínila nedostatek toaletního papíru.

Člověku to nedá, aby nepřemýšlel, kde se v lidech bere taková děsivá bezcitnost a krutost. Ta dáma nepůsobila jako psychopat. Nejspíš vzdělaná, s kultivovaným projevem, a zcela jasně si připadala morálnější než ostatní lidé.

8. 5. 2020

Jarda Foldyna: „Čekají nás bitvy budoucnosti. Budeme muset bránit svou identitu národní i biologickou. Stejně jako Němci, Italové, Rusové a Francouzi. O to běží.“
Ten projev si určitě pusťte (32. minuta). Je to ten velký státnický projev, jaký bychom měli slýchat od prezidenta a předsedy vlády.

8. 5. 2020

Kdyby tu zůstala německá menšina, změnil by se zpětně charakter krize v 30. letech? Přestal by být Stalin obdivován? Byla by komunistická strana hůře organizovaná? Odešli by agenti NKVD?

Proč tedy někdo takové nesmysly šíří? Tím se vracíme na začátek článku. Pokud budou Češi litovat údajného bezpráví vůči Němcům, bude snadnější bude dosáhnout gigantických majetkových přesunů a tím více příležitostí bude pro různé kšeftíky. Tedy spíš pro různé obrovské kšefty. O nic jiného nejde.

Otázka týdne: Kdyby nedošlo k odsunu Němců, nepřišel by Gottwaldův režim?

7. 5. 2020

Jeremy Faust je praktický lékař. Když slyšel čísla o tom, že na chřipku umírá víc lidí než na koronavirus, a když to srovnání slyšel znovu a znovu, přišlo mu, že něco nehraje. Za celou svou kariéru se totiž nesetkal s případem, že by někdo umřel na chřipku. Volal tedy svým kolegům, ale ani nikdo z ostatních lékařů nevěděl o konkrétním případu smrti na chřipku.

Jeremymu to nedalo a začal zjišťovat, podle čeho CDC (americký federální úřad pro zdravotnické statistiky) stanovuje počet obětí chřipky. Dělají to tak, že prostě vezmou celkový počet úmrtí v daném období a odhadnou, kolik z nich mohlo mít chřipku. Jeremy tvrdí, že pokud by byla na obě choroby použita stejná metodika, bylo by obětí koronaviru cca 30x víc.

Když jsem to četl, tak jsem si uvědomil, že ani já nevím, jak ÚZIS zaplňuje kolonku “úmrtí související s chřipkou a nemocemi dýchacích cest”, která se zjednodušeně označuje jako počet obětí chřipky.

Ještě vážnější ale je, že zjevně chybnou informaci používají tisíce analytiků, státníků, profesorů, novinářů atd. a nikoho z nich (!) nenapadne, aby si tu informaci ověřil.

Pro srovnání. Když jsem pracoval v roce 1996 v tiskové agentuře, strávil jsem dva dny tím, že jsem si nechal od expertů podrobně vysvětlit, jak postupují při odhadu HDP. Když dnes slyšíte údaj o vývoji HDP, tušíte, jak to číslo vzniklo? Možná to nepotřebujete, ale oni to nevědí ani ti odborní novináři! S tím, jak se média mění na propagandistická centra, stávají se neuvěřitelně povrchními. A právě tady je nezastupitelná funkce mainstreamu. Protiproud ani Nová buržoazie nemůže platit redaktora za to, aby dva zjišťoval metodiku, jak se něco počítá. Ale třeba Česká televize ty prostředky má. Jenže k čemu to je.

Blog Jeremyho Samuela Fausta

7. 5. 2020

Turecká armáda má zpracovaný plán útoku na Řecko, a část toho plánu (což asi nepřekvapí) vytvořily neziskovky působící na řeckém území. (zdroj: Starosta města Západní Lebos MariaVerros, který je brigádním generálem řecké armády v záloze – dle Ivana Davida).

Nedělejme si iluze, že u nás by to bylo jinak. Pokud bychom byli napadeni, můžeme počítat s tím, že některé neziskovky budou ochotně sestavovat seznamy lidí k zatčení, vytipovávat teroristické cíle a dělat cokoliv jiného, co by agresor potřeboval. U organizací jako Člověk v tísni, Eduin, Multikulturní centrum, Lékaři bez hranice a dalších není o čem diskutovat.

Je to ale ještě vážnější. Nevíme totiž, jak je to s loajalitou BIS. Pro koho pracuje? Zcela jistě ne pro českou vládu. Na čí stranu by se postavila v případě napadení země? Jak by tomu v případě teroristického útoku? Je už infiltrována obdobným způsobem jako v Americe FBI?

6. 5. 2020

Rozdíl mezi povrchním a hlubším přístupem k problémům často není v počtu hodin, které jim věnujeme.
Třeba současná epidemie. Někdo stráví 50 hodin tím, že přečte všechny komentáře a naposlouchá všechna videa. Zjistí, co si o problému myslí Václav Klaus, co Miloš Zeman, co Tomáš Halík a co Martin Konvička. Naposlouchá videa, kde mu svůj názor říkají různé autority (typicky indický vědec, o kterém v životě neslyšel, ale podle titulků se jedná o věhlasnou osobu). A nakonec si mezi těmi názory vybere. Podle intuice, podle sympatičnosti řečníků, podle svých pocitů. Když je hodně dobrý v matematice či logice, může tvrzení porovnávat i z tohoto pohledu. Cítí se expertem, ale jeho znalost je absolutně povrchní.

Někdo jiný ty hodiny stráví tím, že si přečte nějakou základní učebnici epidemiologie. Třeba Kleinbaumův Kapesní průvodce epidemiemi má necelých 300 stran, přičemž některé pasáže se dají přeskakovat. Pokud máte slušnou angličtinu, tak vám to víc hodin nezabere. O koronaviru tam není vůbec nic, ale zato se dozvíte, jaké jsou možné průběhy epidemií, jak se měří, jak se dá předvídat další průběh atd. Které veličiny jsou důležité a které nejsou. Když pak procházíte současnou diskuzi vyzbrojeni takovými vědomostmi, dokážete okamžitě vytřídit zásadní poznatky od naprostých nesmyslů.
Jako ve většině oblastí, i tady platí, že rozdíl není ani tak v kapacitě mozku (a už vůbec ne v titulech), ale ve správných postupech

5. 5. 2020

Po tisíce let tomu bylo tak, že státní dluhy se splácely jenom občas. Každý, kdo půjčoval panovníkovi, si byl vědom obrovského rizika. Tomu taky odpovídaly úroky. A když panovník (nebo republika) oznámil, že dluhy nezaplatí, nebylo to pro nikoho šokující.

Úplné a bezpodmínečné splácení státních dluhů je vynález posledních 50 let. Ať každý posoudí sám, zda je jeho výsledkem odpovědnější hospodaření a větší finanční stabilita nebo naopak.

5. 5. 2020

Dnešní prohlášení primátora Hřiba, že ti, kdo se postavili nacistickému Německu, spoluzavinili krvavý konflikt, je tím nejhanebnějším, s čím jsem se za svůj dosavadní život setkal.

5. 5. 2020

Tohle video profesora Flegra jste už asi viděli. Pokud ne, berte to jako povinné – pro každého, kdo se chce účastnit diskuze o současné epidemii.

Nejde o to, jaké má názory na karanténu a rozvolňování. Tyhle názory máme stejně každý svoje.

Ale velice cenné je vysvětlení, jak viry mutují. Jak se ze stejného viru může stát děsivý dravec nebo chřipečka podle toho, jak se budeme chovat. Flegrova slova potvrzuje reálný vývoj – v každé zemi se koronavirus chová trochu jinak, a zatím se neobjevilo žádné rozumné vysvětlení.

Samozřejmě, borci, co věří, že viry neexistují nebo že se mohou proti nakažení bránit dobrou náladou, ti tím nemusí ztrácet čas.

5.5. 2020

Dnešní článek Ivana Davida je zajímavý nejen kvůli současným jednáním ve vedení EU, ale že je z něj patrné, jak funguje vztah státních a bankovních financí.

1) Banky se dostanou do problémů a veřejný prostor je naplněn děsivými informacemi o tom, že v případě bankrotu těch bank by se zhroutila celá ekonomika.
2) Vláda tedy banky podpoří.
3) Aby mohla vláda banky podpořit, musí si půjčit u jiných bank.
4) Banky si vyměnní cenné papíry mezi sebou, a jediným výsledkem je státní zadlužení.
5) Státy tedy splácí, ale přesto dluhy rostou.
6) Solidní ekonomové tvrdí, “všechny jste projedli” a po nich to přebírají naivní voliči pravice.
7) Zvyšují se daně a omezují služby občanům, aby bylo možné požadavky bank uspokojit, ale pořád to nestačí.
8) Dolních 70% obyvatel vytváří násobně více hodnoty, než kolik spotřebovává, ale neustále slyší, že se musí uskromnit.
9) Když někdo přijde s nápadem banky zdanit (i třeba docela mírně), je to označeno za diletanství.

Problémem není žádný pokles HDP, problémem není nízká ekonomická výkonnost, problémem je nenasytnost. Žádná výše zisku není dostatečná. A neschopnost jasně si přiznat, že takový systém je od základu zvrácený.

5. 5. 2020

Hvězda české politické korektnosti Daniel Zeman opět lže. Na svém twitterovém účtu zveřejnil asi deset knih typu “Źidovské rituální vraždy”  a “Mravouka Talmudu”, s tím, že tyto knihy přeprodávám na svém e-shopu. Žádnou z těch uvedených knih neprodávám, nikdy jsem ji nepropagoval ani nečetl. Neříkám, zda jsou dobré nebo špatné – prostě je neznám.

5. 5. 2020

Evropský parlament se oficiálně přihlásil k tomu, že dějiny nejsou sledem událostí, které objektivně proběhly a mohou být zkoumány. Podle Evropského parlamentu jsou dějiny jen otázkou politického rozhodnutí. Poslanci odhlasují, kdy byla která bitva, kdo v ní zvítězil, kdy byla uzavřena která smlouva pod. Po volbách se změní složení parlamentu a odhlasují zase jiné dějiny. Součástí politických programů se fakticky stává “zrušíme tuhle událost” a “přidáme tuhle událost.”To nejhorší z komunistické éry je tak dotaženo do absurní podoby.

Není to orwellovské. Přesahuje to Orwellovu fantazii, protože euroelita takhle přistupuje i k otázkám biologie a dokonce i matematiky a fyziky.

Evropský parlament: Návrh usnesení k 80. výročí začátku Druhé světové války

4. 5. 2020

Pamatujete na generála Michaela Flynna? Po Trumpově zvolení měl být hlavním šéfem bezpečnostní strategie, ale nakonec byl vyhozen – údajně nejasnému obvinění z kontaktů s Rusy. Po letech vyšetřování se ale ukázalo, že to bylo trochu jinak. FBI vedla proti Flynnovi operaci! Příslušné dokumenty se našly. Trump tehdy Flynna velmi snadno obětovat, stejně jako se snadno zbavil jiných svých klíčových spolupracovníků.

Tvrzení, že americké tajné služby se zcela vymkly kontrole a vedou operace proti demokratickému zřízení v USA, by ještě před pár lety znělo jako konspirace. Dnes vám každý správný sluníčkář nebo neokon bude tvrdit, že je to správné a potřebné. Ale v pozadí je ještě něco jiného – islám. Generál Flynn byl jediný, kdo jasně říkal, že Západ je ve válce civilizací proti Islámu a že vítězství v této válce musí být prioritou. Agentura FBI je prošpikovaná lidmi navázanými na Muslimské bratrstvo.

Za normálních okolností v normální zemi by to stačilo ke zrušení takové bezpečnostní agentury nebo aspoň důkladným čistkám. Ale obávám se, že tentokrát se nestane vůbec nic. Flynn je sice očištěn, ale do politiky se nejspíš nevrátí, a FBI se bude dál chovat jako pobočka Muslimského bratrstva či Open Society (což mnohdy fakticky splývá).

4. 5. 2020

Mám to potěšení oznámit, že jsem ve svém internetovém obchodě zahájil prodej českého překladu knihy autora, který nesmí být jmenován.
Vydání jeho druhé knihy chystají Naštvané matky.

4. 5. 2020

Na Protiproudu:

Problém EU nemůže být z principu vyřešen žádnou reformou, žádným přejmenováním a žádnou změnou smluv. Ani kdyby se Evropská unie vzdala své neomarxistické ideologie, nestane se užitečnou. Nadnárodní struktura nemá co nabídnout a nikdy v budoucnu se to nezmění. Zrušit a rozpustit je jediné racionální řešení.

Petr Hampl: Moloch se nikdy nestane užitečným

3. 5. 2020

Švédové jsou naivkové. Nečeká je stejný osud, nýbrž nejhlubší propad ze všech evropských zemí.

MF Dnes: Rozčarované Švédsko: tamní ekonomiku čeká stejný osud jako všechny ostatní

3. 5. 2020

Petr Hájek je frajer. Sestaví konspiračku, ale pečlivě sleduje fakta. Když vidí, že to nesedí, tak fakta nepopírá, ale teorii upraví. Takhle postupují moudří mužové. To je cesta k hlubokému a pravdivému porozumění.

“Šlo vlastně o trik namířený primárně proti „antiglobalistům“ – americkému prezidentu Trumpovi a britskému premiéru Johnsonovi. Jim tajné služby tvrdily, že o nic vážného nejde. A oba vůdci to rádi slyšeli, protože mimořádná opatření by musela nutně poškodit jejich i světovou ekonomiku. A to zrovna v kritické chvíli, kdy se Donald Trump chystá na podzimní obhajobu prezidentské funkce a Boris Johnson na „rychlý odchod“ z EU – třeba i v podobě „tvrdého Brexitu. Pro existenci EU katastrofa. Obojí.

Tajné služby velmocí jsou, jak v posledních letech mnohokrát prokázaly, součást Deep State. Tedy totálně neloajální k vrcholným (kavárnymi nenáviděným) představitelům svých vlastních zemí, zato zcela oddané globalistické myšlence americké světové dominance a dotvoření Nového světového řádu, k čemuž slouží i existence EU – přinejmenším v současné podobě. Vymyslely proto docela sofistikovaný trik. Zaklapl.”

Petr Hájek: Jen blázni se radují. Otevření hranic a uvolnění epidemiologických opatření byla chyba

3. 5. 2020

Obrat v šátkové kauze je zcela jistě událostí týdne, navzdory všem záležitostem s epidemií. Nešlo o jednu střední školu, ale o precedentní rozsudek, který nadřazoval islámské právo šaría českým předpisům.
Co ale vedlo multikulturní stranu k tomu, že to na poslední chvíli vzdala? Vždyť u Rychetského ústavního soudu měli vítězství jisté. Zdůvodnění, že Somálce bylo vyhrožováno, je absurdní. Vždyť k soudu nechodila a podle všeho ani nežije v ČR. Dost možná, že mezitím byla ukamenována v nějaké non-go zóně nebo ve své rodné zemi.
Že by došly peníze na advokáty? Třeba poté, co nový ombudsman začal kontrolovat, za co se utrácí? Je jasné, že žádný multikulturní aktivista neodpracuje ani minutu zadarmo. Ale to taky nevysvětluje všechno. Proč nezaskočil nějaký turecký či katarský fond?
Nemůžu se zbavit nepříjemného pocitu, že nevíme něco hodně podstatného. Držme palce paní ředitelce Kohoutové a doktoru Suchému, ať kauzu dotáhnou do vítězného konce. Jde o celý právní systém.

2. 5. 2020

Můžeme si být jisti, že globální elity udělají naprosto všechno pro to, aby si udržely své postavení. Nemají žádné zábrany, nezastaví se před ničím. Když od nich dnes slyšíme, že nějakých deset tisíc mrtvých v České republice by vlastně nevadilo, berme to vážně. Co je 137 obětí invaze Varšavské smlouvy v roce 1968 proti tomu, co by provedli tihle lidé.
Zničení a zbídačení celé země je ještě to nejmenší. Paradoxně teď můžeme doufat pouze v jejich neschopnost, byrokratičnost a zbabělost.
Nejhorší na tom je, že neexistuje žádný pozitivní scénář. Neexistuje možnost návratu ke stavu, kdy ti nahoře čerpali pohádkové zisky a ti dole si mohli jakžtakž žít. A všichni to vědí. Pokud si budou chtít korporace udržet dosavadní míru ziskovosti a pokud budou chtít neziskovky stejné rozpočty jako dosud, musí většina obyvatel dramaticky zchudnout.

Rozhovor na Parlamentních listech

2. 5. 2020

Vedení města Prahy pečlivě dbá na to, aby v matce měst nebylo možné si sednout na pivo ani po epidemii. Vypadá to na systematickou likvidaci všech podniků, kde je pivo pod 60 korun a kam mohou i normální lidé. Vše je nahrazováno bio-etno-euro podniky pro hipstery, kde je napodobován vesnický život a řemesla. Ale samozřejmě v angličtině, aby mezi ty korporátní manažery náhodou nevlezl opravdový vesničan. Před pár dny bylo rozhodnuto o zrušení tradičního podniku Zahrádky Žižkov, teď je na řadě loď Avoid.
Jo, a není to otázka trhu. Ty rušené normální podniky nemají nouzi o zákazníky. Jedná o politické rozhodnutí Hřibova magistrátu. Vyčistit Prahu od všech, kdo nejsou dokonale navonění hipsteři a biomatky. Jenom nevím, jak to potom budou řešit, až budou potřebovat třeba vyměnit kohoutek.

Eva Svobodová: PETICE! Bez jakéhokoliv zdůvodnění přišel dopis “do konce května vykliďte prostor”.
Vedení města Prahy pověřilo pochybnou společnost “pro správu Náplavky” TCP, aby zlikvidovala poslední místo nezávislé kultury na Náplavce, kde se konaly výstavy, literární dny i koncerty alternativních kapel.

Tohle jde za pirátským starostou Hřibem a radní pro kulturu Třeštíkovou. Prý “podpora kultury”! No, to vidíme… Zaplatil někdo za lukrativní místo? Jestli si mysleli, že se to odehraje v tichosti, tak se spletli. SDÍLEJTE A PODEPÍŠTE PETICI! Máme jen pár týdnů čas jim do toho kšeftu hodit vidle!

https://www.petice.com/zachrame_avoid?u=4313079&s=71250938

Stránka s informacemi: https://www.facebook.com/161753233922063/posts/2821487017948658/

Ivo Slavík je fakticky zakladatel Náplavky, díky němu je z pustého místa plného bordelu kulturní centrum Prahy. Do té konkrétní lodi investovali několik milionů, aby byla použitelná. A teď, když začala být Náplavka lukrativní, mu chtějí prostor VYVLASTNIT?!

1. 5. 2020

S Vladimírem Kapalem jsme na Svobodném radiu mluvili o epidemii, ale rychle jsme se dostali k tomu, jak se mění společnost. Na jedné straně jsou mladí lidé vedeni k tomu, že existuje jen jedinec a jeho zájmy a že na nikoho jiného se nemá ohlížet. Jenže tohle sobectví je spojeno s tím, že každý se cítí „osobností“ a „rebelem“ přesně podle návodu vydaného PR agenturou a dává si obrovský pozor, aby se neodlišoval v žádném detailu. Tihle lidé se pak navzájem hlídají, jestli jsou správně „osobnost“ a jestli jsou správně rebelští, což znamená, že dělají, myslí a cítí přesně to, co po nich chce anonymní byrokratický aparát.

1. 5. 2020

Když je něco tak samozřejmé, že se o tom ani nemusí mluvit, měli bychom se mít na pozoru. Právě tam se totiž často skrývá myšlenková chyba.

Třeba představa, že rychlejší rozvolnění epidemických opatření sníží ekonomické dopady. Opravdu? Zatím na to téma existují dvě studie a obě končí závěrem, že nedostatečnými omezeními a příliš rychlým rozvolněním se ekonomické dopady dramaticky zhorší. A ty dvě studie shodou okolností pochází ze superprestižních ústavů (Cambridge a MIT). Ty studie se samozřejmě mohou mýlit. Jenže ona zatím neexistuje žádná opačná studie.

Vypadá to tedy, že žádný kompromis “ekonomické zájmy versus zachráněné životy” neexistuje. Ti, kdo se ohánějí ekonomickými zájmy, nepřináší jen zbytečné mrtvé, ale také hospodářskou pohromu.

Economic damage could be worse without lockdown and social distancing, study finds

1. 5. 2020

Z dnešní poznámky:

Naše současná situace je nezvyklá tím, že není dostatek dobrých pracovních míst a nejsou ani podmínky pro život v chudobě. Lidé se mohou obejít bez zahraniční dovolené a mohou se oblékat v Lidlu, ale nemohou se obejít bez základní sebeúcty. Jestliže celý svět kolem nich vyjadřuje, že poctivost a pracovitost je hodná posměchu, pokud není spojena s vysokým příjmem, stává se chudoba nesnesitelnou. A právě to vyjadřují současná média, reklama, předpisy i vyjadřování celebrit. Chudí jsou dobří jenom jako rukojmí neziskovek a objekty predátorských lichvářů.To je něco, co starší generace nezažily.

Otázka týdne: Proč mladí nedokážou žít skromněji