Glosy za září 2020

30. 9. 2020

Na svém e-shopu jsem právě přerušil prodej knihy Cesta z nevolnictví. 4000 výtisků rozebrány za necelý měsíc. Zbytky jsou ještě k dispozici v některých knihkupectvích, kde si udělali zásobu. A pár kousků jsem si nechal na zítřejší besedu v Teplicích.

Dotisk by měl být v polovině října.

Omlouvám se za to nepohodlí. Nenapadlo mě, jak strašně rychle to zmizí (i v porovnání s Prolomením hradeb).

30. 9. 2020

Obávám se, že útok Turecka s americkou podporou na Arménii je vstupem do doby po Trumpovi. Ať už dojde na katastrofickou variantu (Bidenovo vítězství) nebo variantu méně hrozivou (Trumpovo setrvání v Bílém domě, bez významnějšího vlivu na dění), v obou případech to znamená, že:

– moc fakticky přebírá deep state (já mám raději výraz “nová aristokracie”),

– USA se vrací ke strategii, kterou sledovaly od 60. let. Podporují ty nejradikálnější muslimské skupiny, a doufají, že tak poškodí Sovětský svaz nebo Rusko. “Doprovodné škody” (jako např. islamizace USA) se neřeší.

Svět se stává ještě méně bezpečným místem než dosud. A více než kdy jinde platí: Všechno, co omezí vliv USA, je dobré pro celý zbytek světa.

29. 9. 2020

Na parlamentkách dnes něco ze sociologie jako vědy:

Sexualita je primárně ženský zdroj. Muži se ucházejí o pozornost žen. Ženy se rozhodují, co komu poskytnou. Tak je tomu ve všech kulturách kromě islámu. Samozřejmě můžete namítnout, že některé ženy jsou velmi ošklivé, nebo že v určitém věku může mít žena vyšší sexuální apetit než muž, ale v zásadě to platí vždy a všude.

Vychází to z toho, že ideální evoluční strategií muže je předat svou genetickou informaci co nejvíce ženám. Žena je na tom tak, že pokud otěhotní se špatným mužem, po dobu několika let nebude schopna to napravit tím, že by otěhotněla s někým kvalitnějším. Nejspíš to nebude schopná napravit už nikdy. V určitém smyslu jsme tedy všichni potomky mužů, kteří si nevybírali, a všichni jsme potomky žen, které si velmi pečlivě vybíraly.

„Bílý heterosexuální muž“ Hampl se neudržel: Hloupé a chamtivé aktivistky, zženštilí muži, šílené elity…

29. 9. 2020

Skvělá zpráva pro SPD. Pevně doufám, že to přispěje k tomu, že SPD bude fungovat jako strana více zajímavých tváří (nikoliv nahrazování předsedy, ale více osobností vedle sebe), a že se tam zformuje silný proud zaměřený na tu politiku, po které je masivní poptávka a která naprosto chybí. Na ten politický směr, který Jan Keller nazývá “konzervativním socialismem” nebo “konzervativní levicí.” Jak ukazuje příklad Orbánovy Fidesz, je to směr, kterému patří blízká budoucnost.

Jak jezdím s Jardou Foldynou po besedách a poslouchám ho, připadají mi jeho postoje nesmírně rozumné. Stát nemá šikanovat lidi, má je nechat v klidu podnikat (pokud o to stojí), ale má být připraven je chránit proti dravcům, když je to zapotřebí.

Novinky: Foldyna vstoupil do SPD

29. 9. 2020

Co s krachujícími krámky v Nerudovce a jinde? Měly by se pochopitelně přeorientovat na normální české zákazníky. Jenže platí takové nájmy, že si to nemohou dovolit.

To je přesně ta situace, kdy by měl zasáhnout stát. Dočasně zregulovat nájmy. A pokud se jedná o českého majitele, který splácí úvěr, potom přimět banku, aby dočasně odložila splácení (pochopitelně bez jakéhokoliv navýšení).

Je to nesystémové? Ano, je.

Je to nespravedlivé k těm, kdo už řádně splatili nebo hospodaří jinde? Ano, je.

Jenže v situacích, jako ta současná, nejde o naplnění systémovosti a spravedlnosti. Jde o to zabránit krachům a osobním tragédiím. Chcete-li, bránit podnikání před kapitálem.

Ekonomové by určitě vytáhli vyprávění o chudé důchodkyni, která celý život spořila ze svého platu uklízečky, investovala to do domu v Nerudovce a teď jí nelidský stát znehodnocuje její úspory. Ale ty ekonomy už neberou vážně snad už ani jejich maminky.

Doplnění:

Je zajímavé, kolik diskutujících píše, ať jim nesahám na jejich peníze, že to nechtějí financovat apod. To opravdu máte všichni domy v Nerudovce nebo jste v představenstvu Komerční banky? To tedy klobouk dolů, nevěděl jsem, jak zámožné mám sledující.

28. 9. 2020

VK mladší má naprostou pravdu, když říká, že “bohatství nepochází z daní a zákonů a byrokracie. Pochází z práce.”

Jenomže je k tomu zapotřebí něco doplnit. K čemu je, že bohatství korporátních centrál pochází z práce českých pracujících? K čemu je, že bohatství vysokých manažerů pochází z práce dělníků? K čemu je, že bohatství těch, kdo si v 90. letech nakradli (nebo prostě měli štěstí) pochází z práce těch, kdo tolik štěstí neměli?

Pokud takový stav dlouhodobě tolerujeme, nemůžeme se divit, že “příjemci bohatství” začnou časem postupovat příměji, vykašlou se na předstírání podnikání a berou si bohatství přímo prostřednictvím dotací nebo přes houštinu byrokratických předpisů. A nemůžeme se divit, že se k nim přidávají další a další.

A proč by se měli omezovat, jestli zároveň říkáme, že zisk je jediným měřítkem užitečnosti? Oni dosahují zisku, v čem je tedy problém?

Nejsou to snadné otázky, ale bez nich je kritika byrokracie a dotací jenom takovým plácnutím do vody. Snad bude mít Trikolora odvahu je otevřít.

Echo24.cz: Na čem zbohatla tato země?

28. 9. 2020

Aleš Rádl: Tošovský za mříže!

Mnohé centrální banky ve světě zlato v posledních letech nakupovaly ve velkém. Česká národní banka se naopak zlata zbavovala. Teprve nedávno začala žlutý kov opět nakupovat, bohužel právě v době, kdy jeho cena začala významně růst,“ doplnil analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Za posledních 25 let se podle něj zásoby českého rezervního zlata snížily ze 62 na osm tun. Žádná jiná centrální banka v EU tak významně zlaté rezervy ve stejném období nesnižovala, podotkl.

PÁN KTERÝ ZA LEVNO PRODAL SKORO VEŠKERÉ ČESKÉ BANKOVNÍ ZLATÉ REZERVY SE JMENOVAL JOSEF TOŠOVSKÝ, – KTERÝ SI PAK ASI ZA ODMĚNU MOHL JÍT SEDNOUT BANKY V USA A TAM SE TEĎ BAVÍ TÍM, ŽE RYCHLOU JÍZDOU PO SILNÍCÍCCH ROZBÍJÍ SVÁ FERARI – ČESKÁ REPUBLIKA BY SPÍŠ, ALE MĚLA POŽÁDAT O JEHO VYDÁNÍ K TRESWTNÍMU STÍHÁNÍ PROTOŽE ČESKO POŠKODIL VÍC NEŽ OBČAN USA BAKALA A OBČAN BAHAM KOŽENÝ DOHROMADY.

28. 9. 2020

K mezigeneračnímu sporu:

No tak fajn. Ti starší něco mladším ukradli a měli by to vrátit. Buran si ale neodpustí drzou otázku. Co konkrétního ukradli? Vyčerpali zásoby lithia a utratili utržené peníze za děvky a alkohol? Nebo snad tlačili na omezení výuky matematiky, takže znehodnotili schopnosti místních lidí?

Oficiální verze říká, že vina starších spočívá v tom, že nepřešli na elektromobily a zároveň nezrušili elektrárny, a také, že nebylo zavedeno povinné vegetariánství. Ale buran má pořád pochybnosti: Kolik nových bytů by vzniklo zrušením elektráren? Jaké hodnoty by byly vytvořeny tím, že by byla bývala vybita stáda dobytka a krajiny bez masy velkých býložravců by ztratila schopnost udržet vodu?

Petr Hampl: Co ukradli staří mladým

27. 9. 2020

Jarda Foldyna ve státnickém projevu, jaký tu nezazněl už roky. Takhle mluví skutečný politický vůdce! Tohle bychom měli slýchat od premiéra, ministrů či předsedů politických stran.

Následující volby nejsou o stavbách nemocnic a chodníků. Jsou o celkovém směřování společnosti. Když se podíváme, co se děje s naší zemi, tak vidíme neradostný, možná až hrozivý obraz. Po několika desítkách let jsme opět svědky pronásledování lidí kvůli jejich názorům. A nejde o názory nepřátelské vůči naší zemi. Právě naopak. V České republice dnes soudy trestají lidi za názor, že by se naše vlast a naši lidé měli bránit proti těm, kdo k nám přicházejí se zlými úmysly. To, co bylo po celou historii pokládáno za samozřejmé a chvályhodné, je dnes trestáno.

K moci se totiž postupnými kroky dostali ti, kdo usilují o likvidaci všech základů, na kterých naši předkové po tisíciletí budovali naši zemi. Nejde jen o politiky. Čím dál větší moc získávají zájmové skupiny, které občané nevolí, avšak musí je platit. A tak vidíme státem podporované udavače i státem podporované parazity z domova i ze zahraničí.

Místo skutečně potřebných stát podporuje agresivní asociály. Místo normálních rodin stát podporuje agresivní sexuální devianty. Místo domácí porodnosti stát podporuje porodnost v Africe a v dalších už tak přelidněných oblastech, a z těch samých míst následně podporuje migraci k nám do Evropy. Aby to snad nebylo málo, tak stát posílá naše syny, aby ve vzdálených zemích umírali v cizích válkách.

Vládnoucí elity v našich lidech vidí jen bezprávné nevolníky, které je třeba oddřít až na kost. Jsme vysáváni korporacemi. Jsme ohrožováni fantasmagorickými plány bruselských úředníků. Občané jsou šikanováni nejen státem, ale i různými uřvanými menšinami. Vidíme ubývání svobody, bezpečí a prosperity. Vidíme zvyšování daní, poplatků a pokut. Naše vlast se stala ždímanou zemí obývanou ždímaným obyvatelstvem.

Komu se tento obrázek líbí, může volit některou ze stran, které se na tomto stavu podílely a stále podílejí. Je jedno kterou, ony se spolu nakonec nějak domluví. Pokud ale naši devastaci chcete zastavit, tak volte SPD.

Tato strana má jistě mnoho chyb. Což je logické, protože se jedná stále o stranu poměrně novou. A když se staví něco nového, tak se chybám nelze vyhnout. Chyby, a často mnohem větší, mají i strany ostatní. Jedině i SPD si ale můžete být jisti, že bude hájit zájmy naší země. Můžete si být jisti, že se nenechá vydírat agresivními menšinami a že neohne hřbet před papaláši z Bruselu. To jiné strany slíbit nemůžou, protože své hřbety už dávno ohnuly.

SPD není stranou salónních politiků. SPD je stranou obyčejných lidí, kteří mají rádi svůj národ, svou zem a svůj způsob života převzatý od předchozích generací. Mnozí se nám posmívají, že jsme stranou obhroublých rváčů. Že jsme stranou buranů. Je mi to jedno. Jestli totiž Česká republika něco potřebuje ze všeho nejvíc, tak to jsou práce zarputilí rváči, kteří neuhnou. Potřebuje lidi s obyčejným selským rozumem a s dubovou palicí, kteří se nenechají zlomit ani silou ani hezkými řečmi. A jestli tomu někdo říká buranství, tak ať.

Vážení a milí spoluobčané. V nadcházejících volbách nemůžeme odstranit ty, kdo nás vedou do záhuby. Můžeme je ale oslabit. Prosím, udělejte to. Udělte to z úcty k obětem, které přinesli naši předkové, a s vědomím odpovědnosti vůči našim potomkům. Jen na nás záleží, jak se zapíšeme do historie a jak budeme souzeni.

Jsme starý národ. Jsme starý, silný a skvělý národ, který v tisíciletém historickém souboji jednoznačně obstál. Stále jsme tady, stále máme svoji zem, svoji řeč, svoji víru, svůj způsob života a svoji hrdost. A já pevně věřím, že to tak zůstane navždy.

27. 9. 2020

Z děčínské přednášky (snad brzy vyjde video):

Jestliže se snažíme vnucovat Číňanům naše pojetí svobody a demokacie, je to stejně stupidní, jako by Číňané vedli operace proti nám kvůli tomu, že naše rodiny neuctívají předky podle konfuciánských požadavků. Příslušníci které civilizace jednají moudře a kteří si počínají jako hloupí primitivové?

27. 9. 2020

Marian Kechlibar je jeden z mála, kdo si přečetl, co znamená ona “podpora vracení uprchlíků”, což zní tak nevinně, a k čemuž se už příznivě vyjádřil ministr Hamáček (a snad už i Babiš).

To si prostě vraceného “uprchlíka” nastěhujete do své země, nesmíte jej zadržovat v uprchlickém táboře, nesmíte jej nijak omezovat, živíte ho a doufáte, že bude mít chuť vrátit se kamsi do Afriky nebo Asie.

K tomu právo na slučování rodin zahrnující i všechny sourozence “uprchlíka” a jejich rodiny, a další lahůdky.

Marian Kechlibar: Nový asylový plán EU

26. 9. 2020

Na dnešním setkání na Slapech jsem moderoval diskuzi Vladimíry Bondarenkové, Ivana Davida a Jirky Kobzy. Tématem byla Evropská unie a asi nepřekvapí, že všichni se shodli na tom, že setrvání představuje mnohem větší riziko, než jaké by znamenal odchodu. Osobně jsem měl radost z toho, že si uvědomují, že instituce EU představuí jenom část problému. Že zároveň se vztahem k EU je zapotřebí taky řešit vztah k bankám, nadnárodním korporacím, obchodním řetězcům atd.

25. 9. 2020

Mám tu čest být jedním z mluvčích aktivity za udělení Nobelovy ceny Julianu Assangovi. Rozjíždí se to jako (snad) velká akce i s mezinárodním dosahem, s podporou napříč politickým a myšlenkovým spektrem.

Chceme tomu statečnému muži pomoci. I kdyby byl “jenom” nominován, bude těžší nechat ho shnít ve vězení. A snad mu to přinese i určitou psychickou vzpruhu.

Připomínám, že Julian Assange na serveru wikileaks nezveřejnil žádné informace, které by mohly ohrozit životy vojáků nebo agentů bojujících se zločinem. Veškerá jeho odhalení směřovala výhradně k rozkrytí korupce v nejvyšších patrech americké (ale nejen americké) politiky. Julian Assange není americkým občanem a neprovinil se žádným kriminálním deliktem. Přesto je držen ve vězení a americká justice pro něj požaduje faktické doživotí.

Z Česka zní: Jak zachránit Assange? Navrhněme jej na Nobelovku míru či Sacharovovu cenu

25. 9. 2020

Petr Fiala neví, co by dělal na Babišově místě, protože by do té situace nikdy nemohl dostat. Já taky nejspíš nikdy nebudu předsedou vlády, ale pokusil jsem se sepsat, co by vláda měla v současné situace podniknout. Mimo jiné:

Protože dopady samotné epidemie i vládních opatření na různé skupiny obyvatel jsou nerovnoměrné, musí vláda podržet ty, kdo jsou zasaženi nejhůře. Cílem nemůže být jim plně kompenzovat zisky, ale ochránit je před likvidací živnosti, pádem do bankrotu apod.

Obrovské peníze musí být přesměrovány tak, aby změnily strukturu ekonomiky. Je nesmyslné platit stovkám firem za to, že jejich lidé jsou doma. Tím se jen oddalují bankroty a prohlubuje státní zadlužení. Vládní prostředky mají českým firmám pomoci přeorientovat se na místní trhy. Další prostředky mají být využity na vytváření českých pracovních míst (v soukromém i státním sektoru) pro lidi, kteří ztratí práci v korporacích.

Podporovat subjekty s centrálou v zahraničí je nepřípustné.

Otázka týdne: Jaká by byla správná vládní reakce na epidemii

24. 9. 2020

V úterý s Monikou Jarošovou v Litoměřicích (bylo to moc milé a Litoměřice jsou naprosto nádherné město), dnes s Jardou Foldynou v Děčíně.

24. 9. 2020

O tomhle mluvím na svých přednáškách poměrně často. Soudce si neklade otázku “jaká je spravedlnost?”, nýbrž “jaké rozsudky mi pomohou k ještě lepší kariéře?”. Kdyby byl natolik poctivý, že si podobné otázky nebude klást, nemohl by se stát soudcem ústavního soudu.

Kariérové ambice soudců tak představují větší hrozbu pro občanské svobody než jakákoliv potenciální extrémistická skupina i než politici. I penzionování soudce po ukončení mandátu by bylo menším zlem než současný stav.

Václav Prachen: Ambice aktivistické soudkyně

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se rozhodla ucházet o místo české soudkyně u Evropského soudu pro lidská práva.

Je poměrně aktivistická soudkyně. Často vydává nálezy, které změní dosavadní praxi.

Byla to právě Šimáčková, která jako ústavní soudkyně přiznala dvěma homosexuálním mužům rodičovská práva, která mají podle kalifornského soudu.

PS : patří do stejného hnízda jako Anna Šabatová, Věra Jourová, Dita Charanzová ….

23. 9. 2020

Na prodejnách došla Cesta z nevolnictví, takže musíme doplňovat. Zároveň se musím omluvit těm, kdo čekají na vyřízení objednávky na mém e-shopu. Zájem o knihu mě zaskočil. Je ještě výrazně vyšší než u Prolomení hradeb a já objednávky nestíhám vyřizovat – v kombinaci s tím, že každý den mám veřejnou přednášku. Prosím tedy o toleranci. Opravdu se snažím a během pár dnů to doženu.

21. 9. 2020

Petr Hájek jasně a logicky: Ti, kdo usilují o povinné očkování a navazující opatření potřebují dosáhnout toho, aby se obyvatelstvo nechovalo odpovědně: Potřebují, aby tu kolovaly fámy, že covid není vážná zdravotní hrozba. Aby lidé nenosili roušky, aby nedrželi odstupy atd. Dosáhnou tak stavu, kdy virus zmutuje do smrtelnější podoby, počet nakažených rychle poroste, ekonomika bude zborcená… a bude existovat jediné řešení. Povinná vakcinace – i za cenu rizika.

Osobně si nemyslím, že to musí být centrálně organizované. Ale plně souhlasím, že v zájmu velkých farmaceutických skupin je zabránit obyvatelstvu v odpovědném chování. Třeba tak, že podpořím konspirační videa, pomůžu s jejich šířením atd. A podpořím “zaručené informace” o tom, že roušky vlastně nezabírají. Všichni, kdo to šíří, nás posouvají k domácímu vězení a povinnému očkování.

Protiproud: Bill Gates vrací úder Česku

21. 9. 2020

My, níže podepsaní, požadujeme, aby 23. září, den vyhlášení Všeobecné mobilizace, bylo uznáno státním svátkem České republiky nazvaným Den národní hrdosti, jako výraz úcty k těm, kdo v roce 1938 byli připraveni bránit naši společnou vlast a případně přinést i oběť nejvyšší. Jejich odhodlání a semknutí národa v čase ohrožení nesmí být zapomenuto.

Petiční výbor: Petr Hampl, Jiří Medula, Ladislav Větvička.

Petice je k podepsání zde.

20. 9. 2020

Jan Keller:

Globalizace má své vítěze a své poražené. V jistém smyslu to kopíruje odvěké rozdělení na usedlé obyvatelstvo a nomády.

Zatímco nomádi vždy profitovali z možnosti volného pohybu,

usedlí trpělivě vytvářeli bohatství, o které je pružní a dynamičtí nomádi připravovali.

Dnes dává globalizace šanci pohyblivým ustavičně se přemisťovat tam, kde se rozdělují nejvyšší odměny, zatímco usedlí nevědí, kdy bude jejich práce přesunuta někam, kde ji vykonají laciněji.

Z proslovu psaného pro Den národní hrdosti.

20. 9. 2020

Na Annině dvoře (fakticky na kraji Ostravy) včera proběhly další “Příčovy.” Pohodové setkání s dětským programem, muzikou a vystoupeními řečníků jako Marek Obrtel, Josef Skála a moje maličko. Jan Keller nakonec poslal projev písemně, takže na záznamu bude taky.

Cílem setkání bylo, mimo jiné, připomenout národní odhodlání při mobilizaci roku 1938 a zahájit sběr podpisů pod petici za vyhlášení 23. září významným dnem jakožto Den mobilizace.

Počínaje příštím rokem tak, doufejme, budou tři velká vlastenecká setkání. V srpnu v Příčovech, v září v Ostravě a v květnu na Vysočině (k tomu zatím nechci uvádět nic bližšího).

19. 9. 2020

Staré zprávy jsou někdy zajímavější než nové. Třeba tahle – dva týdny před běloruskými volba prošla zpravodajstvím informace o tom, že Lukašenko žádá o mezinárodní pozorovatele k běloruským volbám a že OBSE ty pozorovatele odmítá poslat. O dva týdny později se ze stejných novin dozvíme, že volby neplatí, protože tam nebyli mezinárodní pozorovatelé. A bude vytvářen dojem, že je Lukašenko nepustil do země.

Česká televize: OBSE poprvé nevyšle pozorovatele do Běloruska

18. 9. 2020

Tohle je zpráva, která (pokud se potvrdí) bude znamenat větší politickou změnu než dalších 100 milionů pro globalistické strany a další miliarda pro neziskovky. České děti začnout mířit víc na učńáky, a začnou se častěji připravovat na řemeslnickou dráhu. Rozdíl bude – mimo jiné – v tom, že řemeslníci si mohou dovolit přepych nezávislého myšlení. Samozřejmě budou podrobováni manipulačním politickým školením. Samozřejmě, že na řadu z nich to bude působit. Ale nikdy z nich nebude stejně homogenní masa jako ze studentů víceletých gymnázií, kteří se připravují převážně na manažersko-byrokratickou kariéru a kteří si nezávislé myšlení prostě nemohou dovolit.

V posledních dvou kapitolách Cesty z nevolnictví ukazuju, jak je důležité mít pro ty mladé lidi pozitivní vizi – protiklad ke světu ovládanému korporacemi. Perfektně to do sebe zapadá. Pokud se učňovská vrstva opravdu rozšíří, právě tam ta poptávka bude.

Lidovky: Většina českých rodičů by poslala děti učit řemeslu, ukázal výzkum

17. 9. 2020

Přípravy na ostravský Den národní hrdosti jsou v plném proudu. Co se týče řečníků, vypadá to na hvězdné obsazení včetně Jana Kellera, Jardy Foldyny, Marka Obrtela, Ladika Vetvičky, pochopitelně také mé maličkosti… nějakých půvabných dam… prostě paráda.

A snad zvládneme i rozumný kompromis mezi odpovědností a tím, že nechceme úplně zastavit život.

16. 9. 2020

Před chvílí jsem pověsil status o tom, že i kdyby moje rouška přispěla k záchraně jen jediného lidského života, má smysl jí nosit. Připadá mi to jako silná myšlenka.

Na konci toho stejného citátu se řeší taky status a důvěryhodnost odborníků. To je složité téma, které se nedá odbýt pár větami. Když jsem to sám četl, pokládal jsem to za vedlejší záležitost. Ta mravní zásada o záchraně života mi přišla cennější.

Je fascinující, že ani jeden z diskutujících (vesměs lidé, kteří ohleduplností příliš neoplývají) si té první části (hlavní myšlenky) nevšiml, ale okamžitě se pustili do diskuze o expertech a odbornících. Svým způsobem je to pro naši dobu příznačné. Ne to, že jsou lidé bezohlední (tak tomu bylo vždycky), ale že tu bezohlednost okázale vystavují na odiv.

16. 9. 2020

Vlastimil Vondruška:

“Je jedno, zda je rouška účinná na 90%, 50% nebo jen 10%. I kdyby zachránila jediný lidský život, má ten život mnohem větší cenu, než žvásty o tom, zda je rouška projev nesvobody. Navíc dneska každý rozumí všemu. I nedostudované děti chtějí řídit svět. Proč bychom poslouchali odborníky, my přece víme všechno lépe. Pochopíte postoj: „Netuším sice přesně, co je nanovlákno, ale myslím si, že rouška je k ničemu, a basta!“ Bože můj, kam až naše civilizace klesla!”

Hampl k tomu doplňuje: Není to jen nosit versus nenosit. I ten, kdo si roušku či respirátor bere aspoň chvílemi, snižuje riziko. I ten, kdo se dřív objímal s každým, a teď si to neodpustí jenom občas, i ten snižuje riziko. Každá změna chování směrem k odpovědnosti je dobrá.

Ale toho Vondrušku si přečtěte. Je to skvělý text. Třeba tohle:

“Je jen na nás, jak rychle tenhle boj proti epidemii vyhrajeme. A zda se dokážeme chovat jako lidé, kterým záleží na těch ostatních. Protože mírou civilizace je v první řadě civilizované chování. Naši předkové se rozhodně chovali rozumněji a s milosrdenstvím.”

Vlastimil Vondruška: Rouška cti netratí

15. 9. 2020

Jakýsi “spolumajitel investiční skupiny” neboli šmelinář ve velkém chce darovat 30 milionů korun na politický boj proti Babišovi. Je to v rozporu se zákonem o politických stranách, a navíc – vzhledem k částkám, s jakými současná česká politika pracuje, je to naprosto bezvýznamné.

Nicméně něco na tom ukázat můžeme. Představte si, že by ten Jan Barta chtěl vzít stejných 30 milionů a podpořit třeba Dělnickou stranu. Ještě ten den by skončil. Banky by ho odřízly od peněz. Firmy, ve kterých má podíly, by okamžitě přišly o korporátní zakázky a obchodní partnerství. Podnikání přestalo přinášet nezávislost. “Mladý byznysman” nemá více svobody vybrat si, koho bude podporovat, než měl předlistopadový stranický tajemník. Stát na straně globalistických sil je povinností. Jde jen o to, jak moc nebo málo je kdo aktivní.

15. 9. 2020

Z obhajoby Waltera Krafta:

Demokracie je založena na svobodné soutěži politických postojů a z nich vyplývajících návrhů řešení problémů společnosti. Tato soutěž předpokládá svobodu myšlení, svobodu názorů a, abychom mohli tyto dvě svobody využít, musí znamenat také svobodu slova. Za těchto podmínek jsou ovšem nevyhnutelné situace, kdy se spolu střetnou zcela rozdílné názory a jejich nositelé budou nuceni své postoje obhájit. Západní civilizace dospěla k poznání, že v takovém případě je mnohem užitečnějším střet argumentační, než fyzický, protože jenom výměna argumentů, nikoli facek, diskutované téma posune dál, což obyčejně znamená pouze „dál do dalšího střetu“. V něm se opět poměřují rozdílné názory a jejich nositelé jsou nuceni své postoje obhájit… a tak pořád dokola. Takto dochází v demokratické společnosti k neustálé soutěži myšlenek, jejímž výsledkem je v dějinách zatím nepoznaná míra prosperity a svobody, které se (stále ještě?) těšíme. Zákony, které diskusi a argumenty nahrazují násilím (do vězení zřejmě nikdo, ani já, nepůjde dobrovolně) nepatří do demokratického právního řádu, protože se stále jasněji ukazuje, že slouží pouze k posilování moci těch, jejichž teze neobstojí v argumentačním střetnutí.

Michal Walter Kraft: Učebnicová totalita

14. 9. 2020

Přibližně před rokem jsem v klubovně Blanických rytířů v Novém Strašecí pronesl – spolu s Davidem Bohbotem – přednesl přednášku o odvaze a statečnosti. Prostě takový přehled, co říkají psychologické a sociologické studie. Platí – mimo jiné – že lépe informovací lidé se v krizových situacích chovají lépe. Vojáci, kteří detailně vědí, co čeho jdou (i když je to strašlivé) zpravidla obstojí mnohem lépe než ti, kdo nevědí, jak těžké to bude.

Připomínám to proto, že v současné epidemiologické debatě se objevuje názor, že statečný člověk zavírá oči a všechno neguje (problém neexistuje! celé je to výmysl!), zatímco zbabělý člověk se detailně zajímá, připravuje a mění chování.

Obávám se, že opak je pravdou.

14. 9. 2020

David Bohbot k 11. září.

“V České republice dnes máme signály, co se děje. Máme informace. Vidíme, jaká je situace v okolních zemích. Přesto ignorujeme bezpečnost. Čekáme na naše vlastní jedenácté září?”

14. 9. 2020

Martin Konvička zase po čase na parlamentkách. Mimo jiné o západních elitách:

Pochopte, že do čela západních zemí, korporací, univerzit a tak dále, se dostali šílenci v klinickém smyslu, blázni, jaké by každá jiná z dějin známá společnost uvázala k mučednickému kůlu, obětovala bohům, poslala do první linie nějaké bitvy nebo zavřela do blázince. Bizarní ovšem je, že se jedná o uzoučkou vrstvičku obyvatel, jejichž pošahanost je čím dál zjevnější. Spojení s nejnásilnějšími elementy společnosti – tu s islámskými radikály, tu s černošskými gangstery – je jenom zoufalá hra o čas. Konec je blízko.

Rozhovor Parlamentních listů s Martinem Konvičkou

13. 9. 2020

Praktická ukázka toho, jak funguje globální trh v naší současnosti.

Česká vláda utrácí desítky miliard ročně na podporu inovačního podnikání. Skutečně vznikla firma, jejíž produkt fakticky nemá konkurenci, válcuje všechny světové soutěže atd. Shodou okolností jsem byl do předloňska zaměstnancem přímého konkurenta, takže o oboru něco vím. IQ Structures je skutečně unikátní, o třídu lepší než kdokoliv jiný.

Jenže trh je ovládán několik korporacemi a ty rozhodně nemají zájem o vstup české štiky. Snaží se tedy zablokovat vstup nové firmy a trh. A jak se ukazuje, jejich vliv sahá až do Státní tiskárny cenin. Vláda tedy může ujišťovat o podpoře (Andrej Babiš se tou českou firmou několikrát pyšnil na svém twitteru), ale úředníci si to nakonec udělají po svém. Hádejte, kde bude za pár let manažerem současný ředitel Státní tiskárny cenin? Žádná česká firma to nebude. V Hospodářských novinách si pak přečteme o vynikajícím českém manažerovi, který uspěl u německé korporace.

Cenou za ten manažerský úspěch je ovšem likvidace českého hospodářství.

Mimochodem, věříte ještě tomu, že korporace urychlují zavádění inovací? Není to náhodou přesně naopak?

Rozhovor s obchodním ředitelem IQ Structures

13. 9. 2020

13. 9. 2020

Ivan Hrbek: V návaznosti na “Obrázky z Izraele”, které jsem sdílel, (a doporučuji pečlivě přečíst) ještě doplním pár skutečností z ČR. Aktuální situaci navíc ovlivňují volby, které jsou za 4 týdny. Babiš nic neudělá, protože nechce naštvat lidi nějakým uzavřením čehokoliv a bude doufat, že ten průšvih do voleb ututlá. Hamáček by se rád pasoval do role zachránce národa a bude na něj kout jeden podraz za druhým. Tím pádem bude vláda paralyzovaná (což už je delší dobu), opatření bude chaoticky vypouštět Vojtěch a Babiš je bude podle ohlasu veřejnosti rušit. Opozice bude kritizovat vládu za nečinnost nebo chaotickou činnost a vyjímečně bude mít pravdu. A Babišovi to vyjde, nečinnost za něj obhájí chřipečkáři a antirouškaři tvrzením, že žádná nemoc neexistuje a testováním se nahání strach ovcím. Ve skutečnosti bude prudce růst počet nakažených a OD POLOVINY ŘÍJNA tj. 4 týdny po nakažení a týden po volbách začne stejně prudce růst počet mrtvých. Z aktuálního jednoho až třech úmrtí denně (s kovidem, ne na kovid) půjde na deset denně koncem listopadu a 100 denně o Vánocích. Jakákoliv opaření přijatá po volbách a navíc odmítnutá zbujařenou veřejností to nezachrání. Hezké svátky vánoční vinšuju.

Komentář Petra Hampla:  Co s takovýmhle textem? Jsou dvě možnosti.

Pracovitý člověk si to pozorně přečte a zkusí najít sporné body. V tomto případě třeba to, že Ivan Hrbek předpokládá, že exponenciála poroste bez hranic, což tak nemusí být (třeba ve Švédsku rostla jenom do určité úrovně). Může také namítat, že Ivan Hrbek do své úvahy nezahrnul, že zdravotníci se tu nemoc přece jen trochu naučili léčit. Možná tam najde i další sporné body. Může začít diskuze a společně se dobereme k něčemu chytrému.

Lenoch vše odbyde výkřikem “žádný covid neexistuje” nebo nějakou naučenou frází o spiknutí. Vyřízeno za pět vteřin. Vynaložená námaha nulová. Pochopen problému nulové. Pocit skvělý.

13. 9. 2020

Už budu vzorný. Samé fotky koťátek.

13. 9. 2020

Nedávno jsem tady napsal, že české soudy začaly otevřeně soudit nikoliv podle zákona, ale podle toho, ke které straně patříte. A hned tu máme další případ. Odsouzení Waltera Krafta za to, že je asistentem Jaroslava Foldyny.

Walter Kraft byl odsouzen k pokutě 30 tisíc korun a záznamu v trestním rejstříku. To znamená, že napříště má být na něj pohlíženo jako na recidivistu. Provinil se tím, že napsal delší studii, ve které se zamýšlí nad různými alternativami budoucnosti Evropy, a nad možnostmi soužití (nebo konfliktu) evropské civilizace s civilizací islámskou. Rozsudek byl vynesen samosoudcem bez soudního líčení.

Jaké je z toho poučení? Nebuďte asistentem Jaroslava Foldyny.

12. 9. 2020

Během dnešního dne mě řádově 10 lidí oslovilo, a pokusili se mě přimět, aby si sundal respirátor. V pár případech jsem dokonce vyhověl, nechtěl jsem se zbytečně hádat.

Může někdo vysvětlit, jak můj respirátor ohrožuje jejich svobodu nebo zdraví? Kde se fanatici popírající existenci těžkých virových nemocí zastaví? Co všechno nám ještě budou chtít zakázat? Co mytí rukou, to je ještě povolené?

Vzhledem k příspěvkům v debatě níže ještě doplňuju, že to nebylo jen tak na ulici. Byl jsem na dvou větších setkáních. Na takovém setkání se člověk snaží nebýt hrubý, takže když je ten spoluúčastník konference fakt neodbytný, třeba si to i na chvíli sundá.

11. 9. 2020

K 5G sítím. Proč je tak důležité, aby mohlo pár puberťáků a technických nadšenců sledovat filmy v lepší kvalitě nebo hrát složitější hry? Powerpointové prezentace tvrdí, že vzniknou celá nová odvětví, že dojde k radikální přeměně zdravotnictví, továrny začnou být řízeny na dálku… znáte to, fantazie nemá hranic. Nicméně je skutečně možné, že nějaké nové služby využívající velmi rychlý mobilní internet vznikat začnou.

V této souvislosti je dobré připomenout postřeh, který už v 80. letech formuloval guru managementu Peter Drucker. Od chvíle, kdy se nová technologie objeví, to trvá přibližně 20 let, než začne vytvářet nová pracovní místa. Drucker to tehdy ukazoval na příkladech ze strojírenství, ale zdá se, že v počítačovém světě platí stejné pravidlo. Od zavedení internetu k boomu internetových obchodů a služeb. Od objevu asymetrického šifrování k prakticky použitelnému elektronickému podpisu. Pořád jsme přibližně u 20 let.

10. 9. 2020

Tak jsem se po čase rozhodl, že udělám něco pro vlast a přihlásil jsem se do Aktivních záloh Armády ČR. Byl jsem na pohovoru, vyplnil spoustu dotazníků, došel si pro potvrzení ke svému lékaři, a nastoupil na prohlídku do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Když mi postupně zkontrolovali srdce, plíce, zuby, uši, páteř atd., tak si všimli, ŽE NOSÍM BRÝLE! Objev, co? Slabozraké neberou, což chápu. Ale je opravdu tak těžké všimnout si mých brýlí hned na začátku?

Tak jsem znovu volal té slečně rotmistryni, co se mnou vedla přijímací pohovor. Prý mě nechtěla odrazovat hned na začátku. Takže děkuji za příjemně strávené hodiny.

A na příště doporučuji, aby se při přijímání do náborových útvarů armády dělaly IQ testy.

9. 9. 2020

Ty nejlepší věci se často dějí nezamýšleně. Třeba Švédsko a Covid. Rozhodli se pro tu nejhloupější a nejbezohlednější strategii. Promoření samozřejmě nefungovalo. Mají skoro 10 tisíc mrtvých a desetitisíce doživotně postižených. Ale Švédům to pomohlo pochopit, že nejde o žádnou chřipečku, že mají co dělat s dost nebezpečným virem, a že musí změnit svoje chování. Bez toho, že by jim to někdo nařizoval.

Dost možná, že jdeme (taky nezamýšleně) stejnou cestou. Jen škoda, že nejsme tak inteligentní jako Vietnamci a Korejci, kteří to pochopili i bez těch zbytečných obětí.

Summit News: Sweden Close to Victory Over Coronavirus

9. 9. 2020

Protože tu běží diskuze o tom, jak složité nebo jednoduché je změnit banku, připomínám, že v Airbank (zatím pořád ještě české) to funguje tak, že podepíšete plnou moc a oni se už o úplně všechno postarají. Včetně převodu inkas a trvalých příkazů.

A dost možná, že Airbank není jediná.

8. 9. 2020

Generální ředitel leasingu raifky se stal nejslavnějším bankovním ředitelem v zemi, když hrubě urazil ty lidi, na jejich odírání je postaven jeho blahobyt. K tomu nechutnému citátu už bylo napsáno dost komentářů.

Nicméně možná vás bude zajímat, jak se takový člověk vyšplhá do křesla generálního ředitele jedné z největších bank v zemi. Bývaly doby, kdy takovou práci mohl dělat třeba válečný veterán, který se vyznamenal, nebo jiná významná osobnost. To je pryč, to je jasné. Ale čekáte třeba někoho, kdo objevil nový způsob investování, kdo vybudoval síť poboček v nějakém obtížném regionu, napsal řadu knih, je všeobecně respektovanou osobností ve finančním světě. Tak to asi budete muset někam jinam.

Josef Langmayer přišel do banky v roce 2007 a velmi rychle se stal kontrollerem. To je takový zvláštní účetní, jehož práce je posuzovat ostatní lidi a činnosti, jestli přinášejí dostatečný zisk. Nejdřív kontroloval jen malé oddělení, ale asi mu to šlo hodně dobře, tak ho povyšovali a povyšovali… až do představenstva. Není známo, že by měl na něco nějaký názor. Není známo, že by něco napsal. Není známo, že by měl nějaký soukromý život. Prostě stroj na kontrolování kolegů, jestli jsou dost ziskoví.

Pokud vás napadá určitá podobnost s politikem Vystrčilem, nejste daleko od pravdy. Nejspíš jsou plně záměnní. Dělají, co se po nich chce, a nemají žádné rušivé myšlenky ani rušivé city.

Nečekejte, že mu poslední vyjádření zlomí vaz. Takoví lidé mají perfektní odhad, kolik si toho mohou dovolit. Spíš je to jasný pokyn pro všechny manažery Raifky, jaké mají mít názory. V centrále globální skupiny to vidí a určitě to ocení.

VK starší letos v létě napsal, že když má zdravotní sestra 50x nižší plat než bankéř, je to její chyba. Měla si taky vybrat dráhu bankéře. Chci říct, že jsem moc rád za každou, která si nevybere dráhu byrokratické dozorkyně.

8. 9. 2020

Z rozhovoru pro parlamentky:

Na cokoliv západní elity sáhnou, to skončí katastrofou.  Reforma školství vede ke zhroucení výuky. Ochrana hranic skončí dovážením teroristů. Průmyslová politika likvidací průmyslu. Boj proti rasismu rozpoutáním vlny rasového násilí. Snaha o záchranu planety poškozením krajiny. Za posledních dvacet let neexistuje žádný příklad úspěchu.

Naházet někam bomby a zabít hodně lidí, to ještě zvládnou. Ale tím také jejich schopnosti končí. Mnoho z toho špatného bylo provedeno úmyslně, avšak vedle toho bychom neměli podceňovat neschopnost, byrokratickou tupost, zbabělost a stádní chování. Ostatně moji čtenáři vědí, že právě z toho čerpám naději. Situace se stále zhoršuje a neschopnost elit dříve či později dosáhne takové míry, že ztratí schopnost potlačovat lidový odpor.

Rozhovor pro Parlamentní listy

7. 9. 2020

S Vladimírem Kapalem na Svobodném radiu:

Ke změnám poslední doby patří to, že soudy se už zpravidla ani nenamáhají předstírat nestrannost. Velký sociolog Max Weber kdysi napsal, že soudce má být něco jako automat. Pokud známe fakta, tak má být předem naprosto jasné, jaký rozsudek bude vynesen. Tady dochází k tomu, že i když jsou fakta úplně stejná, jsou vynášeny naprosto rozdílné rozsudky – podle toho, k jaké politické straně kdo patří. A soudci se už nenamáhají vytvářet dojem, že postupovali objektivně.

7. 9. 2020

Jsem hrdý, že jsem mohl být mezi prvními signatáři dopisu na podporu Juliana Assange, jednoho z nejvýznamnějších hrdinů naší doby. Ale raději bych místo hrdosti viděl, že je na svobodě a že zase může pracovat. Julian Assange udělal náš svět lepším místem, a platí za to obrovskou cenu.

7. 9. 2020

Benjamin Kuras:

Ze všech českých autorů rmoutících se pomalou sebevraždou západní civilizace se Petr Hampl svou druhou knížkou na toto téma nejvíc přibližuje možnému způsobu záchrany před pádem do nevolnictví. Titul knihy naznačuje, že na rozdíl od Hayeka, který nám cestu do nevolnictví předvídal, Hampl nás už v nevolnictví vidí a chce nás z něho dostat ven.

Knížka je, podobně jako ta první, Prolomení hradeb, psána svérázným literárním stylem. Kombinuje vědecký přístup k nastolování témat, ke kladení otázek, ke kritickému zvažování dosavadních odpovědí a hledání odpovědí nových, s gradací téměř detektivkovou, tím, že nás udržuje v napětí a zvědavosti, s čím přijde v další kapitole.

6. 9. 2020

Co je a co není diskuze.

Nejprve, co diskuze není. Každá strana přijde se svým seznamem. Třeba “30 důvodů, proč hrozí globální klimatická změna” nebo “30 důvodů, proč globální klimatická změna nehrozí” nebo “20 důvodů, proč nenosit roušky” nebo “20 důvodů proč nosit roušky”. Debata pak vypadá tak, že každá ze stran odříkává položky svého seznamu. Kdo je vytrvalější a dokáže druhou stranu uondat, ten vyhrává. Úplně nejhorší variantou této tupé hry na diskuzi je sypání odkazů na někoho, kdo to hezky řekl. Seznam takových odkazů může obsahovat i stovky položek.

Dobře je to vidět tady na facebooku. Začnete jakékoliv takové téma a okamžitě vám začnou pod ten příspěvek tapetovat připravené položky (které už samozřejmě znáte nazpaměť).

Opravdová diskuze spočívá v tom, že toho druhého posloucháte. Že o té věci chvíli přemýšlíte, pak na ni reagujete. Ten druhý si poslechne vaši odpověď, taky o ní chvíli přemýšlí a reaguje zase on.

Těžké, co? Konec konců i pod tímhle statusem budou převážně položky ze seznamu “30 důvodů, proč covid neexistuje” nebo “50 důvodů, proč je svět řízen Davidem Rockerfellerem”.

6. 9. 2020

Poslední novinka: Hampl prý nosí trička z neonacistického obchodu.

Kdyby ti pitomci kolem Respektu aspoň sledovali můj facebookový profil, tak by věděli, že nosím trička z obchodu Radia Dixie. To je radio zamilované do křupanů a vidláků z amerického jižanského venkova. Do těch kluků, co pomohli porazit Hitlera, co vybojovali válku v Tichomoří, a co toho tolik obětovali. V době, kdy předchůdci dnešní kavárny opakovali poučky o tom, že česká národ se musí přimknout i Říši a jejímu Vůdci.

I tričko “Defend Bohemia”, které jsem měl v Příčovech (a které tam mělo víc lidí), je z obchodu Radia Dixie.

5. 9. 2020

Dlouhý článek Josefa Skály obsahuje z části skvělé postřehy, z části myšlenky zajímavé jenom pro tradiční dělnickou levici (a ostatním tudíž mnoho neřeknou).

Z množství podnětů vypichuji téma “legitimizace” – jednu z nejhorších špín, jaké eurobolševici vymysleli. Odjakživa tomu bylo tak, že když člověk s někým nesouhlasil, a bylo to pro něj důležité, tak se s ním pohádal. Třeba já jsem se takhle pohádal s Jakubem Patočkou o multikulturalismus (v Českém rozhlase), s Miroslavou Němcovou o vztahu k Rusku (taky v Českém rozhlase), ale i třeba s příznivci Teorie sociální bezpečnosti (při veřejné debatě). A pohádal bych se s kýmkoliv dalším. Stálo mě to hodně úsilí, nejspíš mě to připravilo o nějaké čtenáře, ale co jiného má člověk dělat? Přece nebudu taková sketa, abych to řešil intrikami, postranními pokusy o cenzuru apod. To není nějaká moje zvláštní zásluha, to je normální.

Liberální demokraté ale mají za to, že rozdíly v názorech mají být řešeny VÝHRADNĚ cenzurou a že debata je k tomu, aby řečníci opakovali jediný správný názor. Z toho vychází ta jejich “legitimizace”. Když Hájek diskutuje se Skálou, tak prý údajně legitimizuje Skálu. Když Skála diskutuje s Hájkem, tak prý legitimizuje Hájka. Táhněte do háje s takovým “legitimováním”!

Takže oceňuji Igora Němce, který měl s Josefem Skálou velký problém, ale protože je slušný a férový člověk, vykašlal se na nějakou “legitimizaci.” Přijel a řekl to hodně ostře. To je v pořádku.

Josef Skála: Trend vonící nadějí a špuntovky “zleva”

5. 9. 2020

Odstartováno. Cesta z nevolnictví (druhý díl Prolomení hradeb) vyrazila do světa.

4. 9. 2020

Žádná jiná položka státního rozpočtu nebudí takové emoce jako platby důchodcům. V živé paměti jsou ještě diskuze o důchodcovských slevách na jízdné, které údajně mělo zdevastovat České dráhy, a už je tu neméně bouřlivá diskuze o pětitisícovém přilepšení k důchodu.

Proč vyvolávají tolik emocí právě tyto položky? Proč nevyvolávají tolik emocí jiné výdaje?

Protože ty emoce někdo vyvolávat chce! Občané nemají žádný silný zájem řešit zrovna důchodce. Lidový hněv zpravidla budí platby politickým neziskovkám, podpora profesionálních nezaměstnaných, náklady na migranty, zbrojní nákupy apod. Ale setkali jste se někdy s tím, že by mladí lidé v hospodě nadávali, že české důchody jsou příliš vysoké?

Otázka týdne: Hrozí vznik nevraživosti vůči důchodcům?

4. 9. 2020

Opravdu dobrý komentář poznáte podle toho, že se k němu můžete vrátit po čase, když událost už není aktuální, ale ten text k vám pořád mluví. Třeba červnový článek Martina Konvičky o událostech v USA.

Když pomineme kupu sexuálních analýz, dobře ukazuje, co tvoří rozdíl mezi civilizovanou společností a barbary. Mimo jiné to, že civilizovaní lidé pěstují (v rozumné míře!) speciální obory jako věda a umění. Že je pěstují na určité úrovni s dodržováním řady speciálních pravidel. Že ty obory jsou chápány jako služba širší společnosti. A že tu společnost ovlivňují. K národu patří i Národní divadlo a Národní galerie.

Strhávání všech soch, zakrývání obrazů, vyřazování starých spisů z knihoven, nahrazování vědy korektností – to je skutečný pád do barbarství. V tomhle případě k tomu ani nejsou zapotřebí muslimové – úzká vrstva nejvzdělanějších a nejbohatších Američanů a Evropanů to zvládne sama.

Martin Konvička: Tři poznámky k nástupu barbarství

3. 9. 2020

Jedním ze základních pilířů moderní medicíny je – pro mnohé překvapivě – statistika. Ono je to totiž tak, že každý lékař, léčitel či šaman (dobrý i špatný) má pocit, že jeho metoda funguje. A každý to může říkat z pozice autority. Z jednotlivého případu nelze usuzovat, protože u každého jedince hraje roli příliš mnoho vlivů. Až teprve, když můžete srovnat tisíce lidí, kteří byli nějak léčeni, s tisíci těch, kteří tak léčeni nebyli, můžeme dělat soudy o tom, zda něco funguje. Až teprve, když můžete srovnat tisíce lidí, kteří byli něčemu vystaveni, s tisíci těch, kdo tomu vystaveni nebyli, můžeme vidět, zda je to prospěšné či škodlivé.

Z toho – mimo jiné vyplývá – že lékař z ordinace může být brán jako autorita do té míry, do jaké umí číst statistiky.

Statistika má tu výhodu, že (na rozdíl od jiných matematických disciplín) je poměrně snadná, takže se jí každý může naučit za pár dnů. A každý se může proklikat k údajům o tom, co vlastně bylo měřeno a jakým způsobem (údaj z novinového článku většinou nic neříká).

Připomínám to proto, že začíná převažovat postoj “statistiky jsou stejně zfalšované” a snaha zakládat soudy na jednotlivých případech. Jenže to fakticky znamená návrat do dob zaříkávání a pouštění žilou – i když to třeba bude doprovázeno složitými větami o genech a buněčných stěnách.

2. 9. 2020

Na Svobodném vysílači jsme se s Martinem Konvičku – mimo jiné – vrátili k Bělorusku:

Když se podíváme, jak efektivně dokázalo Rusko v posledních 10 letech hájit své zájmy, a jak zoufale amatérsky si počínají evropští politici, tak je zřetelné, že šance na dobytí Běloruska je mizivá. Bělorusko zůstane téměř jistě ruským spojencem.
Bělorusové vidí, co se děje v Evropě. Už pro ně dávno nejsme tak atraktivním regionem, jako byl pro nás západ v roce 89, a jakým mohl být ještě před pěti lety pro Ukrajince západ. Navíc, bělorusko-ukrajinská hranice je prostupná. Lidé tam jezdí pracovat, především Ukrajinci do Běloruska, protože Ukrajinu jsme tak zbídačili, že už i práce v Bělorusku je pro ně velmi atraktivní. Západ už není bohatá nevěsta.

2. 9. 2020

V březnu to vypadalo, že Donald Trump vyhraje nesmírně snadno. V červnu vypadala jeho situace zcela beznadějně. Teď dohání (Bidenův náskok stáhl přibližně na polovinu, navzdory tomu, že pro Bidena pracují i bývalí klíčové experti Bushovy kampaně).

Když ale člověk sleduje komentáře těch, kdo kampaň sledují zblízka, nemůže si nevšimnout značného skřípání. Prezident působí vyloženě naštvaně. Není divu, co jiného má člověk cítit, když americké elity organizují zapalování center měst ve vlastní zemi, a když se už ani nenamáhají předstírat dodržování pravidel demokratické soutěže. Tuhle emoci sdílí se svými voliči a přirozeně by z ní měla vycházet kampaň – zvláště, kdyby se k tomu přidal jasný útok proti globalismu (jehož je Biden ukázkovým představitelem). Jenže prezident Trump je zároveň obklopen politickými a marketingovými profesionály, kteří chtějí obraz usměvavého optimistického prezidenta, a hlavně žádné kontroverze. Jestli Trump nakonec neobhájí, bude to kvůli těmhle solidním Republikánům.

Zdá se mi čím dál jasnější, že solidní republikánští konzervativci představují větší zlo než antifácká levice. Když lidé vidí zločince v ulicích, a když vidí, že to Demokraté podporují, mohli by jasně reagovat. Jenže pak nastoupí solidní Republikáni a vysvětlí vám, že Antifa to sice přehání, ale že se musíte snažit jim porozumět, že nesmíte být xenofobní, že pár milionů dalších migrantů by vlastně prospělo… a že když budete zastávat jasné morální postoje, budete pokládáni za extrémisty, tak raději nedělejte žádné problémy. A anticivilizační extrémisté zatím dobývají další a další instituce a území, které pak od nich snadno přebírají džihádisté.

Vlastně je to pořád to stejné. Nezáleží tak moc na heslech, které kdo vykřikuje, jako spíš na tom, ke které společenské vrstvě má blízko.

1. 9. 2020

Na dnešní večer doporučuji nádhernou melancholickou píseň o zármutku nad zánikem Anglie.

Včetně té krásné formulace, která o vládci země hovoří jako o “z Boží milosti, obránci víry.” Samozřejmě to je především o náboženství. Ale nejenom. Je v tom také vědomí toho, že všichni lidé té země – od krále po posledního žebráka – jsou součástí nějakého celku, propojení společnými mravními principy a společným údělem. Je v tom také to, že posláním vládce je chránit své obyvatelstvo, jeho hodnoty a jeho životní styl. Pokud se vládce svému poslání zpronevěří a postaví se proti hodnotám a životnímu stylu svého lidu, mají obyvatelé právo povstat, a v krajním případě krále dostat až na popraviště. Vlastně spíš povinnost než právo. I když je to jasně formulováno až americké deklaraci nezávislosti, bylo to odjakživa součástí západního pohledu na svět.

1. 9. 2020

Co je dnes výrazem jednoho primitiva a antisemity, to bude zítra korporátním standardem a pozítří vynucováno státní správou. Proč by se české holky měly učit, jak se ubránit znásilnění? Kam by ti chudáci sirotci přišli?

Rozhodně počítejme s tím, že budou-li lidem odebrány zbraně, bude v dalším kroku zakázáno cvičit.

1. 9. 2020

Tři poznámky k poslednímu výletu:

1) máme tu naprosto bezvýznamného úředníčka, který si vyseděl a vyintrikoval místo šéfa senátu. Člověk bez barvy, chuti a zápachu. Žádné mravní přesvědčení, žádný mravní názor. Nebýt té cesty, neznali bychom jeho jméno, a mohl by být pokládán za držák na oblek. Jak to kdysi formuloval Nigel Farage, charisma mokrého hadru na podlahu.

2) i takový člověk si může jezdit kam chce, a žádný cizí stát s tím nic neudělá. Takže pan Vystrčil má právo někam jet a čínská vláda má právo to kritizovat. Na tom není nic zajímavého.

3) je ovšem otázka, zda je v zájmu občanů ČR míchat se do čínsko-čínských konfliktů. To opravdu nemáme žádný naléhavější problém? To na světě nemůže být ani jeden konflikt, do kterého by maličká země ve středu Evropy nestrkala nos?