Glosy za říjen 2020

31. 10. 2020

KSČM bojuje za práva korporací neplatit daně.

Komunisté, kam jste se jenom schovali?

Tomio Okamura: Zdaňme nadnárodní korporace

Vláda ANO, ČSSD s podporou KSČM bohužel zamítla návrh poslanců SPD na zdanění dividend, které nadnárodní korporace vyvádějí svým vlastníkům z tuzemska do zahraničí. Podle kabinetu je tento návrh mimo jiné v rozporu se směrnicí EU. Srážková daň na dividendy by podle našeho návrhu činila 15 procent. Dopadla by na zahraniční vlastníky, kteří nepřetržitě nejméně jeden rok drží v tuzemské korporaci alespoň desetiprocentní podíl.

V České republice dochází dlouhodobě k nadměrnému odlivu zisků do zahraničí, kdy jednou z forem je výplata dividend, jejichž prostřednictvím každoročně odtékají stovky miliard korun. Mizí na 300 miliard korun do kapes nadnárodních korporací.

Hnutí SPD nemá strach z nadnárodních korporací ani z EU jako ostatní politické strany a jejich zdanění budeme nadále prosazovat. Zisk z naší práce musí zůstat v České republice.

31. 10. 2020

Trump zřetelně dotahuje Bidenův náskok, jak ukazuje i graf RealClearPolitics. Bude to ale stačit? Vypadá to, že rozhodne volební účast mezi bílou dělnickou třídou.

31. 10. 2020

“Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován,” píše Ivo Budil.

Jde to dobře se závěrem Prolomení hradeb. Vnitřní problémy nové aristokracie rostou. Čekáme na chvíli, kdy v důsledku těchto vnitřních problémů natolik oslabí, že nedokáže zabránit tomu, aby tu vyrůstaly vůdčí osobnsoti.

Jo, a tím lidovým vůdcem není míněn žádný profláklý příslušník politické třídy, co se doučí pár vlasteneckých frází.

Rozhovor s profesorem Budilem

30. 10. 2020

Veřejný prostor je plný kritiky současných vládních kroků. Téměř všechno, co v souvislosti s epidemií podniká, je označováno na nedokonalé, chybné či zbytečné. Obyvatelům je naznačováno, že s vládou nemají spolupracovat. Ale od nikoho z kritiků jsme zatím neslyšeli, co by tedy měla vláda dělat. Jako by kritik stál s rukama založenýma na prsou a s pobaveným úsměvem říkal: „No tak, vládo, předveď se, můj problém to není.“ Jako by ti lidé úplně zapomněli, že je to také jejich země. Že jde také o jejich životy. A že nezvládnutí epidemie může přinést fatální politické změny.

Nicméně i když odhlédneme od momentálních politických souvislostí, otázka zůstává. Jak jinak je možné postupovat? Ve skutečnosti to není otázka nová. I když sociální sítě a mainstreamová média vesměs přetékají demagogií, na menších odborných serverech a v uzavřených skupinách běží věcná debata. Z té debaty už vzešly určité závěry, které se opírají o konkrétní zkušenosti různých zemí.

X

Podruhé ze stejného článku:

Česká vláda na jedné straně nechce příliš omezovat společenský život a ekonomiku, na druhé straně chce zabránit vlnám masového umírání a dočasného zhroucení společnosti. Počíná si tak šikovně, jak to lze čekat od evropské vládní byrokracie začátku 21. století. Občas to přežene směrem k příliš drastickým omezením (nejspíš letos na jaře), a jindy zase nezavede potřebná omezení včas, takže se země nevyhne vlně masového umírání (jak to zažíváme právě teď). Státní byrokracie ani politici nedokážou zabránit nejrůznějším nátlakovým skupinám, aby do opatření neprosazovaly svoje zájmy a neřešily si nejrůznější kšefty. Stejně jako v předchozím případě je problémem dlouhodobost. Nikdo nevidí konec. Další a další vlny, další a další domácí vězení, a čekání na vakcínu, která nemusí nikdy přijít. Vakcínu proti viru HIV se nepodařilo vyvinout ani za třicet let. Až lidé zjistí, že nový stav je trvalý, zcela jistě se začnou chovat jinak. Co budou změny obnášet, to dnes nedokážeme říct.

Otázka týdne: Jaké má vláda jiné možnosti řešení současné vládní situace?

29. 10. 2020

Ivan David: “Společnost nemůže existovat jako nahodilý soubor osob, které se starají o svoji dnešní zábavu, ale jako propojená funkční komunita, která se stará o vlastní budoucnost.”

V tom je obsaženo všechno. Národní hospodářství, migrace nebo reakce na epidemii. Kdo tohle nepochopil, nemá do současné debaty čím přispět.

Ivan David: Uříznutá hlava v kostele, motiv prý stále neznámý

Proboha jen žádnou předsudečnou nenávist, žádný antiislamismus, to byste na rozdíl od uřezávačů hlav byli bez pochyb extrémisty! Ale nedělejte si starosti, Evropská komise, ale i OSN (!) nadále plánují dovoz desítek miliónů migrantů z muslimských zemí do Evropy a Evropský parlament to i nadále podporuje s dvoutřetinovou většinou od Sjednocené levice, přes Zelené (za ČR Piráti), Socialisty a velké části Evropských lidovců a liberálů (Renew).

Bude snad ve Francii občanská válka? Muslimové jsou jednotní a odhodlaní, dosud většinová společnost je rozpadlá a pod nadvládou idiotské ideologie. A k tomu se pracuje na odzbrojení občanů. Evropská “elita” se bojí sociální patologii i jen pojmenovat. Jak vystihl Petr Hampl, k válce, i občanské musejí být dvě bojující strany. Jenže tady bojuje jen jedna.

Jen debil může radit, že máme počkat, až bude i v “naší” zemi dostatek džihádistů. Do té doby máme odmítat poplašné zprávy.

Evropě vládne neuvěřitelná neschopnost a nedostatek vůle k zajištění přijatelné budoucnosti. Pro ni je východisko jen jedno. Opustit cestu do nebytí, nepřipustit No-go zóny, ani “vyloučené lokality”. Zákony musejí být vynucovány, a je-li to nutné zpřísněny! Škůdce, kteří tomu překážejí je nutné eliminovat. Společnost nemůže existovat jako nahodilý soubor osob, které se starají o svoji dnešní zábavu, ale jako propojená funkční komunita, která se stará o vlastní budoucnost.

29. 10. 2020

Podpořil jsem pár stovkami projekt Záhada lokálek, protože nejde “jen” o film, ale o setrvalé úsilí o záchranu místních malých tratí. Je to otázka zachování české krajiny, záchrany českého umu, udržení obyvatel v malých obcích a relativní místní samostatnosti. Nepřekvapí, že pro Českou televizi je takové téma “nedostatečně veřejnoprávní”. To až bude rychlovlak od Siemensu jezdit na trati Praha – Berlín – Brusel, to bude veřejnoprávní na mnoho hodin vysílání.

Startovač: Záhada lokálek

28. 10. 2020

Bylo by pro mě velmi obtížné podporovat prezidentskou kandidaturu muže, který označuje odpovědnost a základní mezilidskou solidaritu výrazem “strach”.

28. 10. 2020

Dnes výlet do zaniklé obce Komorsko a asi 20 km po brdských hřebenech.

28. 10. 2020

27. 10. 2020

Daniel Landa podepsal petici za vyhlášení 23. září významným dnem jakožto Den národní hrdosti – připomenutí mobilizace roku 1938. Výraz úcty k těm, kdo v roce 1938 byli připraveni bránit naši společnou vlast a případně přinést i oběť nejvyšší. Jejich odhodlání a semknutí národa v čase ohrožení nesmí být zapomenuto.

Petice za vyhlášení 23. září významným dnem

27. 10. 2020

Když tak čtu ty všechny lidové mudrce (často mají vystudovanou medicínu), napadá mě, že bychom mohli zrušit státní zdravotnictví a nahradit je ministerstvem dobré nálady. Ta je přece důležitější než produkty farmaceutického průmyslu. Ministrem by mohl být klaun, co říkáte?

27. 10. 2020

Mozarta prý dojalo, když viděl, jak si pekařský učeň na pražské ulici pohvizduje melodii z jeho opery. Vzpomněl jsem si na to, když mi včera přivezli další dávku Cesty z nevolnictví a ukázalo se, že řidič náklaďáku je můj čtenář.

Tentokrát jsme nechali dotisknout čtyři tisíc kusů. I to by bylo samo o sobě víc než celý náklad jakékoliv sociologické knihy, co u nás kdy vyšla. Ale ambice jsou mnohem větší. Aby to byla kniha, kterou si přečtou desetitisíce lidí a která jim pomůže lépe zápasit o budoucnost svojí a svých dětí. Která aspoň změní atmosféru v zemi. Nebude to snadné, zejména s ohledem na to, že nemůžu pořádat besedy, což byl fakticky hlavní propagační kanál. Budu prostě muset vymyslet něco jiného.

Dotisk má na obale červenou barvu místo okrové, ale je to z čistě praktických důvodů. První verze Cesty z nevolnictví se na regále pletla s Prolomením hradeb.

26. 10. 2020

Z rozhovoru s Ondřejem Brožem v internetové televizi Příznaky transformace:

Zvláště mladší lidé mají to, že v principu není možné, aby ekonomika byla národní. Aby české firmy vyráběly pro místní trh. Aby se tu vyrábělo to, co vymyslí čeští inženýři. Abychom si sami vypěstovali a vyrobili potraviny. Že by továrny nepatřily cizincům. Opravdu si to nedokážou ani představit. Je to pro ně něco totálně utopického. Proto v závěrečné kapitole Cesty z nevolnictví zdůrazňuji, že je důležité připomínat staré časy. Dokud ještě žijí lidé, kteří si pamatují, že se vyráběly české pračky proč české zákazníky, a česká radia pro české zákazníky, a že ty stroje fungovaly, a že se tu vyráběla česká kamna, která byla lepší než dnešní dovážená kamna (vyjma nějakých hodně drahých skandinávských), že česká zelenina byla lepší než ta odporná holandská rajčata. A že jsme k tomu nepotřebovali žádný cizí kapitál a žádné cizí know-how.

26. 10. 2020

Výjimečně skvělá zpráva. Paušální daň pro živnostníky prošla. Není to asi pro každého, ale tisícům drobných podnikatelů to neuvěřitelně usnadní život. Na začátku měsíce zaplatím 5 500, a už žádné účetníctví, žádné faktury, žádné EET, žádné sociální a zdravotní.

Díky SPD, že to odstartovalo. A taky pochvala ministerstvu.

Sněmovna schválila jednoduchou paušální daň.

26. 10. 2020

Kniha Sebedestrukce západu Institutu Václava Klause vzbuzuje hodně pozornosti, i když fakticky přináší málo nového. Že se západní civilizace hroutí, o tom už bylo napsáno dost. Příčinám se Klaus a jeho kolegové vyhýbají, kromě neomarxismu. Takže to skoro až působí dojmem, že kdyby byly na univerzitách nahrazeny neomarxistické knihy konzervativními, byl by svět zase v pořádku. Nicméně je to skvělý úvod do diskuze.

Pěkný článek napsal Josef Skála. Podstatnou část sice věnoval obhajobě starého Marxismu (což je pro nás, nemarxistickou většinu, poněkud nudná záležitost), nicméně po právu se domáhá uznání, že staří komunisté chápali neomarxismus jako principiálního nepřítele už v době, kdy s ním západní liberálové koketovali a kdy ho k nám osmašedesátníci tahali, jak jen mohli.

Skála ale především perfektně vidí, že síly destrukce dnes nepohánějí chudí studentíci, nýbrž banky, korporace a velké státní byrokratické aparáty. Neomarxismus je pouze jedním z nástrojů, které používají k ovládnutí světa. Nic víc. Což mimo jiné znamená, že pokud se necháme uhranout už dávno překonaným konfliktem “jedinec – stát” (pokud ten konflikt vůbec někdy existoval), nebudeme schopni se postavit na obranu vlastní svobody, vlastních národů ani vlastní civilizace.

Bude zajímavé, jestli v Institutu Václava Klause najdou odvahu odpovědět. Ta debata by mohla být fascinující.

Josef Skála: Sebedestrukce Západu a lochneska Neomarxismu

25. 10. 2020

Žádná opatření nefungují sama o sobě. Virus neumí číst vládní vyhlášky. Jde o to, nakolik se změní chování lidí. A tady jsme se dostali do kruhu. Vláda vydá nějaké nařízení, lidé hned přemýšlí, jak to přechytračit, vláda tedy vydá ještě přísnější nařízení, lidé stejně zkouší podvádět… Nezpochybňuji, že se mnozí chovají rozumně a disciplinovaně, ale k zastavení epidemie to nestačí.

V první řadě je nutné obnovit důvěru. Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezinárodních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne. To není dobré východisko.

Rozhovor na Parlamentních listech

25. 10. 2020

V litoměřické přednášce jsem se zamyslel nad tím, proč česká justice zcela rezignovala na vymáhání práva vůči příslušníkům muslimské komunity. A taky nad tím, co všechno by se muselo změnit, aby začala postupovat jinak.

Mimo jiné jsem připomněl, že soudcům musí skončit současná anonymita. Za každým rozsudkem má být vidět konkrétní jméno. To jméno má být všeobecně známé, stejně tak jeho obličej – podobně jako obličeje politiků. Soudce musí být osobnost, jejíž názory jsou známy a která je schopna veřejně obhájit své rozsudky. To dluží veřejnosti jako ten, kdo je odpovědný za všeobecnou důvěru ve spravedlnost. Obžalovaný se má děsit nebo radovat, jakmile uslyší jméno soudce, protože má představu, co od něj lze čekat. Dnešní stav fakticky znamená, že soudce je anonymní a nenese žádnou odpovědnost – dokud se neznelíbí nějaké multikulti neziskovce. To musí skončit. Nebojme se mluvit o konkrétních soudcích. Nebojme se ukazovat jejich obličeje.

24. 10. 2020

Jako solidní spořádaný občan bych možná neměl vědět, co je deepfake, ale nějak se stalo, že to vím. Je to počítačově vyrobená pornografie, kde vám předvedou třeba manželku amerického prezidenta se skupinou černochů. Vše vyrobeno naprosto perfektně, včetně jejího hlasu, úsměvu a oblíbených gest.

Jenže technologie se rozvíjí, potřebné počítačové programy jsou stále dostupnější a fungují stále dokonaleji. Už ani experti Microsoftu a Google nedokážou rozlišit padělek od skutečného videa. Musíme počítat s tím, že se budou stále častěji objevovat falešné tajné nahrávky, falešná prohlášení politiků apod. Schopnost rozlišit pravdu od fámy, která už dnes tak zoufale chybí, bude ještě důležitější.

In a battle of AI versus AI, researchers are preparing for the coming wave of deepfake propaganda

24. 10. 2020

Ivan David zaslouží obdiv už jenom za tu odvahu a ochotu jít proti proudu:

“Četl jsem ročenku vydávanou protofyzikem Království českého z roku 1898. Protofyzik byl vlastně hlavní hygienik. I tehdy byli odmítači očkování proti pravým neštovicím, ačkoli smrtnost byla kolem 90 %. Z hlediska psychiatrické kategorizace je to dosti pestrá směs. Věřit nevývratně v neexistenci je také blud. Popíráte-li pouhou existenci koronaviru, těžko přijmete opatření. A v naší společnosti kromě toho žije stále více asociálů. Taková je doba.”

Rozhovor Parlamentních listů s Ivanem Davidem

24. 10. 2020

V Polsku se byla nalezena skoro miliarda tun měděné a stříbrné rudy. Skvělá zpráva. Pro nadnárodní korporaci Lumina Capital se sídlem v Kanadě. Poláci z toho budou mít akorát tak zničenou krajinu – a nějaké korupční peníze pro starosty nejbližších obcí.

To abychom neměli pocit, že “do držky” dostáváme pořád jenom my. Všechny země, které se dostanou do americké sféry vlivu, jsou na tom stejně nebo velmi podobně. Být nejvzornější spojenec znamená, že vás ždímají víc než ostatní. Nic jiného. Polákům nedovolili dokonce ani vykopat multikulturní neziskovky, protože Soros je sice gauner, ale americký gauner.

Polsko má nová ložiska mědi a stříbra

23. 10. 2020

Z rozhovoru pro parlamentky:

Určitě to chce nové obličeje. Kdybych vedl vládu já, zavolal bych Martinu Konvičkovi. Docent biologie, rozumí záležitostem šíření viru i lidskému chování. Jestli je v téhle zemi někdo opravdu důvěryhodný, je to on. Nikdy neuhnul, nikdy se nedal zastrašit, nikdy se nedal zkorumpovat. A je to o něm všeobecně známo. Nebo najít někoho typově podobného.

Těžko očekávat, že by se lidé nechali motivovat profláklými funkcionáři, ať už z vládní koalice nebo opozice. Nebo vystrašeným premiérem, který koktá, že on za nic nemůže.

Vyjde brzy.

23. 10. 2020

Ve svém vystoupení na Litoměřickém odborném semináři jsem vyjádřil přesvědčení, že ekonomický systém musí být nástrojem pro dosažení politických cílů. Sám o sobě nemá žádný význam. Co má být tím cílem? Je cílem všeobecný blahobyt? Je cílem podpořit národní samostatnost? Bezpečnost? Vyšší podnikové zisky? Nechť se o tom diskutuje. Ale pokud naivně řekneme, že to ponecháme spontánnímu vývoji, on si přes to svoje cíle zrealizuje někdo jiný.

Zdůraznil jsem také, že ekonomický systém nesmí vést k výsledkům, které jsou všeobecně vnímány jako amorální. A to dokonce ani tehdy, když by takové uspořádání bylo efektivní. Je to příliš destruktivní pro lidi, rodiny i pro společnost jako celek.

23. 10. 2020

Žánrový obrázek z Chicaga. Bílá policistka byla napaden černým zločincem a surově zmlácena. Když se jí v nemocnici ptali, proč tedy nepoužila služební zbraň, odpověděla, že tak chránila svou rodinu. Aby se její blízcí nestali terčem šikany jakožto rasistická rodina.

Stalo se to již před několika lety. Uvádím to pro přiblížení, jak strašlivě se liší americká rasová realita od té mediální. Jak vypadal ten nesnesitelný rasismus, jaký musí být v současné době odstraňován.

Black Lives Matter and the Mechanics of Conformity

23. 10. 2020

Islámský stát vyzývá své stoupence, aby používali obvinění z islamofobie jako zbraň džihádu. Multikulturní centrum Praha, vpřed!

23. 10. 2020

V situacích podobných té naší se totiž nabízí v zásadě dvě možnosti. Buď se národ semkne a v lidech převáží to dobré. Malý kousek z toho jsme ochutnali letos na jaře. Jindy ale národ upadne do chaosu, lidé se postaví navzájem proti sobě a z jejich povah vyplave to nejhorší.

Kterou z cest se národ vydá, o tom rozhoduje politické vůdcovství. Najde se v kritické chvíli státník, který je schopen přinést vizi a převzít odpovědnost? Pokud taková osobnost vystoupí, je slušná šance, že lidé ze sebe vydají to nejlepší. Třeba slavný Churchillův moment, kdy Britům slíbil „pouze krev, pot a slzy,“ tedy bojovat až do konce a zachránit aspoň čest. Bez jeho vystoupení by byli z Britů horliví a ponížení kolaboranti, jak ukazují příklady malých britských ostrovů obsazených Němci.

Otázka týdne: Co ukazují poslední dny o naší morálce.

22. 10. 2020

Měl jsem možnost velmi zblízka přihlížet vzniku jedné hodně zajímavé analýzy českého školství. Předpokládám, že bude publikována v řádu týdnů.

Že během uplynulých desetiletí došlo k dramatickému poklesu úrovně výuky, to asi nikoho nepřekvapí. I když si často neuvědomujeme, jak obrovský je ten úpadek. Kdybychom v roce 1990 někomu řekli, jak málo toho jednou budou vědět a umět české děti, vysmál by se nám. Bylo by to nepředstavitelné. A to ministerstvo zjišťuje, že současné trosky někdejších dovedností jsou pořád ještě obtížné a chce učivo dále omezit.

Zajímavější je ale sledovat, jak k tomu úpadku došlo. Začátek je někde v polovině 90. let. Tehdy se povinně bohatlo, každý podnikal, ale kdo se snažil pouze poctivou prací (tou to nikdy nejde tak rychle), mohl si připadat méněcenně. Skuteční borci jeli přes privatizační transakce, a byli dáváni za příklad vzorných občanů. V téhle atmosféře není vůbec divné, že když přišly nabídky zahraničních grantů, mnozí po tom vyloženě skočili. A začali školství “vylepšovat” směrem k nižší úrovni. A ještě nižší úrovni. A ještě nižší úrovni. Peníze tekly stály větším proudem, výuka upadala… inkluze je vlastně logickým vyústěním.

Je pravda, že zkázu českého školství dovršili až Zelení (za Topolánkovy vlády), ale kořeny toho průšvihu jsou starší.

22. 10. 2020

Německo nám v těžké situace určitě pomůže. Nahradí naše zemřelé Somálci.

22. 10. 2020

Zatímco diskutujeme o tak banálních záležitostech, jako jsou lidské životy, Akademie výtvarných umění využívá naše peníze na něco důležitějšího – genderovou reformu! Napříště už nebude možné, aby tam působil učitel, který se zpátečnicky věnuje malování nebo sochařství a nepřednáší o genderové diskriminaci. Všechny oblasti školních aktivit, tvorby, vyučování i společenského života mají projít důkladným posouzením, co může zůstat a co nikoliv. Soudružky a další aktivistická stvoření ostatních pohlaví jsou ale vychytralé – reforma má být provedena tak, aby i po ní zůstalo dost důvodů, proč zakládat další výbory a pokračovat v boji (např. v boji za práva „nebinárních“ proti ženám).

Nám širší veřejnosti je jasné, že bude následovat vlna cenzurních zásahů proti historickému umění. Ale snad se podaří vše správně vysvětlit. Třeba nádherné Mánesovy a Alešovy akty mohou být „reinterpretovány“. Ukáže se, že ty bytosti s plnými prsy a nádhernými zadečky jsou ve skutečnosti přešití muži, případně, že symbolizují „povstání nebinárních proti toxické maskulinitě“ nebo „odpor proti xenofobii.“ To by snad šlo?

Návrh genderové reformy na Akademii výtvarných umění

21. 10. 2020

Když chce Andrej Babiš bojovat za svobodu projevu, nemohl by začít v té zemi, kde je premiérem?

21. 10. 2020

Když odstraníme z článku amerického neurovědce Douglase Fieldse tuny stupidní antitrumpovské propagandy (typický příslušník své vrstvy), dostaneme velice zajímavý popis, jak lidé reagují na ohrožení a velké společenské události.

1) Občan vidí v televizi záběry band podpalující centra města a vystoupení politiků, co to chtějí řešit zrušením policie. Vyděsí, zuří, je rozhodnut volit konzervativního kandidáta nebo se dokonce zapojit do jeho kampaně, možná vstoupit do nějakého sdružení.

2) Občan po pár týdnech zjišťuje, že se toho tolik nezměnila. V televizi pořád bandité podpalují centra měst, ale v jeho obýváku to vypadá stejně jako předtím. Ani v jeho ulici se toho tolik nezměnilo. Emoce vyprchávají, odhodlání cokoliv udělat je menší.

3) Přicházejí signály o tom, že průšvih nakonec zasáhne i jeho, ale člověk už je emotivně odolný. Zvyknul si, že tomu nemá přikládat příliš velký význam (i když fakticky začíná být situace vážná teprve teď).

Ten stejný příběh se dá aplikovat na migraci, islám odzbrojení obyvatel, likvidaci občanských svobod nebo cokoliv jiného.

21. 10. 2020

Denní počet mrtvých s covidem překročil stovku a dále roste. Pro srovnání – denní počet mrtvých se všemi druhy rakoviny dohromady je asi 70.

Pokládám tím za zcela ukončenou debatu, kterou jsme vedli v posledních týdnech. Příspěvky na téma “covid, lidé a společenské dění” budu publikovat pouze v uzavřených skupinách a na své webové stránce.

Respektuji, že někdo může zastávat názor “ono se vlastně neděje nic neobvyklého”, “je to spiknutí”, “mám právo roznášet virus” nebo mrtvým vyčítat chybné výkazy. Ale nevidím žádný důvod, proč bych se měl takových diskuzí účastnit. A můj názor na lidi, kteří naháněli popularitu a politické body zlehčováním té situace je dostatečně známý.

21. 10. 2020

V knize Cesta z nevolnictví nenajdete ani jednou slovo “covid”, “epidemie”, “karanténa”, “opatření” ani nic podobného.

Nicméně Martina Konvička má pravdu v tom, že každá kvalitní teorie by měla poskytovat nástroje, které vám umožní dívat se na dění ve společnosti jinýma očima. A všímat si věcí, kterých byste si jinak nevšimli.

A je skvělé, že s teorií vyjádření v Cestě z nevolnictví pracují jiní, a že z ní dokážou vyvodit věci, které by mě samotného nenapadly. Dobrá kniha má být chytřejší než její autor.

Martin Konvička: Cesta z nevolnictví a epidemie

S hanebným zpožděním za většinou své “bubliny” jsem si přečetl novou knížku P. Hampla. Trochu mi totiž občas prozradil, o čem to bude, a tak jsem nebyl příslušně nažhavený…

A tak mě až při čtení překvapilo, že se knížka – která rozvíjí Petrovu hlavní tezi o sporu “globhalistické nové aristokracie a těch, kteří by k ní rádi patřili a uvěřili, že mají šanci” se zbytkem západních společností a nabízí východiska z ní – občas dotýká Covid-krize! Nutně jen okrajově, P.H. knížku dopisoval na jaře, kdy se vše terpve otevíralo.

Přitom Petrova teze je pro souč. situaci perfektním vysvětlujícím rámcem! Spor “rouškařů s chřipečkáři”, který Společnot trhá ve švech, lze převyprávět takto:

Nová aristorkacie (+ti okolo).

Jsou plně pro lockdowny a opatření, protože chtějí žít, ale nikdy ani nezmíní nutnost (polo)zavření hranic, protože s hranicemi padá jejich “globální svět” – stejně jako přísun laciné pracovní síly, s níž oni přece nepřicházejí do styku, ale díky nimž jsou laciné brambory. Hodně horují pro home office, což je vlastně pro ně definitivní naplnění snů.

Tradiční národní vrstvy (P.H. pro ně nemá název)

Brání se opatřením, neb se cítí být ekonomicky ohroženi – a protože v postojích “papalášů” vidí pokrytectví (typově, recepce či obědy jinak kvalitně zaizolovaných ministrů bez roušek…). Nemá důvěru, že vládě nebo komukoli nahoře záleží na jeho osudu, že ho nenechá ekonomicky klesnout – a riskantním chováním rozhání obavy z budoucnosti. Naopak by jim vůbec nevadila ochrana hranic – ale “už je pozdě”.

Tomu, že jde o třídní konflikt, napovídá, že jen málokoho napadne jediné logické řešení: Razantní lockdowny na národní úrovni, a následná karanténa hranic a důraz na “zdrchání” ekonomiky prostřednictvím vnitřního trhu.

20. 10. 2020

Bývalo tomu tak, že čím výše ve společenském žebříčku, tím vyšší šance (či riziko), že narazíte na agresivního bezohledného psychopata. Nicméně časy se mění. Výzkumy z posledních desetiletí ukazují, že agresivita už při cestě nahoru nepomáhá, bezohlednost musí být správně zakrývána (zpravidla nějakými ušlechtilými pohnutkami) a rozhoduje „schopnost vytvářet a řídit vztahy“. Dříve se tomu říkalo intrikovat. Potvrzují to i empirické studie.

Kupodivu to ale nevede k lepšímu světu. Místo agresivních osobností rozhodují zbabělci. Místo osobností se silnou vůlí tupé podřízení elitářskému davu.

ScienceDaily: Being a selfish jerk doesn’t get you ahead: Study

19. 10. 2020

V proslovu na zářijovém Dni národní hrdosti se věnuji, mimo jiné, roli národní kultury:

Když slyšíme o divadlech, kinech a muzeích, tak můžeme mít tendenci mít za to, že je jenom nějaká kratochvíle. A někdo se ptá, proč to vůbec podporovat z peněz daňových poplatníků. Ať si každý vybere, co chce a ať si prostě koupí vstupenku. Ale národní kultura, to je něco úplně jiného.

To si za první republiky dobře uvědomovali. Jestli jsme spojeni stejnými dějinami, stejnou kulturou, jestli známe stejné písně, jestli vnímáme národní kulturu, a jestli ta národní kultura vůbec existuje – to není otázkou volného času. To je otázkou bezpečnosti. To spolurozhoduje o tom, jestli dokážeme být jednotným národem.

Národní divadlo tu není proto, aby se tam realizovala nějaká parta deviantů a předváděla tam nějaké exhibicionistické kousky, jak je tomu v současné době. Národní divadlo je tu proto, aby povzbuzovalo národ. Aby školní děti a normální pracující mohli občas jít do Národního divadla. Aby tam všichni viděli stejné vlastenecké hry a aby se formovalo jejich národní uvědomění. Proto platíme ze svých daní národní divadlo.

A ze stejného důvodu platíme Českou filharmonii a Národní muzeum. Možná jste si toho všimli, že probíhá výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie. Jedním z účastníků nejužšího výběru je cizinka, která ani neumí česky (ta dáma mezitím konkurz vyhrála). Nezpochybňuji, že to je dobrá odbornice, která by dokázala vést jakoukoliv newyorskou nebo pařížskou galerii. Ale Národní galerie je přece o vztahu k národu! Má nás přece sjednocovat. To je něco, co bylo úplně zahozeno.

Dnešní Národní divadlo a Národní galerie jsou národní jen tím, že to národ platí. Ale vůbec ničím jiným.

19. 10. 2020

Věhlasný Gallupův ústav veřejného mínění letos nezveřejní odhad výsledku amerických prezidentských voleb. Je to příliš nejisté. Vskutku, různé ukazatele naznačují, že nejspíš vyhraje ten, a jiné zase, že vyhraje onen.

Ostatně, před čtyřmi lety agentury odhadovaly úspěch Clintonové – a vyhrál Trump. Před dvěma lety ty stejné agentury odhadovaly vítězství Demokratů nad Trumpovými Republikány – a ti Demokraté opravdu vyhráli.

Nelze ale popřít, že snad ještě žádný americký prezident v dějinách nestál proti tak slabému soupeři. Biden projevuje zřetelné znaky demence, otevřeně se hlásí k bandám zapalujícím centrum amerických měst a jede ve všech možných i nemožných rozkrádačkách. Těsný výsledek ukazuje, jak mizerně si Trump vede. Silný energický soupeř by ho smetl.

Viz třeba poslední týden, kdy se do kampaně proti Trumpovi otevřeně zapojily Google, Facebook a Apple. Není to vůbec překvapení. Který kandidát na amerického prezidenta je před čtyřmi lety označoval za hrozbu pro demokracii? Kdo sliboval, že je dostane pod kontrolu? Členové jeho štábu dokonce naznačovali možnost znárodnění. A kdo nepodnikl absolutně vůbec nic?

Paradoxně to je slušnější část současných kongresových Demokratů, kdo se snaží moc těchto firem omezit. V návrhu, který před pár dny zpracovali, se počítá s nuceným rozdělením obrů do spousty malých firem, zavedení konkurence a povinné “přenositelnosti”. To znamená, že každý uživatel každé sociální sítě bude schopný komunikovat se všemi uživateli všech ostatních sítí – podobně jako u mobilních telefonů. Když vás facebook zablokuje, prostě přejdete k jiné síti a budete pokračovat. Vaše posty uvidí stejní lidé jako dosud.

Americká vláda mezitím řeší, aby ty firmy, které proti vedou kampaň proti prezidentovi, nemusely platit daně.

První poučení: Svět je složitější, než vypadá na první pohled. Druhé poučení: Dívejte se víc na sociální vrstvy než na jména a konkrétní osobnosti.

18. 10. 2020

Vítězem dnešního dne je Andrej Babiš. Až přibude mrtvých a bude se hledat viník, tak nebude ve veřejné paměti jako ten, kdo všechno zanedbal a jehož vláda projevila naprostou neschopnost. Bude ve veřejné paměti jako ten, kdo chtěl karanténu a kdo čelil promořovací opozici.

18. 10. 2020

“Když byly hranice Evropy otevřeny pro džihádisty, kteří předtím na blízkém východě uřezávali lidské hlavy, bylo tím rozhodnuto, že se budou řezat hlavy i v Evropě. Zbývá už jen otázka, které hlavy budou uřezány a které zůstanou na krku.”

To jsem napsal v knize Prolomení hradeb v roce 2018. A prý, že přeháním, straším, manipuluju s lidmi a já nevím, co všechno. Jo, a taky občas, že sloužím iluminátům.

A hele, co se to stalo francouzskému učiteli? Co to oslavují tisíce mladých muslimů ve Francii? A co prochází, aniž by se francouzské úřady opovážily byť i jen naznačit, že budou stíhat schvalování trestného činu?

18. 10. 2020

Svoboda projevu je nejvyšší hodnota. Ale hned za ní je schopnost organizovat diskuzi tak, aby bylo možné odlišit pravdu od nepravdy, racionální tvrzení od žvástů.

Všimněte si, že ani tam, kde jsou lidé spojeni přátelskými vztahy, to nevede k tomu, že by dokázali věcně diskutovat. Ani hodně času stráveného společně nevede ke sblížení. Jde o způsob používání mozku.

Docent Jan Konvalina: Bláboly zabíjejí

Ten příval konspiračních teorií, nesmyslů, polopravd, lží a desinformací, který se v souvislosti s covidem vyvalil z hlubin českého internetu a který sdílejí i jinak střízliví, vysokoškolsky vzdělaní lidé, je opravdu děsivý.

Možná je dobře upozornit na to, že to není nic nového pod sluncem. Přes třicet let se UOCHB a UK profesionálně zabývám studiem viru HIV. Většina konspiračních teorií, která se dnes a denně sdílejí na síti kolem nového koronaviru, se objevovala už v 90. letech v souvislosti s HIV. Ti pitomci nic nového vymyslet neumí. Některé z těch nesmyslů jsou jen doslova opsané z časů, kdy se objevil AIDS. Například citace Karyho Mullise, která obíhá v tisících sdílení, že metoda PCR není vhodná k diagnostice virů, je ve skutečnosti z té doby (Mullis loni zemřel a covidu se vůbec nedožil). I tehdy bylo kdekomu jasné, že HIV jednak vůbec neexistuje, jednak ho vyvinuli Američané/Mossad/Rockefeller (nehodící se škrtnout), a navíc AIDS vůbec nezpůsobuje, ostatně AIDS taky neexistuje, celé je to komplot farmafirem, Židů a Wall Streetu k dosažení světovlády.

Už před 25 lety se naštěstí ukázalo, že je to všechno blbost. HIV existuje a způsobuje AIDS. PCR jej dokáže spolehlivě detekovat, a vědci, včetně odborníků z těch proklatých farmafirem, našli molekuly, které virus zastaví. (Jednu z nejúčinnějších našel jeden starší pán z Dejvic, jak je snad už všeobecně známo). HIV umíme docela spolehlivě diagnostikovat a léčit. Věda to dokázala.

Člověk by řekl, že po téhle zkušenosti už nebude mít blábol šanci, ale omyl, je to tu zas. Lékaři a sestry v nemocnicích a vědci v laboratořích to zase zvládnou, diagnostiku a první léky už máme, vakcína se objeví brzo, ale ten blábol může mezitím zabíjet lidi – stejně jako je zabíjel v 90. letech v jižní Africe a jinde, kdy celá jedna vláda a miliony lidí uvěřili žvástu, že HIV neexistuje a AIDS lze vyléčit sexem s pannou..

Lidi, proboha, neblbněte. Myjte si ruce, snažte se nenakazit, noste roušky, dávejte na sebe pozor a nevěřte blábolům. Bláboly zabíjejí.

17. 10. 2020

Ve včerejší debatě s Vladimírem Kapalem se ještě vracím k volbám. Snažím se ukázat, že nejde o to, že by snad čeští voliči chtěli příklon k multikulti a globalistickým stranám. Vedle nízké účasti hrálo roli to, že Piráti postupovali naprosto cílevědomě a profesionálně, zatímco SPD i Trikolora si počínaly značně amatérsky. Už jenom to, že nebyly schopny se dohodnout na společných kandidátech. Ostatně, strategie „musím obsadit všechno obvody“ je ve většinovém systému sebevražedná. Kdyby si z celé země vybrali 2 – 3 obvody, tam nasadili největší esa a nasměrovali všechno úsilí i peníze, mohlo to dopadnout jinak. Nebo to, že Piráti své kampaně připravovali více než rok před volbami, zatímco vlastenecké strany často vybíraly kandidáty na poslední chvíli…

17. 10. 2020

Migrant veřejně označovaný za “ukázkový příklad integrace” utloukl kladivem mladou ženu. Kdyby s ním celé nepracovaly integrační neziskovky, možná by ji utloukl kamenem.

17. 10. 2020

Drobná výhra pro Maďarsko a Polsko. Norské fondy tam přestanou posílat peníze. Mohlo by se to jevit jako ztráta – kdybychom nevěděli, že peníze z norských fondů rozdělují Sorosovi lidé, a že jsou určeny VÝHRADNĚ k financování politických neziskovek a podplácení státních úředníků.

Novinky: Norsko se chystá sebrat peníze Norsku a Maďarsku

16. 10. 2020

Vždycky mě štvalo, když ateisté radili katolíkům, jak být správnými katolíky. Nejlepším katolíkem byl v jejich pojetí ateista. Pochopitelně.

Nechci se dopouštět téhož, a nechci radit, co se má dál odehrávat v KSČM. Je nicméně zajímavé, že pokus o totální restart KSČM probíhá v době, kdy stojí před stejně radikální změnou Trikolora (jinak příští rok skončí) a kdy i spousta lidí v SPD vnímá, že potřebují hluboké změny. Restarty tří stran zároveň? Dojde k nim? Sblíží je to? Nebo naopak oddálí?

Z textu Josefa Skály vybírám klíčovou zásadu: Kdo bude statisíce našich bývalých (či potenciálních) voličů urážet jako extrémisty, ten nemůže zůstat ve vedení strany.

Takhle se k tomu staví i Piráti. A Piráti jdou nahoru, zatímco strany opatrných padají ke dnu.

Josef Skála: Chce to generální restart

16. 10. 2020

Z odpovědi na pravidelnou otázku týdne:

Veřejný prostor je naplněn prohlášeními ekonomických autorit, které shodně tvrdí, že z hlediska dopadů na národní hospodářství by bylo nejlepší předstírat, že žádná epidemie neprobíhá a nepřijímat žádná opatření. Jedna ekonomická celebrita se dokonce nechala před časem slyšet, že z hlediska ekonomického výstupu by bylo nejlepší obětovat 20 tisíc lidí.

Jenže vedle toho tu jsou opravdové studie. Třeba na MIT vzali data z dob španělské chřipky a rozdělili je po regionech. Seřadili je podle toho, jak tvrdá opatření byla kde uplatněna, a jaké byly ekonomické dopady. Závěr bude možná pro někoho překvapivý. V zásadě platí: Čím tvrdší opatření, tím menší ekonomické dopady. Tam, kde zavedli zákaz vycházení, eliminovali virus, a pak ekonomiku otevřeli, tam došlo k rychlému vzpamatování. Kde upřednostnili polovičatá řešení, tam byla výsledkem vleklá krize a těžší dopady. Možná proto, že tehdy ještě nevěděli, že „budeme si muset na virus španělské chřipky zvyknout a záchrana života nesmí být modla.“

Co říká skutečná věda o ekonomických dopadech epidemie

15. 10. 2020

V recenzi Hájkova Úderu se věnuji obecněji konspiračním teoriím, a snažím se rozlišit, kterými má cenu se zabývat.

Prvním dobrým signálem je, že Petr Hájek se ke konspiratikům otevřeně hlásí. Na podvod či metodickou chybu totiž nejčastěji narazíme tam, kde se nové náboženství označuje za vědecký směr, či marketingový projekt za náboženství nebo podnikání za politiku.

Za druhé. Petr Hájek netvrdí, že má přístup k nějakému tajnému vědění. Mimochodem, to je důvodem, proč jsou konspiratici tak často terčem posměchu. Protože tvrdí, že mají detailní informace z nějakého tajného spikleneckého setkání, a že tyto uniklé informace jsou běžně dostupné na youtube. Petr Hájek je ale rozumný člověk. Má stejné informace jako čtenář. Pouze radí, jak s nimi zacházet, jak jim rozumět, jaké souvislosti hledat. To je znak racionálního přístupu.

Za třetí. Hájkova metoda. Pokud autor Úderu nemá tajné informace z iluminátských setkání, jak tedy postupuje? Metoda spočívá v tom, že budeme předpokládat, že v pozadí je někdo, kdo vše řídí nebo přinejmenším velmi významně ovlivňuje. Nevidíme ho, neznáme ho, ale vidíme jednotlivé události. Na základě těchto událostí se snažíme uhodnout, co je jeho záměrem, jaké jsou jeho dlouhodobé cíle, a případně také něco o jeho povaze.

Svým způsobem nás to vrací ke středověké scholastice (dnes neoprávněně opomíjené). Systematické používání myšlení, porovnávání jevů, hledání společných vlastností, systematizace, formulování hypotéz… tyto základy skutečné vědecké práce vzešly právě ze scholastiky, a lze je najít i v Hájkově verzi konspirátorství.

Protiproud: Doba, kdy konspirace dávají smysl

15. 10. 2020

V jedné jihočeské vísce vzniká vlastenecké zemědělsko-výrobní družstvo, kde chtějí klást důraz také na přípravu na přežití za opravdu jakékoliv situace. Skvělí lidí, ale je před nimi ještě strašně moc práce. Možná příležitost pro městského manažera, který uvažuje o totální změně životního stylu. Ale nesmí být fakt ani trochu zhýčkaný.

14. 10. 2020

Ve zlínské přednášce se zabývám scénáři vývoje České republiky v dalších letech. Říkám tam mimo jiné:

Co se týče tzv. kosmopolitní elity“, můžeme očekávat, že bude pod obrovským tlakem. Ze všech korporátních centrál bude každý kvartál zaznívat: „Pošlete nám víc peněz. A pošlete nám ještě víc peněz. Splnili jste, výborně. Tak vám to pro příští kvartál navýšíme o dalších 15 %.“ A když ten člověk – i třeba za cenu nervového zhroucení – splní ten ještě větší plán, tak mu ho znovu navýší.

Budou pod rostoucím tlakem, budou muset být agresivnější a agresivnější. Budou muset stále drsněji soutěžit proti sobě. Pravděpodobně uvidíme věci, ze kterých se nám bude obracet žaludek.

13. 10. 2020

Více než čtyři roky vězení za politicky nekorektní číslovku. Tolik rozsudek vynesený speciálním soudem pro politické případy (nejspíš proto, že běžní soudci nejsou ochotní se do takové špíny namáčet). Rozsudek nad Marianem Kotlebou je jen vrcholem ledovce. Obrázek o Slovensku, které se vrátilo do 50. let. Pronásledování běžných občanů se do zpráv nedostává.

Jenže je to taky možná budoucnost České republiky. V případě, že po příštích volbách budou Piráti vládní stranou, což je poměrně pravděpodobné. Účast v krajských vládách jim otevírá cestu k miliardám a oni ty peníze umí využít – k získávání a posilování moci. Nejde přitom jen o zatýkání politických odpůrců, ale také třeba o zaplavení České republiky statisíci migrantů. K tomu se dokonce hlásí ve svých Pirátských novinách (“splnění všech mezinárodních závazků ve vztahu k migraci”).

Bylo by logické, že v takové situaci zavládne panika, a mnozí budou vymýšlet, jak převzetí moci Piráty odvrátit. Jenže Andrej Babiš má úplně jiné starosti, komunisti jsou paralyzováni vnitřními spory, v SPD nejspíš nejsou schopni pochopit, co se děje, Trikolora řeší získání státního příspěvku, a podstatná část lidové opozice zredukovala své vlastenectví na právo šířit nakažlivý virus, případně na protesty proti matematickým vzorečkům.

Když jsem četl o Únoru 1948, fascinovalo mě, že demokratická opozice, která o Gottwaldových ambicích a plánech věděla dlouho dopředu, se nezmohla na nejmenší odpor. Každý řešil své peníze, své milenky nebo svůj vliv v již zanikající straně. Kéž bychom dnes neviděli něco velmi podobného.

13. 10. 2020

Z rozhovoru pro červencovou Reconquistu:

Elity udělají všechno, co je v jejich silách, aby lidem na venkově zabránily třeba chovat králíky a pěstovat rajčata. Jistě se ukáže, že domácí pěstování králíků ohrožuje planetu. Takže na jedné straně stále více kontrol a buzerací, na druhé straně vynalézaví vesničané, kteří se snaží přežít. A jako ve všech oblastech života, i zde půjde o čas.

Jak to myslíte?

Při dnešním úrovni informačních systémů a sledovacích technologií je myslitelné, že městské elity zabrání lidem na venkově, aby si cokoliv pěstovali, budovali, opravovali atd. S cílem učinit ty lidi plně závislé na zboží ze supermarketů, přimět je, aby se zadlužovali a rozbít jejich životní styl. To ale zabere čas, a systém se rozpadá rychle.

Rozhovor: Sebedestruktivní schopnosti elit jsou větší, než předpokládáme

12. 10. 2020

Před pár dny se jeden diskutující strašně urazil, když jsem se vysmál jeho tezi, že “korporace nám dávají práci” a že bez nich bychom nedokázali přežít.

Takže vidíme konkrétní příklad. V roce 1906 byly v českých zemích vynalezeny lentilky. Unikátní oblíbená cukrovinka. Podnik vyrábějící lentilky přežil všechny režimy, až v 90. letech nějakou chytrou hlavu napadlo, že podnik na cukrovinky nesmí být státní ani se z něj nesmí stát družstvo, ale že musí patřit nějaké zahraniční korporaci. Prý nám to všem prospěje. Zahraniční korporace tedy milostivě převzala podnik, schramstla také investiční pobídku a po pár letech výrobu zavřela. Lentilky už nebudou, místo toho se sem budou dovážet odporné bonbóny odkudsi z Německa.

Proč to tedy Češi nerozjedou znova? Protože příslušná patentová práva patří německé korporaci. A i kdyby ta práva nějak získali, nedostanou se k zákazníkům, protože všechny obchodní řetězce jsou buď v zahraničních rukou nebo závislé na nějakém zahraničním partnerovi.

O lentilkách víme, protože jsme je všichni mlsali. Ale podobných příběhů, byť méně známých, jsou stovky.

Už chápete, jak nám korporace dávají práci? Už chápete, proč bychom bez nich nedokázali fungovat? Už chápete, proč je mezinárodní ekonomická spolupráce tak důležitá? Správně, protože bez ní byste mohli jíst, co vám chutná a měli byste zajímavější práce. Jenomže by z toho nebyly tak velké manažerské bonusy. Jo, a taky možná uslyšíte, že kdyby ti manažeři museli platit o kousek větší daně, země by se zhroutila. Když to říkají ekonomové, tak to musí pravda.

X

Na těch lentilkách mě zvlášť štve, že kdybych to řekl nějakému voliči Pirátů nebo STANu, odpoví mi, že je to tak úplně správně. Že korporace přece nemůže provozovat méně ziskovou činnost, máme jí být vděční a beztak jsou ty německé hnusy lepší a zdravější.

Nepřeháním.

12. 10. 2020

Nové stroje prý zvládnout všechno vyrábět a poskytovat s minimem zaměstnanců. Spousta lidí se tudíž stane nepotřebnými. A to má řešit základní nepodmíněný příjem. Proč ne. I tak je možné s na to dívat. Jenže zároveň se mluví o tom, že obyvatel ubývá, a že za pár let nebude dost pracovníků, ekonomiky se bez lidí zhroutí, a nebude ani na důchody.

Tuhle záhadu se snažím rozplést ve sloupku pro My.

Petr Hampl: Bude nás málo nebo moc?

11. 10. 2020

Když se Českou republikou v roce 2002 prohnaly povodně, pokládal jsem za samozřejmé – jakožto vlastník rodinného domku na kopci – že mé daně budou využity pro pomoc lidem, kteří bydlí u vody.

Mohli jsme mít tisíc důvodů proti. Že si za to můžou sami, protože si koupili dům u vody a věděli o riziku. Že ten jejich dům byl proto o něco levnější. Že je nevýchovné dávat lidem peníze za to, že si pořídili bydlení na špatném místě. Źe se tím zvýší státní dluh. A podobně.

Jenže jsme nebyli hovada (omlouvám se, ale slušnější výraz mě nanapadá), a tak normální občanská solidarita jednoznačně převážila. Něco jiného by samozřejmě bylo, kdybychom viděli, že toho někdo využívá a že si udělal živnost jakožto oběť povodní. Ale to se nedělo.

Je děsivé vidět, o kolik se od té doby změnil morální stav české společnosti. K horšímu.

10. 10. 2020

Tohle ukazuje jeden z kořenů současného průšvihu. Arogantní úředníci a neziskovkáři jsou už celé roky zvyklí na to, že s lidmi se prostě nemusí bavit. Jediný způsob dialogu, který se naučili, je zakazování a blokování. Bylo to pohodlnější.

Teď by potřebovali normálně komunikovat, jenže to neumí! A neví ani, koho požádat o pomoc, protože všude kolem sebe mají samé zakazovače.

A navíc jsou v situaci, kdy se někomu opravdu hodně hodí, aby se veřejnost chovala co nejneopatrněji. Nechtěl bych být na jejich místě.

10. 10. 2020

Máme tu případ, který někomu posílí důvěru ve vědu, jinému naopak posílí přesvědčení, že je to všechno podvod, ale zajímavý snad bude pro obě strany.

Celkem prestižní časopis The American Journal of Psychiatry publikoval v roce 2019 článek, ve kterém se domněle prokazovalo, že operace změny pohlaví vedou ke zlepšení psychického stavu. Po změně pohlaví se pacienti měli údajně cítit lépe, mít menší sklony k sebevražednosti atd. Jenže články tohoto typu obsahují podrobný popis, jak to bylo zkoumáno. Další lidé do toho začali vrtat.. až nakonec byla letos vydána oprava. Konstatuje, že nebylo zjištěno nic, co by vedlo k závěru, že změna pohlaví vede ke zlepšení psychického stavu. Ta debata měla i další dopady, např. na minimálně jednom pracovišti zastavili operace změn pohlaví.

Je dobré vidět, že za takovou kauzou je spousta osobní statečnosti jednotlivých lidí, jejichž jména ani neznáme, ale kteří se mohou stát terčem šikany (a nejspíš stanou), nebudou jim prodlouženy smlouvy, nedostanou nabídku z prestižnějších pracovišť atd. Ale je skvělé vidět, že poctivost jednou zvítězila nad granty. Snad to bude povzbuzení pro další – že to má cenu.

Study Corrected: Transgender Hormones and Surgeries Offer No Mental Health Benefits

9. 10. 2020

Právě jsem podpořil vydání českého překladu knihy Billa Warnera Islámská doktrína o křesťanech a Židech. Pokládám její vydání za hodně důležité, protože tu kolují fámy o tom, že muslimové údajně Židy a křesťany respektují. Dokonce to jde tak daleko, že někteří křesťanští teologové věnují většinu času podpoře islámu jakožto domnělému spojenci proti zlům moderní doby. Myslím, že mnozí budou šokováni, až se dozví, co Mohamed doopravdy učil, a jaký je skutečný muslimský postoj.

Kniha “Islámská doktrína o křesťanech a Židech” na Startovači

9. 10. 2020

Proč se vládnoucí vrstva snaží vytáhnout z lidí více a více peněz, když si je mohou tak snadno natisknout? To je otázka, kterou v různých obměnách dostávám poměrně často. A dává smysl.

Jde o to, že čísla na bankovních účtech jsou sice virtuální, ale přesouvají se podle nich skutečné majetky a skutečná práce.

To si třeba chcete koupi pozemek. Desítky let střádáte. A když na to přijde, tak vás snadno přeplatí bankéř, který má snadný přístup k těm generovaným čísílkům. Peníze jsou virtuální, změna majitele pozemku naprosto skutečná. Totéž platí o práci.

Otázka týdne: Proč vládnoucí vrstvě nestačí virtuální peníze

8. 10. 2020

Z delšího článku, který připravuju pro měsíčník My.

Poměrně často se stává, že vládnoucí vrstva má nějakou znalost, kterou používá k ovládání podřízených vrstev: psychologii, matematiku, teologii, válečnickou strategii, znalost písma, malování ikon, mikrobiologiii nebo cokoliv jiného.

Nižší vrstvy mohou reagovat dvěma způsoby. Buď ten obor taky ovládnou (doučí se to) a začnou ho používat ke svým zájmům. Tedy přeberou znalost bez panské vznešenosti a panských móresů. To je cesta buranská, ale vede k demokracii.

Nebo dospějí k tomu, že ten celý ten obor musí být zničen. Neučí se nic nového. Prostě to celé zavrhnou. Zapálí knihovnu. Prohlásí celou vědu za podvod. To je cesta k pádu do barbarství. Škodu utrpí všichni lidé ze všech vrstev.

Asi víte, proč to připomínám právě dnes.

7. 10. 2020

S Josefem Skálou a Zdeňkem Skříteckým na Svobodném vysílači o mé nové knize Cesta z nevolnictví, a také o „re-feudalizaci společnosti“ (termín Josefa Skály): Poprvé v dějinách se stalo, že elity ztratily schopnost vnímat zájem vlastní země a staly se hlavním nositelem anticivilizačního sebevražedného trendu.

Ono to bylo vždycky tak, že existovali nějací velmoži. Tak tomu bylo v každé době. Změnilo se ale to, že nová aristokracie je tak početná, že se mohou stýkat jenom se sobě podobnými. Bydlíte mezi příslušníky vlastní vrstvy, pracujete s nimi, své dítě dáváte do školy, kam chodí děti z téhle vrstvy, sportujete odpovídajícím způsobem, jezdíte na dovolenou tam, kam tihle lidé jezdí… Ta skupina je už tak obrovská, že může mít svůj životní styl, svůj jídelníček, způsob oblékání… Číšníci a další lidé, kteří jim poskytují služby, jsou dokonale vycvičení, aby nenarušili jejich obraz světa. Ano, před volbami se musí zajet podívat na obyčejné lidi jako na safari, ale to je všechno.

7. 10. 2020

Je o mě všeobecně známo, že jsem tak proizraelský, jak je to jenom možné. Ale to neznamená, že musím schvalovat cokoliv jenom proto, že se toho dopouštějí Izraelci.

To, že Izrael dodává Turecku zabíjecí drony k vyvražďování Arménů, je odporné, amorální a neospravedlnitelné. Přitom, kdo jiný by měl té situaci rozumět než Źidé, kteří prošli srovnatelným holokaustem jako Arméni.

Na vědomí toho by měl být založen i český přístup. Je toho strašně moc, co se od izraelců můžeme naučit. Ale hajme svoje zájmy. A nečekejme, že by snad mohli pro nás udělat něco, co nebude v souladu se zájmy jejich.

Markéta Kutilová: Gohar a Angelina

Dvouletá Angelina s matkou Gohar Už týden žije v kryptě kostela, na chladné kamenné podlaze mají jen deku a jedinou hračkou Angeliny je nabíječka od telefonu. Schovávají se zde před raketami a bombami, které na město dopadají z Ázerbajžádnu. Jen za dnešní odpoledne to bylo 20 raket, občas padají i kazetová munice, která je zakázána. Tady dopadají přímo do centra hlavního města a na obytné baráky – což jsme s Lenkou viděla mnohokrát na vlastní oči.

To není náhoda nebo chyba těch, kdo míří – v tomto případě je to čistý úmysl – raket jsou už desítky, město napůl zničené. Ázerbajžánko-turecká koalice zřejmě chce donutit civlisty, aby odešli. Gohar nechce odjet, protože její manžel bojuje na frontě a ona mu chce být nablízku. Prý v Jerevanu nikoho nemá. Nevíme, zda se nakonec rozhodla odjet, ale podmínky ve městě už nejsou pro život – nejde elektřina, neteče teplá voda, vypadává internet i telefony, obchody zavřeny. Přesto zde tisíce civilistů ještě zůstávají…hlavně ženy, které mají syny v boji…Tisíce dalších žen s dětmi odjely do Jerevanu k příbuzným nebo je ubytovaly cizí rodiny.

7. 10. 2020

Můj přístup ke konspiračním teoriím:

1) I to, co působí velmi nepravděpodobným dojmem, se může ukázat jako pravdivé.

2) každá teorie (i ta konspirační) musí být posuzovánu a ověřována standardními metodami.

Proto jsem na jedné straně v opozici vůči těm, kdo tvrdí, že to či ono je z principu nemožné. Ale na druhé straně jsem v opozici vůči těm, kdo požadují, aby jejich nápady byly bez ověřování přijaty za nezpochybnitelné. Mimochodem, ti druzí jsou podstatně agresivnější a vykazují všechny znaky extrémního sektářství.

A naprosto odmítám ten typ “dialogu”, kdy můj partner není schopen zformulovat argument, tak mi pošle nějaké obskurní video, abych se z něj dozvěděl zjevenou pravdu. Když je to tak přesvědčivé, tak to snad umíš říct i sám!

Jindřiška Vitvarová: Ke konspiračním teoriím

Musím se, přátelé, usmívat, když někde čtu, že na nás letadla sprejují chemické látky, nebo že do nás chtějí očkováním vpravit čipy, aby nás pomocí 5G sledovali. Na druhou stranu, některé konspirační teorie mi připadají tak, jako když na každém šprochu… Kupříkladu věci, které se dějí v rodině Kennedyů, jsou hodně zvláštní. Nebo je potvrzené, že skupina mocných se opravdu schází na jednání v Bilderbergu. A co se týče zániku východního bloku, tak bych se pranic nedivila, kdyby to převzetí kontroly nad financemi a ekonomikami possocialistických zemí měli západní magnáti se soudruhy, kteří nyní zasedají ve správních radách a stali se úspěšnými podnikateli a poradci, předem dojednané. Kdo ví. A jak to máte s konspiračními teoriemi vy? Věříte některé a pokud ano, tak na základě čeho jste uvěřili?

6. 10. 2020

Debata o covidu graduje. Někteří covidoskeptici (což je legitimní postoj, i když chybný) začínají nadávat lékařům, kteří se provinili tím, že ošetřují ty nemocné. Prý “svědci covidovi v bílém”. Co bude následovat?

Možná si vzpomínáte na mé jarní vyjádření, že se bojím dopadu na lidskou morálku a na mezilidské vztahy. To se s námi povleče déle než zdravotní a ekonomické důsledky.

Výzva zdravotníků z JIP

“My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili.

Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím. Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky… Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.

Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina. Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých.

Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás.

Proto žádáme:

Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem:

Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.

Vládu a státní orgány ČR:

Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci.

Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat.

Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch.

Všechny občany:

Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé. Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých.

Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.

Vaši zdravotníci z první linie

Za autory výzvy:

MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Klinika infekčního lékařství, Fakultní nemocnice Ostrava

MUDr. Aleš Chrdle, primář, Infekční oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.

5. 10. 2020

Tenhle pán je profesor ekonomie a jmenuje se Bernd Lucke. V únoru 2013 založil stranu Alternativa pro Německu (AfD). Když v září téhož roku získala strana v parlamentních volbách “pouze” 4,8%, členové si zvolili nové vedení.

5. 10. 2020

Proč Piráti?

V minulých parlamentních volbách 2017 získali Piráti i SPD stejný počet poslanců i stejný státní příspěvek. Jenže od té doby vidíme dvě zcela odlišné strategie.

SPD se zaměřila na práci v parlamentě, kde podali spoustu návrhů, z nichž žádný nebo skoro žádný neprošel. A o kterých se většina veřejnosti vůbec nedozvěděla.

Piráti nedělají v parlamentě nic (kromě těžby bitcoinů), ale zaměřili se na budování sítě členů a příznivců. Tomu věnovali energii, tomu věnovali peníze. V každém větším městě dnes funguje pirátské centrum, v každém i menším městě pirátská skupinka. Piráti aktivně spolupracují s různými neziskovkami i neformálními partami, a vůbec neřeší, zda je ta která skupina extrémistická.

Výsledek? Po dvou letech mají Piráti trojnásobný počet zastupitelů než SPD.

Nevěřte, že je to školstvím a médii. Ty pracovaly pro Piráty už před dvěma lety, přesto nedokázali získat víc hlasů než SPD.

Zdá se, že v poslední době si to v SPD nejasně uvědomují. Ale je otázka, jestli dost zřetelně a jestli se rozhoupají ke změně strategie včas.

4. 10. 2020

Víte, kde se paní ministryně Maláčová seznámila se svým manželem? A víte, jakým jazykem mluví doma na svého syna? To se dozvíte v mé děčínské přednášce (s novopečenými krajskými zastupiteli Jaroslavem Foldynou a Zdeňkem Kettnerem).

Ale mluvím i o podstatnějších věcech. Třeba o tom, že když dojde na konflikt civilizací, normální lidé mají tendenci hájit svůj životní styl (jak mi to vyhovuje, jak to patří ke zvyklostem mého národa, jak to dělali moji rodiče atd.), zatímco příslušníci elit nic takového nemají. Nepatří nikam, v myšlenkách i chování jsou flexibilní, nemají žádný domov. Mají pouze jedinou věc, kterou mohou bránit – svou nadřazenost nad nižšími třídami.

4. 10. 2020

Milí zpochybňovači covidu a rouškofobové,

i když jsou mé názory dostatečně známy, připomínám, že web Svoboda projevu je otevřen i pro oznamování vašich akcí. Bez ohledu na to, jak příšerná tvrzení tam budou zaznívat.

Myšlenkové chyby mají být poraženy argumentací, nikoliv cenzurou.

Dodatek: Schválně se podívejte to diskuze. Nesmírně to o bojovnících proti rouškám vypovídá. Nenašel se ani jeden, který by poděkoval za férový přístup. Zato se tam slétla celá banda vyvolávačů hádek, kteří mají na práci jedinou věc – šikanovat ty, jejichž víra v ilumináty není dost silná nebo dost ortodoxní.

www.svoboda-projevu.cz

3. 10. 2020

V roce 2015 jsem byl předsedou strany Alternativa pro ČR. Poté, co její první volby ukázaly, že strana nemá šanci na úspěch, jsem navrhl zrušení té strany a sám jsem ji opustil. Dnes vím, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí mého života.

3. 10. 2020

Anthony Fauci (ano, ten údajný zlosyn z konspiračních videí):

“Trumpova odpověď na epidemii byla perfektní. Akceptoval všechny rady nás vědců, a zaváděl je velmi efektivně.”

Kde je tedy problém? Přece v tom, že epidemii může zvládnout jenom změna lidského chování, nikoliv zákazy a předpisy. Nejde tedy jenom o to, co státník nakazuje, ale co říká. Jestli pak lidé dodržují pravidla důsledně nebo laxně nebo vůbec.

A Trumpova veřejná vystoupení záležitost zlehčovala (i když mezitím dělal správné věci). Když k tomu připočteme nezodpovědné jednání řady guvernérů (často pod tlakem radikálních skupin konspiračních teoretiků), recept na katastrofu byl hotový. Nejvyspělejší země světa si počíná hůře než chudé africké státy.

Fauci: The Response Of Trump Admin Has Been Impressive, I Can’t Imagine Anybody Could Be Doing More

2. 10. 2020

Kladete si možná otázku, jak Turecko může zvládnout nasazení na tolika frontách najednou. Především proto, že tam nebojují turečtí vojáci. Turecko provádí nábor těch nejbrutálnějších džihádistů po celém světě a organizuje jejich nasazení na zmíněných místech. A jak to Turci dokážou financovat? Žádný problém, platíte to totiž vy.

Hynek Charous: Turecko a Angela

“Turecká armáda je momentálně aktivně nasazená v Sýrii, severním Iráku, Libyi, Ázerbájdžánu a Afganistánu. Základny má v Somálsku, Kataru a na severu Kypru. Ale Angelu více vzrušuje stav demokracie v Polsku.

2. 10. 2020

Byli jsme zvyklí, že soudružka učitelka ve škole odříká ideologické fráze, kterým sama nevěří. Rodiče dětem doma vysvětlí, jak je to doopravdy.

A přidají instrukci, že se ve škole nesmí hádat se soudružkou učitelkou. A bylo to. Ideové školení proběhlo, účinek nulový, všichni spokojení.

Jenže doby se změnily. Rodiče a prarodiče zjišťují, že jejich potomci přijímají ty nejstupidnější ideologické poučky. A někdy to jde až tak daleko, že jsou připraveni napomínat své rodiče.

Na besedách se čtenáři tedy dostávám logickou otázku: Co máme dělat? Jak vést děti k vlastenectví?

Otázka týdne: Jak chránit své dítě před globalistickými ideologiemi?

1. 10. 2020

Není Trikolora jako Trikolora a není video jako video. Po té ostudě Dalibora Uhlíře (nechápu to, znám ho jako inteligentního člověka a přihlouplé pavlačové drby o SPD k němu nesedí) je videopředstavení Ivo Budila balzámem na duši. Věcné, neokázalé a naprosto profesionální. Jako Ivo Budil.

Znám ho osobně, opravdu takový je. Kéž by takhle vlastenecké strany komunikovaly častěji.

1. 10. 2020

Chebský místostarosta okázale a poníženě vítá Bernta Posselta, jehož jedinou zásluhou je, že se snaží připravit jeho spoluobčany o majetky. Hejtman karlovarského kraje láká turecké investory, aby převzali kontrolu nad jeho regionem (aby se snad mohli léčit z útrap, které jim způsobí Arméni, co se nechtějí nechat podřezat či upáli zaživa). Dopady na místní obyvatele jsou lhostejné.

Je to svědectví o tom, že současný politický systém absolutně nefunguje, resp. není systémem demokratickým. Ale také příznak toho, že začínají závody. Kdo nás prodá Turkům, Arabům nebo Sudeťákům jako první, ten vydělá nejvíc.

Právě o tom budu, mimo jiné, mluvit dnes večer v Teplicích. Zakončím tak sérii dvanácti přednášek. A navzdory téhle záležitosti to bude přednáška převážně optimistická.

Maříková (SPD): Jsme české pohraničí, ne Sudety.

1. 10. 2020

Články na Seznamu o současném útoku proti Arménii nelze komentovat jinak, než že redaktoři Novinek jsou odporná prasata. Dočteme se tam taky, že v osvětimských plynových komorách umírali “separatisté”?