Glosy za prosinec 2020

31. 12. 2020

Téměř všechny námitky proti přednášce o vizi pro vlastenecké hnutí mířily proti jediné pasáži. A sice proti té, kde jsem prohlásil, že ve francouzských školách se učí také arabština. Byla to nesprávná informace, ten záměr učit arabštinu teprve vyhlásilo ministerstvo školství. Správně ta věta měla být v budoucím čase.

Nicméně byla to jedna věta v téměř dvouhodinové přednášce, a z hlediska tématu zcela okrajová. Přesto některé zaujala pouze tahle jediná věta. Zbylých 119 minut ignorovali.

Stejný princip se týká nejrůznějších témat. Někteří o tom chtějí debatovat (i když třeba nesouhlasí), jiní ale chtějí skutečné debatě zabránit. Rozbít téma na podružných detailech a vytvořit atmosféru totální nevěrohodnosti. Zabránit, aby byl problém jasně formulován, zabránit nalezení řešení (a často vnutit něco, co by jinak nedokázali obhájit). Nenechávejme se tímhle falešným zaměřením na podružné detaily rozhodit. Když člověk nemá zájem o skutečnou diskuzi, neztrácejme s ním čas. I když bude vykřikovat, že to má “založené na faktech.”

31. 12. 2020

Součástí povinné výbavy příslušníka nové aristokracie je přesvědčení, že obyčejným pracujícím lidem stačí mizerné vzdělání. Pochopitelně. Když ti dole budou příliš chytří, schopní a hloubaví, koukají z toho jenom problémy.

Ve speciálním jazyce nové aristokracie se oblbování schovává pod pojmy jako “kompetence”, “inkluze” nebo “moderní vzdělávací trendy”. U určité části příslušníků nižších vrstev se to dokonce setkává s pochopením – kdo by neslyšel rád “Nepotřebuješ se učit! Hlavně se bav.”

Jenže ono to má pár háčků.

Za prvé. Je snadné neustále snižovat úroveň škol a neustále omezovat učiva. Ale když zároveň potřebujete celkem kvalifikovanou pracovní sílu, vzniká problém.

Za druhé. Je těžké šířit tupost a posilovat hloupost, aniž by tím byl člověk sám zasažen – zvláště, když se to spojí s celkově dekadentními trendy. Blbost se tedy šíří na všech úrovních a do všech směrů a ve všech společenských vrstvách (čest výjimkám!).

A zdá, že ta blbost začíná přetékat natolik, že i okolní civilizace se musí hodně snažit, aby nebyly zasaženy příliš.

Why are they killing the Russian school?

29. 12. 2020

Kdo má tady nejdrsnější manželku, která se nebojí žádného divokého zvířete, ha!

29. 12. 2020

Takže už i v Německu se začíná mluvit o tom, že islámští teroristé představují jen menší (a méně nebezpečnou) část problému. Jen taková špička ledovce.

To hlavní nebezpečí představují ti, kdo se snaží postupně zavést islámské právo pomocí žalob, právních sporů a celkové změny zákonů. Nejhorší na tom, že to ani nemusí být věřící muslimové. Mnozí prosazují nadvládu radikálního islámu za peníze nebo z hlouposti, Mezi džihádistou z muslimského bratrstva a džihádistou z Multikulturního centra Praha nebo Člověka v tísni není žádný podstatný rozdíl.

Helena Mallotová: Spolkový úřad pro ochranu ústavy varuje

Včerejší WELT: Spolkový úřad pro ochranu ústavy varuje před islamisty v rouše beránčím. Jednají nenápadně, chovají se v souladu se zákony a mají jedno zadání: “Legalističtí islamisté” chtějí tajně zřídit teokratický stát podle pravidel šaríja. Ochránci ústavy musejí jejich činnost zkoumat velmi pečlivě, aby odhalili jejich triky.

Nedávné teroristické útoky ve Vídni, v Drážďanech, v Nice a na jednom pařížském předměstí, ozbrojení fanatičtí islamisté šíří v demokraciích strach a hrůzu. Stoupají obavy z násilnických vyznavačů islámu. Spolkový ústav na ochranu ústavy ale varuje ještě před jiným nebezpečím, které není o nic méně hrozivé. Jedná se přitom o osoby, které chtějí prosadit státní zřízení konformní s islámem nikoliv brachiálním násilím, nýbrž tichým ovlivňováním.

“Prosazují dané cíle – zpravidla dlouholetou změnu společenského a politického systému – s využitím zdejších zákonů”, sdělil Úřad na dotaz deníku WELT. Fenoménem plíživé infiltrace západního světa se zabývá poslanec bundestagu za FDP Thomae: “Protože legalističtí islamisté na sebe zpravidla neupozorňují trestnými činy, je jejich sledování obtížnější než u extremistů, připravených k násilným činům.” Thomae je přesvědčen, že však obě skupiny sledují stejný cíl, “jinými prostředky zřídit na německé půdě islamistický stát”.

Podle údajů bezpečnostních úřadů se islamistická scéna rozrůstá. Minulý rok počet islamistů v Německu vzrostl oproti předešlému roku o asi 5,5 % na 28.020 osob. Skoro polovina z nich je již přičítána k legalistickému spektru. V roce 2015 se jednalo pouze o 13.920 osob, za několik let se tedy jejich počet zdvojnásobil.

“Je třeba sledovat nejen krvavé stopy, ale i stopy finanční”. Nezasvěcené osoby nejsou vůbec schopny rozpoznat skutečné úmysly legalistických islamistických uskupení. Obzvlášť veřejně vystupující kontaktní osoby vyzařují často charisma, jsou to dobří řečníci a proto představují jak pro politiku a správní orgány, tak i pro sociální partnery jako jsou církve kontaktní protějšek.” Tolik Vnitřní zpravodajská služba. Expert na vnitřní bezpečnost Thomae (FDP), který je rovněž členem parlamentního kontrolního výboru pro tajné služby vyjadřuje podporu pro detailnější sledování mezinárodních kontaktů těchto uskupení. “Financování je možná legální. Pro odvrácení nebezpečí je přesto enormně důležitá možnost sledování finančních toků. Musíme vědět, kdo má zájem na islamizaci našeho právního státu”.

Úřad na ochranu ústavy považuje za nebezpečné podceňovat legalistické islamisty pro jejich umírněné vystupování. Pokud čteme jejich veřejná vystoupení, mohli bychom získat dojem, že se jedná o naprosté demokraty. Tato uskupení budou navenek uznávat ústavu a velmi pečlivě budou dbát o to, aby její členové neudělali žádnou chybu, která by vzbudila podezření a byla trestná. Uvnitř však pořádají v kroužcích školní a vzdělávací akce, na nichž je propagováno islámské právní, společenské a státní uspořádání, které není slučitelné se základy naší ústavy.”

– Tolik z článku renomovaného tisku. Musím se přiznat, že až takhle otevřené konstatování plíživých snah o islamizaci Západu jsem nečekala. Situace je tedy mnohem horší, než se nám za pecí středoevropských “rebelů” doposud zdálo. Neberme tuto informaci na lehkou váhu. Ač se to nezdá, blíží se volby.

28. 12. 2020

Sdílím anketu mladých lidí z hnutí Odchod. Samozřejmě to nedá obraz o smýšlení obyvatelstva ČR, ale dá to jasný obraz o názorech převládajících v některých kruzích. To je taky důležité. A určitě pomůže, když do diskuzní poznámky připojíte, proč to vidíte tak nebo onak.

Anketa Hnutí Odchod

28. 12. 2020

Na parlamentkách:

Hodně se bojím toho, že právě v letošním roce bylo rozhodnuto o nezvratné islamizaci a o nahrazení českého národa. Epidemie bude nakonec potlačena očkováním, ale zničená morálka a zničené vztahy, to se bude opravovat roky. A během těch let mohou promigrační aktivisté naplnit všechny své záměry. Aniž by narazili na významnější odpor.

Česká společnost se rozpadla do menších skupin a začala válčit navzájem proti sobě. Zvlášť tragické je, že proti sobě válčí normální pracující. Hospodští proti zdravotním sestrám, trenéři fitness proti učitelkám, plastičtí chirurgové proti lékařům z JIP. A šéfové bank se nám smějí a vysávají nás více než kdy předtím. Dílo zkázy pak dovršili provozovatelé některých serverů, kteří situace využili ke zvyšování čtenosti za každou cenu, bez jakékoliv odpovědnosti. A různí zneuznaní aktivisté a bezskrupulózní politici, kteří se chtějí dostat na výsluní za každou cenu, a nemají absolutně žádné morální zábrany. Jeden z nich dokonce vynalezl ideologii takzvaného covidismu, což je prý totalitní ideologie spočívající v tom, že lidé nechtějí zbytečně umírat.

Odpor proti elitám se letos rozpadl. Jsme na rozcestí, jde o přežití národa

28. 12. 2020

O migračních kvótách se už dlouho nemluvilo, ale to neznamená, že zmizely. Jednou z hrůzostrašných vlastností byrokracie totiž je, že se nikdy nezastaví. Ti stejní lidé přichází každý den znova do kanceláři a nadále usilují o to samé. Když jim to zamítnete, chodí do té kanceláře dál, mají neomezený čas a v zásadě neomezené prostředky. Vy jim to zamítnete podruhé, potřetí, počtvrté… ale jednou se unavíte, uděláte chybu, je zrovna u moci blbá vláda… A přesně to se děje s migračními kvótami. Aliance eurobyrokracie, neziskovek a korporací má neomezeně času a neomezeně peněz.

Současný pokud o jednorázové zaplavení českých zemí muslimskými kolonisty je založen na tom, že usazování migrantů na našem území je v textu označeno jako “navracení”. Politici to snadno schválí, a mnoha lidí vám nebude věřit, že “navracení” v tomto případě znamená “usazování”. Ta nedůvěra je pochopitelná, když uvážíte, kolik vyložených pitomostí ve veřejném prostoru koluje.

Jitka Moody: Přijmeme migranty, co nejdou deportovat

27. 12. 2020

Vypadá to, že jsme se o očkování hádali zbytečně. Pro širokou veřejnost bude vakcína k dispozici nejdříve v květnu, ale spíš později. Prostě, až na nás zbude potom, co se naočkují v jiných zemích.

Dobrá zpráva je, že do té doby bude dostatek zkušeností, a možná dokonce pokročilejší verze vakcín než dnes. Špatná zpráva je, že k normálnímu životu se nevrátíme dřív než na konci léta, což je katastrofálně likvidační pro další statisíce lidí. A je vysoce pravděpodobné, že zbytečně umřou další desetititisíce.

Seznam.cz: Vládní očkovací strategie

26. 12. 2020

Mnozí by chtěli prezidenta, který bude chlap a bojovník. Který se postaví Bruselu, a kavárna mu bude k smíchu. Jenže by zároveň chtěli, aby ten bojovník jednal servilně vůči nim samotným, podbízel se davu, a schválil jakoukoliv pitomost.

Dámy a pánové, tak to v životě nechodí. Pokud chcete prezidenta, co vám odkýve vaše každou hloupost, kterou někdo pověsí na youtube, aby si zvýšil sledovanost, tak to jste měli podporovat Drahoše. Teď má Česká republika prezidenta, který přemýšlí a nebojí se. To neznamená, že nemůže mýlit – ale nemůžete od něj čekat, že by podlehl nátlaku davu.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana

26. 12. 2020

Ze zbrusu nové kniha Jana Kellera, jejíž prodej dnes zahajuji na svém e-shopu:

Z ekonomicky nejvyspělejších kapitalistických zemí přichází volání po kulturní revoluci ne nepodobné tomu, co kdysi mělo dovést ke komunismu rozvojovou Čínu. Ke kulturní revolucie se hlásí především dobře situovaní příslušníci vyšších středních vrstev. Chtějí dělat revoluci namířenou proti zastaralému myšlení nižších středních vrstev. Těm, kdo jsou úplně nahoře, to ani v nejmenším nevadí. Těm, kdo jsou úplně dole, to ani v nejmenším nepomáhá. Tato kniha pojednává o hybridní politice, tedy o velice zvláštní dělbě práce mezi pravicovými neoliberály, kteří zdeformovali liberalismus, a levicovými neomarxisty, kteří zkarikovali marxismus.

26. 12. 2020

Jsou Vánoce autenticky křesťanské nebo je to ukradený pohanský svátek?

Obávám se, že za těmi všemi otázkami a spory je zkreslená představa o počátcích křesťanství. Podle ní mělo před více než dvěma tisíci lety dojít k tomu, že v jedné vteřiny byl z nebe zjeven kompletní soubor názorů, kulturních vzorů, zvyklostí, právní systém a všechno další, co určuje životní styl, a vlastně celou civilizaci. Podle té stejné představy lidé během okamžiku zapomněli na své dosavadní životy a převzali nový křesťanský styl.

To je samozřejmě pitomost…každý z prvků křesťanské víry nějakou minulost. Každá z jeho myšlenek prošla určitým vývojem – něco bylo převzato z řeckého myšlení, něco z římského práva a hodně z židovství, které do sebe zase nasálo prvky různých orientálních kultů. A samozřejmě z různých pohanských kultů, s jakými se první křesťané setkávali v římské říši.

Co je na křesťanství a křesťanské civilizaci jedinečné, je ta kombinace. Kombinace, která znamená, že každý prvek vystupuje v novém kontextu a může být vnímán jinak. Kombinace, která přináší myšlenkovou hloubku, prostor pro osobní duchovní zakotvení, a zároveň podporuje vývoj a pokrok a podporuje racionalitu a lidskou svobodu. Různé formy inkvizice měli ve všech civilizacích. Humanismus, reformace, osvícenství a průmyslová revoluce se objevily pouze v civilizaci křesťanské.

Otázka týdne: Jsou Vánoce křesťanské nebo je to ukradený pohanský svátek?

25. 12. 2020

“Meditativní a rodinnou podobu oslavy Vánoc přijala katolická společnost až po třicetileté válce,” říká Vlastimil Vondruška v hezkém rozhovoru na parlamentkách a připomíná, že původní Vánoce byly rozjuchané a trochu necudné. Možná podobnější dnešnímu Silvestru nebo té veselé anglosaské santaklausovské formě. Tiché české Vánoce jsou nádherné a poetické, ale nejsou víc tradiční než jejich jiné podoby.

Vondruška: Jste zničení, že není hospoda? Předkům šlo o život.

24. 12. 2020

Poslední svíce dohořívá
krinolína na stromech mi chybí
ospalý stařec na obloze zívá
ve vaně třpytí se šupinky rybí.

Poslouchám Vánoční koledy
vůně vanilky jemně hladí nos
na kávu zveme dobré sousedy
svíčky krájí tvary našich os.

Noc slavnostně zdobené má šaty
v sametu černém halí se luny půle
slova modlitby s hudbou jsou spjaty
chrám zaplnil se lidmi dobré vůle.

Zdroj: http://lyrika.nepise.cz/72819-posledni-svice-vanocni.html

23. 12. 2020

Kolik jste zaplatili za kilo brambor do salátu? U nás v Lidlu vyšly na 15 korun. A víte, kolik za ně dostali zemědělci, kteří je vypěstovali? Někteří korunu za kilo, někteří trochu víc. Třeba až tři koruny za kilo. Politicko-ekonomický systém založený na vydívání a okrádání, nic jiného.

Postupující likvidace českého zemědělství není něčím, co by se dalo vyřešit dobrovolnou aktivitou a vybízením k přímým nákupům na farmách. To jsou samozřejmě dobré věci. Ale nestačí to. Potřebujeme zásadní změnu poměrů. Politických poměrů. Možná včetně zrušení ministerstva zemědělství a nahrazení jiným úřadem.

Nová Republika: Řetězce okrádají české zemědělce

22. 12. 2020

“Hamplova vize se mi líbí, o tom žádná. Problém vidím v tom, že by patrně bylo možné ji uskutečnit ve Spojených státech, ale ne v relativně malém státě uprostřed Evropy. Ke vzpouře proti globální aristokracii by muselo dojít v mnoha evropských státech najednou. Její zásadní porážku v jednom národním státě si nedovedu představit a nepovažuji ji za realistickou” píše Dan Drápal, nejvýznamnější český protestantský myslitel, ve své recenzi Prolomení hradeb.

Odpovídám na to, že to nemusí mít cestu jednorázové vlny světové revoluce, jak s ní počítal Karel Marx. Mohou propukat různé místní vzpoury a některé z nich mohou být úspěšné – tu v Maďarsku, tu v Polsku, tu v Itálii…Dan Drápal má ale pravdu v tom, že jedna země nemůže vydržet navždy. I osamělé Maďarsko dříve či později padne, nepřipojí-li se další země.

Křesťan Dnes: Recenze Hamplovy knihy Cesta z nevolnictví

22. 12. 2020

Po covidismu bychom měli věnovat pozornost taky “životismu” – nebezpečné ideologii spočívající v tom, že lidé nechtějí zbytečně umírat.

22. 12. 2020

Electoral Integrity Report z roku 2019 hodnotí záležitosti typu jednoznačnosti volebního zákona, kontroly dodržování pravidel, transparentního financování politických stran apod.

USA v něm vychází nejen hůře než všechny evropské státy, ale také hůře než některé banánové republiky. Volby na Jamajce probíhají férověji než v USA. Stejného výsledku jako USA dosahuje Ghana a Mexiko. Libanon je na tom nepatrně lépe.

A to ještě musíme vzít v úvahu, že report nadržuje zemím, kde mají velký vliv nadnárodní neziskovky. Kdyby byl úplně objektivní, skončila by Amerika ještě katastrofálněji.

Dle mého soudu to souvisí se základním rysem současné americké kultury. Kdo se dostane nahoru (jakýmkoliv způsobem), ten je úctyhodný. Nikoho nezajímá, jak bohatství vzniklo a čeho se při tom ti lidé dopustili.

Snad to pomůže k lepšímu pochopení dění posledních týdnů.

Electoral Integrity Reporty 2019

21. 12. 2020

Z rozhovoru s Ondřejem Brožem:

Když si uvědomíme, že největší korporace mají statisíce zaměstnanců pracující v mnoha pobočkách po celém světě, je naprosto nemožné takovou organizaci uhlídat. Je nemožné zabránit tomu, že jednotlivé skupiny managementu sledují téměř výhradně vlastní zájmy a že vzniká zkostnatělá byrokracie.

Kromě toho přestávají rozhodovat lidé, kteří rozumí výrobě nebo jiné činnosti té organizaci. Rozhoduje se výhradně podle finančních čísel. Rozhodující pravomoc tedy drží finanční ředitel, který dnes působí v pivovarnické skupině, včera řídil finance ve výrobě čipů, a předtím třeba někde ve službách. Výrobní program ho vlastně ani nezajímá. Je plně hodnocen na výkazy a číselné ukazatele. Často to jde tak daleko, že už neřídí ani tento finanční ředitel, ale klíčová rozhodnutí přijímají manažeři investičních fondů a že rozhodují na základě powerpointových slidů. Vlastně už nejde o to, jak to vypadá ve výrobě. Zůstává jediná otázka: Jde z toho udělat hezký výkaz?

21. 12. 2020

Komunisti se prý “provinili” tím, že to jídlo (řízek s bramborovým salátem) zpřístupnili lidovým vrstvám, zatímco předtím si to mohlo dovolit jen pár nejbohatších. Mám proti tomu režimu spoustu výhrad a námitek, ale proti tomuhle přece nemůže nic namítat žádný rozumný člověk.

Euronadšenci, ať do sebe klidně cpou nízkotučné veganské krevety, když jim to chutná.

Komunisté zničili bramborový salát a stvořili vepřový řízek, říká český historik

20. 12. 2020

Zajímavý blogger a skvělý analytik Curtis Yarvin připomíná, že Donald Trump pořád ještě může vypustit celou “bažinu deep state” jediným tahem – prezidentským dekretem odtajnit veškeré dokumenty vlády i všech tajných služeb (s výjimkou seznamů živých agentů a plánů nových zbraní). Má na to ještě přesně měsíc.

Bude ale chtít? Je opravdu odhodlán jít proti deep state za každou cenu?

20. 12. 2020

Rusko už očkuje, USA už očkují, Čína už očkuje, Izrael už očkuje, my čekáme na razítko z Bruselu.

Kdyby měli v Bruseli vlastní testovací kapacity nebo prováděli další výzkum, dávalo by to smysl. Bylo by skvělé mít třeba nezávislé porovnání různých vakcín. Jenže my čekáme jenom a pouze na to razítko.

20. 12. 2020

Nad trumpovskou demonstrací slavnostně přeletěl vojenský vrtulník. Stejné cti se dostalo i loňskému vlasteneckému setkání v Příčovech. Až na to, že jsme nebyli předem upozorněni. Když paní pořadatelka napsala dotaz na příslušný úřad, dostala odpověď, že vojenský vrtulník letěl kolem čistě náhodou a pilot se prostě chtěl podívat. Věděli jste, že takhle funguje naše letectvo? Že piloti létají nad krajinou a prohlížejí si zajímavosti? Tak už to víte.

YouTube: Trump’s Marine One helicopter performs flyover of supporters gathered in Washington DC

19. 12. 2020

Na Bělorusku můžeme vidět, jak by se současné spory řešily za Husáka. Je to země masového očkování na všechno možné. Proti chřipce je každoročně očkována téměř polovina populace. Samozřejmě proběhne i masové očkování proti covidu, a samozřejmě bude použita ruská vakcína Sputnik. Existují skupiny odpůrců očkování, ale jsou velmi malé, a mluví se o tom, že kritika očkování bude trestným činem. Prý je to v zájmu zdraví obyvatel. Letos měli jiné starosti, ale příští rok si Lukašenko na odpůrce vakcinace možná posvítí.

V čem je to lepší a v čem horší než náš současný systém, nechť posoudí každý sám.

BelarusDigest: Anti-Vaxxers in Belarus: time for legal punishment?

19. 12. 2020

Pokud by měl být proveden velký reset v dobrém významu toho slova (tedy jakási náprava nejhorších průšvihů globalistického systému), rozhodně by k němu mělo patřit nucené rozdělení farmaceutických firem.

Tak, aby se žádný výrobce léků nesměl zabývat jejich vývojem a testováním. Dnes ospravedlňují nehorázné ceny léčiv údajnými náklady na vývoj. Jenže ten vývoj stejně platí z podstatné části daňoví poplatníci – prostřednictvím grantů, příspěvků nebo přímých objednávek (jako letos u anticovidových vakcín). Navíc je tendence odfláknout testování či zakrýt nežádoucí účinky, protože výrobní a obchodní jednotky stejné korporace zoufale čekají na zdroj výnosů. A vývoj je směřován víc k tomu, co přináší peníze než k tomu, co by opravdu zachraňovalo životy.

V rozumném uspořádání by tomu bylo tak, že vláda či zdravotní pojišťovny objednají u nezávislých laboratoří vývoj a testování určitého léku. Za to zaplatí. Úplně jiné podniky se pak budou zabývat výrobou – vlastně stejně jako dnes výrobou generik.

Rozdělení by snad umožnilo překonat současné dilema. Na jedné straně chceme těžit z vědecko-technického pokroku a chceme stále lepší preparáty, na druhou stranu víme o sklonu ke zneužívání situace, cpaní zbytečných léků, utajování vedlejších účinků apod.

18. 12. 2020

Ze včerejšího rozhovoru s Vladimírem Kapalem na Svobodném radiu.

Ve všech předchozích dobách tomu bylo tak, že pokud nějací lidé žili v bídě, režim pro ně třeba nic neudělal, ale snažil se aspoň vytvořit prostor, aby mohli nějak přežít. Aby toho moc nechtěli, aby se nebouřili, aby se zařídili sami. Tak tomu bylo za komunistů, za okupace, mezi válkami, i za císaře pána.

Ti dole tak mohli vytvořit vlastní kulturu, mohli se navzájem podporovat a měli řadu mechanismů, jak si něco obstarat velmi levně, jak si něco vypěstovat a podobně. Nebo aspoň, jak tu těžkou situaci snášet. Proto se dnes často připomíná, že předchozí generace žily v maličkých bytech, třeba i ve více generacích, neměly automobily a podobně. Ale dokázaly tak žít, protože měly systém vztahů a zvyků, který jim to umožňoval.

Navíc fungovalo vědomí, že pokud člověk žije řádným životem a nepáchá zločiny, tak je hoden úcty, i když je hodně chudý. Tohle vědomí se úplně ztratilo.

Jedním z důvodů je to, čemu pan doktor David říká umravňující efekt. Jde o to, aby chudoba byla něčím odstrašujícím. Aby i slušně situovaní lidé byli udržování ve strachu. Aby věděli, že pokud přijdou o své místo nižšího manažera, tak spadnou do bídy, která bude nesnesitelné. Že přijdou o lidskou důstojnost a rozpadne se jim celý život. Takoví lidé pak udělají naprosto cokoliv, aby si své místo udrželi.

18. 12. 2020

Tak jsem zjistil, že v diskuzích pod svým profilem trávím minimum času diskuzí s těmi přispěvateli, co přinášejí zajímavé a obohacující názory. Naprostou většinu času mi berou agresivní lidé, kteří nemají co říct – kromě omílání naprostých pitomostí.

Zkusil jsem to tedy jinak. Úplně diskuzi ignorovat, po dvou dnech ji projít, vybrat nejzajímavější příspěvky a reagovat na ně v souhrnném článku. Jestli tam nejste, tak neztrácejte naději. Pište zajímavé komentáře, a třeba na vás dojde příště.

Diskuze: Proč flexibilní pracovní trh vede k vyšší nezaměstnanosti

18. 12. 2020

Prý máme být vděční za to, že pro nás EU nakoupila vakcínu. Co to může znamenat konkrétně?

1) Různí výrobci budou dodávat a česká vláda bude platit.

2) Na straně těch výrobců se o to budou starat nějací account manažeři, na české straně nějací úředníci (v ideálním případě zkušení nákupčí).

3) Veškeré záležitosti skladování, distribuce a další organizační věci si musíme pořešit sami. Pochopitelně.

Kde je v tom role EU? Hrálo roli prostředníka. To je ten, kdo všechno zkomplikuje a shrábne provizi za nic. Pokud nedostane provizi oficiálně, tak zcela jistě ve formě úplatků.

A ještě něco. Tlak na Maďarsko dává tušit, že úředníci EU slíbili některým výrobcům, že na evropský trh nepustí konkurenci. To je celé. Ale “nakoupili pro nás” nezní špatně. Skoro, jako by vysocí úředníci a jejich příbuzní platili ze svých účtů v daňových rájích.

18. 12. 2020

V dnešní odpovědi týdne se zabývám tím, jestli můžeme očekávat rozdělení USA:

Nemůžeme! K rozdělení USA by mohla situace směřovat, pokud by existovaly velké rozdíly mezi jednotlivými státy. Pokud by například 80% obyvatel New Yorku hlasovalo pro Bidena a 80% obyvatel Texasu pro Trumpa.

Jenže tak tomu nebylo. Ve dvou největších žalujících státech vyhrál Donald Trump jenom velmi těsnou většinou. V Texasu získal 52%, na Floridě 51%. V dalších státech získal výraznější většiny, ale dvě třetiny překročil v jediném – Západní Virginii se dvěma miliony obyvatel. Mezi městy a venkovem každého jednotlivého státu jsou větší rozdíly mezi státy.

Otázka týdne: Hrozí Spojeným státům americkým rozdělení?

17. 12. 2020

Další špatná zpráva pro ty Američany, kteří jsou ještě normální. Oracle, Tesla a Hewlett-Packard se stěhují z Kalifornie do Texasu. Stejně jako stovky dalších firem. Texasu to sice zlepší daňové výnosy (o které přijde Kalifornie), ale zároven to znamená, že se do Texasu přesouvají desetitisíce manažerů, zaměstnanců a kontraktorů globálních technologických firem. Přesouvají i se svými penězi a názory – radikálně nepřátelskými vůči západní civilizaci a občanským svobodám. Spolu s masou portorikánských přestěhovalců to mění atmosféru. Texas býval největší baštou konzervativců, letos tam Trump vyhrál poměrně těsně (52%) a za čtyři roky to už může být neomarxistický stát.

To by znamenalo radikální a trvalou politickou změnu v celých USA. Barack Obama měl pravdu, když před pár dny konstatoval, že Republikánská strana už je jen menšinovou záležitostí.

Oracle moves its HQ from California to Texas

16. 12. 2020

  • Nedůvěřovat vládě je přirozené.
  • Tvrdit, že celá moderní medicína je podvod apod, to je hloupé, ale budiž, je to na každém.
  • Urážet lékaře a zdravotní sestry, co dobrovolně pracují spoustu hodin navíc, aby zachránili životy a zdraví poškozené nezodpovědným chováním, to je prostě hnus.

16. 12. 2020

Zdeňka Pohlreicha nesdílím kvůli očkování. O tom jsme již dost pohádali a ještě pohádáme. Upozorňuji na úplně jiný zajímavý aspekt.

Slavný kuchař chtěl svůj podnik prostě zavřít, ale když zjistil, jak komplikované a nákladné je propouštění zaměstnanců, ponechal ho v chodu. Nevím, kolik takových případů je, ale poněkud to zpochybňuje tezi o výhodách tzv. flexibilního pracovního trhu. Připomnělo mi to situaci před mnoha lety, kdy jsem pracoval v nadnárodní korporaci. Propouštělo se, a když šéfové v Londýně zjistili, že v Německu je propouštění obtížnější (vyšší odstupné, souhlas rady zaměstnanců atd.), rozhodli, že se v Německu propouštět nebude a o práci přijde víc Čechů. Zkrátka, flexibilní pracovní trh není tak výhodný, jak většinou slýcháme.

Pohlreich překvapivě: Chci znát očkovací plán. To je cesta Česka k normálu

15. 12. 2020

Na místní poště jsem velmi oblíben.

15. 12. 2020

“Konzervativci a socialisté jsou dnes jediní, kdo by mohl smysluplně hájit demokracii před novou aristokracií. Měli by proto vstoupit do vzájemného dialogu a vyjasňovat si své pozice. Musí změnit své myšlení, aby pochopili současnou situaci hlouběji než jejich protivníci,” píše historik Adam Votruba.

Takové hlasy jsou z levice v poslední době slyšet hodně často. Je to víc průlomové, než by se mohlo zdát. Levice přece vždycky byla “proti maloměšťáctví”, “proti buržoazní morálce” apod. Hájení konzervativních hodnot patřilo napravo. Pokud by konzervativní levice opravdu vznikla, úplně to překreslí politikou mapu.

A za druhé. Ukazuje to, jak nesmírně široký začíná být termín “konzervatismus”. Na jednom konci zahrnuje volnomyšlenkáře, kteří jen odmítají genderové programy v mateřských školkách, na druhém konci lidi, kteří usilují o návrat evropských společností před rok 1400. A všechno mezi tím.

Adam Votruba: Jak rozumět progresivnímu liberalismu

15. 12. 2020

Tak vidím, že zakázané téma už není jenom Covid a konspirace, ale taky americké volby. Tvrdé jádro facebookových diskutérů se radikalizuje. O čem se ještě smí psát, kromě rozkošných štěňátek?

Nicméně přesto si poznámku k americkým volbám neodpustím. Existují tři verze toho příběhu:

a) MAINSTREAMOVÝ. New York Times, Česká televize apod. Podle něj americký lid jednomyslně odmítl zlého rasistu Trumpa. Teď přichází “léčitel” Biden, který zahojí rány způsobené Trumpem.

b) SERIÓZNÍ AMERICKÝ TISK BLÍZKÝ TRUMPOVI (Breitbart, Fox News, Epocha Times). Došlo k masovým podvodům, ale Demokraté to měli dobře ošetřeno, takže soudy odmítly zasáhnout. Včetně Nejvyššího soudu, který odmítl projednávat Trumpovu žalobu i žalobu Texasu a dalších států.

c) FANTAZIJNÍ ZDROJE. Podle nich Trump ve své genialitě nachystal past, do které se Demokraté chytili. Všechno jde podle plánu, prezidentem samozřejmě bude Trump, hlavně o tom nesmíte pochybovat.

Ono to vždycky bylo tak, že ke každé události bylo více verzí. Tady ale dochází k tomu, že se ty verze přestala protínat. Úplně oddělené světy.

15. 12. 2020

Jednotlivé státy USA včera vyslaly své volitele, čímž byl i formálně ukončen proces volby prezidenta. Příštím americkým prezidentem bude Joe Biden. Trump se může soudit ještě třeba celé roky, ale ztratilo to jakýkoliv význam.

Připomínám prognózu, kterou jsem formuloval na konci Prolomení hradeb.

  • brutalita nové aristokracie poroste. Biden už dal opakovaně najevo, že jeho prioritou bude zahajování nových válek a podpora radikálních islámských skupin.
  • poroste také vnitřní slabost nové aristokracie. Zkuste si představit, že by na Bidenově místě byl inteligentní energický člověk. O co horší by to ještě mohlo být.

Hlavně ale připomínám diskuze z července, kdy jsem upozorňoval, že Donald Trump si vede podstatně hůře než v roce 2016, že vrší chyby a že jeho šance klesají. Kolikrát jsem musel slyšet, že “nerozumím,” “nepochopil jsem”, “nedokážu vidět” a já nevím, co všechno. Bylo přece úplně jasné, že Donald Trump drtivě zvítězí.

Kašlu na omluvy, ale bylo by skvělé, kdyby si aspoň někteří z těch lidí položili otázku: Proč jsme se mýlil? Jaké myšlenkové chyby se dopouštím? Jak mám příště přemýšlet, abych se té chyby vyvaroval?

14. 12. 2020

Besedu Lenka Procházková – Jaroslav Bašta – Ivan David – Petr Hampl jsem ještě nesdílel. I když to bylo o výročí Bílé hory, mluvili jsme hlavně o naší současnosti. Upozornil jsem např. na fígl spočívající v tom, že všechno předlistopadové je označováno za komunistické.

– Máš za to, že dítě má mít maminku ženu a tatínka muže? Jsi komunista!

– Podporuješ potravinovou soběstačnost? Jsi komunista!

– Hájíš Palackého a Masarykovo pojetí dějin? Jsi dvojnásobný komunista!

– Nevidíš nic špatného na fyzické práci? Tak to jsi trojnásobný komunista!

Nenechme si tenhle pohled vnutit.

14. 12. 2020

Po úspěšném tažení proti Arménii přibývá náznaků, že Erdogan chce pokračovat v agresích realizovaných s pomocí cizineckých legií džihádistů. “Region je plný muslimských zemí, které “potřebují osvobodit” od jha a kontroly “nevěřících” Rusů – jedná se zejména o Dagestán, Čečensko, Ingušsko, Karačajevsko-Čerkesko a o autonomní republiky Tatarstán a Baškirsko,” píše analytik Gatestonova institutu. Tam všude jsou islámské skupiny, které je možné radikalizovat a počítat s jejich pomocí.

Turecké záměry jsou v naprosté shodě s dlouhodobou strategií USA porazit Rusko (a před ním Sovětský svaz) tím, že radikalizují muslimy všude na území na Ruska a v jeho okolí, a rozpoutají peklo džihádu. Pro Bidenovu vládu to nejspíš bude priorita.

Pro nás to je zvláště nepříjemné tím, že mnoho příslušníků těch radikalizovaných muslimských skupin je usazeno na našem území. Nadcházející roky nebudou snadné.

Gatestone Institute: Kavkaz – střet imperiálních snů

14. 12. 2020

Od nynějška přestávám používat termín “konspirační” a nahrazuji ho “fantazijní”. Ono totiž nejde o to, jestli pracujeme s předpokladem, že se nějaká parta lidí na něčem tajně domluvila. Jde o to, jestli vytváříme fantazijní svět zcela oddělený od empirických faktů.

Ono i při vytváření fantazijního světa můžeme přijít na řadu zajímavých možností. A když vymyslíme tisíc příběhů, aspoň jeden z nich bude mít hodně blízko k pravdě (to je dáno čistě statistikou). Přesto platí, že pokud své jednání nezaměříme na skutečnost, ale na fantazijní svět, ublížíme sobě, lidem kolem sebe i své zemi – i když to bude v dobré víře.

Počítám, že mi pod to pár lidí napíše, že “jsem dosud nepochopil”, “že jsem dosud nedozrál” nebo dokonce, že “jsem byl odhalen jako tajný služebník vesmírných ještěrů”. To je v pořádku, to k tomu patří.

Takže už ne konspirační, ale fantazijní.

14. 12. 2020

Myslím, že požadavky pivovaru z Jinců a dalších pivovarů a restaurací musí podpořit každý rozumný člověk. V situacích, jako je naše, prostě není přijatelné, aby jedni dostávali plný plat a druzí byli posíláni do bankrotu. Je povinností vlády zařídit takové finanční toky, aby aspoň 90% těch provozoven bez problémů přežilo, i za cenu toho, že část peněz se po cestě ztratí.

To píšu z pozice daňového poplatníka, jehož činnost taky stojí, žádnou dotaci nedostane, a ještě musí platit sociální a zdravotní. Ale tak to prostě chodí, spisovatelé jsou speciální skupina a nakonec to nějak přežijí. Ale masový bankrot minipivovarů, hospod, restaurací, hotýlků a dalších – to by způsobilo nevratnou škodu všem.

13. 12. 2020

Chcete se dostat nahoru? Staňte se obětí. Ukažte, že vám ubližují, diskriminují vás, utlačují vás. Stěžujte si! Čím hlasitěji a hysteričtěji, tím lépe. Hlavně se nepokoušejte pomoci si sami. Hlavně se nic nesnažte vyřešit.

Jak Robert Spencer ukazuje, tahle mentalita spojuje současnou mocenskou a finanční elitu s muslimy (vzbuzování lítosti je přece jednou ze zbraní džihádu).

On vůči tomu není imunní skoro nikdo. Ale naprosté většině to v životě k ničemu nepomůže.

PJ Media: Want to Be Rich, Powerful, and Influential Today? Play the Victim.

12. 12. 2020

Americký nejvyšší soud se odmítl zabývat žalobou Texasu a dalších států unie.

Fox News: Supreme Court declines to hear Trump-supported Texas case over election results in four other states

12. 12. 2020

Z komentáře k iniciativě Velký reset:

Sám Schwab v již zmíněném úvodníku přiznává, že navzdory globalizované ekonomice a úžasným technickým pokrokům se lidem žije každým rokem hůře a hůře.

Jenže moment. Komu se žije stále hůře? Nejsou to obyvatelé chudých zemí třetího světa. Tam životní úroveň stoupá, jak potvrzují starší práce Bjorna Lomborga i novější Hanse Roslinga (úmyslně uvádím autory s opačnými politickými názory). Nejsou to ani obyvatelé Číny nebo Indie. A už vůbec to není úzká západní elita.

Tím hlavním poraženým jsou pracující vrstvy v USA a evropských zemích. Ti pociťují pokles životní úrovně, zhoršující školství, další faktory působící pokles lidských schopností, rozpad výrobních podniků, rozpad společnosti, ubývání důvěry mezi lidmi, ekonomickou nestabilitu a pokles bezpečnosti tak dramatický, že v některých regionech lidé čelí stejným rizikům jako za války. Ti všichni platí za to, že Klaus Schwab a jeho zákazníci zvyšují své bohatství tak rychle, jak to lidské dějiny dosud nepoznaly.

Protiproud: Velký reset: Pohled ze slonovinové věže

11. 12. 2020

I když z toho nemáme žádnou radost, znalost Koránu patří k obecné vzdělanosti už i v Evropě. Jenže kdo se dokáže prokousat 700 stranami nudného a jednotvárného textu. Často nezbývá než se spokojit s popisem, že „Korán, to je taková muslimská Bible“, což je nesmírně zavádějící. Bill Warner proto napsal přehledné výpisky z Koránu. Knížečka se jmenuje Dvouhodinový korán, podle mé zkušenosti na ni potřebujete tak půl dne. Ale i tak stojí za to.

Warnerův průvodce koránem shrnuje neznámější pasáže a nejvýznamnější myšlenky. Podstatnou výhodou je, že jsou seřazeny podle toho, kdy byly napsány. Na rozdíl od Koránu, kde jsou kapitoly seřazeny podle délky (od nejdelší k nejkratší), což vede ke zmatení čtenářů. Je zajímavé, že za ty stovky let nikomu nevadilo, že je to absolutně nelogické.

S Billem Warnerem můžeme Korán sledovat společně s Mohamedovým životem: Začátky učení, První konvertité, začátek politického působení… až po poslední rok Mohamedova života. Samostatné kapitoly věnuje Warner tomu, co se v Koránu píše o šárije, křesťanech a židech. Na každé stránce je řada citací, které jsou ale seřazené a okomentované tak, aby představovaly srozumitelný celek.

Jestli uvažujete o drobném dárku (nebo o doplňku k něčemu většímu), pak tuhle knížečku Billa Warnera určitě doporučuju.

11. 12. 2020

S nadšením sdílím aktivitu Daniela Landy a Janka Ledeckého. Nedokážu říct, jestli to bude opravdu fungovat, ale je skvělé, že se k celé záležitosti postavili pozitivně. Je tu nějaká situace, vláda je neschopná, opozice ještě neschopnější, a my to potřebujeme vyřešit. K tomu máme své mozky, svou kreativitu, svou schopnost pozitivně myslet a něco budovat.

Nebo ty mozky a kreativitu můžeme použít k tomu, že si budeme vymýšlet stále zběsilejší konspirační teorie, navzájem se strašit moderní medicínou, vzájemně si posilovat neproduktivní frustraci. A vzájemně se povzbuzovat v odporných amorálních postojích. Ano, pár jedinců na tom vydělá peníze, popularitu nebo prestiž v úzkém kroužku. Ale nakonec nás to zničí všechny.

Bravo, Danieli! Bravo, Janku!

Mimochodem, je zajímavé, jak jejich aktivita ukazuje, kolik je tu lidí, co nechtějí nic řešit, a co se vlastně ani nechtějí vrátit k normálnímu životu. Chtějí se utápět ve vlastní frustraci, nadávat na všechno, odmítat jakékoliv řešení a snít o revoluci proti starým lidem, proti nemocným, proti lékařům a proti zdravotním sestrám. Nedejme na ně, většina z nich se časem vzpamatuje.

11. 12. 2020

Z odpovědi na pravidelnou otázku týdne:

Co to znamená pro nás? Že je jen málo pravděpodobné, že by nám „spojenci“ dlouhodobě dovolili pořádat svobodné volby. Zvláště, když některá klíčová místa v nové americké vládě mají obsadit zaměstnanci Georga Sorose. Bylo by naivní čekat, že si nechají ujít příležitost změnit poměry tak, že to bude jejich místní zastoupení, kdo bude určovat složení parlamentu a osobu prezidenta.

Jak je mžoné, že Američanům nevadí volební podvody?

10. 12. 2020

V poznámce do prosincového My jsem zabrousil do psychologie:

“Jenže ono to taky znamená, že když si říkáme „tohle nemůže být náhoda“, tak to náhoda být může. To jenom náš mozek nesnáší náhodnost. Stejně jako nesnášíme, když nás někdo kárá nebo když se musíme vzdát uspokojení nějaké potřeby. Takže nakonec je přijatelnější věřit, že jsem byl v minulém životě Adolf Hitler (to není nadsázka, lidí s touhle představou je překvapivě hodně) než věřit, že mi utekla manželka, vyhořel jsem a můj zaměstnavatel zkrachoval, a to vše byla jen shoda náhod.”

Petr Hampl: O strachu z náhodnosti a potřebě být klamán

10. 12. 2020

Jedním z prvních kroků nové americké vlády má být udělení občanství 11 milionům ilegálních migrantů. To je dostatečný počet, aby převážili ve všech příštích volbách. Zapomeňme na Republikánskou stranu, to zajímavější se teď bude odehrávat uvnitř Demokratů. Z našeho pohledu by bylo logické fandit spíš těm extrémističtějším. V Americe sice způsobí více škody (což není náš problém), ale pořád ještě obsahují určitou vzpomínku na radikalismus 60. let. A ten byl protiválečný! U Sanderse bychom mohli čekat zdrženlivost při napadání dalších zemí, u Bidena nikoliv.

Breitbart: Kamala Harris Vows Amnesty in First 100 Days, Restarting Immigration from Exporters of Terrorism

9. 12. 2020

Obávám se, že dění v radě České televize ukazuje stejný princip, jaký jsme viděli u Trumpa. Hana Lipovská je milá, přátelská, zdvořilá. I když má úplně jiné názory než ředitel Dvořák, nevnáší to do jednání. Prosazuje pouze to, co je tak jasné a jednoznačné, že s tím musí souhlasit každý rozumný člověk bez rozdílu politického přesvědčení. Byly by důvody očekávat, že se k ní budou chovat lépe než by chovali k nějakému konfliktnímu hamplovi.

A realita? Rozpoutali proti ní téměř vyhlazovací válku. Boj bez pravidel.

S lidmi toho typu neexistuje možnost kompromisu. Funkční kompromis s někým, komu je cizí jakákoliv poctivost či slušnost prostě neexistuje. Buď je úplně porazíte nebo vás zničí.

9. 12. 2020

Nejvyšší soud zamítl Trumpovu žalobu proti volebním podvodům v Pensylvanii. Pensylvánské hlasy dostane Biden, možnost odvolání neexistuje.

Ve hře jsou ještě další žaloby, ale máme tu vodítko, jak nejvyšší soud na celou problematiku pohlíží. Ano, k volebním podvodům došlo, ale ke zneplatnění voleb to nestačí.

Fox News: Supreme Court denies request from GOP to stop certification of Pennsylvania election results

9. 12. 2020

Donald Trump se chce nechat očkovat přímo před kamerou. Pokud mě chcete kvli tomu urážet, tak upozorňuji, že já jsem mu to neporadil.

Dodatek: Takže po přečtení diskuze pod statusem už známe odpověď. I Donald Trump je součástí spiknutí, které je proti nám vedeno. Jak prosté!

Breitbart: Donald Trump Willing to Take Coronavirus Vaccine on Camera but Will Likely Wait

9. 12. 2020

Proč jsem podpořil Novou republiku? Protože – když pominu zpravodajské portály Parlamentní listy a Hlavní zprávy – je tím suverénně nejlepším na ne-mainstreamové scéně. Jestli je někdo zárodek, ze kterého by mohlo vyrůst velké médium, pak je právě Nová republika. Profesionálně připravovaná, se seriózním přístupem (žádné neověřené konspirace), pokrývá celé spektrum společenské problematiky, střízlivý racionální tón, žádná náboženská ani ideologická dogmata.

Ačkoliv sám přispívám spíš do jiných publikací, Novou republiku pravidelně čtu. Mimo jiné proto, že její pokrytí některých témat (např. řecko – turecký konflikt) je naprosto unikátní.

Jestli na to v příštím roce najdu čas, rád bych se zapojil do přípravy obsahu aktivněji.

8. 12. 2020

Zajímavý vývoj v USA. Zatímco Trumpovým právníkům se zatím příliš nedaří (navzdory tomu, že se podvody podařilo jednoznačně prokázat), podává další žalobu stát Texas. Texas žaluje státy Michigan, Pensylvanie, Wisconsin a Georgia. Tvrdí, že občané Texasu byli poškozeni tím, že ve čtyřech zmíněných státech proběhly volby neústavním způsobem a požaduje, aby nejvyšší soud volby v těchto čtyřech státech zneplatnil. Kauza se tak dostává přímo k nejvyššímu soudu, což je velmi důležité, protože do jmenování Bidena prezidentem zbývá pouhých šest dnů.

Breitbart: Texas Sues Georgia, Michigan, Pennsylvania, and Wisconsin at Supreme Court over Election Rules

8. 12. 2020

Polovina nájemních bytů v Berlíně patří několika magnátům a velkým akciovkám. Ty neustále šroubují cenu, takže spousta lidí fakticky pracuje „za byt a stravu.“ Z jejich pohledu je lhostejné, jestli jim zaměstnavatel dá jen stravu, oblečení a místo k bydlení nebo jestli vydělané peníze obratem předají majiteli bytu (kterým může být stejná finanční skupina, pro kterou pracuje). Nebo jestli se rozhodnou jít to rizika a splácet obrovskou hypotéku (té stejné finanční skupině).

Pro nás je podstatné, že Berlín je ukázkou toho, k čemu směřuje Praha. Ostatně, Piráti rádi označují Berlín za vzor. V tuto chvíli nevíme, kolik nájemních bytů patří běžným občanům, kteří takhle investovali peníze, které si horko těžko našetřili nebo zdědili. Nevím, jak velká část patří italským mafiím a jiným zahraničním investorům. Ty údaje má možná magistrát, ale pokud je má, tak nejsou veřejné.

V každém případě je to další situace, kdy se objevil průšvih, pak si veřejnost na ten průšvih rostla, a on roste a roste. A není to problém jen Prahy. Je za tím extrémně nezdravý trend, kdy se celé oblasti venkova vylidňují, lidé se masově stěhují do Prahy (což je prostředí, které z nich vytváří arogantní a vykořeněné kandidáty „kosmopolitní elity“), v Praze ovšem nedokážou zaplatit bydlení a zaplavují přilehlé oblasti, kde dosazují Zelené a pirátské starosty. Ten trend znamená, že jsou špatně nastavené podmínky. Mám takový pocit, že nějaké lidi platíme za to, aby v takovém případě podmínky změnili. A že těch lidí není úplně málo.

Časopis Argument: Komu patří Berlín? Většina berlínských pronajímatelů jsou multimilionáři, ukázala studie

8. 12. 2020

Procházím starší esej Matěje Stropnického (mnozí už ji četli a všimli si mnoha zajímavých myšlenek, je tam ale i dost myšlenek strašlivých, včetně obdivu vůči podporovateli islámského terorismu Jeremy Corbynovi).

Upozorňuju nicméně na tuto pasáž, dle mého názoru klíčovou:

“Bez použití síly, ovládnutí státu a jeho trvalého zajištění proti útokům kapitálu a jeho spojenců – například médií – k žádné vážně myšlené regulaci kapitálu nedojde.”

Výrazem “kapitál” jsou myšleny velké banky a korporace, resp. ti, kdo je ovládají (což by samo o sobě vystačilo na velké spory).

Stropnického tvrzení podporuje zkušenost Orbánova (v pozitivním) i Trumpova (v negativním). Chybí ale odpověď zprava: Jak to chceme řešit my? Jsme připraveni proti korporacím postavit sílu státu? Nebo je to pro nás takové tabu, že se raději vzdáme osobní svobody? Nebo budeme dělat, že nic nevidíme a opakovat prastaré poučky o konfliktu mezi jedincem a státem?

Za sebe ještě doplním, že nevěřím v možnost regulace korporátních obrů. Možná dočasně, ale dlouhodobě nepomůže nic menšího než jejich úplné zničení. A nastavení takových pravidel, aby nemohli vznikat další.

Matěj Stropnický: Obnova plebejského spojenectví

7. 12. 2020

Odpověď na otázku Sputniku:

Proč Němci důvěřují očkování a Češi nikoliv? Chceme-li mít úplný obraz, musíme vzít v úvahu také, že masivní očkování připravuje rovněž Maďarsko, kde se tato akce těší většinové podpoře veřejnosti. A také Rusko, odkud přicházejí smíšené signály. Ještě v květnu odpovídala naprostá většina ruských respondentů, že se očkovat nechá, v listopadu byli podstatně skeptičtější, nicméně v prvních hodinách se k očkování přihlásilo značné množství lidí.

Rozdíl nemůže být ve vakcínách. Jejich parametry jsou podle všeho velmi podobné a jen málokdo je schopen rozumět rozdílům mezi nimi.

Důvěra v očkování je spíše výpovědí o tom, nakolik lidé důvěřují své vládě, že celou situaci zvládne a nakolik důvěřují státní správě, že bude jednat relativně efektivně a poctivě.

A tady vidíme jasné rozdíly. Němci v zásadě důvěřují své vládě. Maďaři rovněž tak. Obyvatelé ČR ale své vládě nedůvěřují, přinejmenším v otázkách zvládání epidemie. Osobně to pokládám za naprosto logické. Vláda postupuje zcela chaoticky, a zdá se, že nemá žádnou strategii. Kromě toho hrají roli i jednotlivé případy korupce či zneužívání moci právě ve spojení s epidemií. Proto jsou rozšířené obavy, že vláda objedná chybnou vakcínu s problematickou účinností a mnoha vedlejšími účinky.

Předpokládám, že pokud bude vakcína opravdu fungovat bez významných nežádoucích účinků, důvěra veřejnosti poroste.

Existuje ovšem určitá část veřejnosti, která je naprosto odolná vůči faktům. To znamená, že i kdyby vakcína fungovala naprosto ideálně, přesto budou kolovat legendy o údajných úmrtích, ochrnutích, možná dokonce o tom, že se někdo vlivem očkování změnil v netvora apod. V této souvislosti je dobré připomenout, že současná situace země decimované epidemií nahrává globalistickým silám, a že je tudíž v jejich zájmu, aby žádné očkování prováděno nebylo.

Dodatečný komentář:

Napsal jsem status o tom, proč v různých zemích lidé přistupují k očkování různě. Zajímavější než ten status je ale reakce facebookového davu. Až neuvěřitelná hysterie. Přitom jsem nikomu nedoporučoval, aby se nechal očkovat, a už vůbec jsem nikoho nenutil. Jenom samotné slovo “očkování” vyvolává emotivní šok.

Do prčic, jestli jste si to promysleli a jste v pohodě s tím, že se očkovat nenecháte, tak to nechte být. Možná se vám časem stane, že se vám budou někteří jiní lidé vyhýbat (a nebudou chtít s vámi třeba pracovat), ale máte to promyšlené a jste v tom pevní. Tak o co jde! To musíte trávit celé dny tím, že budete vyhledávat, kde se kdo zmiňuje o očkování a prudit?

6. 12. 2020

Možná znáte tenhle starší článek, kde Marie Heřmanová (státem placená “výzkumnice “genderu”) spílá hospodyňkám, nazývá je extrémistkami a stoupenkyněmi “toxické maskulinity”.

Všimněte si ale motivu fyzické či ruční práce. To je něco, co neomarxistické vidění světa úplně rozbíjí. Dokonce i když je to stokrát obaleno velkopanskou kulturou a politicky korektními frázemi, pořád to tak nějak vadí. Stejně jako vadí mužské posilování.

Fyzická práce přispívá k podvracení současného politicko-ekonomického systému.

Heroine.cz: Tradwives a tradfems: proč začaly instagramové hospodyňky bojovat s feminismem?

5. 12. 2020

Byl bych rád, kdyby tahle přednáška byla jen začátkem širší diskuze o tom, jakou národní budoucnost vlastně chceme. Co nechceme, to už je dost jasné.

V té přednášce navrhuji rozdělit přemýšlení do dvou kroků:

1) ujasnit si, co bychom vlastně chtěli.

2) pak teprve řešit, jestli na to máme peníze, jestli ná to dovolí EU, jestli by to nevyžadovalo příliš velké změny apod. Na tyhle problémy ještě bude čas. A ony se poměry mění – když něco vypadá letos jako nemožné, za tři roky to může být úplně jinak.

5. 12. 2020

Trumpovi lidé zajistili záznamy z bezpečnostních kamer, které ukazují zfalšování desetitisíců hlasů ve státě Georgia. Záznam už je na veřejnosti. Asi čekáte, že to změnilo situaci. Že Američané začali smýšlet jinak. Že se pachatelé zastyděli, podali rezignace a že justice začala konat.

Jestli čekáte tohle, nežijete v reálném světě. Příslušný výbor vydal stanovisko, že se jednalo o “standardní postup”, zfalšované výsledky nadále platí a média se spokojila stručným konstatováním, že Trump nechce uznat výsledky voleb.

Na video se nějací lidé podívají, ale vesměs to budou skalní Trumpovi příznivci. Ostatní se tím nenechají “zmást”. Což by nás nemělo překvapit. Stačí připomenout, že někteří lidé v létě říkali, že covidová epidemie se nemůže vrátit (což tehdy byla jen drobná chyba úsudku), a že je nakonec nepřesvědčily ani kolabující nemocnice a tisíce zbytečně mrtvých. Lidé rádi setrvávají v prvním dojmu. A vždy se najde někdo, kdo vám to potvrdí. A to není v sázce nic jiného než ego. Natož v Americe, kde jde o všechno!

Americké úřady, média a žel asi i soudy se budou nadále tvářit, že je všechno v pořádku. Já pořád vidím problém u Trumpa. Bylo v jeho možnostech vyhrát rozdílem mnoha milionů hlasů, a tu možnost zahodil. Pak by Demokratům nepomohly ani podvody.

4. 12. 2020

V dnešní odpovědi na otázku týdne se zamýšlím, kdo má zájem na rozšíření názoru, že žádná epidemie vlastně neprobíhá, a že očkování je škodlivé:

Určitý zlom nastal po roce 2015, kdy spor o masovou migraci z muslimských zemí pomohl lidem uvědomit si, že mají společný zájem, a že jejich společným soupeřem je mocensko-finanční elita. A změna se projevila. Prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump, v Itálii posílila Salviniho Liga, k určitému posunu došlo v Rakousku, ve Velké Británii zvítězili Johnsonovi Konzervativci… Pomigrační změna nálady nebyla jediným faktorem, ale přispěla k tomu všemu.

Covid otáčí trend. Nižší vrstva je zase rozbita. Restauratéři proti zdravotním sestrám. Kosmetičtí chirurgové a zubaři proti lékařům na JIP. Provozovatelé Fitness center proti učitelkám. Mladí proti starým. A je to konflikt v principu neřešitelný, protože zájmy jsou opačné.

Otázka týdne: Stojí za zpochybňováním epidemie Vladimír Putin?

3. 12. 2020

Nemylme se. Situace, kdy velitel tajné policie vypoví poslušnost hlavě státu, se nazývá pučem. O nic menšího se nejedná.

3. 12. 2020

Už celé roky mluví vlastenci o tom, co nechtějí. Už celé roky upozorňujeme na ničemnosti, které se dějí. Nadešel čas začít mluvit o tom, co chceme. Přestat se pořád jenom kabonit a začít přemýšlet o pozitivní vizi. Jak má naše země vypadat, aby se v ní dobře žilo nám i ostatním?

Zítra večer na TV Raptor.

3. 12. 2020

Dnes se vracím ke staršímu článku o angažovaných marketingových specialistkách. Doporučuju ho ke čtení, protože rozbíjí iluzi o tom, že by se snad korporace orientovaly na zákazníky. Holky v marketingu se snaží zalíbit svým šéfům, a ti šéfové se bojí manažersko-aktivistického davu. Občas dostanou cenu za nejlepší marketing, přičemž vítěze vybírají stejné marketingové manažerky.

Protože jsem před mnoha lety býval marketingovým ředitelem v jedné nadnárodní korporaci, dobře si pamatuju, že člověk v takové situaci může mít pocit, že dělá něco nesmírně důležitého a užitečného. Až když z toho prostředí vypadne, začne mu to připadat směšné.

A zákazníci? Těm stejně nezbude než koupit v Ikei, u Vodafonunebo v Lidlu. Jestli se snad cítí uraženi, na tom absolutně nezáleží. Rozhodují přece peníze. A ty nejsou v kapsách zákazníků, nýbrž na účtech bank a korporací.

Podnikatel.cz: Už u vás nic nekoupím

2. 12. 2020

Z povídání s Benem Kurasem:

“Už delší dobu vnímám, jak se vztah pravice a levice obrací naruby. Co si ještě říká socialistické či sociálně-demokratické, to se orientuje spíš na vrstvu intelektuálů a snobů. A strany konzervativní či pravicové, či ty, kterým se říká až extrémně pravicové, ty mají lidovou politiku.“

„České národovectví pro mě je a musí zůstat součástí evropského. Už jsme se smířili s tím, že Francie padla a že Německo nejspíš brzy padne taky. Ale až se nepřítel rozhodně převzít celou Evropu, neunikne tomu ani střední Evropa, nedokážeme se sami ubránit. Celá Evropská unie musí vystoupit z Evropské unie!“

Ale řeč je pochopitelně také o Petrově nové knize.

2. 12. 2020

Existuje celé odvětví – tisíce analytiků a spisovatelů, kteří se zabývají studiem, v čem spočívá rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými podnikateli nebo manažery. Stále jasněji se ale ukazuje, že žádný takový faktor neexistuje. Největší roli hraje štěstí nebo smůla. Když se na podnikatele usměje štěstí, máme tendenci vidět jeho osobnostní rysy jako příčinu úspěchu (třeba rozhodný a odvážný). Když ho postihne smůla, jsou stejné rysy označovány jako za důvod debaklu (třeba arogantní a lehkovážný). Způsobuje to náš mozek, který má tendenci vidět „příčinu“ i tam, kde žádná není.

Mohu to potvrdit ze své podnikové praxe. Znám řadu případů, kdy někdo vybudoval velmi úspěšnou firmu, a o pár let později skončil jiný jeho projekt naprostým krachem. Prostě už podruhé neměl štěstí. A roli může hrát i to, že se změnily poměry.

Samozřejmě, že je správné se snažit, postupovat racionálně a vyhýbat se zbytečným chybám. Ale zpravidla to nestačí. Navzdory ideologii, kterou nám vtloukají do hlav, je život podobnější loterii, než si připouštíme. A platí také, že o nás do značné míry rozhodují síly, které nemůžeme ovlivnit. Druhá věc ovšem je, co s tím každý z nás udělá. Jestli se s tím smíří a prožije spokojený život nebo se neustále šplhá někam, kam se vyšplhat nemůže.

Pokud ale k něčemu dochází masově a systematicky, nemůže to být otázkou schopností jednotlivce či štěstí. Když přestanou být zakládány úspěšné firmy (nebo se to stane vzácným) a dosavadní příliš často kolabují, je to vina prostředí. Právě od toho platíme vládu, aby v takových případech provedla potřebné změny. Pokud se lidem nedaří dobře, jedná se o selhání vlády.

(abych předešel emotivním příspěvkům na jiné téma, odkazuji na příklad z před-covidové doby).

Forbes: Konec brněnského bistra

2. 12. 2020

Jak poznat umírněného (vlažného, rozumného) muslima od džihádisty?

Rozumný umírněný muslim otevřeně mluví o tom, že islám potřebuje zásadní reformu, že islámská komunita představuje hrozbu, že probíhá radikalizace, že je třeba s tím něco dělat, a to rychle.

Džihádista tvrdí, že islám je v zásadě dobrý, a že jsme ho jenom dost nepoznali.

1. 12. 2020

Jezdíte si občas na farmu pro kuře nebo králíka? Od ledna už to bude ilegální. Nově to mocipáni v Bruselu vymysleli tak, že farmář králíka prodá do supermarketu a tam si pro něj dojdete vy. A supermarket vám samozřejmě naúčtuje dvojnásobek. Přímý prodej bude zakázán.

Faktický dopad na farmáře i zákazníky stejný jako by byla vyhlášena nová daň. Daň z levného a kvalitního jídla.

Celé by se to dalo poměrně snadno zastavit. I když nařízení pochází přímo z Bruselu, pracovníci České obchodní inspekce (nebo kdo to kontroluje) by mohli dostat neformální pokyn, aby nepostupovali horlivě a “přestupky” přehlíželi. Nebo by v každém odvolacím řízení mohla být udělena nulová pokuta. Jenže to by česká byrokracie musela stát na straně českých lidí. A česká vláda by musela mít na chod státní správy aspoň malý vliv.

Ivan David: Brusel zakázal prodej králičího a drůbežího masa přímo z farem

1. 12. 2020

Z krásného článku Dr. Weidnerové:

Psychoterapeuti přirovnávají třicátnice ke Sněhurkám. Jsou krásné, mají vzdělání. Stoupají po kariérním žebříčku nahoru, ale jednoho dne zjistí, že ten žebřík nevede ke štěstí. Na nižších pracovních pozicích řeší menší problémy. Každé povýšení znamená, že řeší větší problémy a přibývá starostí. Cesta do vysněného TOP managementu je ještě dlouhá a blížící se třicítka je nutí myslet na biologické hodiny.

Přestanou čekat na povýšení. Zjistí, že všude okolo jsou stovky takových Sněhurek, které každoročně chrlí vysoké školy. Z počátku vnitřní rozpor kompenzují tím, že zcestují kus světa, utratí více peněz, obklopí se více přáteli. A nic. Jednoho dne se „podívají do zrcadla“ s pocitem, že ze Sněhurky je „ta zlá královna“, které zrcadlo (vnější svět) říká: Už nejsi nejmladší, jsou tu jiné Sněhurky. V ten moment jí dojde, že kariérní konkurence mezi ženami je drsnější než čekala. Už nechce podávat další a větší pracovní výkon.

Simona Weidnerová: Proč mladí lidé zase chtějí velké svatby

Moje poznámka: Zase jsme u toho, o čem je Cesta z nevolnictví. Naprostá většina dnešních nadšených mladých lidí časem zjistí, že korporátní životní styl je past. Někteří se budou ohlížet po alternativě. Dokáže ji vlastenecké hnutí nabídnout? Dokáže nabídnout něco jiného než moralizování?


Glosy za listopad 2020

Glosy za říjen 2020

Glosy za září 2020

Glosy za srpen 2020

Glosy za červenec 2020

Glosy za červen 2020

Glosy za květen 2020

Glosy za duben 2020

Glosy za březen 2020

Glosy za únor 2020

Glosy za leden 2020

Glosy za prosinec 2019

Glosy za listopad 2019

Glosy za říjen 2019

Glosy za září 2019

Glosy za srpen 2019

Glosy za červenec 2019

Glosy za červen 2019

Glosy za květen 2019

Glosy za duben 2019

Glosy za březen 2019

Glosy za únor 2019

Glosy za leden 2019

Glosy za prosinec 2018

Glosy za listopad 2018

Glosy za říjen 2018

Glosy za září 2018

Glosy za srpen 2018

Glosy za červenec 2018

Glosy za červen 2018

Glosy za květen 2018

Glosy za duben 218

Glosy za březen 2018

Glosy za únor 2018

Glosy za leden 2018

Glosy za prosinec 2017

Glosy za listopad 2017

Glosy za říjen 2017

Glosy za září 2017

Glosy za srpen 2017

Glosy za červenec 2017

Glosy za červen 2017

Glosy za květen 2017

Glosy za duben 2017

Glosy za březen 2017