Druhý pohled z 19.4.: Věda a pravda
Kolem Trumpova boje o Harvard zaznívá spousta komentářů, ale snad nejzajímavější je drobná poznámka Curtise Yarvina. Prezident Trump se snaží Harvard přinutit, aby toleroval více názorových proudů. Ale posláním vědy přece není tolerance názorových proudů. Posláním vědy je hledání pravdy! Pravdy o fyzikálních zákonech, pravdy o chemických procesech v buňkách, pravdy o rodinném životě George Washingtona, pravdy o vztahu dědičnosti a kriminality…
„Pokud je scientologie pravdivá, musí Harvard učit vše o scientologii a nic proti ní. Pokud jsou čarodějnice skutečné a pocházejí od ďábla, musí Harvard před nimi varovat Boston a svět. Pokud však tyto věci nejsou pravdivé, nesmí se o nich říci ani slovo.“
Jak s tím souvisí tolerance různých proudů? Tolerance různých proudů je důležitá tam, kde pravdu neznáme. Což může mít podobu bezradnosti, ale častěji je tomu tak, že máme silné podezření, že pravda je taková a taková, to podezření sdílí drtivá většina vědecké komunity, ale nemáme plnou jistotu.
Připomínám, že výzkumná metoda empirické vědy neumožňuje spolehlivě dokázat, že je nějaká teorie pravdivá. Umožňuje ale naprosto spolehlivě dokázat, že je něco nepravdivé. Vědecké poznání roste s tím, jak přibývá vyvrácených teorií (a jak přicházejí nové nápady, které je nahrazují). K solidní vědě tedy patří, že netoleruje již vyvrácené teorie (jejich zastánci se pak obrací na neznalou veřejnost a předstírají, že jde o politické pronásledování, ale to je jiný problém).
Konec konců, na takovém hledání pravdy je založena Jungmannova národní akademie. V některých oblastech zaznívají v různých programech rozdílná tvrzení, ale některým věcem prostě prostor nedáváme.
Možná by řešení problému s univerzitami plnými zfanatizovaných studentů i učitelů opravdu mohlo spočívat v existenci jakési moderní inkvizice, která bude dbát na přísné dodržování vědecké metody. Nicméně můj odhad je, že by to mohlo fungovat teprve v situaci, kdy obě strany budou vnímat, že poměr sil je vyrovnaný.
Tyto každodenní drobné poznámky a úvahy mohou vznikat jen díky Odběratelům Plné verze Hamplova druhého pohledu (kteří samozřejmě mají i nějaké výhody proti ostatním). Přihlásit k odběru se můžete zde.