Druhý pohled

Druhý pohled z 2.8.: Ženská politika

Je normální, že mladí volí trochu jinak než staří (v průměru) a že ženy mají trochu jiné politické názory než muži (v průměru). Ale nikdy předtím nebyly politické rozdíly mezi pohlavími tak obrovské jako v současné době.

Ženy častěji studují vysokou školu než muži, vydělávají více (propagandu o údajném mzdovém rozdílu ve prospěch mužů neberte vážně) a dalo by se čekat, že jejich politické názory budou mužské (a případně, že muži převezmou názory dříve připisované domněle slabšímu pohlaví. Děje se ale přesný opak, všimnul si americký politický komentátor Robert Henderson v článku Sexual politics. Čím více se postavení žen podobá postavení mužů, tím rozdílnější jsou politicky.

Henderson to přičítá tomu, že ženy jsou v průměru citlivější a empatičtější. Proto jsou na straně zločinců, narkomamů, obchodníků s drogami, džihádistů atd. Nejsem si vůbec jistý, že je to správné vysvětlení.

Za prvé. Ženský bojovný liberalismus vyniká takovou tvrdostí a necitlivostí, jaká byla dosud pokládána za patologickou. Žádný soucit s obětmi migračního násilí! Žádný soucit s chudými, kteří se nemohou odstěhovat ze zničených čtvrtí! Žádný soucit s dětmi každý den mlácenými na školách ovládaných migrantskými gangy. Žádný soucit s oběťmi liberálních represí! Žádný soucit s chudými lidmi, které Green Deal zatlačil do nesnesitelné bídy! Žádný soucit s lidmi falešně obviněnými ze znásilnění či sexuálního obtěžování! Stačí připomenout veselý smích barcelonské starostky Ady Colau na pohřbu obětí džihádistického atentátu

Za druhé. Liberální programy neprosazují něco, co by pomáhalo potřebným. Po každém takovém programu je situace těch, kdo na tom byli špatně, ještě horší. Motivací zjevně není soucit

Navrhuji, že ženské politické preference lépe vysvětluje jiný povahový rys, ve kterém ženy vedou a který má rovně evoluční zakotvení – konformita. Ženy dokážou lépe pochopit, co se po nich chce a podřídit se tomu. Jak se bude mocenská situace měnit, budou ženy stejně bojovně antiliberální jako dnes liberální.

A soucit? Samozřejmě, že jsou ženy soucitnější. Jenže evoluční psychologové nás poučili, že vlastnosti jako soucit nebo altruismus jsou výhodou POUZE V PŘÍPADĚ, že dokážeme dobře odměřovat, vůči komu je uplatnit a vůči komu nikoliv. A přesně to vidíme na ženské politice.