Druhý pohled z 23.4.: Trump očima soupeřů
Je užitečné podívat se občas na svět očima politických odpůrců. Takže tentokrát něco o tom, jak Trumpovo jednání vnímá progresivistická levice:
- Trump jedná tak rychle, že není možné reagovat. Jeho odpůrci to vlastně nestíhají ani komentovat.
- Trump se nesnaží dosáhnout dohody. Vyostřuje spory a snaží se protistranu zničit, i když sám utrpí ztráty.
To je naprosto přesné. Cílem je převzetí moci. Pro Donalda Trumpa nemá smysl být formálním prezidentem v zemi, kde faktickou moc drží liberální oligarchie. To už si vyzkoušel v letech 2017-20.
Možná to vnímá intuitivně, ale jedná tak. A má výsledky! Některé struktury rozbil nevratně. Třeba část mezinárodního obchodu. Nebo některé globální struktury moci (což navzájem úzce souvisí).
Hodně mu pomáhá neschopnost druhé strany. Podle Nata Silvera, což je mezi Demokraty největší autorita na analýzy veřejného mínění, bude za čtyři roky prezidentskou kandidátkou Demokratů AOC. Připomínám, že Alexandria Ocasio-Cortezová je komickou postavou americké politiky. Představte si, že by Danuše Nerudové prošla sérií plastických operací, takže by z ní byla opravdu krásná žena s výraznými přednostmi. A představte si, že by při tom byla omylem zničena třetina mozkových buněk. To je AOC – oživlá postava z vtipů o blondýnkách, ovšem v exotické podobě.
Nebo výběr témat. V reakci na Trumpova cla by se logicky nabízelo požadovat, aby výnosy z cel nešly na daňové úlevy nejbohatším, nýbrž na kompenzaci chudým vrstvám, které dočasně pocítí zdražení. Protitrumpovská opozice má ale zajímavější téma – práva členů drogových kartelů, kteří trpí při deportacích.
Trumpova revoluční vláda si teda může nějaké chyby dovolit.
Tyto každodenní drobné poznámky mohou vznikat jen díky laskavé podpoře předplatitelů Plné verze Hamplova druhého pohledu. Připojit se k nim můžete zde.