Druhý pohled z 26.3.: Obchod a válka
Je zajímavé, kolikrát v dějinách vedl rozvoj mezinárodního obchodu k válkám. Ten příběh je pokaždé podobný. Otevřete svou zemi mezinárodnímu obchodu. Nějaká důležitá věc se k vám začne dovážet z ciziny za nižší ceny (pochopitelně, jinak by se to neprodávalo místo domácího). Často potraviny, ale mohou to být i jiné položky. Podle ekonomické teorie to má vést k ostřejší soutěži a růstu efektivity, jenže ve skutečném životě to vede k bankrotům mnoha domácích firem. Vaše země je závislá na dovoze a najednou je pro vás životně důležité získat kontrolu nad trasami, nad politickými poměry v jiných zemích apod. Velmi snadno se můžete dostat do situace, kdy je velice těžké vyhnout se válce.
Dnešní situace USA a Evropy je vlastně jen dalším dílem seriálu. Volnotržní odpověď jsou neustálé války, trumpovská odpověď je obnova soběstačnosti.
Hospodářsky soběstačné země si mohou vybrat, jestli válčit nebo ne. Země závislé na dovozech na výběr nemají. To je silnější faktor, než jestli je nějaká země demokratická.
Buduj národní hospodářství, posílíš mír!