Jak se Američané poučili od Evropské unie

Tak ve Spojených státech schválili reformu zdravotnictví. Jak řekl prezident Obama krátce po konečném hlasování, „tak takhle vypadá změna“ (this is what change looks like).

Jak že ta změna vypadá?

Na politické funkcionáře, zaměstnance federálních úřadů a jejich rodiny se nový zákon o zdravotnictví nevztahuje.

  • Text zákona má 2500 stran. Vládní poslanci byli varování, „aby se nenechali zatáhnout do diskuze o detailech“. Nenechali. V této chvíli vlastně nikdo nedokáže říci, co všechno bylo schváleno a co to bude znamenat.

  • Výzkumy ukazují, že není žádný region Spojených států, kde by byla tato reforma schválena, pokud by se konalo referendum. A to navzdory tomu, že většina Američanů je přesvědčena, že zdravotnictví nějakou reformu potřebuje.

  • Část vládních poslanců hlasovala pro návrh pouze výměnou za slib přidělení vládních peněz na specifické projekty. Jednou jde o dotace na stavbu vodovodu, jindy o zachování pracovních míst v kosmických projektech.

  • Další vládní poslanci byli motivováni pohrůžkou, že vedení Demokratické strany proti nim povede v jejich okrscích reklamní kampaň před podzimními volbami.

  • Podstatné části zákona o reformě zdravotnictví vstoupí v platnost v letech 2014 až 2018. Tedy v době, kdy si už nikdo nebude pamatovat, kdo to vlastně schválil.

  •  Ačkoliv mnoho věcí je nejasných, jisté je zvýšení daní. Malé a střední podniky začnou odvádět přibližně 3% z každého zaměstnance. Není těžké si představit, jaký to bude mít dopad na zaměstnanost.

  •  Jiná pracovní místa naopak vzniknou už letos. Nové úřady vytvořené pro realizaci reformy budou zaměstnávat minimálně 20 000 lidí.

  • Dalšími vítězi jsou velké pojišťovací společnosti. V Americe je totiž mnoho mladých a zdravých lidí, kteří si nekupují zdravotní pojištění, protože doufají, že ho nebudu potřebovat. Až zákon vstoupí v platnost, bude taková „nedbalost“ trestná.

  • Na politické funkcionáře, zaměstnance federálních úřadů a jejich rodiny se nový zákon o zdravotnictví nevztahuje.

Občany Evropské unie tento způsob přijímání zásadních zákonů nepřekvapí, v bruselštině se tomu říká odpovědný přístup. V dějinách USA je to ale poprvé, kdy byla nějaká významnější změna prosazena podobným způsobem. Mimochodem, americký sociolog Charles Murray už před delší dobou prohlásil, že Barack Obama ve skutečnosti není černoch, ale Evropan.

A teď v čem je mezi oběma zeměmi rozdíl. První výzkumy po přijetí zákona ukázaly, že přibližně 60% Američanů se domnívá, že je důležité, aby odboj proti reformě zdravotnictví pokračoval. Jsou mezi nimi i někteří, kteří samotný návrh (respektive to, co z něj znají) podporují.

 

 

Původně publikováno 26. 3. 2010 na blog.ihned.cz