Parlamentní demokracie? Jen berlička pro omezené nacionalisty

Pokládá-li někdo obyvatele ČR za natolik méněcenné, že nejlepším řešením je protektorát, měl by mít tolik poctivosti, aby to řekl otevřeně.

 

Tak tu máme další eurodebatu. Tentokrát o schvalování státního rozpočtu na unijní úrovni. Řada úctyhodných mužů (i řada neúctyhodných mužů) doporučuje na požadavek přistoupit. Vyrovnaný rozpočet stejně potřebujeme. Tak proč dělat problémy kvůli nějakému obskurnímu nacionalismu?

Odpověď je velmi jednoduchá. Nechť je návrh státního rozpočtu České republiky napříště schvalován v Berlíně. Nechť je to německé ministerstvo financí, kdo napříště určuje, jak vysoké mají být v Čechách daně, jak vysoké bude porodné nebo jestli může vláda financovat i ty školy, kde se nevyučuje v němčině.

K čemu máme volit a platit zastupitelské orgány, jestliže přijdou o poslední významnější pravomoc…

Ale potom je správné také udělat druhý krok. Zrušme volby, které stojí miliardy. A zrušme obě parlamentní komory, jejichž provoz stojí jen o něco méně. K čemu máme volit a platit zastupitelské orgány, jestliže přijdou o poslední významnější pravomoc, která jim ještě zbyla?

Pokud někdo navrhuje schvalovat rozpočet na unijní úrovni a zároveň tvrdí, že je možné zachovat demokratické zřízení, lže. Jestli má někdo za to, že obyvatelé ČR jsou natolik méněcenní, že protektorát je pro ně nejlepší řešení, nechť to řekne otevřeně. Aspoň tolik poctivosti bychom požadovat mohli.

 

 

Původně publikováno 20. 1. 2012 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery neviditelnypes.lidovky.cz a www.parlamentnilisty.cz.