Proč je mi putna, jestli bude Putna profesorem

Proč by měl průměrný čtenář s průměrným příjmem věnovat rozdělování profesorských titulů na nějaké pražské univerzitě víc pozornosti než spodnímu prádlu nějaké celebrity?

Být na místě akademiků z FHS, raději bych na sebe moc neupozorňoval.

 

Po mistrovství světa v hokeji má česká veřejnost další důležité téma k diskusi. Bude mít Martin C. Putna napsáno na vizitce docent, nebo profesor? V obou případech sice bude přednášet ty stejné věci těm stejným studentům, bude za to dostávat prakticky stejné peníze a bude psát stejné články, které někoho nadchnou a spoustu lidí naštvou. Ale poučení komentátoři vědí, že se ve skutečnosti hraje o záchranu demokracie.

Takže můžeme čekat pouliční nepokoje, horlivé debaty v hospodách, zbytečné hádky, rozvrácená manželství, pokusy o sebevraždy a možná i vznikne nějaké fašistické hnutí.

Ale o něco vážněji. Když se ušije regulace, která stovky lidí připraví o práci, nestojí to za článek. (Pamatujete si ještě, že až do prezidentského veta si nikdo nevšiml té ničemnosti s tzv. štítkováním domů? V současné době, když EU připravuje novou protitabákovou směrnici tak, aby o práci přišli hlavně čeští dělníci, upozornil na to pouze agrární analytik Petr Havel. Médiím to nestojí za zmínku.) Když jde o písmenko na vizitce výstředního pražského intelektuála, máme titulky na prvních stránkách.

Být na místě pánů akademiků, raději bych záležitost moc nevířil.

Což je  – mimochodem – jedním z důvodů, proč velkým nakladatelstvím neustále klesají počty čtenářů, na úkor nových „extremistických“ hráčů jako Parlamentní listy. Proč by měl průměrný čtenář s průměrným příjmem věnovat rozdělování profesorských titulů na nějaké pražské univerzitě víc pozornosti než spodnímu prádlu nějaké celebrity? Je to stejně bezvýznamné, a není to ani tak zábavné.

Na veškeré nářky pražské kavárny existují jednoduché odpovědi.

  1. Jestli na Fakultě humanitních studií nejsou spokojeni s prezidentem, ať mu dají výpověď a najmou si nějakého lepšího. Předpokládám, že většina voličů Miloše Zemana je s jeho postupem v této věci naprosto spokojena.

  2. Normální prostý rozum říká, že ten, kdo něco platí, by o tom měl rozhodovat. Systém, podle kterého mají daňoví poplatníci chod univerzity financovat, ale nesmějí mluvit do tamních poměrů… To není nezávislost, to je docela obyčejná zlodějna.

Být na místě pánů akademiků, raději bych záležitost moc nevířil. Podstatná část daňových poplatníků souhlasí s financováním Českého vysokého učení technického nebo medicínských fakult. Ale zkuste najít jednoho jediného voliče, který souhlasí se státním financováním fakulty, jejímž posláním je udělit diplomy z politologie, vědeckého feminismu a podobných oborů i těm studentům, kteří je nedokážou vystudovat na běžných školách. Někdy je lepší na sebe moc neupozorňovat.

 

 

Původně publikováno 18. 5. 2013 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery neviditelnypes.lidovky.cz, www.ostrava.in.