Živnostenské listy chrání rozpočet před ještě hlubším propadem

Komentář Drahomíry Dubské z Českého statistického úřadu, který před pár dny přinesl CFO World, upozorňuje na velmi zajímavou skutečnost. Každý šestý z těch, kdo v posledním roce přišli o práci, začal podnikat.

To je nesmírně pozitivní zjištění, dokonce i když ho budeme korigovat úvahou o tom, že část nárůstu živnostníků představuje skrytý přechod na švarc systém.

 

V každém případě to znamená, že jsou v Čechách desetitisíce lidí, kteří se po propuštění nešli přihlásit na úřad práce, ale snaží se situací poprat. Navzdory tomu, že mají s vlastním podnikáním jen malé zkušenosti a že si musí uvědomovat, že současná doba není dvakrát příznivá zakládání živností a podniků.

Z hlediska státního rozpočtu je přínos jednoznačný. Místo, aby lidé nárokovali podporu a sociální dávky, naopak nějaké peníze platí. Podstatný je i rozdíl v psychologických dopadech a životním stylu. Rozdíl mezi tím, zda nezaměstnaný sedí doma před televizí, pije alkohol, trpí depresemi a je na nejlepší cestě rozvést se a skončit jako bezdomovec, a mezi tím, zda se pokouší nastartovat byznys. To je taky těžké a frustrující, ale člověk se tím něco učí. A je to něco, co zoceluje. Je vlastně hloupé, že státní rozpočet dává peníze těm prvním a ne těm druhým.

A kdo ví, kolik z těchto nových podnikatelů časem zaměstná další lidi? 

Zkrátka, navzdory státní hospodářské politice, která byla celé roky založena na podpoře velkých a pohrdání malými a navzdory tomu, že v pojetí mediálních celebrit je podnikatel buď ubožák nebo zločinec, se pořád nachází dost lidí, kteří do toho mají chuť. To je něco, co přináší budoucí oživení spíš než kluby vládních poradců a megalomanské státní programy. A kdo ví, kolik z těchto nových podnikatelů časem zaměstná další lidi? Paroubek i odboroví předáci jednají zcela logicky, když se snaží takovým lidem napařit vyšší daně a přimět je k tomu, aby vrátili živnostenský list a přihlásili se jako nezaměstnaní. Podnikatelé volí napravo, nezaměstnaní nalevo – proč si tedy nevyrobit větší masu potenciálních voličů? Ale nemá cenu si nalhávat, že je to kvůli příjmům státní pokladny.

Mimochodem, tohle se týká i těch, kdo přišli o zaměstnání a nyní pracují pro jediného zákazníka (čti zaměstnavatele) za měsíční paušál.  Kdyby pro ně živnostenské listy nebyly, brali by podporu v nezaměstnanosti. Pro některé z nich to bude odrazový můstek ke skutečnému podnikání.

 

 

Původně publikováno 18. 2. 2010 na blog.ihned.cz