Druhý pohled z 29.4.: O aktivismu a pokusnictví

O pokusnictví (29. 4. 2024)

Tak naše slavné ministerstvo školství přišlo s dalším skvělým nápadem, že se děti nebudou učit znalosti, ale budou dělat experimenty. A těmi experimenty si osvojí svět, takže budou všemu rozumět, aniž by se učili z knížek.

No, kdyby na ministerstvu pracovali lidé, kteří mají aspoň základní povědomí o té problematice, tak by věděli, že každý experiment začíná fází „shrnutí dosavadního poznání.“ Nikdy se nezačíná od nuly. Jinak se v každé generaci muselo začínat znovu od opracování pazourků a rozdělávání ohně.

Pochopit něco takového je zjevně nad síly lidí pracující na ministerstvu nebo v neziskovkách, které to ministerstvo fakticky řídí. Za jiných okolností by následovala bouře výsměchu a s tím návrhem by se museli stáhnout. Jenže v ČR v roce 2024 je až příliš snadné být vyhozen z práce nebo dokonce čelit trestnímu stíhání za nesouhlas. Nikdo přitom neví, s čím se nesouhlasit může a s čím už ne. Odborná veřejnost tedy raději mlčí a doufá, že to v tichosti vyšumí.

O aktivismu na druhé straně (29. 4. 2024)

Na tohle obrázku je docela obyčejná popálenina (opařenina). Nějaký podvodník to opatřil komentářem, že jde o reakci na očkování proti tetanu a na facebooku to už má tisíce sdílení a lajků. Obávám se, že vidíme stejný mechanismus jako u tzv. „práv menšin“. Tam si aktivisté musí vymýšlet další a další menšiny a další a další údajné diskriminace, aby mohli vykazovat činnost. Nezastaví se nikdy.

Na druhé straně je nesrovnatelně méně peněz, ale mechanismus stejný. Některým lidem se zalíbilo být bojovníkem proti očkování, užívat si uvnitř své bubliny prestiže „odhalovače temného spiknutí“ a být autoritou, aniž by se člověk cokoliv učil. A když už covid nikoho nezajímá, vymýšlejí si lži o smrtícím očkování proti tetanu. Někteří jejich příznivci očkování opravdu vynechají a pár z nich bude mít velké zdravotní problémy. Někdo možná umře. Nebo – ještě hůř – umře neočkované dítě takových rodičů.

A namlsaní aktivisté si budou vymýšlet další a další lži. Není to konec civilizace, každá taková vlna se nakonec zastaví. Ale spoustě lidí to ublíží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *