Druhý pohled z 2.4.: Proč bráníme moderní svět
Co je typické pro náš svět a co neznali naši předchůdci před osvícenstvím?
- Politické národy
- Tradiční rodinu
- Majetkovou střední třídu (byli jen bohatí a chudí)
- Vědu jako nástroj řešení problémů, ale také určující lidské myšlení
- Optimismus a ideál pokroku
- Ideu rovnosti všech lidí
- Určitou morální útlocitnost. Jsou pro nás nepřijatelné věci, se kterými byli naše předkové smířeni.
Právě to dělá lidský život snesitelným a svět docela dobrým místem. Vážíme si starých dob, protože tehdy vyrostly zárodky všech těch dobrých věcí, ale žít bychom tam nechtěli. Kolega Hejlek tvrdí, že středověká Evropa byla zcela jinou civilizací než naše. A má pravdu minimálně v tom smyslu, že myšlení těch lidí je nám vzdálenější než myšlení Konfuciovo nebo Buddhovo.
Nemá smysl jen bránit Západ. Je zapotřebí bránit moderní Západ.
Připomínám znovu vizionářský citát rakouského kancléře Stockera:
„Naším cílem je být zemí, kde se oceňuje a respektuje výkon, tvrdá práce a nasazení. Být zemí, kde podporujeme jeden druhého, ale navzájem se nevykořisťujeme. Zemí vědy a ne konspiračních teorií. Zemí, kde právní systém je určován lidmi a nikoliv náboženstvím.“
Je to obrana moderního Západu jak před islámem (právní systém určovaný náboženstvím), tak před šílenci, co by nás chtěli vracet do středověku. I před těmi, kdo pohrdají ideou rovnosti a mají pocit, že své spoluobčany mohou používat jako nářadí (což v před-moderní Evropě nebyl problém).
Tyto drobné úvahy, postřehy a výpisky z četby mohou každý den vznikat jen díky podpoře předplatitelů Plné verze Hamplova druhého pohledu. Připojit se k nim můžete zde.