Druhý pohled z 25.4.: O daních a spravedlnosti
Je spravedlivé, že 10% nejbohatších platí dvě třetiny všech daní? Je spravedlivé, že většina daňových úlev se týká těch nejbohatších? Je spravedlivé, že práce je daněna hodně a udržování majetku téměř vůbec? Má být daň rozdělena na daň z příjmu a dědickou daň nebo má existovat pouze jedna forma daně? (pochopitelně o to vyšší).
Připomínám, že v USA před první světovou válkou, tedy za zlatých časů kapitalismu, platily daň z příjmu POUZE nejbohatší dvě procenta. I když je pravda, že různé místní poplatky se týkaly všech. Přesto nikomu nepřišlo divné, že chod federální vlády mají platit pouze ti nejbohatší. Byli tehdy lidé méně morální než dnes?
0bávám se, že jsme narazili na problém, který nemá nic společného s morálkou. Existují prostě různé představy o podobě společnosti a různé představy o financování chodu vlády. Existují různé představy o tom, jestli daňový systém má nebo nemá snižovat sociální nerovnosti. Každá z variant má nějaké výhody a nějaké nevýhody. Volba mezi nimi je otázkou společenské diskuze a otázkou poměru sil jednotlivých skupin. Ta diskuze by měla být věcná a racionální.
Schovávat se za morálku je obyčejný podvod.