Druhý pohled z 20.7.: Jak se nenechat sežrat?
Představte si, že si pořídíte štěňátko, které je přátelské a úžasně roztomilé, jenže vy tak nějak tušíte, že dříve či později z něj vyroste šílená nezvládnutelná bestie. Nebo to nemusí být pes, ale koťátko tygra.
To je problém svobodného podnikání. Je to prospěšné, motivuje lidi, povzbuzuje kreativitu a zároveň vytváří zábrany, aby se nevyrábělo něco, co nikomu nepomáhá a nikdo to nechce. Jenže taky víme, že to poroste a poroste a jednou to získá podobu, která zničí svobodu, povede ke zbídačení většiny populace nebo to může dokonce zlikvidovat celou civilizaci.
Tohle dilema popsal už před 80 lety Joseph Schumpeter.
Buď svobodné podnikání radikálně omezíte nebo ho necháte být, úspěšné podniky porostou, stanou se korporacemi, ovládnou stát a zruší konkurenci. Obojí vede k velmi podobnému konci.
Mnozí si lámou hlavu, co s tím a nikdo nemá řešení. Leda snad to, na které přišli už před časem v Číně. To spočívá v tom, že vláda má dostatečné pravomoci a dostatečné schopnosti, aby mohla průběžně reagovat na momentální situaci. Jednou trhy uvolnit, podruhé omezit. A za žádnou cenu nepřipustit nic, co by mohlo vládě zabránit jednat dost rázně a energicky. Jenže to je řešení, které má taky řadu rizik.