Druhý pohled ze 7.3.: Past bezpečnostních záruk
Veřejný prostor je plný „záruk“, které by prý měli dát Američani současnému ukrajinskému režimu. Na první pohled je to skvělé. To slovo vyvolává pocity jako stabilita a bezpečí. Kdo by to mohl zpochybňovat. Něco jako „spravedlivý mír“. Samozřejmě, že spravedlivý mír je lepší než obyčejný. Ještě lepší by ovšem byl „spravedlivý a moudrý mír“. A úplně nejlepší „spravedlivý a moudrý mír s láskou“.
Jenomže, když se nenecháme unášet pocity a podíváme se pořádně, ukazují se ty záruky jako docela obyčejný podvod. Jsou totiž v zásadě jen dvě možnosti.
Bezpečnostní záruka může vypadat tak, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, tak Američani posoudí, jak je situace vážná, kdo konflikt vyprovokoval a rozhodnou se, jestli zasáhnou. Představitelé ohroženého ukrajinského režimu mohou mít pocit, že pokud bude prezidentem Trump, nedostane se jim pomoci v žádném případě. Nejspíš pocit oprávněný.
Nebo by mohla být bezpečnostní záruka tak pevná, že po prvním výstřelu nastane Americe povinnost zaútočit na Rusko. V takovém případě by ovšem ukrajinský režim mohl konflikt cíleně přibližovat, provokovat, možná dokonce zahájit… a vydírat tak Američany. Žádná americká vláda nemůže na nic podobného přistoupit. znamená
Myšlenka bezpečnostních záruk ze strany USA nebo Evropy je chybná od samého začátku. Bezpečnost Ukrajiny musí být založena na kombinaci zájmů, vyvažování sil a šikovné diplomacie.
Mimochodem, Ukrajina již měla nabídku míru s tím, že ručit bude Čína. To by fungovat mohlo. Ale Zelenský odmítl o takové možnosti jednat.
Kdepak. Všechny řeči o zárukách jsou jenom a pouze záminka k nekonečnému prodlužování války a k postoji „vítězství nebo smrt!“
Připomínám, že běžní návštěvníci mé webové stránky mají přístup pouze k části denních glos (k ořezané verzi). Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete objednat zde.