Bárta, že nechává sledovat politiky? Ještě pořád tomu věříte?

Nemohou nevzniknout pochybnosti o profesionální úrovni ABL. Svěřili byste své cennosti k hlídání firmě, jejíž majitel si nechá ukrást strategické dokumenty a nedokáže se ubránit proti nahrávání v soukromí?

 

Majitel bezpečnostní agentury Vít Bárta prý nechává sledovat své politické protivníky a shromažďuje na ně kompromitující materiály. Představuje tak nebezpečí pro stát. Tak zní převládající mínění posledních týdnů. Známý pseudopolitolog a majitel vysoké školy bez místní akreditace dokonce hovoří o nebezpečí puče. Naivní čtenář by tedy očekával, že se na veřejnosti budou pravidelně objevovat tajné nahrávky a kompromitující materiály na každého, kdo se o VV otře.

Jenže je to tak nějak naopak. Spíš to vypadá, že sledovaným je Vít Bárta. Jednou přijde o tajné strategické dokumenty, podruhé se nechá nahrát při soukromém popíjení… Co se objeví na iDnes příště? Vít Bárta na záchodě? Nebo záběry novomanželů, jak v ložnici diskutují o politické situaci?

Dokonce i proslavená nahrávka Kristiny Kočí, kterou Vít Bárta kontroval, byla dílem nadšeného amatéra z venkova, nikoliv Bártovy obávané ochranky.

Je to spíše obraz mládenečka, který se pokusil proniknout mezi drsné profesionály a teď dostává přes prsty.

A to nejpodivnější.  Když se Vít Bárta snaží někoho ovlivnit, nepoužívá vyhrůžky a vydírání, jak by se dalo od šéfa detektivní agentury čekat. Nezbývá mu, než pokaždé sáhnout do vlastní kapsy a pokoušet se uplácet. Podle všeho už rozdal nebo rozpůjčoval tolik peněz, že si za ně mohl koupit další Porsche.

Co z toho vyplývá:

  1. Nemohou nevzniknout pochybnosti o profesionální úrovni ABL. Svěřili byste své cennosti k hlídání firmě, jejíž majitel si nechá ukrást strategické dokumenty a nedokáže se ubránit proti nahrávání v soukromí?

  2. Jednání ABL je to zřejmě jen slabým odvarem ve srovnání s praktikami, jaké v politické sféře převládají. Třeba úředníci na státních fondech dávno vědí, že porady nemohou probíhat bez rušiček. Detektivové se ještě mají co učit.

  3. Vypadá to, že ABL oněch kompromitujících materiálů moc neshromáždila.  Respektive, že neshromáždila vůbec nic. To může vést ke dvěma závěrům. Za prvé. Politici jsou
    bezúhonní jako lilie. Za druhé. Viz bod 1)

 

Tady se nerýsuje obraz mafiána, který se snaží ovládnout politickou sféru. Je to spíše obraz mládenečka, který se pokusil proniknout mezi drsné profesionály a teď dostává přes prsty. Možná se měl nejdřív pár let učit u Miroslava Kalouska.

 

 

Původně publikováno 16. 5. 2011 na blog.ihned.cz