Plynaři v zemi lovné zveře

Jestliže ještě před pár týdny působila Bohemia Energy jako firma, jejíž vedení prostě nedokázalo odhadnout růst cen plynu, teď se ale projevují jako obyčejní zločinci. Rozesílají složenky na desítky tisíc korun, přičemž je jasné, že zákazník ty peníze posílá do krachující firmy, kde zahučí do černé díry a nikdy nikdo je neuvidí. Jednoznačná rada: neplatit! Pochopitelně. Jen šílenec by posílal peníze do černé díry.

Jenomže se rýsuje ještě jiný scénáře. Bohemia Energy v bankrotu, správce konkurzní podstaty jmenovaný firmou bez vlastníka se sídlem na Kypru a zemí se pohybují zdivočelí exekutoři na základě nezaplacených složenek. Zvykové právo (jak ho akceptují orgány veřejné moci) říká, že exekutor může přijít kdykoliv, zabavit cokoliv, kamkoliv to zašantročit a případně prodat za zlomek skutečné ceny. Pokud se vám to nelíbí,  můžete strávit roky souzením a nejspíš to půjde do ztracena. I kdyby to postižený náhodou vyhrál, svůj majetek už neuvidí.

Česká republika je zemí, jejíž vláda je natolik slabá, že občané jsou obětí jakékoliv nájezdníka, který dostane zálusk. Prostě lovná zvěř.

Je to přesně ten druh problému, jaký nemůže jedinec ani jedna rodina zvládnout. Ani dobrovolné sdružení – pokud to není sdružení pražských advokátů. Jediná možnost je, že do situace energicky vstoupí vláda. Jenže to je v současné době nemyslitelné. A nejspíš by to nebylo možné ani uprostřed funkčního období stabilní vlády. Výzva Andreje Babiše, ať tedy lidé podávají žaloby, spíš působí dojmem, že mít silnější pozici, vyřešil by situaci statečným tiskovým prohlášením. Možná by dokonce došlo na razantní video. Jenom nevím, jak moc by to vyřešilo situaci lidí, kteří by třeba přišli o rodinný domek.

Ona to není jenom otázka Bohemia Energy. Česká republika je zemí, jejíž vláda je natolik slabá, že občané jsou obětí jakékoliv nájezdníka, který dostane zálusk. Prostě lovná zvěř.

8 komentářů: „Plynaři v zemi lovné zveře

  • 10. 11. 2021 (14:00)
    Trvalý odkaz

    Ehm… trochu právního vědomí by to chtělo.
    Na základě nezaplacené složenky nemůže žádný exekutor naprosto nic (tedy, ne že by nemohl přijít, ale to je tak všechno). K exekuci je nezbytné vymahatelné rozhodnutí, složenka opravdu nestačí.
    A ty pověstné “složenky na desítky tisíc korun” nerozesílá Bohemia Energy, ale namísto ní nastupující dodavatelé poslední instance – dodávka od nich je opravdu drahá a v nastavování záloh se opravdu neomezují, ale je to pořád lepší, než odpojení dodávek. Je možné diskutovat o tom, zda je systém dodavatele poslední instance opravdu nejlepší možný – máte alternativu?

      • 14. 11. 2021 (9:06)
        Trvalý odkaz

        V materiálu, na který odkazujete (a který má zakázané komentáře – opravdu o něčem, co se chce prezentovat jako návrh řešení, není zapotřebí diskutovat?) bohužel žádné řešení není.
        Navrhují se tam dvě věci – zrušit licencování obchodníků s elektřinou a plynem a zazastropovat ceny pro konečné spotřebitele.
        K čemu má vést zrušení licencí pro obchodníky, to z toho návrhu opravdu není zřejmé. Jsou v podstatě dvě možnosti – buď má být nadále obchodování s elektřinou, resp. plynem, bez licence a regulace (což asi ničemu příliš nepomůže, ale připadá mi, že tak to míněno nebylo), nebo má skončit – pak ale není jasné, od koho a jak si má spotřebitel elektřinu či plyn kupovat. Takto jednoduše systém obchodovaných kapacit předělat nepůjde, chtělo by to rozpracovat. Přímý nákup od výrobců? Nákup přes distributory? A co u plynu, kde výrobce nemáme a místo nich stojí dovozci, tedy v podstatě obchodníci?
        Zastropování cen pak může velice lehce vést k tomu, že cena bude nízká – a komodita za ni nebude k dostání. To už tu bylo zhruba miliónkrát. A pokud regulátor ukáže, že na nedostatek umí reagovat zvýšením ceny, nastoupí uměle vyvolaný nedostatek a ceny takové, že se nám po současných bude stýskat.
        Takže jediný konkrétní, jakž takž rozpracovaný návrh v odkazovaném materiálu je odstřižení od německé energetické burzy. To může být fajn, ale pomůže to jen velice málo.

        • 14. 11. 2021 (10:38)
          Trvalý odkaz

          Nevím, že by nějaký materiál měl zakázané komentáře. Nicméně k jádru věci. Ano, můžete mít takový názor a je to zcela legitimní. Obávám se ale, že je to názor založen na naprosté neznalosti odvětví. Na webu http://www.kudyzkrize.cz jsou i další analytické materiály, kde se ty věci vysvětlují. Doporučuji k prostudování.

          • 14. 11. 2021 (18:23)
            Trvalý odkaz

            Komentáře možná ne zakázané, jenom nepovolené 🙂 Nevím, třeba máte autorský přístup a vidíte to jinak, ale na mne tam dole kouká věta “Komentáře nejsou povoleny.”
            K neznalosti odvětví – v energetice se pohybuji teprve nějakých šestnáct let, takže můžete mít pravdu, znalost je relativní. Kdybych chtěl následovat Váš styl diskuse, zeptám se na délku Vaší praxe v tomto oboru, ale ono to není relevantní. K věci by něco nebylo? Jak si tedy představujete obchodování s energiemi?
            Na tom odkazovaném webu kudyzkrize.cz je třeba tohle: https://www.kudyzkrize.cz/2021/11/10/tiskova-zprava-pet-bodu-pro-reseni-energeticke-krize/ – diskutovat se nedá ani tam, ale jsou tam konkrétní body, bohužel vesměs nevalné úrovně:
            1 – přenesení ztráty z neetického chování dodavatele na DPI. Moc fajn, oni to určitě unesou – a naúčtují to zákazníkům, nejspíš těm samým, případně (pokud se jim to zakáže) všem svým zákazníkům. Sice to zpříjemní život těm, kdo zaspekulovali (DPI se zdaleka netýká jen domácností), ale zase z něčí kapsy. Ještě můžete hodit nesení ztrát na distributory, tam to přeúčtování bude ještě přímočařejší. (Aby bylo jasno – Bohemia Energy má skončit v insolvenci a Písařík do konce života o chlebu a vodě, o tom žádná.)
            2 – cenová regulace, neboli stokrát vyzkoušená cesta do drahé neefektivity. Jaké principy regulace máte na mysli, ty, které jsou jen drahé, nebo ty, které ještě navíc nefungují? A jak se jimi zajistí udržování a rozvoj výrobních kapacit? Trh to celkem zvládá, pokud se do něj nezasahuje nesmysly shora, typu emisních povolenek.
            3 – zní skvěle, dokud se nad tím člověk nezamyslí. Bude k licenci obchodníka stačit jakýkoli zdroj? Fajn, pak si každý obchodník koupí ideální podíl na jednom bloku někde, nebo jeden solární panel, a budeme tam, kde jsme byli. Nebo má být povoleno obchodovat jen do výše kapacity vlastních zdrojů? Kapacity pro každou obchodní hodinu, kterou bude někdo nějak ověřovat? A bude ta kapacita zohledňovat intermitenci, nebo i jen odstávky? Jak budou prodávat malí producenti, příležitostní producenti, kogenerace? A dovolím si připomenout, že relevantní vlastní zdroje zemního plynu v ČR nemá efektivně nikdo, úhrn těžby je v jednotkách procent spotřeby, takže stejně skončíte u obchodníků.
            4 – souhlas, souhlas, souhlas, včera bylo pozdě, tohle šílenství nemělo nikdy ani začít.
            5 – není co dodat.
            Pokud chcete diskutovat věcně, je diskuse obvykle nejlepší cestou k ujasnění názorů a pozic. Pokud máte ale jasno předem, nedává to pochopitelně smysl. Je jen vhodné dát najevo, kudy to chcete vést.

          • 14. 11. 2021 (21:17)
            Trvalý odkaz

            Tak děkuji za názor. Ano, tenhle web je názorový, a je tedy otevřen k diskuzi všem. Na tom druhém vyžadujeme určitou odbornou erudici.

          • 14. 11. 2021 (22:45)
            Trvalý odkaz

            Dobrá, nestojíte o diskusi, Vaše věc, Váš web a Vaše pravidla, jen to mohlo být férovější říct rovnou.
            Přeji mnoho veselých chvil při pokračujícím průzkumu slepých uliček.

      • 14. 11. 2021 (9:18)
        Trvalý odkaz

        jo, a k těm složenkám – ohledně exekutorů stále platí, co uvedeno výše, složenkou si můžou třeba vycpat boty, bez vykonatelného rozhodnutí nemají žádnou pravomoc…

Komentáře nejsou povoleny.