Západní civilizace prohrává s islámem s neuvěřitelnou snadností, varuje český sociolog

Česká republika by mohla být další zemí, která v budoucnu zakáže zahalování tváře na veřejnosti. Návrh zákona hodlají předložit KDU-ČSL i SPD. Sputnik si o možném zákazu nošení šátků zahalujících obličej promluvil se sociologem Petrem Hamplem.

Podle sociologa požadavek na zákaz nošení nikábu musí být chápán v kontextu současného dění.

„Západní civilizace prohrává s islámem s neuvěřitelnou snadností… Policie, soudy, ředitelé škol a další představitelé západních států ztratili odhodlání nejen prosazovat své hodnoty, ale dokonce i vymáhat zákony. Islám byl akceptován jako nadřazené náboženství, a bylo rovně akceptováno, že muslimové nemohou být podrobeni stejným pravidlům jako nevěřící,” říká Hampl.

Na otázku, jestli se mu nezdá, že poslanci bojují s větrnými mlýny, vždyť česká situace má daleko do té skandinávské, expert odpověděl, že v České republice se tento (západní) trend projevuje s určitým zpožděním, ale nicméně nabírá stejnou podobu jako v islamizovaných zemích bývalého západu.

„Pro muslimské žáky neplatí školní řády a muslimům prochází kriminální záležitosti, za které by byly Čechům ukládány přísné tresty — znásilnění (kauza Bulovka), pokus o vraždu (kauza Brno), vyzývání k násilí vůči Židům (kauza brněnská mešita), vyzývání k násilí vůči všem nevěřícím (kauza mešita na Černém mostě) atd. Pokud by některý státní úředník chtěl nestranně vymáhat právo, okamžitě se stane terčem soustředěného nátlaku multikulturních neziskovek,” dodal.

Pokud by některý státní úředník chtěl nestranně vymáhat právo, okamžitě se stane terčem soustředěného nátlaku multikulturních neziskovek.

Sociolog považuje požadavek na zákaz nošení nikábu za zoufalý pokus o stanovení něčeho, na čem stát bude trvat, ale nevěří, že to bude fungovat.

V Dánsku od středy platí zákon zakazující zahalování obličeje na veřejnosti. Za opakované porušení zákazu hrozí až půlroční vězení. Dánská vláda opatření hájí tím, že zahalování obličeje není slučitelné s hodnotami dánské společnosti.

Podobné nařízení již platí ve Francii, Norsku, Nizozemsku či Rakousku, ale i v Maroku.

Prvním evropským státem, který vydal zákon zakazující nošení šátků zahalujících obličej na veřejnosti, byla v roce 2011 Francie.

Publikováno na serveru Sputnik 3. srpna 2018