Daniel Vávra: Budovatelé na Orlíku

Kdysi jsem zcela omylem jednou ponocoval se zaplou televizí a tam zrovna běžel starý komunistický propagandistický dokument o stavbě přehrady Orlík. Během pár minut mě to od sledování jedním okem zcela pohltilo. Jednak je to velmi, ale opravdu velmi zajímavá sonda do tehdejší doby “budovatelství”, které dnes prvoplánově odsuzujeme, protože komunisti, ale ve skutečnosti to není jen bolševická propaganda. Lidé tehdy opravdu tuhle budovatelskou náladu měli. Skončila válka a chtěli začít znova a líp. A taky toho po té válce opravu hodně udělali.

Bylo by zajímavé udělat srovnání co se všechno vybudovalo v letech 1945-1968 a co se vybudovalo po roce 1989. Je to super zajímavé i proto, že člověk si uvědomí kontext tehdejší doby. Dnešní (i mnou nenáviděné) vesnické bytovky dostávají zcela jiný rozměr, když si uvědomíte, že lidé žijící v bídných chalupách bez vody a elektriky najednou dostali baráky s teplou vodou, elektrikou, televizí, prádelnou a splachovacím záchodem, na který se nemusí na mráz. Když člověk zjistí, že v Letňanech byla až někdy do šedesátých let obří chudinská kolonie, kde lidé žili na černo v domech z vlnitého plechu a komunisté je postupně stěhovali do vedle vznikajícího sídliště, najednou vám to trochu pohne s nenávistí k hnusným panelákům.

Bylo by zajímavé udělat srovnání co se všechno vybudovalo v letech 1945-1968 a co se vybudovalo po roce 1989.

Každopádně i když je to propaganda, ten film je vskutku oslava lidské práce, vynalézavosti a pokroku. A přdevším – MÁ NAPROSTO GENIÁLNÍ HUDBU. ALE FAKT BEZKONKURENČNÍ.

Když jsme dělali KCD (počítačová hra Kingdom Come: Deliverance), tohle měl Jan Valta jako referenci, že takhle to má bejt. Miloš Vacek, který to skládal, mimochodem dělal hudbu do Krtečků. No a dneska jsem konečně našel další super zajímavý dokument s hudbou od Vacka – Cesta vede do Tibetu. Zachycuje Tibet v padesátých letech, kdy ho začala kolonizovat Čína. Je to unikátní příležitost tu zemi vidět jak vypadala tehdy a hudba je opět fascinující. Doporučuji.

Převzato z veřejného facebookového profilu autora.