Druhý pohled

Druhý pohled z 1.10: Americké volby – aktualizace

Gallupův ústav pro výzkum veřejného mínění byl založen v roce 1935. Slávu si získal hned následujícího roku, kdy – proti názoru většiny volebních expertů – předpověděl vítězství Franklina Delano Roosevelta, což se pak opravdu naplnilo. I po téměř 100 letech je pokládán za výjimečnou instituci, která z výzkumů umí vyčíst i to, co ostatní nedokážou.

Minulý týden publikoval Gallupův ústav volební model, který není založen na momentálních preferencích, nýbrž na tématech.

Model říká následující:

  • V roce 2004 pokládala většina voličů za nejdůležitější záležitosti ekonomickou situaci a válku v Iráku. U obou těch záležitostí byly pokládáni za důvěryhodnější Republikáni. Zvítězil Republikán George W. Bush.
  • V roce 2008 bylo na prvním místě hospodářství a Demokraté byli pokládáni za kompetentnější. Prezidentem se stal Barack Obama.
  • V roce 2012 opět hospodářství a opět Demokraté. Barack Obama obhájil.
  • V roce 2016 kladla americká veřejnost opět na první místo hospodářství, pokládala však Republikány za kompetentnější. Prezidentem se stal Donald Trump.
  • V roce 2020 byl nejdůležitější věcí covid a za důvěryhodnější byli pokládáni Demokraté. Prezidentem se stal Joe Biden.

V roce 2024 jsou na prvním místě hospodářství a migrace. V obou záležitostech veřejnost důvěřuje více Republikánům. Ale pro Trumpa mluví i další drobnosti signalizující nálady veřejnosti. Třeba kolik procent voličů se hlásí k Republikánům, a kolik k Demokratům. Letos mají Demokraté velmi špatný rok.

Zkrátka, jak k tomu uvádí komentář, v letošní atmosféře by se republikánský kandidát musel opravdu hodně snažit, aby nevyhrál. Jenže ono to vypadá, že se Donald Trump snaží. Pokračuje neproduktivní kampaň spočívající ve výměně urážek, což tým Kamaly Harrisové umí mnohem lépe a má k tomu lepší podmínky. V žargonu liberálních médií se tomu říká, že „pozornost je věnována charakteru kandidátů“.

Výzkumy veřejného mínění naznačují, že v rámci celých USA si Harrisová drží náskok. Z posledních 10 výzkumů různých agentur dává Trumpa na první místo pouze jediný. Mnohem nadějněji ale vypadá situace v rozhodujících státech, kde probíhá posun od Harrisové k Trumpovi. Nijak razantní, nicméně znatelný. Před týdnem měla Harrisová navrch 276:262 (počty volitelů), průměry ze včerejška hovoří naopak pro Trumpa 281:257.

 

Napsat komentář