Druhý pohled

Druhý pohled z 15. listopadu: O konspiraci naruby

Na této stránce se často věnuji konspiračním teoriím jako tomu, co rozkládá a ničí anti-liberální opozici. Jenže ono to funguje i na druhé straně. Třeba téma ruského ovlivňování je typickou konspirační teorií. Její stoupenci věří, že cokoliv se stane, má být výsledkem činnosti nějaké ďábelské inteligence v pozadí (v tomto případně inteligence Vladimíra Putina). Konspiratici odmítají přirozené příčiny. Nejsou schopni akceptovat, že když se zdražují základní životní potřeby, lidé jsou nespokojení i bez toho, že by je podněcoval Vladimír Putin. Pro konspiratiky neexistuje vztah mezi příčinou a následkem. A sama konspirační teorie nesmí být ověřována.

V našich představách patří konspirační teorie k nejméně vzdělaným vrstvám. Ale ani to není pravidlem. V roce 2017 byl podnikový právník ve firmě, kde jsem pracoval, upřímně přesvědčen, že jsem placen z Ruska, protože jinak bych byl nadšený z příchodu statisíců muslimských migrantů, včetně bojovníků Islámského státu. Nedovedl si vůbec srovnat v hlavě, že by byl někdo proti muslimské migraci jen tak.

Nicméně ať vzdělaní nebo nevzdělaní, vždy platí, že konspirační teorie jsou destruktivní. Kdo jim propadne, ten prohraje.

A teď se do toho liberálové zaplétají víc a víc. Časopis Rolling Stone referuje, že po volbách se v amerických liberálních kruzích šíří, že Donald Trump nechal ukrást  15 milionů hlasovacích lístků (jak jinak vysvětlit méně hlasů než před čtyřmi lety) a že Elon Musk se ze svých satelitů připojil do hlasovacích strojů a zmanipuloval výsledek. Atentát na Trumpa byl samozřejmě falešný, protože Trump měl údajně na různých fotografiích ovázané někdy levé a někdy pravé ucho. A tak podobně. Na sociálních sítích to lajkují miliony lidí. Rolling Stone mluví o explozi liberálních konspirací.

Více konspirací rovná se ještě více chyb a ještě hlubší destrukci. Tak jen ať si to užívají.