Druhý pohled z 16.4.: Specifika německého imperialismu
Ze sobotního semináře docenta Téry, hlavně o vývoji německé státnosti od germánských kmenů do současnosti. Hutný celodenní výklad. Když během jednoho dne projdete různé éry a různá období, všimnete si, že určité konstanty platí o všech německých obdobích a politických režimech. Například specifický typ německého imperialismu.
- Anglie, Francie a další námořní impéria zcela přirozeně usilovali o kolonizaci jiných kontinentů.
- Rusko, když se v 17. století stalo impériem, stejně přirozeně mířilo na východ a na jih s cílem kolonizovat prostor až k čínským hranicím.
- Německo je stejně přirozeně orientováno na kolonizaci prostoru na východě, tedy slovanských oblastí. Různé státy a režimy se vlastně lišily jenom tím, jestli do slovanských oblastí jezdit na lov otroků nebo jestli obyvatelstvo slovanských území vyhladit a prázdný prostor zalidnit německými kolonisty nebo jestli se spokojit s podmaněním slovanských států jakožto stálým zdrojem zisků, obilí nebo kohokoliv jiného.
Za celé dějiny se na německé straně neobjevil ani jeden pokus o mírové soužití se Slovany. Pouze v dobách, kdy bylo Německo zcela rozdrobené, byly tu podmínky pro rozvoj a dobrý život.
Samozřejmě, i na německé straně se mohou objevit dobří státníci a dobří lidé. Nicméně základní historické danosti a geopolitické tlaky budou platit i pro ně.
V určitém smyslu je tomu tak, že islamizované Německo pro nás vlastně neznamená převratnou změnu. Ta oblast pro nás vždy byla absolutně nepřátelská. Což neznamená, že se v takových podmínkách nedá přežít. Stačí se podívat na Izrael.