Druhý pohled z 17.5.: O chápavých investorech
Před dvěma týdny jsem napsal, že Trumpova popularita mezi Američany klesá, že je to normální a že všichni jeho soupeři jsou na tom hůře. Jak to pokračuje? Během května se Trumpova oblíbenost stabilizovala, respektive lehce stoupla. Strašení děsivými důsledky jeho celních tarifů je méně působivé, protože v každodenním životě se to příliš neprojevuje. A práva členů drogových kartelů ani právo harvardské univerzity uplatňovat důslednou cenzuru nepohodlných názorů – to většinu lidí ze židle nezvedne. (viz graf znázorňující součet výsledků všech velkých agentur).
Však už je taky slyšet nářek amerických liberálů, kteří nedokážou pochopit, proč se nebouří korporátní svět. Vždyť jej Trump připravil o miliardy dolarů. Kdyby byly poměry jako donedávna, měl by být veřejný prostor plný reklamních kampaní o tom, že prezident poškozuje americké firmy a ohrožuje tak celé národní hospodářství! Nejrůznější protitrumpovské skupiny by měly mít stovky milionů dolarů z korporátního světa. A nic. Mlčí farmacie, mlčí banky, mlčí investiční fondy.
Logické vysvětlení je, že pochopili, kdo nově vládne a zařídili se podle toho. Raději snáší finanční ztráty, než by riskovali konflikt s revoluční mocí. Přesně to odpovídá tomu, co napsal Curtis Yarvin už delší dobou: „Na burzovních investorech nezáleží. Ti se podřídí.“