Druhý pohled z 21.1.: Donald Trump a české elity
Užíváme si emoce amerického revolučního vítězství. Úžasné na tom je, že úplně každý může mít pocit, že to je vlastně jeho vítězství. Dokonce i Pavel Šafr ten pocit má. A samozřejmě spousta dalších příznivců a funkcionářů pětikoalice – soudě podle jejich zápisů na sociálních sítích, Donald Trump byl přesně tím, na koho celou dobu čekali a za koho se modlili. Nikdy netvrdili, že ho podporuje Rusko. Prostě je to i jejich vítězství. Antivaxerům už nevadí, že to byl Donald Trump, kdo prosadil tu vakcínu, kterou dnes prodává Pfizer. A tržním fanatikům nevadí razantní podpora domácích výrobců. Trumpovo vítězství je prostě vítězstvím všech.
Ve skutečnosti nemá velká část českých příznivců Donalda Trumpa ani potuchy, co vlastně chce prosazovat. Ale na tom v tuto chvíli nezáleží.
Emoce ale za pár dnů vyprchají a my budeme zase řešit naše české záležitosti. Donald Trump téměř jistě ukončí válku, která nás bezprostředně ohrožuje. To samo o sobě je skvělé. Ovlivní to ale jednání současné mocenské a finanční elity v České republice? Včera jsem převzal text Martina Konvičky a dnes přidávám drobné doplnění.
Zkuste si na chvíli představit, že jste politikem, manažerem, bankéřem, novinářem či neziskovkářským aktivistou, který ještě včera věřil v nekonečnou válku, píchání hormonů školačkám, mírumilovný islám a americkou hegemonii. Bylo by hezké, kdyby to bylo jako v roce 1989, kdy se dalo snadno přeběhnout k novému panstvu. Jenže tak jednoduché to nebude.
Můžete doufat, že se toho vlastně moc nezmění. Že mašinérie americké byrokracie pojede beze změn a že Donald Trump bude mít jiné priority než ukončit podporu duhových aktivit v České republice. A možná budete mít pravdu.
Nebo můžete předpokládat, že americká vláda nás bude ignorovat, ale že ji bez problémů zastoupí americké liberální nadace, investiční fondy apod. Nadace otevřené společnosti Trumpovým zvolením nezmizí. Ani Aspen Institute. Ani BlackRock. A nemění se aktivity financované Evropskou unií. Takže proč se vzrušovat. A možná budete mít pravdu.
Nebo můžete předpokládat, že nová americká vláda nebude požadovat 76 pohlaví a protibělošský rasismus, ale nezmění se zájem na drancování naší země, resp. toho, co tu ještě zbývá. I v tom můžete mít pravdu. Ostatně, přítomnost Motoristů na inauguraci (pokud se nejednalo jen o velmi chytré využití standardní poslanecké vstupenky) může být výrazem vděčnosti za předchozí privatizace do amerických rukou a příslib pokračování. Tedy pro příslušníky dosavadní elity nejvyšší čas trochu změnit postoje. Ale jen trochu.
Nebo můžete předpokládat, že Američani ztratí zájem o naši část světa a objeví se jiní „spojenci“. Možná Číňani, možná Rusové, ale taky třeba někdo jiný. Připomínám třeba nápad Romana Jocha, že bychom se měli stát kolonií Polska. A samozřejmě tu jsou arabské státy podporující jakoukoliv příležitost k rychlé islamizaci. Je představitelné, že někteří příslušníci dosavadní elity budou aktivně přesvědčovat toho nebo onoho, že právě teď je správná příležitost k ovládnutí českého prostoru.
A pak samozřejmě můžete usilovat o zabetonování území České republiky tak, aby se tu udržela všechna ta špína, které se Američani zbavují.
Můj osobní odhad je, že nás čeká několik měsíců zmatení, nejistoty a možná i rozdělení dosavadní elity do několika skupin. Což je mnohem lepší varianta než liberální oligarchie sjednocená davovým fanatismem.