Druhý pohled z 22.1.: Taková normální revoluce
Všude se mluví o trumpovské revoluci a já dostávám oprávněné námitky, co je to za revoluci, kde hrají klíčovou roli miliardáři.
Co je to revoluci? No přece normální revoluce! Posuďte sami:
1688 – Anglie – revoluce bankéřů
1775 – anglické kolonie v severní Americe – revoluce velkostatkářů
1789 – Francie – revoluce továrníků
1848 – celá Evropa – revoluce podnikatelů ve všech sektorech
1918 – ruskou revoluci sice provedli bolševici, ale bez peněz velkých bankéřů by to nešlo
A co lidové revoluce? No to jsou ty, o kterých jsou v učebnicích záznamy typu „v druhé polovině 17. století probíhala vlna selských bouří.“ Rozhodně to nejsou události, které by měnily dějiny.
To jen politická propaganda a hollywoodské filmy líčí revoluce jako akce chudých poctivých pracujících lidí.
To ale nic nemění na tom, že i tihle panští revolucionáři často potřebují podporu lidových (chudých) mas a že změny, které v těch revolucích prosazují, jsou často výhodné i pro chudé pracující. Ve všech těch revolucích byly zapojeny i pracující vrstvy.
Přesně jako teď. Trumpovská revoluce je úplně obyčejná revoluce.
Jestli máte za to, že tyto glosy vám pomáhají porozumět dění kolem Vás, předplaťte si Plnou verzi Hamplova druhého pohledu.
No, revoluce jsou jako zemětřesení nebo výbuch sopky. Uvolní napětí, které se tvoří ve společenském řádu pozvolnými změnami desítky let předtím. Podobně asi i války.
No a až to odezní, tak si to nějak sedne, často dost podobně jako to bylo předtím, jen se všechno trochu posune a z povrchu něco zmizí. Jen při vrásnění se všechno promíchá totálně a co bylo nahoře, bude dole a naopak.