Druhý pohled

Druhý pohled z 6.7: O Íráncích a Peršanech

Předevčírem jsem se zmínil o konfliktu mezi Izraelci a Peršany a čtenáři mi vyčetli, že zaměňuji Persii a Írán. Tak jsem trochu studoval.

Výraz Írán začal být používán přibližně před 100 lety pro název státu. Zatímco Peršané představují většinové etnikum hovořící jazykem fárzí, Irán měl být multietnickým a do značné míry multikulturním státem. Tak tomu bylo za celé vlády dynastie Páhlaví, která se v mnohém podobala dynastii Asadů v Sýrii. Sekulární režim, celkem pohodové svobodné poměry, ochrana náboženských menšin, ale taky tajná policie tvrdě potlačující muslimské radikály. Šáhové hodně zdůrazňovali perské dějiny i perské tradice. Stavěli grandiózní Muzeum perské říše, které nestihli dokončit.

Po revoluci ajatolláhů v roce 1979 (šíitská obdoba Al Kajdy ovládající dnes Sýrii) zmizely perské prvky z veřejného života. Perské téma ukazuje dnešní Írán jako pokračování něčeho, co bylo už před islámem. To je nepřijatelné.

... plný text této glosy je určen pouze pro čtenáře Plné verze Hamplova druhého pohledu. Můžete si ji objednat >> zde <<.