Druhý pohled z 9.4.: O ekonomických ukazatelích
Ceny na amerických burzách rychle klesají. Znamená to, že se hroutí americké hospodářství? V paměti je dosud řadu událostí, z nichž nejvýraznější je říjen 1929, kdy hodnota amerických akcií klesla během měsíce o 40%. Následovala vlna bankrotů a strmý růst nezaměstnanosti. Fakticky hospodářské zhroucení.
Obava jestli se americká ekonomika nehroutí, je tedy logická. Vždyť burzovní ceny už klesly o 20% a nejspíš to není zdaleka všechno.
Jenže tentokrát ceny akcií padají a americké podniky vytvářejí rekordní počet pracovních míst. To nevypadá na opakování krachu. Je tu něco, co nedokáže dosavadní systém ukazatelů smysluplně popsat.
Ostatně, stejný problém máme v posledních letech s ruskou ekonomikou. Podle některých ukazatelů se hroutí, podle jiných ukazatelů rozkvétá.
Budeme na to narážet stále častěji. Vstupujeme do éry, kdy bude nesmyslné vyjadřovat výkonnost národní ekonomiky v čistě finančních ukazatelích. A kdy to bude dvojnásob nesmyslné, pokud by se mělo jednat o ukazatele závislé na názorech investorů.