Eva Svobodová: Vzpoura hlupců

Sbohem, západní racionalito, éro vědy, techniky a pokroků v medicíně… Přichází doba, ve které fakta nehrají roli a příčina a následek spolu nesouvisejí.

Co nás odlišuje od zbytku světa? Díky racionalitě, jako základnímu způsobu myšlení, se už dvě stě let Západ propracovává k obrovskému pokroku v technice, medicíně a přírodních vědách. Díky tomu žijeme v blahobytu a zdravotní péči, o kterých si jiné civilizace mohou nechat zdát.

Žádná Alláhova vůle ani zlé vúdú…

Racionální myšlení znamená chápat, že každá věc má svoji reálně existující příčinu a také způsobí předem popsatelné následky.

Racionální myšlení znamená chápat, že každá věc má svoji reálně existující příčinu a také způsobí předem popsatelné následky. Dokážeme analyzovat předchozí nezdary a plánovat úspěšná řešení. Víme, že prací se buduje blahobyt. Nesmějte se, není to vůbec samozřejmost! Vždyť to vidíme každý den ve zprávách ze světa.

Jiné typy myšlení ale nevymizely. S rozvojem médií, internetu a globalizace se derou na povrch jako plíseň ve stokrát dezinfikovaném sklepě.

Ideologické myšlení, popírající přírodní zákony, zachvátilo celý západ třeba v podobě nebo zeleného komunismu. Šílená “opatření proti globální změně klimatu” jsou vesměs naprosto iracionální výplody sekty, která postrádá základní vzdělání ve fyzice, matematice a přírodních vědách, ale má touhu všem diktovat svoje nereálné vize lepší budoucnosti.

Magické myšlení zase produkuje tisíce gaučových expertů, co za pět minut “obsáhli” veškeré vědomosti vysoce specializovaných vědních oborů, které se studuji dlouhá léta. Tihle zneuznaní géniové “odhalili” buď spiknutí nebo hloupost odborníků a vytvořili jakousi paralelní realitu, která se nezabývá žádnými fakty, ale pouze přáním tvůrce.

Dřív byli tihle lidé naprosto neškodným okrajem společnosti. Kverulanti, mašíblové, ublíženci, pábitelé, hospodští kecalové. Ti obzvlášť úporní “reformátoři” pak byli za obecní blázny, nebo chytli pár facek.

Pak se ale něco stalo. Souhra! Přišel internet a globální média. A zároveň přišla posedlost individualismem a osobními právy jednotlivce, vymknuté ze všech měřítek. Tahle smrtící kombinace odstartovala rozpad společnosti. Vzpouru hlupců.

Internet se stal zesilovačem podprůměrnosti a vytvořil z davu průměrných agresivního Digitálního Molocha

Internet se stal zesilovačem podprůměrnosti a vytvořil z davu průměrných agresivního Digitálního Molocha s obrovskou mocí KONEČNĚ TO NANDAT TĚM CHYTRÝM a ÚSPĚŠNÝM, co si myslí, že věcem rozumějí, protože studovali, tvořili, něčeho dosáhli.

Zcela mylně si vysvětlujeme spolčení hlupců nedostatečným vzděláním, nepochopením základních principů fyziky, chemie, biologie, zbytečně plánujeme “kurzy kritického myšlení”. Omyl. Ti lidé všechno tohle VĚDOMĚ ODMÍTLI. Odmítli dvěstě let osvícenecké racionality, bourají starý svět vědy, vynálezů a pokroku ve jménu lidstva.

Nemusíte nic umět, nemusíte pracovat, stačí když budete dost křičet a společnost, která se díky dřině a racionalitě dopracovala k bohatství, vám to dá.

Proč? Protože je na ně příliš složitý. Protože dá čím dál větší práci se v něm vyznat. A protože to jde i bez toho! Nemusíte nic umět, nemusíte pracovat, stačí když budete dost křičet a společnost, která se díky dřině a racionalitě dopracovala k bohatství, vám to dá. Pro tyhle lidi, vyrostlé v blahobytu, je bezpečí vlastních emocí důležitější než jakákoliv fakta.

Je možné, aby civilizace přežila, když vědomě odvrhne složitou racionalitu a vymění ji za jendoduché účelové lži a ideologie? Možná na chvili. Ale bude to ideově angažované přežití v chudobě, zimě a bídě. Je to blíž než si myslíme. A je na nás, jestli to chceme a dokážeme zastavit.