Ivan Hrbek: Předvolení komentář

Je pátek třináctého…. A Česko se chystá k volbám. Blízcí přátelé vědí, proč jsem se k nim, na rozdíl od let minulých, v podstatě nevyjadřoval. Ale nakonec stejně neodolám. Radit nikomu nebudu, protože každý je svého štěstí strůjcem. Dovolím si jenom napsat, co si, podle mě, představují někteří kandidáti jako svoji historickou úlohu.

Generál je jednoduše správný generál. Jako ten generál z filmu o císaři, pekaři a Golemovi se svojí slavnou replikou „Já ho propíchnu a bude to“. Sní o tom, že právě on bude vrchním velitelem armády, která po neúspěchu Napoleona a Hitlera konečně porazí Rusko. A aby pro to armádu zajistil peníze na kyrysy a fedrpuše, tak dokope Fialu, aby zvýšil všechny daně, aby zvýšil úroky na kreditkách ( a mimořádně zdanil všechny banky), aby zdražil uhlí, plyn, benzin i elektriku, (protože díky tomu se víc vybere na DPH). Klidně ho i dokope k tomu, aby z Čapuše udělal hlavní účetní na ministerstvu financí, když na Hradě jí to bylo málo a ten elektrikář na to vážně nestačí.

A když strýček Soroš naznačí, zatáhne nás Čapuše do války s Ruskem stejně spolehlivě jako generál, co z ní chtěl udělat účetní.

Čapuše ve svých vlhkých snech prodává ve Vladislavském sále Pražského hradu státní vyznamenání a v Lánech na audiencích chlebíčky s monogramem. A svému kancléři uloží, aby na tu slávu pozval i Čapkovu matku, aby se s tou zajímavou ženou konečně seznámila. V klidu podepisuje Fialou připravené zákony, které likvidují české zemědělství a zejména Agrofert, zatímco její manžel poskytuje stejnému Agrofertu dobře placenou právní pomoc, aby se s těmi zákony dokázal vyrovnat. A když strýček Soroš naznačí, zatáhne nás do války s Ruskem stejně spolehlivě jako generál, co z ní chtěl udělat účetní.

Babiš, pokud náhodou spí, sní o tom, že Agrofert, který není jeho, bude mít své zemědělské, potravinářské a chemické podniky po celé Evropě a na těch méně úrodných místech, kde zatím hospodaří jiní zemědělci, budou postupně vyrůstat nová a lepší Čapí hnízda. A aby se mu tento sen splnil, potřebuje, aby na ty zemědělské, potravinářské a chemické podniky nepadaly bomby. A aby lidi v Česku měli po zaplacení daní, elektriky a tepla aspoň tolik peněz, aby sobě a svým dětem mohli koupit k jídlu Kostelecké párky z mouky, krve a separátu, hormony nadívané Vodňanské kuře, řepkový olej z Preolu Lovosice a mléko z Olmy Olomouc. A aby byla za jakžtakž přijatelné ceny nafta do traktorů a elektrika pro lisy na olej v Preolu a pastéry a chlaďáky na mléko v té Olmě.

Tak jděte a zvolte si své světlé zítřky!