Články

Martin Konvička: Čekání na umírání britských elit

Nepokládám Brity nutně za “krvelačné”, ale ta jejich posedlost Válkou do úplného konce mi nemůže nepřipomínat jinou epizodu z jejich historie – tzv. Útok lehké brigády (“Charge of the light brigade”) z války Krymské.

Vlastně mám pocit, že celá současná válka přehrává tu tehdejší skoro do nejmenších detailů.

Připomeňme si: jako součást obléhání Sevastopolu, u krymské Balaklavy, zaútočilo 673 můžu (a koní) britské jízdy pod vedením Jamese T, Brudenella, 7. hraběte z Cardiganu, vzhůru širokým a dlouhým údolím, v jehož závěru byla rozmístěna dělostřelecká baterie pod vedení ruského důstojníka Pavla Liprandiho. Dnes se sice různě vysvětluje, že za to mohl “špatně pochopený rozkaz”, že měli útočit jinam – jenže v tehdejší britské kavaléristické doktríně se věřilo, že v souboji kavalérie proti dělostřelectvu zvítězí kavalerie, bude-li útok dost odhodlaný a rázný. Proto je těžké soudit, jak to doopravdy bylo.

…to “hrdinství” znamenalo slušný masakr jedné generace – která se vypravila pozabíjet si pár Rusáků, jak také jinak.

Liprandi měl Brudenellovy kavaleristy před hlavni děl jako na střelnici, a než ti překonali 1,2 km dlouhý psek, ztratili 278 můžu a 335 koní (z asi 670 mužů i koní). Ruskou baterii sice dobyli – takže doktrína se ukázala být správná – ale museli okamžitě vyklidit dobyté postavení, protože Rusům přiklusaly na pomoc posily.

Podstatné je, že to nebyla “jen tak nějaká” jednotka jezdectva. V jezdectvu tenkrát ještě sloužívali lepší vojáci, typicky šlechtičtí synkové, takže to “hrdinství” (v řadách britské šlechty dodnes oslavované) znamenalo slušný masakr jedné generace – která se vypravila pozabíjet si pár Rusáků, jak také jinak.

No a když si představím současnost – ruský důraz na artilerii, jejich palebnou převau v munice i technice, a ukrajinské “elitní jednotky” (vycvičené v zahraničí, často doplněné zahraničními dobrodruhy) neustále proti té artilerii vrhané… s občasnými průlomy, po kterých ovšem Rusům přiběhnou posily – tak si nemůžu pomoct.

…dokud proti ruským dělům nenaběhnou dítka současné anglosaské šlechty, a třetina jich tam nezůstane ležet, pokoj nenastane.

A taky mám pocit, že dokud proti ruským dělům nenaběhnou dítka současné anglosaské šlechty, a třetina jich tam nezůstane ležet, pokoj nenastane.

Poznámka Petra Hampla: Samozřejmě je tomu podle všeho tak, že z hlediska britského impéria a britské mentality je Rusko dlouhodobě hlavním a jediným soupeřem. Jediná část světa, která se vzpírala kolonizaci.  Raději Islámský stát než nezávislé Rusko. Jenže Krymská válka probíhala v době, kdy Anglie měla dramatickou průmyslovou převahu a dokázala se proti Rusku domluvit s většinou tehdejšího civilizovaného světa. Dnes válčí proti Rusku jen stín tehdejší mocnosti – bez průmyslových fabrik, bez vzdělané populace a dokonce bez schopnosti ubránit své vlastní ostrovy. Ta příšerná mentalita kastovní společnosti s ambicemi pohltit celý svět, ta se ale nezměnila.

 

Jeden myslel na “Martin Konvička: Čekání na umírání britských elit

  • Jak někde podotkl tuším prof. Budil, dnešní “nová aristokracie” se pramálo podobá té staré. Ta stará občas něco velkolepého nechala zbudovat, občas někde osobně válčila či se vydala na objevitelské plavby či kolonizovat. (a občas u toho blbě skončili)

    Ta dnešní jen sedí za pecí a v excelu počítá výnosová procenta a osobně se nikde neangažuje. A její hlavní vlastností je zbabělost.

    Pokud by mělo dojít i na ně, musela by začít velká jaderná válka. Sice k tomu postupně směřují. Ale to už bude na všechno pozdě.

Komentáře nejsou povoleny.