Královna, analytik nebo státník?

Asi už nemá smysl ztrácet čas polemikami s lidmi, kteří se snaží sebe i ostatní udržet v iluzi, že existuje umírněná muslimská většina. Ostatně, stejně je to jen otázka slovníku. Pokud zvolíme správnou definici umírněnosti, můžeme za umírněné pokládat i velitele Islámského státu. Podobně představují ztrátu času debaty s „mudrci“, podle nichž je naší humanistickou povinností přijímat davy nepřizpůsobivých příslušníků jiných kultur. A víra, že by přesun islámské populace ze Sýrie do některé evropské země mohl prospět evropským ekonomikám, ta patří spíš na psychiatrii než kamkoliv jinam. Že jsou nositelé takových myšlenek momentálně u moci, to nic nemění na tom, že se jedná psychiatrickou záležitost.

Varování před „rozumnými“ politiky

V politice ale nacházíme i jiné typy lidí. Jsou celkem rozumní a v zásadě dokážou pochopit problémy, kterým naše země a naše civilizace čelí. Jenomže to nás ještě neopravňuje říct „naštěstí.“ Protože pokud je rozumný postoj spojen s nerozhodností nebo neschopností správně reagovat na hrozbu, jsou důsledky stejně mizerné. Je to vlastně ještě horší, protože občané, kteří takového politika zvolí a poté zjistí, že země je spravována stejně špatně, propadají beznaději.

Bylo by laciné demonstrovat tento přístup na nějaké slaboduché karikatuře. Více ukáže třeba vzdělaný a kultivovaný předseda ODS Petr Fiala. Jakkoliv k němu můžeme být kritičtí, pořád představuje to nejlepší, co může nabídnout současná „nepopulistická“ pravice. Můžeme vyjít třeba z vystoupení v Liberci, které je popsáno zde a které odpovídá i tomu, jak mluví jinde. Takže co můžeme od pana Fialy slyšet?

 • Brusel dělá všechno úplně špatně.
 • Schengen nebrání svoje vnější hranice.
 • Migrace představuje obrovský problém. Dříve či později se dotkne i každého jednotlivce v České republice, nikdo před ní neuteče.
 • Není žádná naděje, že by se mohl proud imigrantů v dohledné době zastavit.
 • Evropa neumí integrovat muslimy, a nemá ani žádnou představu, jak by mohla integrace probíhat. Každá generace je radikálnější než ta před ní.
 • Islámské komunity v Evropě expandují. Muslimové přebírají kontrolu nad celými oblastmi.

Zkrátka, Petr Fiala s určitým zpožděním opakuje teze Martina Konvičky. Ale neřešme autorská práva, buďme rádi, že představitel významné opoziční strany pochopil podstatu problému.  Tedy až na to, že ani tentokrát se předseda ODS nevyhnul označení Turecka za „vzorného spojence“. Sám jsem slyšel totéž před pár měsíci od zahraničněpolitického experta ODS Alexandra Vondry. Ergodan paša má v ODS obdivovatele, a nejspíš je ještě nějakou dobu mít bude. Nicméně pokud necháme tureckého diktátora stranou, můžeme konstatovat, že Petr Fiala dokáže problém analyzovat naprosto správně. 

Ergodan paša má v ODS obdivovatele, a nejspíš je ještě nějakou dobu mít bude.

Pochopení ještě neznamená odpověď

Jenže nechceme od politických vůdců něco jiného? Je práce potenciálního premiéra něco pochopit? Není jeho práce spíš ty problémy vyřešit?

 • Je zřejmé, že hranice Schengenského prostoru nezačnou být v dohledné době chráněny. Navíc jsou miliony kolonistů uvnitř. Má tedy Česká republika začít chránit vlastní hranice? Pan Fiala nemá názor. Nebo jej aspoň neventiluje nahlas.
 • Má být přijato opatření proti vytváření islámských komunit v České republice? Někdo navrhuje zakázat prosazování islámského práva šaría, někdo chce zákaz džihádu, další zase speciální dozor nad islámskými modlitebnami.  Předseda ODS názor nemá.
 • Když bude Evropská unie nepřiměřeně tlačit na přijímání kolonistů, co s tím? Ignorovat? Nebo se velmi agresivně domáhat zrušení Lisabonské smlouvy? Sabotovat evropská jednání? Opět žádná odpověď.
 • Jak je to s vypovězením smlouvy o účasti cizinců na veřejném životě, mezinárodní úmluvy o spojování rodin atd. Má se do toho Česká republika pustit? Má to být priorita? Opět bychom čekali odpověď zcela marně.
 • Jestliže se shodujeme na tom, že ideologie multikulturalismu podrývá obranyschopnost země, jaká opatření mají být provedena proti jejímu šíření? Zase nevíme.

Někdo navrhuje zakázat prosazování islámského práva šaría, někdo chce zákaz džihádu, další zase speciální dozor nad islámskými modlitebnami.  Předseda ODS názor nemá..

Plamenné projevy místo privatizace

A mohli bychom pokračovat hodiny a hodiny. Ne, tohle není selhání jednoho profesora politologie. Petr Fiala opravdu patří k tomu nejlepšímu, co může současná politická třída nabídnout.

Jádro problému je v tom, že se z politiky stala soutěž krásy.  Tak jako modelky, i politici soutěží v tom, kdo bude působit nejlépe. Komisemi jsou v první řadě stranické sekretariáty, na druhém místě voliči. A úplně bylo zapomenuto, že voliči občané politika posílají do parlamentu nebo do vlády především proto, aby něco prosadil, změnil či opravil. Kdyby měla ODS na začátku 90. let stejnou mentalitu jako dnes, přednášelo by její vedení projevy proti centrálně plánovanému hospodářství. K ekonomické reformě by nepokročilo.

Ale nechtěl bych, aby předcházející text vyzněl jako kritika ODS. Minimálně stejně kritické řádky by bylo možné napsat o představitelích kterékoliv jiné strany. A právě to je důvod, proč bude nakonec zapotřebí vyměnit celou garnituru profesionálních politiků a celou kulturu s nimi spojenou. A proč je zapotřebí změnit podmínky tak, aby už něco podobného nevznikalo.