Chceš kvóty pro zastoupení žen? Sedni si do kouta a mlč!

Jak paní Pletková jadrně odpověděla feministickým aktivistkám.

 

 

„Chceš to místo kvůli kvótám pro zastoupení žen ve funkcích? Tak já Ti něco povím. Něco takového může požadovat jenom ženská, která ví, že není nejlepším kandidátem. Chceš u nás pracovat? Pošli mi životopis, ukaž svůj červený diplom, předlož seznam referencí, předveď mi, jak píšeš a dolož, kolik článků Ti vyšlo na první stránce. Jestli to nemáš, tak si tady sedni a raději mlč!“

To je doslovný překlad odpovědi vicepresidentky American Entreprise Institute Danielly Pletka na kritiku feministických skupin, že její organizace zaměstnává skoro samé muže. Vlastně ne úplně doslovný. Výzva k mlčení byla formulována poněkud jadrněji.

Mimochodem, tvrzení o tom, že ženy dostávají za srovnatelnou práci nižší plat, není přehnané, ale zcela lživé.

Tak jsem si vzpomněl na jednu pražskou konferenci, kde přednášející konzultantka přinutila zástupce Armády ČR, aby předstoupil dopředu, a jako malého školáčka jej plísnila, že v armádním velení není dostatečné procento žen. Pan generál byl červený jako rak a nezmohl se na odpor. Ani, když zmíněná konzultantka na závěr posluchačům sdělila, že by firmy neměly klást přehnaný důraz na výkonnost manažerů, protože vyváženost pohlaví je důležitější než výkon. Mimochodem, ta dáma byla nedávno jmenována personální ředitelkou v jedné farmaceutické korporaci. Bude mít tedy možnost své názory aplikovat.

Vzpomínal jsem tedy na zmíněnou konferenci a neodolal nutkání přeložit repliku paní Pletkové a nabídnout ji čtenářům svého blogu.

Mimochodem, tvrzení o tom, že ženy dostávají za srovnatelnou práci nižší plat, není přehnané, ale zcela lživé. Výpisky z práce Kristiny Hoff Sommersové, která se tomu věnuje systematicky řadu let, najdete zde.

 

 

Původně publikováno 18. 7. 2012 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery www.ostrava.in, www.rssportal.cz a www.xnovinky.cz.