Co je tak pobuřujícího na trestu smrti pro brutálního vraha?

Troy Davis se zcela nepochybně dopustil bezdůvodné vraždy. Je děsivé, kolik vlivných lidí pokládá takového člověka za pronásledovanou oběť.

 

Tak jsme se v Hospodářských novinách zase jednou dočetli, že v Americe popravili nevinného černocha (zde). Redaktor pravděpodobně přeložil článek z New York Times a nedal si práci s ověřením zdrojů. Takže se dozvíme devět bodů, proč byl Troy Davis zaručeně nevinný, ale nedozvíme se, o co vlastně šlo. Jak je možné, že převážně černá porota rozhodla o vině Troye Davise tak rychle a jednoznačně.

Tak jsem si dal tu práci já a shrnutí předkládám.

Troy Davis zastřelil v roce v srpnu 1989 policistu – na veřejnosti za bílého dne. Bylo to na parkovišti před Burger Kingem ve městě Savannah v Georgii. Davis na policistu vystřelil (zasáhl jej na první pokus) a poté vpálil další kulku do ležícího těla. Svědkové vypovídají, že se při tom smál. Policie zajistila celkem 34 svědky (nikoliv devět, jak uvádí NYT, nejspíš došlo k překlepu). Strategie obhajoby byla založena na tvrzení, že ve skutečnosti nestřílel Troy Davis, ale jeho společník. Šlo tedy o to,který z dvojice zločinců vypálil smrtící kulku – zda ten v bílém nebo ten ve žlutém tričku. A zde máme „prostor pro pochybnosti“. Po více než 20 letech od události už někteří svědkové například nedokážou přesně říci, zda měl Troy Davis na tričku obrázek nebo ne. Nicméně pořád tu jsou zaprotokolované a nezpochybněné výpovědi více než 20 očitých svědků.

Zabitému policistovi bylo 27 let a měl doma dvě malé děti.

Takže asi nejzajímavější na celém případu je, kolik je na světě lidí ochotných postavit se bez váhání na stranu vraha a apriorně předpokládat, že policisté a soudci organizují zločinné spiknutí s cílem zničit chudáka černocha. A že účastníky tohoto spiknutí jsou desítky svědků a černí členové poroty. Jako by všechno, co souvisí s normálním životem obyčejných lidí a jejich ochranou, bylo nečisté. Mimochodem, zabitému policistovi bylo 27 let a měl doma dvě malé děti. Troy Davis ho zastřelil, protože se zastal bezdomovce, kterého chtěl jen tak pro zábavu ubít.

Možná má pravdu Ann Coulter, když píše, že skutečným cílem celé akce je zpochybnit trest smrti jako takový a dosáhnout toho, že brutálním vrahům budoucnosti budou jejich činy procházet už nejen v Evropě, ale i v USA.

 

 

Původně publikováno 22. 9. 2011 na blog.ihned.cz.