Kdy se konečně přestaneme vymlouvat na morálku?

Když hesla o morálce ospravedlňují skutečné lumpárny, je lepší se bez takového slovíčka obejít.

 

Máme další začátek roku a zase nás čeká záplava komentářů, jak jsme na tom jako národ špatně a jak bychom všichni měli být morálnější. Slovem všichni se v tomto kontextu myslí „všichni ostatní“.

Takový zájem o morálku má řadu výhod.

Za prvé. Nemusí se měnit nic konkrétního. Vezměme si kupříkladu evropské dotace. Divte se tomu, jak chcete, ale dopadá to s nimi u nás stejně jako ve všech ostatních zemích, kam se posílají (a jako dopadly západoněmecké dotace východnímu Německu): podstatná část se rozkrade, další podstatná část se utratí za zbytečnosti a jen z nepatrného zlomku je užitek. Normální reakce selského rozumu by zněla: „Když si je neumíme uhlídat, tak už nepřijímejme žádné další.“  Ale příznivec morálky má lepší radu – dělejme všechno stejně jako dosud, jen buďme morálnější. A jestli to příště dopadne stejně špatně? Nevadí, máme ještě plný šuplík projevů o významu morálky.

Za druhé. Nerozhoduje, co kdo dělá, ale jak o tom dokáže mluvit. Proto máme letiště pojmenované po bývalém prezidentovi, který se nezdráhal přilepšovat si tím, že občas sáhl do kapsy daňových poplatníků – tu nějaký kšeftík s Chemapolem, tu dotace na natočení filmového propadáku. Ale jak dokázal vznešeně mluvit o morálce! Jediné oko nezůstalo suché! A máme jednoho bývalého ministra školství, který založil novou státní vysokou školu a přidělil jí na rozjezd více než miliardu korun. A – jaká náhoda! – stal se jejím děkanem. Ta škola každý rok chrlí stovky odborníků na pohlavní rovnost a dalších nepostradatelných expertů, kteří plánují žít celý život na úkor daňových poplatníků. Ten bývalý ministr není označován za zloděje (jak by člověk neznalý otázek morálky čekal), ale za mravní autoritu.

Kvůli teorii globálního oteplování přijde příští rok o práci jen v České republice asi 50 000 lidí.

Za třetí. Můžeme přidělovat další peníze a výhody lidem, kteří slibují, že vylepší morálku. Nikdo sice neví, jak toho dosáhnou, ale takové směšné detaily zatím nemusíme řešit. Příliš hloubavé otázky totiž ukazují, že tazatel je amorální a zkorumpovaný.

V posledních týdnech proběhly dvě zajímavé zprávy. Kvůli teorii globálního oteplování přijde příští rok o práci jen v České republice asi 50 000 lidí. Budou to vesměs chudší lidé pracující ve výrobě. Ztráta zaměstnání pro ně bude znamenat osobní tragédii, řadě z nich se rozpadnou rodiny, začnou pít nebo spáchají sebevraždu. Zpráva druhá. Nositel Nobelovy ceny Al Gore, který tu lež rozšířil, vydělal 100 milionu dolarů díky investicím do projektů čerpajícím státní dotace. Kdo z nich je morálnější? Pochopitelně Al Gore! Umí lépe mluvit.

Táhněte do háje s takovou morálkou!

 

 

Původně publikováno 1. 1. 2013 na blog.ihned.cz. Převzaly též servery neviditelnypes.lidovky.cz, www.ostrava.inwww.novina.cz.