Druhý pohled

Druhý pohled z 8.7.: Minimální stát, maximální byrokracie

Curtis Yarvin: „Libertariánský odpor vůči absolutní moci státu, jehož počátky sahají až k Lockeovi, je hlavní příčinou toho, proč se moderní stát tak neuvěřitelně rozbujel. Rozmařilost a rozsáhlé pravomoci současných institucí zastiňují jakoukoliv historickou monarchii s božským právem, o daňových sazbách nemluvě. Pokus o omezení státu, pokud má vůbec nějaký výsledek, vede obvykle k další vrstvě složitosti, která jej oslabuje a činí neefektivním. Tato neefektivita mu dává jak potřebu, tak záminku k expanzi.“

Moji čtenáři vědí, že přesně k témuž jsem dospěl už před delším časem, byť jsem vyšel z jiné strany. Stát je zařízení na mobilizaci zdrojů pro nějaký obrovský projekt (jímž bylo historicky nejčastěji vedení války). Pokud mu ten velký projekt vezmete, začne se kupit přebytečná energie a začne ničit sám sebe nesmyslnými činnostmi.

A skutečně platí, že dostává-li se k moci vláda zaklínající se volným trhem a minimálním státem, je čas držet si peněženky. Za socialistických vlád to kupodivu hrozí mnohem méně.

Napsat komentář