Druhý pohled

Druhý pohled z 22.7.: O budoucím režimu

Curtin Yarvin publikoval před pár dny článek Reconciling the right (hledání jednoty na pravici), což je asi jeho nejzávažnější text za poslední roky. Yarvin tvrdí, že po rozpadu trumpovské koalice (lidové hnutí versus technologičtí magnáti) přestal Donald Trump útočit proti liberálním strukturám moci a zaměřil se na rozumnou správu státu. Podle Yarvina to je naprosto chybná strategie, protože to druhé straně umožní konsolidovat síly a případně vyrazit do protiútoku.

K tomu článku se ještě vrátím, a možná opakovaně.

Dnes zmiňuji jedinou myšlenku. Éra liberální oligarchie definitivně skončí, až bude nastolen stabilní režim s jinými poměry, jiným způsobem vládnutí, jinými mechanismy udržování moci, jinou definicí, co je pravda apod. Problém lidových revolucionářů je, že nedokážou něco takového vytvořit. To chce úplně jiné lidi.

Připomínám, že něco velmi podobného jsem psal o českých poměrech. Současná opozice snad dokáže porazit Petra Fialu a jeho politickou skupinu, ale je nemyslitelné, že by mohla nastolit režim s jinými charakteristikami. Ti lidé nedohlédnou dál než k drobným vylepšením typu odchodu z Lipské burzy s elektřinou, vrácení školních osnov nebo vystoupení z Evropské unie.

Na ty, kdo jsou schopni vybudovat nový typ národního státu, na ty teprve čekáme. Možná se objeví v ANO (ta strana je osobnostně mnohem pestřejší, než to vypadá na první pohled). Možná to bude skupina kolem Tomáše Březiny – pokud bude mít dost odhodlání. Možná se něco takového v budoucnu vynoří ve sdružení Svatopluk. Možná to bude někdo úplně netušený.

Kéž by se pak našlo dost lidí schopných jednání takové síly pochopit a podpořit ji.

Plnou verzi Hamplova druhého pohledu si můžete pořídit zde. 

 

 

Napsat komentář