Trojí Bin Ladinovo vítězství

Je tomu přesně 20 let, co skupina džihádistů našla slabé místo v obraně supervelmoci a dokonale je ponížila. Zabila tisíce lidí přímo v největších městech. Ukázala celému světu, že Amerika je jenom „papírový tygr“ a že ani zbraňové systémy za biliony dolarů je nedokážou ochránit. Po Afghánistánu to vědí všichni, ale tehdy to zdaleka tak jasné nebylo.

V muslimském světě se objevily dvě reakce. Bin Ladin byl oslavován jako superhrdina a tisíce novorozenců dostaly jeho jméno. Na druhé straně se začalo mluvit o tom, že žádné atentáty neproběhly, a že si to tak narafičili Američané a Židé. Možná se vám zdá divné, jak to jde dohromady. Ale nezapomínejme, že logická správnost je hodnotou naší civilizace, nikoliv hodnotou civilizace islámské. Pokud jsou obě tvrzení užitečná pro vítězství islámu, není zapotřebí řešit, že si odporují. Mohamed žádnou logickou kontrolu nepřikázal.

Pokud jsou obě tvrzení užitečná pro vítězství islámu, není zapotřebí řešit, že si odporují. Mohamed nic takového rozhodně nepřikázal.

Jenže postupně se zapomínalo, a po pár letech začal příběh o zinscenovaných atentátech pronikat i na Západ. Zpočátku jako kuriozita. Potom s tím, že by „na tom něco mohlo být.“ A nakonec to dostalo takovou sílu, že existují celé sociální vrstvy, kde máte povinnost tvrdit, že atentáty 11. září se nikdy neodehrály.

A jak to tak bývá, když je povinnost si něco myslet a když se to něco nesmí zpochybňovat, lidé se neučí odpojit mozek, a stávají bezbrannými těm nejpříšernějším podvodům. Dnešní historky o údajně zfalšovaném 11. září jsou už vyloženě slaboduché.

Třeba tahle. Tajné služby prý kamsi schovaly celý dopravní letoun i se stovkami cestujících, zaútočily na Pentagon střelou země – země a přiměly stovky lidí, aby lhaly o tom, že viděly letadlo. Nikdo se neodváží namítnout, že by bylo jednodušší předstírat, že Bin Ladin ukradl střelu země- země a použil ji. Nebo naopak rovnou poslat letadlo.

Jinde se „odhalovači spiknutí“ honosí odhalením, že kerosin hoří při teplotě 800 stupňů, zatímco k roztavení oceli potřebujete více než 1200 stupňů. Jenže on nikdy nikdo netvrdil, že by u Dvojčat došlo k roztavení oceli! Jiní vítězoslavně připomínají, že pouštní beduíni by nedokázali nic takového realizovat. Jenže většina atentátníků tvořili absolventi amerických univerzit muslimského vyznání! A mohli bychom pokračovat. Celá teorie spiknutí je založena na tom, že musíte sedět a všemu věřit. Šťouravé otázky nejsou povoleny.

Pokud by někoho opravdu zajímalo, může se podívat třeba na webovou stránku Popular Mechanics. Provozují ji matematici a fyzici a není vůbec o politice. Nicméně mezi stovkami témat se také podívali na to, jestli mohly útoky proběhnout podle oficiální verze. Samozřejmě, že mohly! Spikleneckou teorii rozbijí v pěti minutách. Ale zvažte dvakrát, jestli si to odvážíte přečíst. Možná pak budete označován za židovského agenta.

Ještě horší ale je, že spousta poctivých lidí pod dojmem těch příšerných historek uvěřila, že neprobíhá žádný konflikt civilizací,

Ještě horší ale je, že spousta poctivých lidí pod dojmem těch příšerných historek uvěřila, že neprobíhá žádný konflikt civilizací, a navíc začala být otevřená v zásadě jakékoliv pitomosti. Což se projevilo během epidemie. „Alternativa“ se dostává do izolace od většinové společnosti, v Americe se Trumpovi voliči rozdělili do dvou neslučitelných skupin a místo zaměření na skutečnou změnu mnohdy převažuje vyprávění fantazijních konspirací. Je to je jeden z klíčových důvodů, proč žádný z pokusů o systémovou změnu nevyšel.

Bin Ladin tak vlastně zvítězil třikrát. Poprvé, když pronikl americkou obranu a ponížil Spojené státy. Podruhé, když Georg Bush nenašel odvahu postavit se islámu, a zbaběle se zaměřil na náhradní cíle. Potřetí, když je opozice paralyzována fantazijně-konspiračními historkami.

Přitom ono by bylo do čeho rýpat i bez konspiračních fantazií. Například se ptát, jak je možné, že americké tajné služby byly o útocích prokazatelně informovány předem a přesto nezasáhly. Opravdu se informace ztratila uvnitř – v rámci byrokratických procesů? Nebyl v tom něčí záměr? A pokud ano, kterým směrem ten zájem směřoval? Je tomu tak, že někteří bezpečnostní analytici tiše podporují džihád? Nebo si někdo naopak říkal, že nad hromadami mrtvol bude snadnější požadovat víc peněz a víc pravomocí?

Jeden myslel na “Trojí Bin Ladinovo vítězství

 • 11. 9. 2021 (19:47)
  Trvalý odkaz

  Celá praxe oblbování lidi je založena na tom, že musíte sedět a všemu v televizi věřit. Šťouravé otázky nejsou povoleny.

  Se zájmem jsem navštívil doporučenou stránku Popular Mechanics a pročetl “důkazy” o pravdivosti oficiální verze k pádu WTC7.

  Článek plný tvrzení typu “this is is the first time that we are aware of, that a building taller than about 15 stories has collapsed primarily due to fires,” s odkazem na report státní instituce moje teorie v žádném případě nerozbilo. Naopak.

  A vysvětlení jasnovideckych schopností TV hlasatelky, která předpovídala tento pád 20 minut předem jsem tam na rozdíl od pana Hampla taktéž nenašel.

Komentáře nejsou povoleny.