Druhý pohled z 13.12.: Uzamčeni v konfliktu
Opět postřeh z Curtise Yarvina. Ještě na začátku února 2020 progresivisté zpochybňovali covid, označovali epidemii za bezvýznamnou a sabotovali veškerá opatření. V polovině dubna ale ti stejní lidé požadovali nejpřísnější opatření. Došlo mezitím k nějakému zásadnímu vědeckému objevu? Ani náhodou. Stalo se jen to, že v trumpovském táboře začalo přibývat zpochybňovačů epidemie a progresivisté musí z principu zastávat opačné názory.
Jenže ono se totéž děje i na druhé straně. Příslušníci nejrůznějších „alternativ“ cítí povinnost vidět vše opačně než progresivisté.
Vzniká tak nesmírně nebezpečná situace, kdy strany konfliktu hledí na sebe navzájem, upravují své názory podle protistrany a samotný problém nezajímá ani jedny, ani druhé. Pak jsou přijímány nejhorší možné varianty.
Je z toho cesta ven? Ano, a je poměrně snadná. Převzetí moci opozicí. Když je u moci Orbán nebo Trump nebo Fico, cítí odpovědnost za své země. Nedělají nesmysly jen proto, aby měli opačný názor než opozice. Donald Trump například vzorně spolupracoval s Anthony Faucim, protože konspirační teorie jsou sice hezké, jenže on potřeboval vyřešit epidemii.
Na druhou stranu to ale nefunguje, protože progresivistům jsou dopady na jejich země naprosto lhostejné.