Druhý pohled z 15.2.: O vývozu revoluce
V rozhovoru s Janou Bobošíkovou (bude vysílán v sobotu večer) jsem navrhl metodické pravidlo. Pokud chcete rozumět trumpovské revoluci a pokud chcete předvídat další kroky, nevěnujte tolik pozornosti detailům, ale dívejte se spíš na to, jak probíhaly revoluce v minulosti. Včetně té francouzské 1789 a ruské 1917.
Ke každé pořádné revoluci také patří rozpaky ohledně jejího šíření. Srdce revolucionáře by chtělo svrhnout všechny tyrany podobné těm, kteří byli svrženi v mateřské zemi revoluce. Rozum velí preferovat zájmy vlastní země a její stabilitu. A v případě americké revoluce se k tomu přidává, že evropská liberální oligarchie podporuje tu americkou. Vládci evropské unie jsou tedy přirozeným nepřítelem nového amerického režimu – na rozdíl třeba od Severní Koreje, která Američany nijak neohrožuje.
Navrhuji číst takhle včerejší vystoupení amerického viceprezidenta J.D.Vanceho v Mnichově, kdy jasně řekl, že režimy toho typu, jaké představuje současná česká vláda, pokládá za tyranské a že takové režimy nebude podporovat.
V jeho kritice režimů evropských oligarchických režimů vlastně nebylo nic, co by nevěděli všichni. Ale nové je, že to zaznělo naprosto přímo, nahlas a že žádný evropský režim nedokáže zabránit, aby se to volně šířilo – včetně velkých sdělovacích prostředků. Ponížil evropské liberální diktatury a evropské liberální diktatury ukázaly slabost. Někde to ustojí, někde to povzbudí revolucionáře. Ale to je ta méně důležitá stránka věci. Podstatnější je narušení morálky příznivců režimů. Dokážete si představit, že by v téhle situaci někdo našel odvahu rušit volby nebo je falšovat?
Kdo není tak mocný, aby si mohl dovolit zfalšování voleb a prošlo mu to, ten není skutečným vládcem.
Pokud vám tyto úvahy připadají zajímavé, pořiďte si Plnou verzi Hamplova druhého pohledu. Za 60 haléřů denně získáte přístup k dalším textům, ale také dobrý pocit, že podporujete něco, co by jinak nemohlo vznikat.