Druhý pohled

Druhý pohled z 15. 2.: Podruhé o koloniální minulosti

Včera jsem tu pochválil Karlovu univerzitu, že i za současné těžké situace se jí podařilo získat grant na vymýšlení báchorek o české koloniální minulosti (nepřeháním, opravdu je to napsáno v tiskové zprávě na webové stránce školy). Zajímavé je i to, že jako vzorová ilustrace je na stránce Karlovy univerzity obrázek z Ženevy, kde z budovy tamní univerzity odstraňují jméno Carla Vogta. Jedná se o biologa 19. století, který učinil řadu objevů a který nikdy neopustil ten region.

Co má společného s kolonialismem? Samozřejmě absolutně nic, jenže co mají chudáci Švýcaři dělat, když potřebují čerpat granty na boj proti pozůstatkům zotročování černých Afričanů a nic takového nemají, ani nikdy neměli? Prostě někoho náhodně vyberou. Stejně už je po smrti, tak je mu to jedno. Kdo bude tím kolonialistou u nás? Bedřich Smetana? Jan Evangelista Purkyně? Určitě se někdo najde.

Mimochodem, kvalita vědce se určuje h-indexem a rozumný profesionální výzkumník by měl mít aspoň 10. Martin Konvička má h-index 45. Paní profesorka Křížová, která výzkumy koloniální viny vede, má h-index 7.

Jeden myslel na “Druhý pohled z 15. 2.: Podruhé o koloniální minulosti

  • Nejlepším kandidátem na českého univerzitního kolonialistu bude Jan Hus. Byl rektorem Karlovy univerzity a kritizoval mravní úpadek, za což byl po zásluze odsouzen a upálen. Tento způsob řešení problému mohl být základem celé koncepce kolonialismu, což si zasluhuje důkladný výzkum a mnoho grantů.

Komentáře nejsou povoleny.