Druhý pohled z 19.5.: O dobru, zlu a hodnotové politice

Časopis Argument přinesl úvodník věnovaný pokusu o vraždu Roberta Fica a následné šokující reakci nové aristokracie, kdy se prozápadní politici a intelektuálové shodli, že Robert Fico si za to může sám, dobře mu tak a je naprosto legitimní povzbuzovat k dalším útokům na něj.

Autoři úvodník si velmi dobře všimli, že jádro problémů spočívá v tom, že globalistická strana konfliktu není ochotna uznat, že probíhá legitimní spor politických vizí. Není schopna uznat, že být proamerický je legitimní stanovisko, být proruský je stejně legitimní stanovisko a být pročeský bez ohledu na spojence je stejně legitimní. Není ochotna uznat, že evropské projekty přináší některým společenským vrstvám prospěch a jiné vrstvy na to doplácejí. Nahrazuje legitimní debaty (které mohou být vedeny ostře, včetně označení někoho za politickou prostitutku) představou konfliktu absolutního dobra s absolutním zlem. Logicky pak z toho vyplývá odhodlání zničit zlo jakýmkoliv prostředky. Včetně narušování mítinků soupeřů (viz. útoky proti ANO), vyhazování z práce (o tom by mohli dlouze vyprávět v SPD) a vražd.

Logicky pak z toho vyplývá odhodlání zničit zlo jakýmkoliv prostředky. Včetně narušování mítinků soupeřů (viz. útoky proti ANO), vyhazování z práce (o tom by mohli dlouze vyprávět v SPD) a vražd.

Hezky řečeno, ale obávám se, že příčinnost je obrácená. Nejdřív někdo získá tolik moci, aby mohl provést cokoliv a nemohl být volán k odpovědnosti ani k žádnému dodržování pravidel. Pak teprve ten mocný hledá ospravedlnění pro své činy. Nepotřebuje přesvědčit druhou stranu, na té už přestalo záležet. Potřebuje přesvědčit sám sebe a své oddané stoupence, že hledá ospravedlnění. Nikoliv pro druhou stranu, protože na té už přestalo záležet. Hledá ospravedlnění pro sebe a své oddané stoupence. Logicky to musí znít „my, naše zájmy a naše peníze představují absolutní dobro. Kdo se nám postaví na odpor, je absolutním zlem.“ Když premiér Fiala mluví o hodnotové politice, myslím tím právě tohle zrušení diskuze a přesměrování na boj proti absolutnímu zlu.

Většina evropských jazyků používá pro tenhle postoj slovo fanatismus.

Když na Argumentu píšou o „pokrytectví, ze kterého se chce zvracet“, mají pravdu. Ze své pozice. Ale z liberálních pozic není vůbec na zvracení. Z liberálních pozic to působí vznešeně a morálně.

Tenhle morální postoj vydrží stejně dlouho jako mocenská převaha.

Na jádro můžete zapomenout

Z rozhodnutí dostavět atomové bloky má radost asi každý, jenže ta radost nám může velmi rychle zhořknout. Jak totiž na Echo24 vysvětluje Jaromír Novák, ke stavbě každé jaderné elektrárny je zapotřebí „dohody“ mezi národní vládou a Evropskou komisí o podmínkách stavby a jejího financování. V českém případě se rýsuje dohoda, podle níž 70% vyrobené elektřiny půjde na německé burzy. Pro české spotřebitele je určeno pouze 30%, ovšem za takových podmínek, aby elektřina z nové elektrárny byla dražší než obnovitelné zdroje. Takže to vypadá, že sice budeme jako daňoví poplatníci financovat stavbu, ale na elektřinu z té nové jaderky můžeme zapomenout.

Že to ještě někoho překvapuje.