Druhý pohled

Druhý pohled z 26.1.: O správné verzi pravdy

Když na twitteru a poté na facebooku zrušili „fact-checkery“ (tedy experty na to, co je pravda), je to podobné, jako když vyženete šarlatány vydávající se za lékaře, píše Curtis Yarvin. Odpovědí není zrušení medicíny. Odpovědí je skutečné lékařství.

Ve skutečnosti je objektivní odlišení pravdy od nepravdy možné. Je to ale velice namáhavé a nákladné. Provozovatelé sociálních sítí by se tím museli zabývat, stanovit kritéria a rozlišovat mezi různými kontrolními skupinami. Téměř jistě by je někdo kritizoval, i když by si počínali bezchybně. Je nesrovnatelně pohodlnější vymluvit se na „svobodný trh s idejemi.“  Otevírá to prostor pro podvodníky, což mohou být stejní lidé, kteří předtím dělali fact-checkery. Nebo jiné osoby stejně prolhané.

Jak dobře by mohla být kontrola prováděna, ukazuje Curtis Yarvin na projektu RootClaim, což je nezávislá parta, která pracuje s fakty, sestavuje hypotézy, logicky je řadí, porovnává a dává spolehlivé verdikty, co je jisté, co je pravděpodobné, co je nepravděpodobné a co je nemožné. Jenže (co Yarvinovi patrně uniká) takhle to může fungovat, dokud se jedná o malý a okrajový projekt. Jakmile by se stali silnými a vlivnými, dostali by se pod politický tlak.

Navíc je otázka, jestli to vůbec je zapotřebí. Drtivou většinu čtenářů přece nezajímá, jaká je pravda ve smyslu shody tvrzení se skutečností. Drtivá většina čtenářů chce mít stejné názory jako jejich okolí a od zpravodajství očekává potvrzení těch názorů. A to bez ohledu na to, ke komu se politicky hlásí.

Jenže problém začíná tam, kde jsou na základě takových informací, teorií a pocitů přijímána rozhodnutí. Občas dokonce rozhodnutí se zásadním dopadem na miliony lidí.  Znamenalo by to vytvořit dva oddělené světy s radikálně jiným přístupem k informacím. Jenže nebylo by poctivé poskytnout ty informace všem, byť  nezávazně? Jenže tím zase dojde k rozdělení informací na oficiální a neoficiální.

Curtis Yarvin se domnívá, že pokud to Elon Musk myslí s převzetím moci vážně, musí stanovit svou verzi pravdy. Každá skutečná moc musí prosadit svůj obraz světa, jinak se neudrží. Já si tím nejsem úplně jistý. Ale rozhodně platí, že jsme narazili na problematiku mnohem složitější, než aby se dala vyřešit prostým zrušením fact-checkerů.