Druhý pohled z 3.6.: O práci poslance

Tak pirátští poslanci jsou prý nejlepší, protože jsou nejčastěji na hlasování. Svatá prostoto! Oni tomu opravdu rozumí tak, že jejich práce je zvedat ruce. Tedy něco jako kopat s krumpáčem. Pilný kopáč kope hodně hodin, líný se válí u piva. Pilný poslanec stráví hodně hodin zvedáním rukou, líný se někam zašije.

Možná by jim někdo měl prozradit, že poslanec není gymnasta. Jeho práce není zvedání rukou. Když někoho jako volič posílám do parlamentu, tak ho posílám, aby tam prosadil nějaký můj zájem. A je samozřejmě na něm, jestli hlasováním nebo obstrukcemi nebo zákulisním vyjednáváním nebo jakkoliv jinak. Pokud je poslanec pokaždé přehlasován a nenajde si ani jiné cesty, je tam zbytečně.

Nicméně jsem ochotný věřit tomu, že voliči Pirátů žádný zájem nemají. Prostě dělají, co se po nich chce. Pak tedy není divu, že ta pitomost z pirátského plakátu prošla bez povšimnutí.

O národě a národním státu

Být národem, to znamená preferenční zacházení na základě společné historie, dědictví, kultury nebo původu, píše Mary Haringtonová na Unherd.

Lidé, kteří s námi sdílí jazyk, kulturu a historii, jsou zvýhodňováni proti ostatním. Když mezi námi žije Maďar, musí se naučit náš jazyk, vědět něco o našich dějinách, možná i znát pár českých písniček a českých filmů. Jinak tu nebude schopen vést plnohodnotný život. Tenhle asimilační tlak teď zažívají Rusové žijící v ČR, což plně schvaluji. Měli by ho zažívat všichni.

Protože národní stát, to taky znamená, že pokud neumíte česky, nemůžete se stát třeba ředitelem Národní galerie. Leda byste byl někdo, kdo se celé roky intenzivně zajímal o české umění, propagoval ho ve světě atd.

Pokud tohle nefunguje, nemůžeme mluvit o národním státu. V tom smyslu je v Evropě jen několik národních států – Maďarsko, Slovensko, Srbsko, možná Polsko… a blížíme se konci seznamu. A kde není národa, resp. národního státu, tam není ani vůle k obraně. Před řáděním nadnárodních korporací, před migrací před přímým vojenským napadením. Konec konců, národy v moderním politickém významu toho slova byly vynalezeny právě kvůli schopnosti bojovat. Bez národa existuje jen masa nešťastníků, kteří byli uloveni a jsou hnáni na smrt, jak to vidíme na Ukrajině.