Druhý pohled z 5.5: O lidech prchajících před válkou

Už roky slýcháme, že je zapotřebí pomáhat lidem prchajícím před válkou, kteří se snaží zachránit holé životy. Ve skutečnosti se tím zdůvodňoval dovoz džihádistů, zločinců a nejrůznějších dobrodruhů, kteří neprchali před válkou, nýbrž před nudou a nedostatkem příležitostí. Někteří z nich také před soudy za válečné zločiny.

Teď se ale situace změnila. Poprvé máme možnost opravdu pomáhat lidem prchajícím před válkou. Kyjevská chunta hází lidi do mlýnku na maso po desetitisících a už se ani nenamáhá zastírat, že je tam žene násilím a zastrašováním. Čekám tedy, kdy Člověk v tísni, Organizace pro pomoc uprchlíkům a Multikulturní centrum Prahy vystoupí na obranu Ukrajinců, kteří před válkou opravdu prchají. A nic! Asi tam všude zrovna mají dovolenou.

O politickém vůdcovství

V americké politické debatě je „nejít k volbám“ běžné a legitimní stanovisko. Když republikánský volič není se svou stranou spokojen, nemusí ji volit jako „menší zlo.“ Může ji potrestat tak, že zůstane doma a že strana bez jeho hlasu prohraje.

Funguje to i na druhé straně. Bidenovi momentálně hrozí, že zůstanou doma jeho muslimští voliči, kteří mu zazlívají nedostatečnou podporu Hamásu.

Stejný jev existuje i v českém prostředí. U nás má tu podobu, že volič hlasuje pro malou stranu, o které ví, že nemá šanci uspět. Fakticky se jedná o hlas zahozený na protest.

Pro politické strany je to obrovský problém, protože společnost je rozkouskovaná do spousty bublina, a téměř každá bublina pokládá to svoje za tak důležité, že není ochotná ke kompromisu. A nemůžete cílit na všechny. O tom se přesvědčila SPD v minulých parlamentních volbách, když se rozhodla oslovit bublinu anti-vax, přišla tím o bublinu pro-vax a dosáhla nejhoršího volebního výsledku ve svých dějinách. Teď se pokouší přetáhnout voliče Svobodných a nejspíš to dopadne stejně.

Dá se s tím něco dělat? Ovšem! Neptat se, co chce která bublina, ale přinášet vlastní vizi a snažit se pro ni získat podporu. Zkrátka to, čemu se tradičně říká politické vůdcovství.